Online-invoice: [Q&A]XSD 3.0 privatePersonIndicator

Created on 9 Sep 2020  Â·  18Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

A changelog alapjĂĄn az Ășj privatePersonIndicator jelzƑ töltĂ©se Ă­gy elsƑre elĂ©g bonyolult feladatnak lĂĄtszik.

Pl. ha jĂłl Ă©rtem, akkor az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©ly Ă©s az egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł itt nem minƑsĂŒl majd magĂĄnszemĂ©lynek, mert van adĂłszĂĄma, Ă©s a changelog alapjĂĄn "ha a vevƑ magĂĄnszemĂ©ly akkor .... vevƑ adĂłszĂĄmot (customerVatData) tartalmazĂł csomĂłpont nem adhatĂł meg", tehĂĄt nem magĂĄnszemĂ©lykĂ©nt kell jelölnĂŒnk, hogy az adĂłszĂĄmot be tudjuk kĂŒldeni.
KĂ©rdĂ©s: Ebben az esetben a - jogilag egyĂ©bkĂ©nt magĂĄnszemĂ©lynek minƑsĂŒlƑ - vevƑ nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t is be kell kĂŒldeni?

Nem mondhatjuk, hogy NAV online 3.0 Ă©rtelemben az a magĂĄnszemĂ©ly, akinek nincs adĂłszĂĄma, mert ahogy Ă­rtĂĄtok, pl. a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄz, egyesĂŒlet, stb. nem minƑsĂŒl magĂĄnszemĂ©lynek.
Az eddigi infók alapjån tehåt valóban nehéz vagy lehetetlen erre tökéletes algoritmust írni.

JavasoltĂĄtok, hogy a felhasznĂĄlĂł adja be ezt a jelzƑt. Ezzel az a gond, hogy a sokĂ©ves tapasztalat azt mondatja velem, hogy a szĂĄmlĂĄzĂł szoftver (vagy ERP) kĂłdokban felhalmozott "ĂŒzleti tudĂĄs" ĂĄltalĂĄban magasabb szintƱ szokott lenni, mint a (jogi, adĂłzĂĄsi, szĂĄmviteli, stb. vĂ©gzettsĂ©ggel nem rendelkezƑ) egyszerƱ szĂĄmlĂĄzĂł felhasznĂĄlĂł kĂ©pessĂ©gei. Szerintem naiv gondolat azt hinni, hogy kĂ©pesek lesznek a felhasznĂĄlĂłk ezt helyesebben kitölteni, mint egy nem tökĂ©letes algoritmus. A bonyolult esetekkel nekik is meg fog gyƱlni a bajuk, Ă©s talĂĄlomra beĂĄllĂ­tjĂĄk majd valahogy, plusz emellett benne van az a lehetƑsĂ©g, hogy a felhasznĂĄlĂł azt is elronthatja, amit az algoritmust nem rontana el.
(off: EgyĂ©bkĂ©nt kis tĂșlzĂĄssal lassan ott tartunk, hogy 2 diploma kell majd ahhoz, hogy egy szĂĄmlĂĄt helyesen ki tudjon ĂĄllĂ­tani az ember.)

Nem vagyok a tĂ©mĂĄban elĂ©g tĂĄjĂ©kozott (nekem sincs jogi diplomĂĄm), ezĂ©rt kĂ©rlek segĂ­tsetek nekem, hogy pontosan miĂ©rt is kell ez a jelzƑ. Ha jĂłl gondolom, akkor adatvĂ©delmi okok miatt.
A GDPR a magĂĄnszemĂ©lyek szemĂ©lyes adatainak vĂ©delmĂ©rƑl szĂłl (ha jĂłl tudom). De az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©ly Ă©s az egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł is magĂĄnszemĂ©ly. Az esetĂŒkben mĂ©gis mĂĄs adatvĂ©delmi szabĂĄlyokat kell alkalmazni? Ha igen, akkor pontosan hogyan van ez meghatĂĄrozva, hol van leĂ­rva a pontos szabĂĄly?

Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli magĂĄnszemĂ©ly vevƑ amikor szĂĄmlĂĄt kĂ©r, akkor ezzel egyĂŒtt beleegyezik abba, hogy a szĂĄmlĂĄra rĂĄkerĂŒlnek az adatai, Ă©s azt a szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂł megƑrzi a jogszabĂĄlyi kötelezettsĂ©gnek megfelelƑen. A szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂł nem semmisĂ­theti meg vagy anonimizĂĄlhatja ezt a szĂĄmlĂĄt a magĂĄnszemĂ©ly kĂ©rĂ©sĂ©re sem, mert jogszabĂĄlyok Ă­rjĂĄk elƑ a megƑrzĂ©st x Ă©vig. A NAV online adatszolgĂĄltatĂĄs adattartalmĂĄt is jogszabĂĄly Ă­rja elƑ (ÁFA tv. 169. §), ami tartalmazza a szĂĄmlĂĄn szereplƑ vevƑ nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t (magĂĄnszemĂ©ly esetĂ©n is!). Ez nem elĂ©g indok arra, hogy ezeket az adatokat be lehessen kĂŒldeni magĂĄnszemĂ©ly esetĂ©n is?
A rĂ©gi (Ă©s mĂ©g most is Ă©rvĂ©nyben lĂ©vƑ), "offline" szĂĄmla XML adatszolgĂĄltatĂĄsban is ĂĄtadtuk a szĂĄmlĂĄzĂł programbĂłl a NAV rĂ©szĂ©re a magĂĄnszemĂ©lyek adatait. Ha egy ellenƑrzĂ©s sorĂĄn fizikailag kĂ©rik be a szĂĄmlĂĄkat az adĂłellenƑrök, akkor azon is szerepelni fognak ezek az adatok. MiĂ©rt mĂĄs ebbƑl a szempontbĂłl a NAV online adatszolgĂĄltatĂĄs? AzĂ©rt mert publikusan elĂ©rhetƑ?

question

Most helpful comment

A kérdésekben is több minden keveredik, megpróbålok minden kérdésre, felvetésre és aggodalomra vålaszolni.

Az Áfa törvĂ©ny szellemisĂ©gĂ©ben vannak adĂłalanyok Ă©s nem adĂłalanyok. A "nem adĂłalany" fogalma alĂĄ tartoznak pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄzak, egyesĂŒletek, de a magĂĄnszemĂ©lyek is. Amennyiben egy gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ entitĂĄs a vevƑ, akkor ott nincs olyan szemĂ©lyes adat, amit kĂŒlönösen vĂ©deni kellene, azok bejönnek adatszolgĂĄltatĂĄsba. Ugyanakkor nem feltĂ©tlenĂŒl lesz adĂłszĂĄmuk. PĂ©ldĂĄul egy gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ tĂĄrsashĂĄznak nem feltĂ©tlenĂŒl van adĂłszĂĄma, de attĂłl neve, cĂ­me van, amit a szĂĄmlĂĄn is fel kell tĂŒntetni, Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsba is be kell nyĂșjtani.

A magĂĄnszemĂ©ly nĂ©melyike bonyolult tud lenni, nem beszĂ©lve az adĂłzĂĄsi szempontokrĂłl. Amennyiben egy magĂĄnszemĂ©lynek egyĂ©ni vĂĄllalkozĂłkĂ©nt folytat gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get, akkor a vĂĄllalkozĂĄsi tevĂ©kenysĂ©gĂ©hez törtĂ©nƑ beszerzĂ©seknĂ©l a megadja az adĂłszĂĄmĂĄt. Ebben az esetben nem mint magĂĄnszemĂ©ly, hanem mint adĂłalany van jelen, Ă©s Ă­gy a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is benne kell lennie a nevĂ©nek, cĂ­mĂ©nek, adĂłszĂĄmĂĄnak. Ugyan ez a magĂĄnszemĂ©ly vĂĄsĂĄrol pĂ©ldĂĄul egy TV-t a lakĂĄsĂĄba, akkor azt nem a vĂĄllalkozĂłi tevĂ©kenysĂ©ge miatt teszi (legalĂĄbb kellene elszĂĄmolnia a vĂĄllalkozĂĄsĂĄhoz), ezĂ©rt nem adja meg az adĂłszĂĄmĂĄt az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑnek. Az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑ ebbƑl azt a következtetĂ©st vonja le, hogy a vevƑ magĂĄnszemĂ©ly, Ă©s bĂĄr a szĂĄmlĂĄn (ha a vevƑ kĂ©r egyĂĄltalĂĄn szĂĄmlĂĄt) szerepel a neve, cĂ­me, ugyanakkor az adatszolgĂĄltatĂĄsĂĄban nem.

Az adatszolgĂĄltatĂĄsban azĂ©rt prĂłbĂĄlunk minĂ©l jobban elhatĂĄrolĂłdni a szemĂ©lyes adatoktĂłl, mivel annak tĂĄrolĂĄsĂĄt nem tennĂ©nk, kezelni pedig nem kezelhetjĂŒk. Nem akarunk magĂĄnszemĂ©lyeket profilozni, követni, de ennek gyanĂșjĂĄt is messze prĂłbĂĄljuk elkerĂŒlni. Az adatszolgĂĄltatĂĄs nem a magĂĄnszemĂ©lyrƑl szĂłl, hanem az adĂłalanyokrĂłl.

