A 2.8 Közmű elszámoló számlájának adatszolgáltatása fejezet végén ez szerepel:
"Amennyiben az elszámolĂł számla adatai valami miatt nem helytállĂłak Ă©s mĂłdosĂtásra van szĂĽksĂ©g, akkor a fenti elveket kell figyelembe venni. Amennyiben az elszámolĂł számla CREATE-el állt elĹ‘, akkor az elszámolĂł számlát szĂĽksĂ©ges mĂłdosĂtani. Amennyiben az elszámolĂł számla MODIFY-al állt elĹ‘, akkor vissza kell lĂ©pni a rĂ©szszámlákra Ă©s azokat szĂĽksĂ©ges mĂłdosĂtani, amennyiben negatĂv irányĂş a mĂłdosĂtás (pozitĂv mĂłdosĂtás esetĂ©n Ăşj számlát szĂĽksĂ©ges kiállĂtani Ă©s nem a korábbi számlát mĂłdosĂtani)."
Azt jĂłl Ă©rtem, hogy ha kiállĂtottunk egy levont rĂ©szszámlát tartalmazĂł negatĂv elszámolĂł számlát, akkor azt kĂ©sĹ‘bb már nem lehet stornĂłzni, STORNO operáciĂłval adatot bekĂĽldeni?
Tehát, ha már elszámolĂł számláztunk egy közmű szerzĹ‘dĂ©st Ă©s MODIFY operáciĂłval kellett bekĂĽldenĂĽnk a számlát Ă©s mondjuk ezután utĂłlag jut a közmű cĂ©g tudomására, az elszámolĂł számlával már lezárt idĹ‘szakban törtĂ©nt tulajdonosváltozás, akkor nem kĂ©pes az elszámolĂł számla stornĂłzására, vagy ha ezt a vállalatirányĂtási rendszerĂ©ben megteszi nem kĂ©pes rĂłla a NAV-nak adatot szolgáltatni?
Ha mégis van lehetőség az utólagos stornózásra ilyen számla esetén, akkor hogyan kellene adatot szolgáltatni?
ElkĂ©pesztĹ‘, hogy mekkora bűvĂ©szkedĂ©sbe kezdett a NAV, csak azĂ©rt, hogy fenntartsa a negatĂv számla nem lĂ©tezĂ©sĂ©nek vĂziĂłját.
Inkább kitalálták, hogy egy számla előjeltől függően CREATE, vagy MODIFY, azt gondolva, hogy ezzel megoldották.
Holott valójában minden ilyennel csak tovább tolják a problémát, felverik a "habot" az dolog fölött. Most előjött a stornózás esete.
De már felsejlik a láthatáron az xx65M-02 lapjának kitöltĂ©se, Ă©s bizony-bizony belejátszik a mĂłdosĂtáskĂ©nt kezelĂ©s a számla elĂ©vĂĽlĂ©sĂ©nek idĹ‘pontjába is.
Egyszerűbb lenne elengedni a negatĂv lánckezdĹ‘ számla WARN-kĂ©nt valĂł kezelĂ©sĂ©t.
Harry Houdini is büszke lenne minderre a szemfényvesztésre
Egyetértek azzal, hogy a közüzemi számlabeküldés kezd olyan bonyolult és a számla tartalmától elrugaszkodott lenni, hogy jó lenne valami sokkal, de sokkal egyszerűbb megoldást találni, mert rengeteg olyan eset van/lesz, amire szerintem NAV oldalon egyáltalán nem gondoltak és amire még most mi sem gondolunk fejlesztői / közüzemi felhasználói oldalon.
FelvetnĂ©m egy kollĂ©gám javaslatát: "Nem lehetne megoldani, hogy minden marad a rĂ©giben Ă©s a NAV oldalán lenne egy közĂĽzemi adĂłszám white list, amirĹ‘l ha Ă©rkezik a számla, akkor nem ad warnt vissza negatĂv összeg esetĂ©n?"
