Online-invoice: [Q&A] E-szĂĄmla, papĂ­r szĂĄmla

Created on 8 Oct 2020  Â·  4Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

Sziasztok!

Nem csak ide tartozik ez az kĂ©rdĂ©s, de nem nagyon van ötletem, hogyan kezeljĂŒk, ha nem Ti vagytok a kompetensek, akkor kĂ©rlek tovĂĄbbĂ­tsĂĄtok a megfelelƑ fĂłrumra.
https://nav.gov.hu/nav/ado/afa/Az_elektronikus_szaml20200416.html
Adott a fenti ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs, ami rĂ©szletezi -szerintem rettentƑen zavaros mĂłdon -, hogy mi az e-szĂĄmla Ă©s mi nem.

Probléma ami az online szåmlåt is érinti:
SzĂĄllĂ­tĂł kiĂĄllĂ­t egy (szĂĄndĂ©k szerint) papĂ­r szĂĄmlĂĄt amit elkĂŒld emailben a vevƑnek. (az ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs alapjĂĄn jelen esetben ez mĂĄr innentƑl e-szĂĄmlĂĄnak minƑsĂŒl) ElkĂŒldik papĂ­r alapon is az eredeti adatszolgĂĄltatĂĄsnak megfelelƑen, de nem Ă©rkezik meg, a vevƑ nem keresi, nem Ă©rdekli, elfelejtette, hogy a mĂĄsik 1000 szĂĄmlĂĄja közĂŒl itt mĂ©g kellene, hogy megĂ©rkezzen papĂ­ron is., stb teljesen lĂ©nyegtelen a miĂ©rt. A vevƑnĂ©l ezĂ©rt ez e-szĂĄmla, a szĂĄllĂ­tĂłnĂĄl papĂ­r.

Van mĂ©g pĂĄr eset ami eszembe jutott, de talĂĄn ennyibƑl is lĂĄtszik mi szerintem a problĂ©ma.
Mi ilyenkor a teendƑ? MĂłdosĂ­tani kellene az adatszolgĂĄltatĂĄst? Honnan fog Ă©rtesĂŒlni egyik, vagy mĂĄsik oldal, hogy kellene egyĂĄltalĂĄn? Mindegyik verziĂł teljesen felesleges terhet rĂł minden Ă©rintett fĂ©lre.

A egyszerƱ megoldĂĄst nem IT oldalon lĂĄtom, hanem a szĂĄmla Ă©s e-szĂĄmla ilyen formĂĄn valĂł megkĂŒlönböztetĂ©sĂ©t (miutĂĄn minden bemegy mĂĄr online) mĂĄr el lehetne teljesen felejteni.

Köszi

question

All 4 comments

Itt kĂ©t eltĂ©rƑ dologrĂłl beszĂ©lĂŒnk Ă©s nem is feltĂ©tlenĂŒl adatszolgĂĄltatĂĄsi problĂ©mĂĄt Ă©rint.

Az invoiceAppearance mezƑben azt kell megadni, hogy mit tud a szĂĄmlĂĄzĂł program akkor, amikor a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂĄsra kerĂŒlt. Ez lehet elektronikus szĂĄmla, lehet papĂ­ralapĂș szĂĄmla, de elƑfordulhat, hogy akkor ez mĂ©g nem tudott, egy kĂ©sƑbbi folyamatban dƑl el. TehĂĄt ez a kiĂĄllĂ­tĂĄs idƑpillanatĂĄban tudott tĂ©nynek a rögzĂ­tĂ©se.