Az ellenƑrzĂ©s egy teljesen mĂĄs törtĂ©net. Ott van egy megbĂ­zĂłlevĂ©l, mely felhatalmazĂĄst ad az adĂłellenƑr szĂĄmĂĄra, hogy bĂĄrmely az ellenƑrzĂ©si idƑszakba tartozĂł bizonylatot megtekintsen, beemeljen az ellenƑrzĂ©sĂ©be. NagyjĂĄbĂłl ez a legfontosabb kĂŒlönbsĂ©g az adatszolgĂĄltatĂĄs Ă©s az ellenƑrzĂ©si adatĂĄtadĂĄs között szĂĄmla adattartalom oldalĂĄrĂłl.

VisszatĂ©rve az adatszolgĂĄltatĂĄsra. Az is egy vĂĄlasz lehet, hogy ha a vevƑ nem adja meg az adĂłszĂĄmĂĄt Ă©s a nĂ©v alapjĂĄn magĂĄnszemĂ©ly, akkor megy rĂĄ a magĂĄnszemĂ©ly jelölƑ. Persze tudnĂ©k extrĂ©m eseteket mondani, hogy mikor van ezzel baj, de ez is egy megközelĂ­tĂ©s. Üzleti modell kĂ©rdĂ©se, hogy a magĂĄnszemĂ©lyi kört hogyan tudjuk elhatĂĄrolni. PĂ©ldĂĄul webĂĄruhĂĄznĂĄl a rendelĂ©snĂ©l is lehet nyilatkoztatni, de elƑfordulhat, hogy mindig szerzƑdĂ©st kötĂŒnk a vevƑinkkel Ă©s abbĂłl kiderĂŒl. TehĂĄt nem lehet egyetlen jĂł megoldĂĄst mondani, hiszen mögĂ© kell gondolni a vĂĄllalkozĂĄsnak a sajĂĄt belsƑ folyamatait. Mindenki szĂĄmĂĄra tökĂ©letes megoldĂĄs nincsen, ezt vĂĄllalkozĂłi szinten kell mĂ©rlegelni.

ElnĂ©zĂ©st, hogy ennyire hosszĂș volt a vĂĄlaszom, legközelebb prĂłbĂĄlom rövidebbre fogni...

All 18 comments

"A rĂ©gi (Ă©s mĂ©g most is Ă©rvĂ©nyben lĂ©vƑ), "offline" szĂĄmla XML adatszolgĂĄltatĂĄsban is ĂĄtadtuk a szĂĄmlĂĄzĂł programbĂłl a NAV rĂ©szĂ©re a magĂĄnszemĂ©lyek adatait."

Ez csak egy aprĂł gondolat. Szerintem ez az AdĂłhatĂłsĂĄgi ellenƑrzĂ©si adatszolgĂĄltatĂĄs nem lett igazĂ­tva GDPR-hoz. LĂ©nyegĂ©ben miĂłta van nem nagyon nyĂșltak hozzĂĄ.

Pontosan Ășgy van most is, ahogy @connorhu Ă­rta. Jelenleg is be kell kĂŒldenĂŒnk az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©ly Ă©s EV adatait.

AmĂșgy a felvĂ©tĂ©ssel Ă©n is egyetĂ©rtek. Ha lehet ne bonyolĂ­tsuk tĂșl a mĂĄr Ă­gy is nehezen Ă©rthetƑ szĂĄmlĂĄzĂĄsi szabĂĄlyokat. Mi is lĂĄtjuk a hĂ©tköznapi felhasznĂĄlĂłkat Ă©s tĂ©nyleg meggyƱlik a bajuk a szĂĄmlĂĄk kiĂĄllĂ­tĂĄsĂĄval. Jelenleg mi (szĂĄmlĂĄzĂł Ă©s ERP szoftver fejlesztƑk Ă©s csapataik) tanĂ­tjuk meg nekik, hogy mikĂ©nt is kell szĂĄmlĂĄzni.

Én amellett tennĂ©m le a voksomat, hogy az adĂłszĂĄm döntsön. Ha van adĂłszĂĄma a vevƑnek, akkor minden adat bemegy, ha nincs, akkor vizsgĂĄljuk, hogy magĂĄnszemĂ©ly vagy jogi szemĂ©ly. Ha magĂĄnszemĂ©ly, akkor anonimizĂĄlunk.

Sziasztok!

Köszi a kĂ©rdĂ©seket. ReagĂĄlva az eredeti felvetĂ©sre: De az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©ly Ă©s az egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł is magĂĄnszemĂ©ly. Az esetĂŒkben mĂ©gis mĂĄs adatvĂ©delmi szabĂĄlyokat kell alkalmazni? Ha igen, akkor pontosan hogyan van ez meghatĂĄrozva, hol van leĂ­rva a pontos szabĂĄly?

