Szeretném kérdezni, hogy várhatóan mikor jelenik meg a 4.0 adatstruktúra leírása?
Mivel a NAV által 2021 július 01-től elkészítendő ÁFA bevalláshoz a 3.0 struktúrában nincsen meg az összes szükséges mező, ezért gondolom azt, hogy bővülni fog a struktúra, és benne lesznek az ÁFA bevalláshoz nélkülözhetetlen mezők is.
Tervbe van véve az is, hogy a számla befogadó is feltölthessen a NAV-hoz a számlakibocsátó által feltöltött adatokhoz mezőket?
Csak így tudom elképzelni, hogy a számla befogadásról, vagy a pénzforgalmi áfás számla rész-, vagy teljes kiegyenlítéséről az áfa bevalláshoz szükséges adatok rendelkezésre álljanak.
A válaszukat előre is köszönöm.
@Macskafarka Az iróniával most nem megyünk semmire. Mondj kérlek konkrétumokat, mit hiányolsz! Nincs IDDQD mód a tervezésben, nem vagyunk tévedhetetlenek, ha látsz valamit akkor kérlek írd meg!
Az ÁFA bevallás tervezetét a NAV fogja készíteni 2020.07.01-től, ez tény,
Az ÁFA bevallást gondolom, hogy a vevői számla adatszolgáltatásra fogják alapozni. Ez csak feltételezés.
Az ÁFA bevalláshoz több adat szükséges, mint ami a 3.0 adatstruktúrában jelenleg szerepel.
Feltételezem, hogy ha a bevallást a NAV akarja készíteni, akkor tisztában van azzal, hogy ahhoz mely adatok szükségesek, annál is inkább, mert az xx65 ÁFA bevallás nyomtatványt, annak sorainak részletezettségét is a NAV találta ki.
A számla befogadói oldalon akkor kerülhet levonásba a számlán szereplő összeg, ha azt befogadták, vagyis az messze nem elég, hogy a vevő kiállított egy nekünk szóló számlát, ha azt mi nem fogadtuk be, akkor nem vonhatjuk le, nem szerepelhet az xx65A 66. sorában. Azt, hogy befogadtam-e, jelenleg nem tudja a NAV, erre kellene egy, vagy több mező.
Másik példa: a fizetendő áfa bevallásához a számla kibocsátónál tudni kell, hogy mi volt a tárgyi eszköz értékesítés. Hol kell ezt jelezni a SUP adatszolgáltatásában?
Harmadik példa: A befogadó oldalon abban az áfa időszakban lehet szerepeltetni levonhatóként a számla összegét, amely időszakban kiegyenlítésre került a számla. Ehhez adatszolgáltatni kellene a befogadónak a számla kiegyenlítés napját és összegét, és a NAV-nál össze kellene fűzni a vevő számla adatszolgáltatásával.
És még sok ilyen van.
Azt szeretném tudni, hogy jelenleg tervbe van-e véve az adatstruktúra bővítése, foglalkozik-e ezzel valaki, mert erre nekünk is fel kell készülni, nagyon közel van a 2021.07.01 időpont, és elég jelentős munka számunkra is.
Jelenleg nincsenek olyan tervek, amely egy 3.1 vagy 4.0 verzió kiadását jelentené. Azt ténylegesen jól látod, hogy mindent nem tudunk az adóhivatal oldalán pontosan meghatározni, nagyon sok olyan tényező van, amire nem elegendőek az adóhivatal rendelkezésére álló adatok. A levonhatósági kérdéseket nem is akarjuk a számlaadat-szolgáltatás részévé tenni, hanem inkább az áfa bevallás tervezetének a felületén fogjuk megjelentetni. Amennyiben az adóhivatal által készített tervezetet az adózó nem tudja vagy akarja a felületen keresztül kiegészíteni, pontosítani, akkor erre fogunk biztosítani adatfeltöltési lehetőséget is. De emellett megmarad a 65-ös bevallás is.
Az áfa bevallás tervezete miatt nem akarunk olyan rendszer kiépíteni, amely az általad felvetetteket és még az ezen kívül eső eseteket teljesen lefedi, és egy nagyon komplex rendszer kiépítését tenné szükségessé mind az adózói, mind az adóhivatali oldalon. Egy olyan szolgáltatást szeretnénk nyújtani, amelyről adózó döntheti el, hogy szeretné-e használni, annak mely részét használja, vagy milyen megoldást választ az adóbevallásának benyújtására.
@NTCA-tax Köszönöm a választ!
Olyan megoldás elképzelhető, hogy az xx65 bevallást egyszerűsítik? Mert pl. semmilyen jogszabály nem írja elő a tárgyi eszköz értékesítés áfájának külön bevallását, és ha a NAV sem tudja ezt megoldani, akkor az a látszata, hogy tudottan sok munkát igénylő feladatokkal terheli az adóalanyokat, amelynek nincs jogszabályi alapja.
Őszintén azt várom az Online adatszolgáltatástól, hogy végre a NAV oldalán is ráébrednek arra, hogy mennyi mindenre kell gondolni, és milyen sok összefüggés között bűvészkedni. Ennek lehet az a megoldása, hogy az egyszerűsítés felé mozdulnak el a dolgok.
Még egyszer köszönöm!
Elnézést, hogy skeptikus vagyok @NTCA-tax válasza után.
Úgy gondolom, hogy ha semmilyen visszajelzés nem adható majd a számlákkal kapcsolatban befogadó oldalról, akkor a NAV ÁFA bevallás tervezete senkinek nem lesz jó.
Gondoljunk csak arra, hogy mindenkinek van telefonszámlája...
Ha pedig egy webes felületen kell 10nél több számla esetén kattintgatással finomhangolni egy ÁFA bevallást, akkor elég nehezen tudom elképzelni, hogy ezt bárki használni fogja tudni.
De lehet, hogy csak túl pesszimista vagyok.
A fentiekből én arra jutottam, hogy NAV által készített áfa bevallás felejtős, csak propaganda célokra lesz jó. Arra szerintem maximálisan fogják is tolni szakmai oldalon is, politikai oldalon is.
Súlyos gond az, hogy már hallottam olyan hangokat kisebb vállalkozások tulajdonosaitól, hogy a pénzügyet leépítik, hisz' a NAV fogja készíteni az ÁFA bevallást, akkor minek. Ha elfogadják, akkor ezzel megvan a kellő "védelem".
Az áfa bevallás tervezetet szinte látatlanban elfogadni eléggé nagy hiba lesz, és ezt mi szakmai oldalon is látjuk. Az áfa bevallás tervezet kiajánlásától még messze vagyunk, de ez egy olyan üzenet, amit nagyon sokszor kell hangsúlyozni. Azt, hogy mire lehet majd használni, az áfa bevallás tervezetével kapcsolatos GitHub-on fogjuk szerintem jövő évben hosszasan megvitatni. Most egy olyan dologról beszélgetünk, aminek a teljes részletezettségét szerintem senki sem látja.
@omachtandras által felvetett telefonszámla tökéletes példa, mert a néha csak 70%-ban levonható, de ez is TESZOR számtól függ, az meg nem kötelező az adatszolgáltatásban. Máskor meg 100%-ban levonható, ez sok mindentől függ, pl. továbbszámlázzák-e bérlőnek, dolgozónak. És telefonszámlája minden vállalkozásnak van.
Tehát az online számla adatszolgáltatást nem lehet azzal magyarázni, hogy majd a NAV fogja készíteni belőle az ÁFA bevallás, mert abból még nem lehet készíteni. Az egész csak egy adatszerzés készletezésre, világos és elfogadható cél nélkül.
@NTCA-tax OK. Csak legyen rá fórum, mert nagyon hiányzik!
Zárhatom a jegyet?