Ezt a kérdést itt válaszoltam meg: https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/594
A whitelist azĂ©rt nem lehet alternatĂva, mert adĂłhivatali oldalon egy jogszabályba bele nem fĂ©rĹ‘ gyakorlatra nem adhatunk whitelist-et. Ezt azĂ©rt is elleneznĂ©m, mivel ha ezt az ajtĂłt rĂ©snyire kinyitnánk, akkor felmerĂĽlne gyorsan, hogy milyen más jogszabályba ĂĽtközĹ‘ gyakorlatot kellene whitelist-re tenni. Amennyiben a jogszabályi környezettel van a problĂ©ma, akkor azt kellene rendbe tenni, Ă©s nem annak x-dik következmĂ©nyekĂ©nt egy adatszolgáltatĂł rendszerben jogszabálynak ellentmondĂł kivĂ©teleket kezelgetni.
A közmű számlát tovább is számlázhatja egy irodaház tulajdonosa. A negatĂv elszámolĂł számlát is....
@NTCA-tax: nem tudom, hogy ki az illetĂ©kes Ă©s hol kell jelezni, ezĂ©rt leĂrom itt, hogy valĂłszĂnű a jogszabályi környezettel van problĂ©ma Ă©s azt január 4. elĹ‘tt rendezni kellene. :)
@omachtandras: A jogszabályi környezet bár nem tĂşl egyszerű, de ki lehet állĂtani olyan elszámolĂł számlákat, mely mindennek megfelelĹ‘. Persze mindenki szeretne egyszerűbb jogszabályi környezetbe dolgozni, köztĂĽk mi is...
Mivel az alapvető kérdést megválaszoltam, ezt az issue-t lezárom.
Az eredeti kérdés ez volt és nem láttam rá választ, ezért újra felveszem, mert ezt lezártátok:
"A 2.8 Közmű elszámoló számlájának adatszolgáltatása fejezet végén ez szerepel:
"Amennyiben az elszámolĂł számla adatai valami miatt nem helytállĂłak Ă©s mĂłdosĂtásra van szĂĽksĂ©g, akkor a fenti elveket kell figyelembe venni. Amennyiben az elszámolĂł számla CREATE-el állt elĹ‘, akkor az elszámolĂł számlát szĂĽksĂ©ges mĂłdosĂtani. Amennyiben az elszámolĂł számla MODIFY-al állt elĹ‘, akkor vissza kell lĂ©pni a rĂ©szszámlákra Ă©s azokat szĂĽksĂ©ges mĂłdosĂtani, amennyiben negatĂv irányĂş a mĂłdosĂtás (pozitĂv mĂłdosĂtás esetĂ©n Ăşj számlát szĂĽksĂ©ges kiállĂtani Ă©s nem a korábbi számlát mĂłdosĂtani)."
Azt jĂłl Ă©rtem, hogy ha kiállĂtottunk egy levont rĂ©szszámlát tartalmazĂł negatĂv elszámolĂł számlát, akkor azt kĂ©sĹ‘bb már nem lehet stornĂłzni, STORNO operáciĂłval adatot bekĂĽldeni?
Tehát, ha már elszámolĂł számláztunk egy közmű szerzĹ‘dĂ©st Ă©s MODIFY operáciĂłval kellett bekĂĽldenĂĽnk a számlát Ă©s mondjuk ezután utĂłlag jut a közmű cĂ©g tudomására, az elszámolĂł számlával már lezárt idĹ‘szakban törtĂ©nt tulajdonosváltozás, akkor nem kĂ©pes az elszámolĂł számla stornĂłzására, vagy ha ezt a vállalatirányĂtási rendszerĂ©ben megteszi nem kĂ©pes rĂłla a NAV-nak adatot szolgáltatni?
Ha mégis van lehetőség az utólagos stornózásra ilyen számla esetén, akkor hogyan kellene adatot szolgáltatni?"
Akkor Ăşjranyitom az issue-t...
A közmű elszámolĂł számla a vĂ©gösszeg elĹ‘jele alapján vagy számla, vagy számlával egy tekintet alá esĹ‘ okirat az áfa törvĂ©ny alapján. Amennyiben pozitĂv elĹ‘jelű, akkor számla (Ăşj teljesĂtĂ©si idĹ‘pontot is keletkeztet), ezĂ©rt azt lehet sztornĂłzni, mĂłdosĂtani.
Amennyiben negatĂv a vĂ©gösszeg elĹ‘jele, akkor az számlával egy tekintet alá esĹ‘ okirat. Ezt önállĂłan nem lehet Ă©rvĂ©nytelenĂteni, mivel a számlával egy tekintet alá esĹ‘ okirat mindig korábbi számlák mĂłdosĂtását jelenti.
Ez utóbbit egy példán levezetve:
Elszámoló számla nettó -1500 Ft-ra jön ki, ekkor az elszámoló számla adatszolgáltatása tételsoronként a következő:
Amennyiben kĂ©t az elszámolĂł számla hatását akarja kilĹ‘ni a közműszolgáltatĂł, akkor kiállĂt egy mĂłdosĂtĂł számlát (legyen ennek sorszáma ELSZ2) a következĹ‘ adattartalommal:
Ekkor visszaáll minden abba az állapotba, ahogy az elszámolĂł számla kiállĂtását megelĹ‘zĹ‘en volt. Ez lĂ©nyegĂ©ben megegyezik az ELSZ1 elszámolĂł számla Ă©rvĂ©nytelenĂtĂ©sĂ©vel, de az áfa-ban nem a mĂłdosĂtĂł számlát Ă©rvĂ©nytelenĂtjĂĽk, hanem mindig az alapszámláig kell visszanyĂşlni.
Köszönöm, hogy visszanyitottad! ĂŤgy viszont a 689-est zárd le lĂ©gy szĂves, mert közben azt lĂ©trehoztam.
A fenti válaszod kivitelezhetetlen.
A 12. hĂłnapban van egy negatĂv elszámolĂł számlám, ami a 10. Ă©s 11. havi rĂ©szszámlát is "helyesbĂtette" az Ă©rtelmezĂ©setek szerint. Bejön az Ăşj fogyasztĂł Ă©s közli, hogy 10. hĂłnap 16-a Ăłta már az Ĺ‘ tulajdona az ingatlan Ă©s rögzĂteni kell a tulajdonosváltozást. Ezt csak Ăşgy tudjuk megtenni, hogy a 12. havi elszámolĂł számlát Ă©s a 11. Ă©s 10. havi rĂ©szszámlákat lestornĂłzzuk a rendszerben. KĂ©ptelenek vagyunk helyesbĂteni, a számlákat stornĂłzni kell, hiszen akinek kibocsátottuk nem is az volt a tulajdonos, viszont az Ăşj tulajdonosnak utána ki kell számláznunk az idĹ‘szakot. A pĂ©ldánál maradva 10. hĂłnap 15-Ă©ig ki kell állĂtanom a rĂ©gi fogyasztĂł vĂ©gszámláját Ă©s az Ăşj fogyasztĂłnak számláznom kell a 10.16-12.31 idĹ‘szakot.
Egy idĹ‘szakra viszont kĂ©t ĂĽgyfĂ©lnek nem lehet Ă©rvĂ©nyes számlája, ezĂ©rt csak Ăşgy kaphat az Ăşj fogyasztĂł számlát az emlĂtett idĹ‘szakra, ha a rĂ©gi fogyasztĂł számláit lestornozzuk. A rĂ©gi fogyasztĂłt nem is tudnánk kiköltöztetni addig visszamenĹ‘leges dátummal a rendszerben, mĂg van kĂ©sĹ‘bbi idĹ‘szakra szĂłlĂł Ă©rvĂ©nyes számlája.
Vagy oldjátok meg az ilyen számlák stornĂłzhatĂłságát, vagy megbĂ©nĂtjátok a közmű vállalatok működĂ©sĂ©t. Amit csak Ăşgy tudnak elkerĂĽlni a közmű cĂ©gek, ha nem felelnek meg az általatok kĂ©rt adatszolgáltatásnak Ă©s CREATE ĂĽzenetkĂ©nt kĂĽldik be az ilyen elszámolĂł számlákat is.
Meg tudjátok oldani a STORNO operáciĂł fogadását az ilyen számlákra? Ha igen, hogyan kell adatot szolgáltatni, mert a "helyesbĂtett" rĂ©szszámla stornĂłzását nem kĂĽldhetem be egyben az elszámolĂł számlával, mert kĂ©sĹ‘bb azt is le fogom stornĂłzni Ă©s Ăgy már egy számlának kĂ©tszer közölnĂ©m a stornĂłzását?
Vagy nem lesz pozitĂv a válasz, vagy nem gyĹ‘zöd kivárni. A CREATE elszámolĂł számla viszont csak tĹ‘led fĂĽgg, Ă©s nem kell senkire sem várnod. A törvĂ©nynek megfelelsz, kellĹ‘ gondossággal jártál el, a többi már nem rajtad mĂşlik.
Sziasztok!
Kiprobâltam az ajà nlott megoldà st, hogy a stornó szà mlà t MODIFY kültük be. Viszont nem fogadta be a rendszer az alà bbi üzenet miatt:
MULTIPLE_INVOICES_FOUND - 1 ERROR:A hivatkozott alapszámla egynél többször szerepel érvényesként a rendszerben
Mivel a negatĂv elszĂ moloszĂ mlĂ ban 2szer is hivatkoztunk az szĂ mlaszĂ mra (ELSZ1), az ELSZ2 szĂ mlĂ ban mĂ r nem enged rĂ hivatkozn
Hogy kellene kĂĽldeni a stornot?
Ăśdv
Most helpful comment
Köszönöm, hogy visszanyitottad! ĂŤgy viszont a 689-est zárd le lĂ©gy szĂves, mert közben azt lĂ©trehoztam.
A fenti válaszod kivitelezhetetlen.
A 12. hĂłnapban van egy negatĂv elszámolĂł számlám, ami a 10. Ă©s 11. havi rĂ©szszámlát is "helyesbĂtette" az Ă©rtelmezĂ©setek szerint. Bejön az Ăşj fogyasztĂł Ă©s közli, hogy 10. hĂłnap 16-a Ăłta már az Ĺ‘ tulajdona az ingatlan Ă©s rögzĂteni kell a tulajdonosváltozást. Ezt csak Ăşgy tudjuk megtenni, hogy a 12. havi elszámolĂł számlát Ă©s a 11. Ă©s 10. havi rĂ©szszámlákat lestornĂłzzuk a rendszerben. KĂ©ptelenek vagyunk helyesbĂteni, a számlákat stornĂłzni kell, hiszen akinek kibocsátottuk nem is az volt a tulajdonos, viszont az Ăşj tulajdonosnak utána ki kell számláznunk az idĹ‘szakot. A pĂ©ldánál maradva 10. hĂłnap 15-Ă©ig ki kell állĂtanom a rĂ©gi fogyasztĂł vĂ©gszámláját Ă©s az Ăşj fogyasztĂłnak számláznom kell a 10.16-12.31 idĹ‘szakot.
Egy idĹ‘szakra viszont kĂ©t ĂĽgyfĂ©lnek nem lehet Ă©rvĂ©nyes számlája, ezĂ©rt csak Ăşgy kaphat az Ăşj fogyasztĂł számlát az emlĂtett idĹ‘szakra, ha a rĂ©gi fogyasztĂł számláit lestornozzuk. A rĂ©gi fogyasztĂłt nem is tudnánk kiköltöztetni addig visszamenĹ‘leges dátummal a rendszerben, mĂg van kĂ©sĹ‘bbi idĹ‘szakra szĂłlĂł Ă©rvĂ©nyes számlája.
Vagy oldjátok meg az ilyen számlák stornĂłzhatĂłságát, vagy megbĂ©nĂtjátok a közmű vállalatok működĂ©sĂ©t. Amit csak Ăşgy tudnak elkerĂĽlni a közmű cĂ©gek, ha nem felelnek meg az általatok kĂ©rt adatszolgáltatásnak Ă©s CREATE ĂĽzenetkĂ©nt kĂĽldik be az ilyen elszámolĂł számlákat is.
Meg tudjátok oldani a STORNO operáciĂł fogadását az ilyen számlákra? Ha igen, hogyan kell adatot szolgáltatni, mert a "helyesbĂtett" rĂ©szszámla stornĂłzását nem kĂĽldhetem be egyben az elszámolĂł számlával, mert kĂ©sĹ‘bb azt is le fogom stornĂłzni Ă©s Ăgy már egy számlának kĂ©tszer közölnĂ©m a stornĂłzását?