A jog vilĂĄga kicsit mĂĄs mint az IT. CsomĂł mindent explicit vĂĄrnĂĄl leĂ­rva, miközben valĂłjĂĄban csak implicit következik az egyik ĂĄllĂ­tĂĄs a mĂĄsikbĂłl. MagĂĄnvĂ©lemĂ©nyem szerint jelen esetben a megoldĂĄs ott van, hogy szemĂ©lyhez fƱzƑdƑ jogai csak termĂ©szetes szemĂ©lynek vannak, Ă­gy az adatvĂ©delem (Ă©s GDPR Ă©s a többi) is csak abban az esetben alkalmazhatĂłk rĂĄ nĂ©zve, ha az ĂŒgyletben ilyen minƑsĂ©gben, nem pedig ÁFA alanykĂ©nt vesz rĂ©szt. A jelölƑnek pedig pont az az Ă©rtelme, hogy a NAV csak ennek a birtokĂĄban tud kötelezettsĂ©get vĂĄllalni arra, hogy az esetleges szĂĄmlĂĄzĂĄsi tĂ©vedĂ©seket kivĂ©dje.

De @NTCA-tax elmondja a PC megoldĂĄst.

A kérdésekben is több minden keveredik, megpróbålok minden kérdésre, felvetésre és aggodalomra vålaszolni.

Az Áfa törvĂ©ny szellemisĂ©gĂ©ben vannak adĂłalanyok Ă©s nem adĂłalanyok. A "nem adĂłalany" fogalma alĂĄ tartoznak pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄzak, egyesĂŒletek, de a magĂĄnszemĂ©lyek is. Amennyiben egy gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ entitĂĄs a vevƑ, akkor ott nincs olyan szemĂ©lyes adat, amit kĂŒlönösen vĂ©deni kellene, azok bejönnek adatszolgĂĄltatĂĄsba. Ugyanakkor nem feltĂ©tlenĂŒl lesz adĂłszĂĄmuk. PĂ©ldĂĄul egy gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ tĂĄrsashĂĄznak nem feltĂ©tlenĂŒl van adĂłszĂĄma, de attĂłl neve, cĂ­me van, amit a szĂĄmlĂĄn is fel kell tĂŒntetni, Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsba is be kell nyĂșjtani.

A magĂĄnszemĂ©ly nĂ©melyike bonyolult tud lenni, nem beszĂ©lve az adĂłzĂĄsi szempontokrĂłl. Amennyiben egy magĂĄnszemĂ©lynek egyĂ©ni vĂĄllalkozĂłkĂ©nt folytat gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get, akkor a vĂĄllalkozĂĄsi tevĂ©kenysĂ©gĂ©hez törtĂ©nƑ beszerzĂ©seknĂ©l a megadja az adĂłszĂĄmĂĄt. Ebben az esetben nem mint magĂĄnszemĂ©ly, hanem mint adĂłalany van jelen, Ă©s Ă­gy a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is benne kell lennie a nevĂ©nek, cĂ­mĂ©nek, adĂłszĂĄmĂĄnak. Ugyan ez a magĂĄnszemĂ©ly vĂĄsĂĄrol pĂ©ldĂĄul egy TV-t a lakĂĄsĂĄba, akkor azt nem a vĂĄllalkozĂłi tevĂ©kenysĂ©ge miatt teszi (legalĂĄbb kellene elszĂĄmolnia a vĂĄllalkozĂĄsĂĄhoz), ezĂ©rt nem adja meg az adĂłszĂĄmĂĄt az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑnek. Az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑ ebbƑl azt a következtetĂ©st vonja le, hogy a vevƑ magĂĄnszemĂ©ly, Ă©s bĂĄr a szĂĄmlĂĄn (ha a vevƑ kĂ©r egyĂĄltalĂĄn szĂĄmlĂĄt) szerepel a neve, cĂ­me, ugyanakkor az adatszolgĂĄltatĂĄsĂĄban nem.

Az adatszolgĂĄltatĂĄsban azĂ©rt prĂłbĂĄlunk minĂ©l jobban elhatĂĄrolĂłdni a szemĂ©lyes adatoktĂłl, mivel annak tĂĄrolĂĄsĂĄt nem tennĂ©nk, kezelni pedig nem kezelhetjĂŒk. Nem akarunk magĂĄnszemĂ©lyeket profilozni, követni, de ennek gyanĂșjĂĄt is messze prĂłbĂĄljuk elkerĂŒlni. Az adatszolgĂĄltatĂĄs nem a magĂĄnszemĂ©lyrƑl szĂłl, hanem az adĂłalanyokrĂłl.

