A NAV az Online Számla rendszerrel kapcsolatos szoftveres Ă©s architektĂşra fejlesztĂ©sekkel összefĂĽggĂ©sben kivezetni tervezi a HTTP 1.0-s protokoll támogatását. Tekintettel arra, hogy a mĂ©rĂ©sek szerint az Online Számla rendszerbe Ă©rkezĹ‘ HTTP hĂvások jelentĹ‘s számban tartalmaznak 1.0-s verziĂł számĂş hĂvásokat, szĂĽksĂ©ges felmĂ©rni ennek hatását. A kivezetĂ©s pontos dátumának meghatározását a felmĂ©rĂ©s eredmĂ©nyĂ©tĹ‘l fĂĽggĹ‘en kĂ©sĹ‘bb tesszĂĽk közzĂ©, elĹ‘zetes tervek szerint a megvalĂłsĂtást nĂ©hány hĂłnapon belĂĽl kĂvánja vĂ©grehajtani a NAV. A HTTP 1.1-es protokoll továbbra is támogatott marad.
A témával kapcsolatos észrevételeket/kéréseket ebben a topicban várjuk.
Hogy lehet erről meggyőződni, hogy ez érinti a számlázó programot vagy sem? Ha a program képest TLS1.2-es https oldalt megnyitni, akkor érintett lehet ebben a változásban vagy sem?
JĂł kĂ©rdĂ©s, hogy hogyan lehet a HTTP verziĂłt kliensoldalon kikĂ©nyszerĂteni. Pl. a MS XMLHttpRequest esetĂ©n mĂ©g nem láttam erre dokumentáciĂłt.
JĂł kĂ©rdĂ©s, hogy hogyan lehet a HTTP verziĂłt kliensoldalon kikĂ©nyszerĂteni. Pl. a MS XMLHttpRequest esetĂ©n mĂ©g nem láttam erre dokumentáciĂłt.
@DrotosTot Nem tudod, nincs ilyen lehetőség. Ha jól tudom az XMLHttpRequest scriptben/böngészőben fut. Ezáltal a böngésző fogja ezt eldönteni, hogy miben küldi a kérést. Itt a böngészőnek kell támogatnia a Http 1.1-et.
@renced42 : Nem csak böngĂ©szĹ‘bĹ‘l hĂvhatĂł, megy az mĂ©g VB6-bĂłl is:
[https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/desktop/ms762709(v=vs.85)]
Böngészőnél egyszerű lenne, mert ott a böngésző választ protokollt.
Én indy10-en keresztül érem el a nav-os api-t, honnan tudom, hogy az http 1.0-át vagy mit használ?
@nbeeps2 :
PĂ©ldául https helyett (ami titkosĂtott), http-n prĂłbálunk meg egy tokenExchange operáciĂłt, közben Wireshark logolja a 84.206.52.71-es IP cĂm (ez a api-test.onlineszamla.nav.gov.hu IP-je) felĂ© menĹ‘ forgalmat.
Ebből már látszik is az eredmény, a kliens HTTP 1.1-el kommunikál:

Én indy10-en keresztül érem el a nav-os api-t, honnan tudom, hogy az http 1.0-át vagy mit használ?
Kedves @nbeeps2, @DrotosTot nagyon sok framework, vagy programozási nyelv alapbĂłl 1.0-t használ, ha azt kĂĽlön nem állĂtjuk át vagy nem tudja az oprendszer hĂvásán keresztĂĽl automatikusan kezelni.
Szerintem az Indy10 sem tér el ettől a hagyománytól.
Tesztelni Ăşgy tudod, hogy ha telepĂtesz pl.: webszervert Ă©s meghĂvod egy mintaprogrammal, ami adott nyelvvel kĂ©szĂĽlt. Annak az access logjábĂłl azonnal kiderĂĽl, mit használ. Vagy logolod a forgalmat HTTP-n
@renced42 Sokáig ezért nem szóltam hozzá, mert kicsit furcsának tartottam az 1.0 kivezetésének ötletét a részetekről.
@renced42 Sokáig ezért nem szóltam hozzá, mert kicsit furcsának tartottam az 1.0 kivezetésének ötletét a részetekről.
Kedves @DrotosTot , nincs ebben semmi furcsa, az idő halad, a technológiák fejlődnek, új szoftver verziókban meg már nem rakják bele vagy kikapcsolják alapból a régi protokollok támogatását. Defacto alapértelmezett http protokoll az 1.1 és már valahol a 2.0.
A http 1.0 szép karriert futott be, de nagyon elkopott.
@renced42 ok, megtaláltam Indy10 gyárilag 1.1-t használ, annál Ăşjabbat nem szĂłval örĂĽlnĂ©k, hogy ha ugyanĂgy kĂ©sĹ‘bb majd az 1.1 nem lenne kivezetve, mert akkor meg leszek lĹ‘ve Ă©s gondolom Ăgy lehetnek mások is most az 1.0-val, de majd csak jelentkeznek. Értem, hogy ha valami kikopott, akkor kivezetitek, csak abba is gondoljatok bele, hogy vannak 20 Ă©ves olyan kiforrott rendszerek, amibe 20 Ă©vnyi munka van, nyilván rĂ©gi technĂłligán alapul, viszont ezeket nem lehet csak Ăşgy egyik hĂłnaprĂłl a másikra átĂrni egy Ăşj programnyelvbe.
Sziasztok!
Zárom az issuet. Ha van még kérdés nyissátok újra nyugodtan.
Ăśdv
Most helpful comment
@renced42 ok, megtaláltam Indy10 gyárilag 1.1-t használ, annál Ăşjabbat nem szĂłval örĂĽlnĂ©k, hogy ha ugyanĂgy kĂ©sĹ‘bb majd az 1.1 nem lenne kivezetve, mert akkor meg leszek lĹ‘ve Ă©s gondolom Ăgy lehetnek mások is most az 1.0-val, de majd csak jelentkeznek. Értem, hogy ha valami kikopott, akkor kivezetitek, csak abba is gondoljatok bele, hogy vannak 20 Ă©ves olyan kiforrott rendszerek, amibe 20 Ă©vnyi munka van, nyilván rĂ©gi technĂłligán alapul, viszont ezeket nem lehet csak Ăşgy egyik hĂłnaprĂłl a másikra átĂrni egy Ăşj programnyelvbe.