Az elektronikus szĂĄmla kĂ©t partner megegyezĂ©sĂ©tƑl fĂŒgg. Fontos, hogy az elektronikus szĂĄmlĂĄzĂĄsba a vevƑ beleegyezzen. Ugyanakkor nem csupĂĄn az elektronikus szĂĄmlĂĄzĂĄsba egyezhetnek meg, hanem abba a folyamatba is, amit Te leĂ­rtĂĄl. KiĂĄllĂ­tĂĄsra kerĂŒl elektronikus Ă©s papĂ­r formĂĄban is a szĂĄmla, a kĂ©t partner pedig megegyezik arrĂłl, hogy kölcsönösen melyiket tartja hitelesnek. Amennyiben a papĂ­ralapĂș szĂĄmlĂĄt, akkor mindkĂ©t oldalon a papĂ­ralapĂș szĂĄmla alapjĂĄn törtĂ©nik meg a könyvelĂ©s, adĂłlevonĂĄs vagy az adĂł befizetĂ©se. Ekkor az elektronikusan megkĂŒldött dokumentumot egyik fĂ©l sem tekinti hitelesnek, ugyanakkor a kĂ©t fĂ©l közötti kommunikĂĄciĂł hatĂ©konysĂĄgĂĄban nagy segĂ­tsĂ©gre lehet.

A fentiek alapjĂĄn amit levezettĂ©l, az azt jelenti, hogy kizĂĄrĂłlag azĂ©rt tekinti az elektronikus dokumentumot elektronikus szĂĄmlĂĄnak valaki, mert a mindkĂ©t fĂ©l ĂĄltal hitelesnek tekintett papĂ­ralapĂș szĂĄmla kibocsĂĄtĂĄsa, megkĂŒldĂ©se, esetleg megƑrzĂ©se nem törtĂ©nt meg. Ezt azĂ©rt jogszabĂĄlybĂłl nehezen lehetne levezetni...

A teljes kérdéskör ugyanakkor az adatszolgåltatåshoz nem nagyon kapcsolódik. A kapcsolódåsi pontot az InvoiceAppearance résznél megadtam.

Köszönöm a részletes vålaszod.

Szerintem nagyon is kapcsolĂłdik az adatszolgĂĄltatĂĄshoz:
A vĂĄlaszod alapjĂĄn :

A rendszer elkĂ©szĂ­ti a szĂĄmlĂĄt, adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl invoiceAppearance=PAPER, a szĂĄmlĂĄt vĂ©gĂŒl a szĂĄmlĂĄzĂł ĂŒgyintĂ©zƑ (vagy a rendszer automatikusan) mĂ©gis emailben kĂŒldi el.

Egy elektronikusan megkĂŒldött Ă©s befogadott szĂĄmla elektronikus szĂĄmla lesz, fĂŒggetlenĂŒl annak formĂĄtumĂĄtĂłl, a kĂŒldĂ©s technikĂĄjĂĄtĂłl stb.

TehĂĄt innentƑl kezdve elektronikus szĂĄmlakĂ©nt tekintendƑ, itt Ă©rinti az adatszolgĂĄltatĂĄst, mert ott viszont papĂ­r van megadva.
Akkor hacsak nem elektronikus szĂĄmla alapbĂłl, a fentiek alapjĂĄn a InvoiceAppearance=PAPER helyett, az UNKNOWN -ot cĂ©lszerƱ hasznĂĄlni? Vagyis azt mondom, mi biztosan nem fogjuk akkor a "PAPER"-t kĂŒldeni, mert nem tudhatom, hogy vĂ©gĂŒl a vevƑ milyen formĂĄban kapta meg. (pdf nyomtatĂł stb stb, mind hasznĂĄlĂł, Ă©s mind pedig fejlesztƑi oldalrĂłl is nĂ©zve).