Az ellenƑrzĂ©s egy teljesen mĂĄs törtĂ©net. Ott van egy megbĂ­zĂłlevĂ©l, mely felhatalmazĂĄst ad az adĂłellenƑr szĂĄmĂĄra, hogy bĂĄrmely az ellenƑrzĂ©si idƑszakba tartozĂł bizonylatot megtekintsen, beemeljen az ellenƑrzĂ©sĂ©be. NagyjĂĄbĂłl ez a legfontosabb kĂŒlönbsĂ©g az adatszolgĂĄltatĂĄs Ă©s az ellenƑrzĂ©si adatĂĄtadĂĄs között szĂĄmla adattartalom oldalĂĄrĂłl.

VisszatĂ©rve az adatszolgĂĄltatĂĄsra. Az is egy vĂĄlasz lehet, hogy ha a vevƑ nem adja meg az adĂłszĂĄmĂĄt Ă©s a nĂ©v alapjĂĄn magĂĄnszemĂ©ly, akkor megy rĂĄ a magĂĄnszemĂ©ly jelölƑ. Persze tudnĂ©k extrĂ©m eseteket mondani, hogy mikor van ezzel baj, de ez is egy megközelĂ­tĂ©s. Üzleti modell kĂ©rdĂ©se, hogy a magĂĄnszemĂ©lyi kört hogyan tudjuk elhatĂĄrolni. PĂ©ldĂĄul webĂĄruhĂĄznĂĄl a rendelĂ©snĂ©l is lehet nyilatkoztatni, de elƑfordulhat, hogy mindig szerzƑdĂ©st kötĂŒnk a vevƑinkkel Ă©s abbĂłl kiderĂŒl. TehĂĄt nem lehet egyetlen jĂł megoldĂĄst mondani, hiszen mögĂ© kell gondolni a vĂĄllalkozĂĄsnak a sajĂĄt belsƑ folyamatait. Mindenki szĂĄmĂĄra tökĂ©letes megoldĂĄs nincsen, ezt vĂĄllalkozĂłi szinten kell mĂ©rlegelni.

ElnĂ©zĂ©st, hogy ennyire hosszĂș volt a vĂĄlaszom, legközelebb prĂłbĂĄlom rövidebbre fogni...

Ott van egy megbĂ­zĂłlevĂ©l, mely felhatalmazĂĄst ad az adĂłellenƑr szĂĄmĂĄra, hogy bĂĄrmely az ellenƑrzĂ©si idƑszakba tartozĂł bizonylatot megtekintsen, beemeljen az ellenƑrzĂ©sĂ©be.

Ha ez ilyen egyszerƱ, hogy csak a szĂĄmlakibocsĂĄtĂłtĂłl kell kĂ©rni egy felhatalmazĂĄst ahhoz, hogy a NAV beemelhesse a szĂĄmlĂĄkat az ellenƑrzĂ©sbe, akkor nem lehetne az Online SzĂĄmla Rendszeren keresztĂŒl a felhatalmazĂĄst bekĂ©rni a regisztrĂĄlt adĂłzĂłktĂłl? Vagy elfogadtatni (a hasznĂĄlati feltĂ©telekben), hogy a szĂĄmlakibocsĂĄtĂł a szĂĄmlaadat-szolgĂĄltatĂĄssal egyidejƱleg megadja a szĂŒksĂ©ges felhatalmazĂĄst is?

Én Ășgy lĂĄtom, hogy a jelenlegi megoldĂĄs is csak törvĂ©nymĂłdosĂ­tĂĄssal ĂĄllnĂĄ meg a helyĂ©t, hiszen az _23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet_-ben a _4. SzĂĄmlĂĄzĂł programmal szembeni követelmĂ©nyek fejezet 8. § (1)_ bekezdĂ©s _d)_ pontja kimondja, hogy _"A szĂĄmlĂĄzĂł programmal szemben követelmĂ©ny, hogy biztosĂ­tsa a kiĂĄllĂ­tott szĂĄmla, valamint szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esƑ okirat legalĂĄbb Áfa tv. szerinti kötelezƑ adattartalmĂĄnak az ĂĄllami adĂł- Ă©s vĂĄmhatĂłsĂĄg rĂ©szĂ©re törtĂ©nƑ, 13/A-13/B. § szerinti elektronikus Ășton törtĂ©nƑ tovĂĄbbĂ­tĂĄsĂĄt."_. A _2007. Ă©vi CXXVII._ "ÁFA törvĂ©ny" _X. Fejezet 169. § e)_ pontja pedig kimondja, hogy _"a termĂ©k Ă©rtĂ©kesĂ­tƑjĂ©nek, szolgĂĄltatĂĄs nyĂșjtĂłjĂĄnak, valamint a termĂ©k beszerzƑjĂ©nek, szolgĂĄltatĂĄs igĂ©nybevevƑjĂ©nek neve Ă©s cĂ­me"_ kötelezƑ adattartalom. _ForrĂĄs: https://onlineszamla.nav.gov.hu/jogszabalyok_
Ha mĂĄr Ășgyis törvĂ©nymĂłdosĂ­tĂĄs szĂŒksĂ©ges, nem lehetne inkĂĄbb azt elĂ©rni törvĂ©nymĂłdosĂ­tĂĄssal, hogy a magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄk adatszolgĂĄltatĂĄsĂĄban a termĂ©k beszerzƑjĂ©nek, szolgĂĄltatĂĄs igĂ©nybevevƑjĂ©nek neve Ă©s cĂ­me is szerepelhessen?

