Kedves @NTCA-tax,
tudnátok segíteni nekem légyszi abban, hogy a számla végén, az ÁFA kulcsonkénti részletezést melyik paragrafus írja elő kötelező jelleggel?
Nem a NAV OnLine Számla miatt kérdezem, hanem az EDI-n történő elektronikus számlák miatt kell tisztáznunk a kérdést az egyik EDI szolgáltatóval, és csak annyiban érinti a NAV OnLine Számlát, hogy az a számla amit beküldünk a NAV-nak, és az a számla, amit EDI-n küldünk a vevőnek, adattartalmilag is meg kell egyezzen egymással.
Nagyon köszönöm!
(Csak zárójelben írom - NTCA-ék a tapasztalatok alapján nem ismerik -, a 2013. évi CLXXXVIII. törvény az egységes közszolgáltatói számlaképről a következő alapossággal specifikálja e követelményt: „ÁFA összesítő (Ft)”.)
(Csak zárójelben írom - NTCA-ék a tapasztalatok alapján nem ismerik -, a 2013. évi CLXXXVIII. törvény az egységes közszolgáltatói számlaképről a következő alapossággal specifikálja e követelményt: „ÁFA összesítő (Ft)”.)
Köszi az infót. Ezt értem, de ez nem válasz a kérdésemre, arról nem is beszélve, hogy ez a közszolgáltatói számlákra vonatkozik. Azt a törvényt keresem, amely előírja a számla végén az ÁFA összesítő szerepeltetésének módját és kötelezőségét,
@EnokhSys A számlára általánosan nincs előírva az áfa kulcsonkénti részletezés. Csupán ágazati jogszabály tartalmaz ilyent pl. a közüzemi számlákra vonatkozóan. Ha lenne ilyen előírás, az csak törvényben szerepelhetne, rendeletben nem. A számla általánosan kötelező tartalmát az ÁFA tv. 169.§ szabályozza. Néhány kisebb dolgot más törvények, Pl a "Kisadózó" fogalmat a Katv. tv., a magyar adószámot az Art. tv. Az egyéni vállalkozói nyilvántartási számot az Evectv. Az áfa kulcsonkénti összesítést jórészt megszokásból írják rá a számlákra.
Sok olyan dolog szokott lenni a számlákon, ami megszokáson, régi gyakorlaton, szájhagyományon, tévhiten stb. alapul. Ilyen pl. a fizetendő összeg betűvel való kiírása, az aláíró neve, a 10 éve eltörölt példányszámozás, a valaha volt "másolat" kifejezés stb.
Egy másik issue-ban említett fizetési mód is ilyen. De ilyen a bankszámlaszám is, azt sem írja elő semmi.
@Macskafarka köszi szépen! Nagyszerűek a válaszaid, van hat macskám, hálából meghúzogatom a farkukat! :-))
Igen, ezekről a megszokásokról már volt szó korábban, ha jól emlékszem a kerekítések kapcsán. Érdekes az, hogy vannak értelemszerű dolgok (mint pl ÁFA részletezés, kerekítés), amelyekre nincs semmi előírás, mégis szinte mindenki pontosan és jól alkalmazza.
Mivel választ kaptam a kérdésemre, zárom az issue-t,
Most helpful comment
Sok olyan dolog szokott lenni a számlákon, ami megszokáson, régi gyakorlaton, szájhagyományon, tévhiten stb. alapul. Ilyen pl. a fizetendő összeg betűvel való kiírása, az aláíró neve, a 10 éve eltörölt példányszámozás, a valaha volt "másolat" kifejezés stb.
Egy másik issue-ban említett fizetési mód is ilyen. De ilyen a bankszámlaszám is, azt sem írja elő semmi.