Sziasztok!
SegĂtsĂ©get kĂ©rnĂ©k: jogilag helytĂĄllĂł-e az, ha meglĂ©vĆ szĂĄmlĂĄzĂł rendszer (Rendszer) mellett az esetenkĂ©nt mĂ©giscsak papĂr szĂĄmlatömbbel kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄt az adĂłzĂł nem a NAV onlineszĂĄmla felĂŒletĂ©n a "szĂĄmlaadat-rögzĂtĂ©se" menĂŒpontjĂĄban tölti fel, hanem a Rendszerben rögzĂti fel Ă©s kĂŒldi be?
Ăgy mƱködne:
Technikailag nem lĂĄtom akadĂĄlyĂĄt, jogilag annĂĄl inkĂĄbb! :)
RemĂ©lem sikerĂŒlt Ă©rtelmesen megfogalmaznom! Köszönöm elĆre is!
SzĂĄmlĂĄzĂł program csak a programmal kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄt kĂŒldheti be a NAV-nak! A papĂr szĂĄmlatömbös szĂĄmlĂĄt a felhasznĂĄlĂłnak a NAV felĂŒletĂ©n kell rögzĂteni. RögzĂtheti persze statisztikai cĂ©lbĂłl a szĂĄmlĂĄzĂł programban is, de azt a szĂĄmlĂĄzĂł program nem adhatja fel a NAV rĂ©szĂ©re.
A valĂłsĂĄg az, hogy sokszor elĆfordul, hogy kĂ©zi szĂĄmlĂĄt ĂĄllĂtanak ki olyan cĂ©gek is, akik nem csak statisztikai cĂ©lbĂłl rögzĂtik az ERP rendszerĂŒkben az ilyen szĂĄmlĂĄkat, hanem azĂ©rt is, mert ĂFA bevallĂĄst kĂ©szĂtenek belĆle, kĂ©szlet mozgĂĄsok generĂĄlĂłdnak az ilyen bizonylatokbĂłl (mert mondjuk az Ă©rtĂ©kesĂtĆ autĂłja egy mozgĂł raktĂĄrkĂ©nt funkcionĂĄl Ă©s naponta 15-20 helyen is Ă©rtĂ©kesĂt 1-2-3 termĂ©ket), stb. stb.
Jelenleg mi is azt mondjuk az ĂŒgyfeleinknek, hogy ha tehetik, akkor kĂ©rjĂ©k a mobilos applikĂĄciĂłt, vagy hasznĂĄljĂĄk a NAV szĂĄmlĂĄzĂłjĂĄt, Ă©s majd mi letöltjĂŒk azt Ă©s rögzĂtjĂŒk az ERP-ben.
De ez sokszor megoldhatatlan (nincs nyomtatĂł az autĂłban, nincs tĂ©rerĆ az adott helyen, ahol az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s törtĂ©nik, a partner eseti, nincs a törzsben, elektronikus szĂĄmlĂĄt nem kaphat, bonyolult a törzset bĆvĂteni az alkalmazottnak, aki nincs azon az informatikai szinten, hogy tudja kezelni a dolgokat, stb....)
Ilyenkor jĂșlius 1-tĆl marad a dupla rögzĂtĂ©s. Viszont azt lĂĄtni kell, hogy az eddigi egy rögzĂtĂ©s optimalizĂĄlva volt, gyorsbillentyƱkkel, funkciĂłgombokkal pillanatok alatt rögzĂtettek egy-egy ilyen bizonylatot (mert akĂĄr napi több szĂĄzrĂłl is szĂł lehet), kĂ©szĂtettĂ©k el a kĂ©szlet mozgĂĄst, stb. stb.
Most ez mellĂ© bejön a NAV-os felĂŒlet, ami akĂĄr egy nagysĂĄgrenddel több idĆ is bizonylatonkĂ©nt, mint az optimalizĂĄlt felĂŒleten rögzĂteni.
Sajnos mi is azt olvassuk ki, hogy nem szabad gĂ©ppel ĂĄtadni az ilyen bizonylatokat, illetve nyilvĂĄn komoly rizikĂł az, hogy az adatrögzĂtĆi tĂ©vedhet, de erre ott az anulĂĄlĂĄs lehetĆsĂ©ge a javĂtĂĄshoz, Ă©s termĂ©szetesen a NAV felĂŒletĂ©n is tĂ©vedhet a rögzĂtĆ (ahol rĂĄadĂĄsul a mindent engedjĂŒnk be elv miatt sokkal kevesebb ellenĆrzĂ©s van az elgĂ©pelĂ©sek kiszƱrĂ©sĂ©re, mint az eddigi folyamatokban....)
A szĂĄmlĂĄzĂł program adatszolgĂĄltatĂĄsi funkciĂłjĂĄt kizĂĄrĂłlag a programmal kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄkra lehet hasznĂĄlni. Amennyiben a szĂĄmla nyomtatvĂĄnybĂłl lett kiĂĄllĂtva (kĂ©zi szĂĄmla), akkor az Online SzĂĄmla felĂŒleten kell az adatokat begĂ©pelni. JogszabĂĄly oldalĂĄrĂłl nem lehet megfelelĆnek tekinteni a kĂ©zi szĂĄmlĂĄk szĂĄmlĂĄzĂł programon keresztĂŒli adatszolgĂĄltatĂĄsĂĄt.
Nagyon köszönöm!