A NAV amĂșgy is kezeli a magĂĄnszemĂ©lyek szemĂ©lyes adatait, mĂĄr most is. BĂĄr nem vagyok Ă©n sem jogĂĄsz, de szerintem jĂł pĂ©lda erre az, hogy Ă©vente megkapom az adĂłbevallĂĄst postai Ășton, a nevemre cĂ­mezve, tehĂĄt most is tudjĂĄk a nevemet Ă©s cĂ­memet. RĂĄadĂĄsul a fizetĂ©semet is tudjĂĄk, hiszen kitöltik helyettem elektronikusan az adĂłbevallĂĄst.
Az online pĂ©nztĂĄrgĂ©peken valĂł nyugta sztornĂłzĂĄsakor is meg kell adni a vevƑ nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t.

Ott van egy megbĂ­zĂłlevĂ©l, mely felhatalmazĂĄst ad az adĂłellenƑr szĂĄmĂĄra, hogy bĂĄrmely az ellenƑrzĂ©si idƑszakba tartozĂł bizonylatot megtekintsen, beemeljen az ellenƑrzĂ©sĂ©be.

Az Online SzĂĄmla Rendszer indulĂĄsĂĄval illetve a szĂĄmlaadat-szolgĂĄltatĂĄssal elkezdƑdött egy vĂ©get nem Ă©rƑ ellenƑrzĂ©si idƑszak. :)

@alaplap , szerintem Te sem örĂŒlnĂ©l felhƑtlenĂŒl, ha az adĂłhivatal annyi mindent tudna rĂłlad, mint amit fent leĂ­rtĂĄl. Mint magĂĄnszemĂ©ly, jelenleg tudjuk a lakcĂ­medet, ismerjĂŒk hol dolgozol, mennyit keresel, tudunk szja bevallĂĄst kiajĂĄnlani Neked. A szĂĄmlaadat egy teljesen mĂĄs adatkört jelent, melynek nem biztos, hogy sok köze lenne a magĂĄnszemĂ©ly adĂłzĂĄsĂĄhoz. Amennyiben a szĂĄmlaadatokat is beemelnĂ©nk, akkor az adĂłhivatal tudna arrĂłl, milyen orvosi kezelĂ©sekre jĂĄrsz, milyen ĂŒgyvĂ©di szolgĂĄltatĂĄst vettĂ©l igĂ©nybe, vagy Ă©ppen milyen termĂ©keket szoktĂĄl vĂĄsĂĄrolni. Ezt adĂłhivatali oldalon egyrĂ©szt nem akarjuk lĂĄtni, mĂĄsrĂ©szt a lehetƑsĂ©gĂ©t is el akarjuk kerĂŒlni, hogy magĂĄnszemĂ©lyeket profilozzunk. És ez nem jogszabĂĄly mĂłdosĂ­tĂĄsrĂłl szĂłl, hanem egy nagyon fontos alapelvi kĂ©rdĂ©s.

Ezt adĂłhivatali oldalon egyrĂ©szt nem akarjuk lĂĄtni, mĂĄsrĂ©szt a lehetƑsĂ©gĂ©t is el akarjuk kerĂŒlni, hogy magĂĄnszemĂ©lyeket profilozzunk.

HĂĄt ne tegyĂ©tek. Ne teremtsĂ©tek meg a lehetƑsĂ©get a hĂĄttĂ©rrendszerben erre. (Csak egy pĂ©lda: a rendƑrsĂ©gnĂ©l hasznĂĄlt rendszerben is le lehet kĂ©rdezni ĂŒgyek adatait, de lĂĄtjĂĄk, hogy ki mit kĂ©r le. Ha valaki olyan ĂŒgy adatĂĄt/adatait kĂ©ri le, amihez nincs is köze a munkĂĄja rĂ©vĂ©n, akkor bizony nagyon megĂŒtheti a bokĂĄjĂĄt.)
EgyĂ©bkĂ©nt erre is van mĂĄs lehetƑsĂ©g: legyen mindenhol kötelezƑ az online pĂ©nztĂĄrgĂ©p Ă©s ha anonim akarok eljĂĄrni mondjuk az ĂŒgyvĂ©demnĂ©l, akkor csak nyugtĂĄt kĂ©rek. Mert amĂșgy is 99%-ban egy magĂĄnszemĂ©ly nem vĂĄsĂĄrol szĂĄmlĂĄra. Vagy lehessen anonim szĂĄmlĂĄt kĂ©rni magĂĄnszemĂ©lykĂ©nt.

De elfogadom, ha Ă­gy marad. Csak jelenlegi formĂĄjĂĄban Ă­gy nem fog a szĂĄmlĂĄzĂłprogram megfelelni a törvĂ©nyi elƑírĂĄsoknak.

Nekem errƑl inkĂĄbb a klasszikus "vadĂĄsz, vadĂĄsz, te .... jĂĄrsz ide" jut eszembe, de vannak akik szeretnek veszĂ©lyesen Ă©lni :) Mindenesetre ez opt-in jelleggel kivitelezhetƑ lesz annak, aki tĂ©nyleg akarja, rĂĄadĂĄsul nem is kellenek hozzĂĄ jelentƑs mĂłdosĂ­tĂĄsok. Ha kivĂĄltasz egy adĂłszĂĄmot, Ă©s adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©lykĂ©nt veszed igĂ©nybe a szolgĂĄltatĂĄst, akkor be fognak menni az adatok, Ă©s lekĂ©rdezhetƑ is lesz. Ez a megoldĂĄs szerintem kb. minden elvĂĄrĂĄsnak megfelel, mert a többsĂ©gnek nem kell aggĂłdni a NAV profilozĂĄs miatt, aki meg mindent megtesz annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a NAV birtokĂĄba kerĂŒljenek az adatai, annak adott a lehetƑsĂ©g rĂĄ. @NTCA-tax, rosszul gondolom? Tudom, hogy nem erre van kitalĂĄlva az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©ly, de van valami törvĂ©nyi akadĂĄlya annak, hogy erre is legyen hasznĂĄlva?

@fenyvessy jĂłl Ă©rzem, hogy fĂ©lig-meddig a magĂĄnszemĂ©ly ĂĄltali Online SzĂĄmla Rendszer elĂ©rhetƑsĂ©g Ă©s szĂĄmla lekĂ©rdezĂ©s tĂ©mĂĄra gondoltĂĄl? Mert arra lehet leĂ­rtĂĄl egy jĂł megoldĂĄst. #353

@alaplap Igen arra is, csak mintha ebben a szålban lett volna jobban kifejtve ez a téma.

Az adatszolgĂĄltatĂĄsban azĂ©rt prĂłbĂĄlunk minĂ©l jobban elhatĂĄrolĂłdni a szemĂ©lyes adatoktĂłl, mivel annak tĂĄrolĂĄsĂĄt nem tennĂ©nk, kezelni pedig nem kezelhetjĂŒk. Nem akarunk magĂĄnszemĂ©lyeket profilozni, követni, de ennek gyanĂșjĂĄt is messze prĂłbĂĄljuk elkerĂŒlni. Az adatszolgĂĄltatĂĄs nem a magĂĄnszemĂ©lyrƑl szĂłl, hanem az adĂłalanyokrĂłl.

Az ellenƑrzĂ©s egy teljesen mĂĄs törtĂ©net. Ott van egy megbĂ­zĂłlevĂ©l, mely felhatalmazĂĄst ad az adĂłellenƑr szĂĄmĂĄra, hogy bĂĄrmely az ellenƑrzĂ©si idƑszakba tartozĂł bizonylatot megtekintsen, beemeljen az ellenƑrzĂ©sĂ©be. NagyjĂĄbĂłl ez a legfontosabb kĂŒlönbsĂ©g az adatszolgĂĄltatĂĄs Ă©s az ellenƑrzĂ©si adatĂĄtadĂĄs között szĂĄmla adattartalom oldalĂĄrĂłl.