/OFF
AzĂ©rt prĂłbĂĄltam ezt az egĂ©szet felhozni, - de ha nem szeretnĂ©tek vele foglalkozni azt is megĂ©rtem-, mert a szĂĄmlĂĄzĂł programok nagy rĂ©sze egy linket kĂŒld, ahonnan a szĂĄmlĂĄt pdf formĂĄban tudod letölteni Ă©s nyomtatni, vagy simĂĄn emailben elkĂŒldik a szĂĄmlĂĄt.. (online adatszolgĂĄltatĂĄs InvoiceAppearance=PAPER),
A tapasztalataim alapjĂĄn a szĂĄmlĂĄzĂĄsnĂĄl az emberek többsĂ©gĂ©nek fogalma sincs mi az e-szĂĄmla Ă©s papĂ­r szĂĄmla, Ă©s hogyan Ă©rkezett hozzĂĄjuk, ki nyomtatta ki... ezĂ©rt cĂ©lszerƱ lenne, ezt a tĂ©mĂĄban valĂłban jĂĄrtasnak ( mint Ti akik az Online szĂĄmlĂĄt fejlesztitek) elƑvenni Ă©s a törvĂ©nyalkotĂłknak megfogalmazni Ă©s vĂ©gre pontot rakni egy sok Ă©ve tartĂł bizonytalansĂĄgnak, szƱrkezĂłnĂĄnak, vagy nevezzĂŒk bĂĄrhogyan, mert lĂ©tezƑ elĂ©g jelentƑs tĂ©nyezƑ. A hash tĂĄrolĂĄssal lĂ©ptetek egyet az e-szĂĄmla felĂ© ami jĂł, de jelenleg tudomĂĄsom szerint nem megoldott, az ha valaki nem akar, vagy nem tud e-szĂĄmlĂĄt kezelni, mert semmifĂ©le apparĂĄtusa, tudĂĄsa, hogy Ășgy archĂ­vĂĄlja az e-szĂĄmlĂĄkat, ahogy a jogszabĂĄlyok megkövetelnĂ©k.
(de legtöbb esetben fogalma sincs, hogy amit kapott az egy e-szåmla!!!)
De mĂ©gis szeretnĂ© kevesebb papĂ­r, borĂ­tĂ©k Ă©s egyĂ©b teljesen felesleges költsĂ©g nĂ©lkĂŒl megoldani az Ă©letĂ©t (jĂĄrvĂĄnyrĂłl nem is beszĂ©lve). KorĂĄbban lĂ©nyegesen egyszerƱbb volt, mert minden e-szĂĄmla volt, ami alĂĄ van Ă­rva digitĂĄlisan Ă©s hitelesĂ­tve volt, ezzel szemben ma... Ă©rzĂ©sem szerint lĂ©ptĂŒnk egyet oldalra... ha nem vissza.

Igazåból a råutaló magatartås megengedése a problémås helyzet:
_"Az elektronikus szåmla alkalmazåsånak feltétele:
- a szĂĄmla befogadĂł beleegyezĂ©se (ami nem csak formĂĄlis lehet, hanem megvalĂłsulhat pĂ©ldĂĄul a kapott szĂĄmlĂĄn szereplƑ ellenĂ©rtĂ©k kifizetĂ©sĂ©vel, hallgatĂłlagos beleegyezĂ©s rĂ©vĂ©n is)"_
2 feltĂ©tel van, de most csak az elsƑ a fontos, fƑleg a zĂĄrĂłjeles rĂ©sz!!!

Igazåból a råutaló magatartås megengedése a problémås helyzet:
_"Az elektronikus szĂĄmla alkalmazĂĄsĂĄnak feltĂ©tele: - a szĂĄmla befogadĂł beleegyezĂ©se (ami nem csak formĂĄlis lehet, hanem megvalĂłsulhat pĂ©ldĂĄul a kapott szĂĄmlĂĄn szereplƑ ellenĂ©rtĂ©k kifizetĂ©sĂ©vel, hallgatĂłlagos beleegyezĂ©s rĂ©vĂ©n is)"_
2 feltĂ©tel van, de most csak az elsƑ a fontos, fƑleg a zĂĄrĂłjeles rĂ©sz!!!

FƑleg, hogy nem is tudja a befogadĂłk nagy rĂ©sze, hogy NAV-nak milyen szuper ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa van ez ĂŒgyben...

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings