Sziasztok!
Nem csak ide tartozik ez az kĂ©rdĂ©s, de nem nagyon van ötletem, hogyan kezeljĂŒk, ha nem Ti vagytok a kompetensek, akkor kĂ©rlek tovĂĄbbĂtsĂĄtok a megfelelĆ fĂłrumra.
https://nav.gov.hu/nav/ado/afa/Az_elektronikus_szaml20200416.html
Adott a fenti ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs, ami rĂ©szletezi -szerintem rettentĆen zavaros mĂłdon -, hogy mi az e-szĂĄmla Ă©s mi nem.
Probléma ami az online szåmlåt is érinti:
SzĂĄllĂtĂł kiĂĄllĂt egy (szĂĄndĂ©k szerint) papĂr szĂĄmlĂĄt amit elkĂŒld emailben a vevĆnek. (az ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs alapjĂĄn jelen esetben ez mĂĄr innentĆl e-szĂĄmlĂĄnak minĆsĂŒl) ElkĂŒldik papĂr alapon is az eredeti adatszolgĂĄltatĂĄsnak megfelelĆen, de nem Ă©rkezik meg, a vevĆ nem keresi, nem Ă©rdekli, elfelejtette, hogy a mĂĄsik 1000 szĂĄmlĂĄja közĂŒl itt mĂ©g kellene, hogy megĂ©rkezzen papĂron is., stb teljesen lĂ©nyegtelen a miĂ©rt. A vevĆnĂ©l ezĂ©rt ez e-szĂĄmla, a szĂĄllĂtĂłnĂĄl papĂr.
Van mĂ©g pĂĄr eset ami eszembe jutott, de talĂĄn ennyibĆl is lĂĄtszik mi szerintem a problĂ©ma.
Mi ilyenkor a teendĆ? MĂłdosĂtani kellene az adatszolgĂĄltatĂĄst? Honnan fog Ă©rtesĂŒlni egyik, vagy mĂĄsik oldal, hogy kellene egyĂĄltalĂĄn? Mindegyik verziĂł teljesen felesleges terhet rĂł minden Ă©rintett fĂ©lre.
A egyszerƱ megoldĂĄst nem IT oldalon lĂĄtom, hanem a szĂĄmla Ă©s e-szĂĄmla ilyen formĂĄn valĂł megkĂŒlönböztetĂ©sĂ©t (miutĂĄn minden bemegy mĂĄr online) mĂĄr el lehetne teljesen felejteni.
Köszi
Itt kĂ©t eltĂ©rĆ dologrĂłl beszĂ©lĂŒnk Ă©s nem is feltĂ©tlenĂŒl adatszolgĂĄltatĂĄsi problĂ©mĂĄt Ă©rint.
Az invoiceAppearance mezĆben azt kell megadni, hogy mit tud a szĂĄmlĂĄzĂł program akkor, amikor a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂĄsra kerĂŒlt. Ez lehet elektronikus szĂĄmla, lehet papĂralapĂș szĂĄmla, de elĆfordulhat, hogy akkor ez mĂ©g nem tudott, egy kĂ©sĆbbi folyamatban dĆl el. TehĂĄt ez a kiĂĄllĂtĂĄs idĆpillanatĂĄban tudott tĂ©nynek a rögzĂtĂ©se.
Az elektronikus szĂĄmla kĂ©t partner megegyezĂ©sĂ©tĆl fĂŒgg. Fontos, hogy az elektronikus szĂĄmlĂĄzĂĄsba a vevĆ beleegyezzen. Ugyanakkor nem csupĂĄn az elektronikus szĂĄmlĂĄzĂĄsba egyezhetnek meg, hanem abba a folyamatba is, amit Te leĂrtĂĄl. KiĂĄllĂtĂĄsra kerĂŒl elektronikus Ă©s papĂr formĂĄban is a szĂĄmla, a kĂ©t partner pedig megegyezik arrĂłl, hogy kölcsönösen melyiket tartja hitelesnek. Amennyiben a papĂralapĂș szĂĄmlĂĄt, akkor mindkĂ©t oldalon a papĂralapĂș szĂĄmla alapjĂĄn törtĂ©nik meg a könyvelĂ©s, adĂłlevonĂĄs vagy az adĂł befizetĂ©se. Ekkor az elektronikusan megkĂŒldött dokumentumot egyik fĂ©l sem tekinti hitelesnek, ugyanakkor a kĂ©t fĂ©l közötti kommunikĂĄciĂł hatĂ©konysĂĄgĂĄban nagy segĂtsĂ©gre lehet.
A fentiek alapjĂĄn amit levezettĂ©l, az azt jelenti, hogy kizĂĄrĂłlag azĂ©rt tekinti az elektronikus dokumentumot elektronikus szĂĄmlĂĄnak valaki, mert a mindkĂ©t fĂ©l ĂĄltal hitelesnek tekintett papĂralapĂș szĂĄmla kibocsĂĄtĂĄsa, megkĂŒldĂ©se, esetleg megĆrzĂ©se nem törtĂ©nt meg. Ezt azĂ©rt jogszabĂĄlybĂłl nehezen lehetne levezetni...
A teljes kérdéskör ugyanakkor az adatszolgåltatåshoz nem nagyon kapcsolódik. A kapcsolódåsi pontot az InvoiceAppearance résznél megadtam.
Köszönöm a részletes vålaszod.
Szerintem nagyon is kapcsolĂłdik az adatszolgĂĄltatĂĄshoz:
A vĂĄlaszod alapjĂĄn :
A rendszer elkĂ©szĂti a szĂĄmlĂĄt, adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl invoiceAppearance=PAPER, a szĂĄmlĂĄt vĂ©gĂŒl a szĂĄmlĂĄzĂł ĂŒgyintĂ©zĆ (vagy a rendszer automatikusan) mĂ©gis emailben kĂŒldi el.
Egy elektronikusan megkĂŒldött Ă©s befogadott szĂĄmla elektronikus szĂĄmla lesz, fĂŒggetlenĂŒl annak formĂĄtumĂĄtĂłl, a kĂŒldĂ©s technikĂĄjĂĄtĂłl stb.
TehĂĄt innentĆl kezdve elektronikus szĂĄmlakĂ©nt tekintendĆ, itt Ă©rinti az adatszolgĂĄltatĂĄst, mert ott viszont papĂr van megadva.
Akkor hacsak nem elektronikus szĂĄmla alapbĂłl, a fentiek alapjĂĄn a InvoiceAppearance=PAPER helyett, az UNKNOWN -ot cĂ©lszerƱ hasznĂĄlni? Vagyis azt mondom, mi biztosan nem fogjuk akkor a "PAPER"-t kĂŒldeni, mert nem tudhatom, hogy vĂ©gĂŒl a vevĆ milyen formĂĄban kapta meg. (pdf nyomtatĂł stb stb, mind hasznĂĄlĂł, Ă©s mind pedig fejlesztĆi oldalrĂłl is nĂ©zve).
/OFF
AzĂ©rt prĂłbĂĄltam ezt az egĂ©szet felhozni, - de ha nem szeretnĂ©tek vele foglalkozni azt is megĂ©rtem-, mert a szĂĄmlĂĄzĂł programok nagy rĂ©sze egy linket kĂŒld, ahonnan a szĂĄmlĂĄt pdf formĂĄban tudod letölteni Ă©s nyomtatni, vagy simĂĄn emailben elkĂŒldik a szĂĄmlĂĄt.. (online adatszolgĂĄltatĂĄs InvoiceAppearance=PAPER),
A tapasztalataim alapjĂĄn a szĂĄmlĂĄzĂĄsnĂĄl az emberek többsĂ©gĂ©nek fogalma sincs mi az e-szĂĄmla Ă©s papĂr szĂĄmla, Ă©s hogyan Ă©rkezett hozzĂĄjuk, ki nyomtatta ki... ezĂ©rt cĂ©lszerƱ lenne, ezt a tĂ©mĂĄban valĂłban jĂĄrtasnak ( mint Ti akik az Online szĂĄmlĂĄt fejlesztitek) elĆvenni Ă©s a törvĂ©nyalkotĂłknak megfogalmazni Ă©s vĂ©gre pontot rakni egy sok Ă©ve tartĂł bizonytalansĂĄgnak, szƱrkezĂłnĂĄnak, vagy nevezzĂŒk bĂĄrhogyan, mert lĂ©tezĆ elĂ©g jelentĆs tĂ©nyezĆ. A hash tĂĄrolĂĄssal lĂ©ptetek egyet az e-szĂĄmla felĂ© ami jĂł, de jelenleg tudomĂĄsom szerint nem megoldott, az ha valaki nem akar, vagy nem tud e-szĂĄmlĂĄt kezelni, mert semmifĂ©le apparĂĄtusa, tudĂĄsa, hogy Ășgy archĂvĂĄlja az e-szĂĄmlĂĄkat, ahogy a jogszabĂĄlyok megkövetelnĂ©k.
(de legtöbb esetben fogalma sincs, hogy amit kapott az egy e-szåmla!!!)
De mĂ©gis szeretnĂ© kevesebb papĂr, borĂtĂ©k Ă©s egyĂ©b teljesen felesleges költsĂ©g nĂ©lkĂŒl megoldani az Ă©letĂ©t (jĂĄrvĂĄnyrĂłl nem is beszĂ©lve). KorĂĄbban lĂ©nyegesen egyszerƱbb volt, mert minden e-szĂĄmla volt, ami alĂĄ van Ărva digitĂĄlisan Ă©s hitelesĂtve volt, ezzel szemben ma... Ă©rzĂ©sem szerint lĂ©ptĂŒnk egyet oldalra... ha nem vissza.
Igazåból a råutaló magatartås megengedése a problémås helyzet:
_"Az elektronikus szåmla alkalmazåsånak feltétele:
- a szĂĄmla befogadĂł beleegyezĂ©se (ami nem csak formĂĄlis lehet, hanem megvalĂłsulhat pĂ©ldĂĄul a kapott szĂĄmlĂĄn szereplĆ ellenĂ©rtĂ©k kifizetĂ©sĂ©vel, hallgatĂłlagos beleegyezĂ©s rĂ©vĂ©n is)"_
2 feltĂ©tel van, de most csak az elsĆ a fontos, fĆleg a zĂĄrĂłjeles rĂ©sz!!!
Igazåból a råutaló magatartås megengedése a problémås helyzet:
_"Az elektronikus szĂĄmla alkalmazĂĄsĂĄnak feltĂ©tele: - a szĂĄmla befogadĂł beleegyezĂ©se (ami nem csak formĂĄlis lehet, hanem megvalĂłsulhat pĂ©ldĂĄul a kapott szĂĄmlĂĄn szereplĆ ellenĂ©rtĂ©k kifizetĂ©sĂ©vel, hallgatĂłlagos beleegyezĂ©s rĂ©vĂ©n is)"_
2 feltĂ©tel van, de most csak az elsĆ a fontos, fĆleg a zĂĄrĂłjeles rĂ©sz!!!
FĆleg, hogy nem is tudja a befogadĂłk nagy rĂ©sze, hogy NAV-nak milyen szuper ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa van ez ĂŒgyben...