@NTCA-tax A PTGSZLAH adatszolgĂĄltatĂĄsban jelenleg be kell kĂŒldenĂŒnk a NAV rĂ©szĂ©re a nyugta helyett kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄkrĂłl a magĂĄnszemĂ©ly vevƑk nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t. Ebben az esetben ugyanĂșgy nincs szĂł ellenƑrzĂ©srƑl, megbĂ­zĂłlevĂ©lrƑl, mint a NAV online adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl. Szerintem a magĂĄnszemĂ©lyek szemĂ©lyes adatainak kezelĂ©se Ă©s vĂ©delme szempontjĂĄbĂłl a NAV online adatszolgĂĄltatĂĄs Ă©s a PTGSZLAH adatszolgĂĄltatĂĄs azonos megĂ­tĂ©lĂ©s alĂĄ kellene, hogy essen.
Ezek tĂŒkrĂ©ben vĂĄrhatĂł, hogy a PTGSZLAH adatszolgĂĄltatĂĄsban is anonimizĂĄlni kell majd a szĂĄmlĂĄkat?
EgyĂ©bkĂ©nt szerintem 2021.01.01-tƑl feleslegessĂ© vĂĄlik a PTGSZLAH adatszolgĂĄltatĂĄs, mert a NAV online adatszolgĂĄltatĂĄsban Ășgyis be fogunk kĂŒldeni minden szĂĄmlĂĄt. VĂĄrhatĂł, hogy 2021.01.01-tƑl megszƱnik a PTGSZLAH?

A PTGSZLAH nyomtatvåny az adatszolgåltatås kiterjedésével ténylegesen feleslegessé fog vålni, ezért a megszƱnése vårható.

@fzoli15 mit gondolsz, lezĂĄrhatĂł, vagy van mĂ©g bennĂŒnk tĂ©ma?

@NTCA-developer Még van egy nyitott kérdés.

Hogyan lesz feloldva az ellentmondĂĄs, ami abbĂłl adĂłdik, hogy a törvĂ©nyi elƑírĂĄs* a szĂĄmlĂĄzĂł programoktĂłl legalĂĄbb a szĂĄmla kötelezƑ adattartalmĂĄt vĂĄrja el a szĂĄmlaadat-szolgĂĄltatĂĄsban, mĂ­g az interfĂ©sz specifikĂĄciĂł tiltja magĂĄnszemĂ©lyek nevĂ©nek Ă©s cĂ­mĂ©nek a bejelentĂ©sĂ©t?

* 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet 4. Szåmlåzó programmal szembeni követelmények fejezet 8. § (1) bekezdés d) pontja, valamint 4/A. Szåmlåzó programok adatszolgåltatåsa fejezete 13/A. § (1) bekezdés.

@alaplap Az ÁFA tv. 2021.01.01-tƑl hatĂĄlyos vĂĄltozatĂĄban a 10. szĂĄmĂș mellĂ©klet 2. bekezdĂ©sĂ©be bekerĂŒlt ez a kivĂ©tel:

Nem adĂłalany termĂ©szetes szemĂ©ly rĂ©szĂ©re kibocsĂĄtott szĂĄmla, szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esƑ okirat esetĂ©ben az adatszolgĂĄltatĂĄs nem terjed ki a termĂ©k beszerzƑjĂ©nek, szolgĂĄltatĂĄs igĂ©nybevevƑjĂ©nek nevĂ©re Ă©s cĂ­mĂ©re.

Mondjuk ha az ĂĄltalad hivatkozott 23/2014. (VI. 30.) NGM rendeletet nĂ©zzĂŒk, akkor valĂłban fennĂĄll az ellentmondĂĄs.

Hogyan lesz feloldva az ellentmondĂĄs, ami abbĂłl adĂłdik, hogy a törvĂ©nyi elƑírĂĄs* a szĂĄmlĂĄzĂł programoktĂłl legalĂĄbb a szĂĄmla kötelezƑ adattartalmĂĄt vĂĄrja el a szĂĄmlaadat-szolgĂĄltatĂĄsban, mĂ­g az interfĂ©sz specifikĂĄciĂł tiltja magĂĄnszemĂ©lyek nevĂ©nek Ă©s cĂ­mĂ©nek a bejelentĂ©sĂ©t?

Ezt mondja majd a törvény (de igen rosszul eltalålt pontban és cím alatt):

Nem adĂłalany termĂ©szetes szemĂ©ly rĂ©szĂ©re kibocsĂĄtott szĂĄmla, szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esƑ okirat esetĂ©ben az adatszolgĂĄltatĂĄs nem terjed ki a termĂ©k beszerzƑjĂ©nek, szolgĂĄltatĂĄs igĂ©nybevevƑjĂ©nek nevĂ©re Ă©s cĂ­mĂ©re.

Ennek valĂłban ellentmond az NGM rendelet, de az amĂșgy rĂ©g hatĂĄlytalan GKM rendeletre is hivatkozik, Ășgyhogy githubra a jogalkotĂĄst is! :)

@NTCA-developer RĂ©szemrƑl zĂĄrhatĂł az issue. A kĂ©rdĂ©seimre vĂĄlaszt kaptam. A jogi ellentmondĂĄsokat meg majd gondolom rendezi a jogalkotĂł...

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings