Online-invoice: [Q&A] Papírtömbben kiållított szåmla "szåmlaadat-rögzítése" szåmlåzórendszerrel

Created on 14 Jul 2020  Â·  4Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

Sziasztok!

SegĂ­tsĂ©get kĂ©rnĂ©k: jogilag helytĂĄllĂł-e az, ha meglĂ©vƑ szĂĄmlĂĄzĂł rendszer (Rendszer) mellett az esetenkĂ©nt mĂ©giscsak papĂ­r szĂĄmlatömbbel kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄt az adĂłzĂł nem a NAV onlineszĂĄmla felĂŒletĂ©n a "szĂĄmlaadat-rögzĂ­tĂ©se" menĂŒpontjĂĄban tölti fel, hanem a Rendszerben rögzĂ­ti fel Ă©s kĂŒldi be?
Így mƱködne:

  • Egy "kĂŒlsƑ szĂĄmlatömbös szĂĄmla feltöltĂ©se" menĂŒponttal tennĂ©.
  • A Rendszer nem generĂĄl hozzĂĄ sajĂĄt szĂĄmlaszĂĄmot, bekĂ©ri a tömb szĂĄmlaszĂĄmĂĄt.
  • A Rendszer semmikĂ©pp sem nyomtat sem eredeti, sem mĂĄsolat pĂ©ldĂĄnyt ebbƑl, "tudja", hogy papĂ­r szĂĄmlatömbös szĂĄmla.
  • A Rendszer ezt ugyanĂșgy bekĂŒldi a NAV rĂ©szĂ©re, mintha sajĂĄt maga ĂĄllĂ­totta volna ki.

Technikailag nem lĂĄtom akadĂĄlyĂĄt, jogilag annĂĄl inkĂĄbb! :)

RemĂ©lem sikerĂŒlt Ă©rtelmesen megfogalmaznom! Köszönöm elƑre is!

question

All 4 comments

SzĂĄmlĂĄzĂł program csak a programmal kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄt kĂŒldheti be a NAV-nak! A papĂ­r szĂĄmlatömbös szĂĄmlĂĄt a felhasznĂĄlĂłnak a NAV felĂŒletĂ©n kell rögzĂ­teni. RögzĂ­theti persze statisztikai cĂ©lbĂłl a szĂĄmlĂĄzĂł programban is, de azt a szĂĄmlĂĄzĂł program nem adhatja fel a NAV rĂ©szĂ©re.

A valĂłsĂĄg az, hogy sokszor elƑfordul, hogy kĂ©zi szĂĄmlĂĄt ĂĄllĂ­tanak ki olyan cĂ©gek is, akik nem csak statisztikai cĂ©lbĂłl rögzĂ­tik az ERP rendszerĂŒkben az ilyen szĂĄmlĂĄkat, hanem azĂ©rt is, mert ÁFA bevallĂĄst kĂ©szĂ­tenek belƑle, kĂ©szlet mozgĂĄsok generĂĄlĂłdnak az ilyen bizonylatokbĂłl (mert mondjuk az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑ autĂłja egy mozgĂł raktĂĄrkĂ©nt funkcionĂĄl Ă©s naponta 15-20 helyen is Ă©rtĂ©kesĂ­t 1-2-3 termĂ©ket), stb. stb.

Jelenleg mi is azt mondjuk az ĂŒgyfeleinknek, hogy ha tehetik, akkor kĂ©rjĂ©k a mobilos applikĂĄciĂłt, vagy hasznĂĄljĂĄk a NAV szĂĄmlĂĄzĂłjĂĄt, Ă©s majd mi letöltjĂŒk azt Ă©s rögzĂ­tjĂŒk az ERP-ben.
De ez sokszor megoldhatatlan (nincs nyomtatĂł az autĂłban, nincs tĂ©rerƑ az adott helyen, ahol az Ă©rtĂ©kesĂ­tĂ©s törtĂ©nik, a partner eseti, nincs a törzsben, elektronikus szĂĄmlĂĄt nem kaphat, bonyolult a törzset bƑvĂ­teni az alkalmazottnak, aki nincs azon az informatikai szinten, hogy tudja kezelni a dolgokat, stb....)

Ilyenkor jĂșlius 1-tƑl marad a dupla rögzĂ­tĂ©s. Viszont azt lĂĄtni kell, hogy az eddigi egy rögzĂ­tĂ©s optimalizĂĄlva volt, gyorsbillentyƱkkel, funkciĂłgombokkal pillanatok alatt rögzĂ­tettek egy-egy ilyen bizonylatot (mert akĂĄr napi több szĂĄzrĂłl is szĂł lehet), kĂ©szĂ­tettĂ©k el a kĂ©szlet mozgĂĄst, stb. stb.
Most ez mellĂ© bejön a NAV-os felĂŒlet, ami akĂĄr egy nagysĂĄgrenddel több idƑ is bizonylatonkĂ©nt, mint az optimalizĂĄlt felĂŒleten rögzĂ­teni.

Sajnos mi is azt olvassuk ki, hogy nem szabad gĂ©ppel ĂĄtadni az ilyen bizonylatokat, illetve nyilvĂĄn komoly rizikĂł az, hogy az adatrögzĂ­tƑi tĂ©vedhet, de erre ott az anulĂĄlĂĄs lehetƑsĂ©ge a javĂ­tĂĄshoz, Ă©s termĂ©szetesen a NAV felĂŒletĂ©n is tĂ©vedhet a rögzĂ­tƑ (ahol rĂĄadĂĄsul a mindent engedjĂŒnk be elv miatt sokkal kevesebb ellenƑrzĂ©s van az elgĂ©pelĂ©sek kiszƱrĂ©sĂ©re, mint az eddigi folyamatokban....)

A szĂĄmlĂĄzĂł program adatszolgĂĄltatĂĄsi funkciĂłjĂĄt kizĂĄrĂłlag a programmal kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄkra lehet hasznĂĄlni. Amennyiben a szĂĄmla nyomtatvĂĄnybĂłl lett kiĂĄllĂ­tva (kĂ©zi szĂĄmla), akkor az Online SzĂĄmla felĂŒleten kell az adatokat begĂ©pelni. JogszabĂĄly oldalĂĄrĂłl nem lehet megfelelƑnek tekinteni a kĂ©zi szĂĄmlĂĄk szĂĄmlĂĄzĂł programon keresztĂŒli adatszolgĂĄltatĂĄsĂĄt.

Nagyon köszönöm!

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings