A kérdés, amire választ szeretnék kapni / The question I would like to be answered
Rövid Ă©s tömör leĂrása a kĂ©rdĂ©snek. / A clear and concise description of the question.
A kérdéseim:
MiĂ©rt ilyen megbĂzhatatlan a NAV rendszere mostanában?
Mi ezeknek a leállásoknak az oka, hiszen most nem is volt frissĂtĂ©s?
Milyen névre és számlaszámra küldhetjük a számlát, hogy valaki kompenzálja az ilyenkor fellépő plusz költségeinket?
Uraim mást se csinálunk már, mint vagy NAV-os elvárásokat fejlesztjĂĽk vagy az ĂĽzemszĂĽnetek alatt prĂłbáljuk csitĂtani a hozzánk fordulĂł tömegeket. A munkánkat már nem tudjuk elvĂ©gezni. Fejleszteni szeretnĂ©nk. InnovatĂv dolgokat, Ăşj funkciĂłkat, kĂ©nyelmi funkciĂłkat, de erre nincsen mĂłdunk, mert az egĂ©sz Ă©letĂĽnket ez a NAV-os nem működĹ‘ rendszer dominálja...
100%-ban egyetértek, ez már a vicc kategória...
Ilyenkor áll a fél ország? (Mármint azon fele akiknek jelentési kötelezettsége van ;-) )
Mi lesz jövőre?
Sziasztok!
A frusztráciĂłt Ă©rtem, de ez egy fejlesztĹ‘i felĂĽlet, nem pedig egy általános NAV gateway vagy a prog.hu. Mi nem ĂĽzemeltetĂĽnk, Ă©s ahogy a kĂ©rdezĹ‘ is Ărja, ez nem alkalmazással összefĂĽggĹ‘ performancia problĂ©ma, vagy release Ă©rintettsĂ©gű dolog. Legyetek nyugodtak, amint elhullott a monitoring probe a kollĂ©gák már el is dobtak mindent Ă©s azĂłta rajta vannak a megoldáson.
Sajnos a NAV nem működtet más fĂłrumot, ezĂ©rt oda Ărunk, ahol elolvassák.
Ezt is értem, de akik olvassák, ők mit csináljanak vele?
Ezt is értem, de akik olvassák, ők mit csináljanak vele?
LĂ©gy szĂves továbbĂtsátok az illetĂ©kesek felĂ©.
Gyakorlatilag tényleg nincs más fórumunk, ahol eljuttathatjuk a panaszunkat a NAV felé. A NAV telefonos ügyfélszolgálat ilyenkor rend szerint azt a választ adja az ügyfeleinknek, hogy a NAV rendszerével semmi gond nincs. A onlineszamla.nav.gov.hu-n semmilyen tájékoztatás nem jelent meg, pedig órák óta fennáll a hibaállapot (ez sem az első ilyen alkalom).
Ez a szolgáltatási szĂnvonal egy ennĂ©l kisebb volumenű rendszer/projekt esetĂ©n is elfogadhatatlan lenne. Nem azzal van a baj, hogy nem 100%-os a rendszer rendelkezĂ©sre állása, hanem azzal, hogy az ĂĽzemzavarokat soha nem sikerĂĽl korrekt mĂłdon kezelnie a NAV-nak, pedig már nem kis tapasztalatot szerezhettek ebben az elmĂşlt 2 Ă©vben.
Ok, rendben, ezzel részben egyet is értek.
EgyĂ©bkĂ©nt egy kĂ©rdĂ©s azĂ©rt volna itt. A mai esemĂ©nynĂ©l a metrika vĂ©gpont sem válaszolt, tehát ebbĹ‘l az ĂĽzemzavar tĂ©nye is kiderĂĽlhetett. MiĂ©rt nem használjátok ezt? Egy kĂ©pernyĹ‘t kell kitenni csak ilyenkor, hogy "Nem megy a NAV, keep calm Ă©s ne hĂvjál fel." Ez miĂ©rt nem járhatĂł Ăşt?
Akkor egy válasz volna. Mi elkövettük azt a hibát, hogy azt hittük a metrika - azért hogy riportozhassa a kritikus lassulását is a rendszernek - független attól. Vagyis ha a rendszer leáll, akkor a metrika nem leáll, hanem reportozza a leállást. Így csak sima "IT hibát" tudtunk dobni a felhasználónak.
PPSOFT
Mert, hiába Ărjuk ki, ha a NAV ĂĽgyfĂ©lszolgálat azt mondja, hogy megy, a weboldalon pedig semmi utalás rá, hogy valĂłban gond van.
Az ĂĽgyfĂ©l a NAVval szemben esĂ©lytelennek Ă©rzi magát, fĂ©l, hogy megbĂĽntetik. EzĂ©rt, ha ott azt a választ kapja, hogy minden rendben, akkor egybĹ‘l a szállĂtĂł ĂĽgyfĂ©lszolgálatát bombázza, hogy oldja meg a problĂ©mát, hiszen akkor csak Ĺ‘ lehet a hibás...
(EzĂ©rt van az, hogy mi már egybĹ‘l a vanenav.hu-ra hivatkozunk, hogy lám, egy tĹ‘lĂĽnk fĂĽggetlen weboldal is jelzi a hibát, tĂ©nyleg Ăgy van, nem tudunk mit csinálni. De ez is egy kör. EzĂ©rt mi már ráálltunk arra, hogy ha Ă©rzĂ©keljĂĽk, hogy huzamosabb ideje gond van, akkor megelĹ‘zĹ‘ e-mailt kĂĽldĂĽnk az ĂĽgyfeleknek, hogy tájĂ©kozĂłdjanak, mert elĹ‘fordulhat, hogy nem megy a szolgáltatás, ellenĹ‘rizzĂ©k a vanenav.hu-n, mielĹ‘tt az ĂĽgyfĂ©lszolgálatot hĂvják.)
@rgform Pedig erre számolni kell, hogy a mintavételezés is meghibásodhat. Teljes szintű függetlenség nem lehet sosem. (és ráadásul ma sem meghibásodott / leállt a metrika, szépen termelt, csak nem értétek el hálózat miatt)
"@rgform Pedig erre számolni kell, hogy a mintavételezés is meghibásodhat. Teljes szintű függetlenség nem lehet sosem. (és ráadásul ma sem meghibásodott / leállt a metrika, szépen termelt, csak nem értétek el hálózat miatt)"
Bocsánat, de ez most tipikus Csubakka vĂ©delem a rĂ©szedrĹ‘l. Igaz az ĂrĂłniát sem vetted le a beĂrásbĂłl. ArrĂłl volt szĂł ugyanis, hogy NEM MEGY AZ ONLINESZAMLA BEKĂśLDÉS-t akarjuk lekezelni. TermĂ©szetesen ha nem megy a metrika kiĂrjuk, hogy IT hiba, nem megy a metrika. De most arrĂłl van szĂł, hogy mit lehetne tenni hogy minĂ©l nagyobb biztonsággal azt tudjuk a felhasználĂłnak a tudomására hozni, hogy nem a saját hálĂłzata, nem a .... problĂ©ma ,hanem az Onlineszámla fogadás a NAV oldalon nem megy.
Ăśdv, PPSOFT
Osztom @omachtandras véleményét, mert egy átlag felhasználó nem tudhatja meg azt, hogy a NAV-nál van-e hiba, és minket
kezd el hibáztatni.
Amikor azt látja, hogy durva kirohanások jelennek meg a NAV fő lapján: https://nav.gov.hu/nav/friss_informaciok/Valotlan_hir_jelent_m20201001.html
Miközben arrĂłl ott egyetlen hĂr sem jelent meg a NAV fĹ‘ lapján, hogy ha nem is 30-án, de korábban volt nagy gubanc.
Tehát egy dátum elĂrás miatt van közlemĂ©ny a NAV fĹ‘ oldalán, de a valĂłdi problĂ©ma el van tusolva.
SzĂĽksĂ©g lenne bizalomerĹ‘sĂtĹ‘ lĂ©pĂ©sekre a NAV rĂ©szĂ©rĹ‘l.
Én ezt a problémát úgy oldottam meg, hogy egy háttérben futó folyamat óránként megpróbálja beküldeni a számlákat. Amikor a felhasználók azt látják, hogy valamely számla nem kapott a NAV-tól elfogadott vagy hibás státuszt, akkor nyitva hagyják a rendszert egy-két órára, vagy akár egész éjszakára, és csak másnap szólnak, ha továbbra sem jött válasz a NAV-tól.
@NTCA-developer : "Egy kĂ©pernyĹ‘t kell kitenni csak ilyenkor, hogy "Nem megy a NAV, keep calm Ă©s ne hĂvjál fel." Ez miĂ©rt nem járhatĂł Ăşt?" Óóó ezen már rĂ©gen tĂşl vagyunk. A program bármilyen (akár tűzfalbĂłl adĂłdĂł) kommunikáciĂłs hiba után kiĂrja, hogy ellenĹ‘rizze, hogy a NAV oldala elĂ©rhetĹ‘ vagy a NAV oldalán nincs-e kihirdetve ĂĽzemszĂĽnet! E-mailben Ă©s a honlapon is tájĂ©koztatva vannak az ĂĽgyfelek AZONNAL, de amint beĂĽt egy NAV ĂĽzemszĂĽnet az összes vonalunk támadnak az ĂĽgyfelek ennek ellenĂ©re Ă©s elárasztanak e-maillel. SzĂłval, aki dolgozott már profitorientált cĂ©gnĂ©l Ă©s volt nagyon-nagyon-nagyon sok ĂĽgyfele (nem pár száz, vagy pár ezer), az tudja, hogy ez nem megoldás, hogy "keep cal Ă©s ne hĂvjál fel". Volt, akik azzal hĂvott fel minket, hogy "igen látta Ă©s olvasta is amit kĂĽldtĂĽnk, DE". Egy megoldást látok, egy STABIL NAV működĂ©st, illetve bármilyen rendellenes működĂ©snĂ©l AZONNALI informáciĂł az onlineszamla.nav.gov.hu oldalán.
@EnokhSys "ezt a problĂ©mát Ăşgy oldottam meg, hogy egy háttĂ©rben futĂł folyamat ĂłránkĂ©nt megprĂłbálja bekĂĽldeni a számlákat" Szerintem ezzel nem vagy egyedĂĽl. A problĂ©ma nem ebbĹ‘l ered. A program folyamatosan megprĂłbálja bekĂĽldeni a számlát, viszont ha bármi rendelleneset tapasztal az ĂĽgyfĂ©l (pl. nem ment be a számla vagy kapcsolat hiba van), akkor minden tájĂ©koztatástĂłl fĂĽggetlen azonnal telefonhĂvást vagy e-mailt generál. A NAV ĂĽzemszĂĽnetek számunkra felĂ©rnek egy felĂ©nk cĂ©lzott terhelĂ©ses hacker támadással...
@nbeeps2 oké, köszi! Jelenleg is ezen dolgozunk, hamarosan jelentkezünk.
@nbeeps2 "A NAV üzemszünetek számunkra felérnek egy felénk célzott terheléses hacker támadással..."
Csendben röhögök, igazán plasztikus megfogalmazás. :-)
Töprengtem egy sort ezen az üzemszünet megoldáson, gondoltam bedobok a közösbe egy ötletet.
Az esetleg nem lenne járhatĂł Ăşt, hogy váratlan ĂĽzemszĂĽnet esetĂ©n minden token-request átirányĂtásra kerĂĽlne egy olyan szerverhez, amely a token-response egy Ăşjonnan bevezetendĹ‘ XML-szegmens-csoportjában visszaadná a nem várt ĂĽzemszĂĽnet várhatĂł idĹ‘tartamát? De ugyanĂgy lehetne elĹ‘re tájĂ©koztatni mindenkit a token-response-ban a soron következĹ‘ tervezett ĂĽzemszĂĽnetrĹ‘l, amit aztán minden fejlesztĹ‘ be tudna Ă©pĂteni a saját ĂzlĂ©se szerint a felhasználĂłi programba.
Gondoljatok bele, ha a felhasználĂłk elĹ‘re tudnák, hogy nagyjábĂłl mikor lesz ĂĽzemszĂĽnet, vagy, ha tudnák azt, hogy a nem várt ĂĽzemszĂĽnet meddig tart, át tudnák csoportosĂtani a munkájukat, Ă©s sem a fejlesztĹ‘iket, sem pedig a NAV-ot nem bombáznák kĂ©rdĂ©sekkel. Persze, lehet azt mondani, hogy minden tervezett ĂĽzemszĂĽnet felkerĂĽl a NAV honlapjára, na de könyörgöm, hány felhasználĂł nĂ©zi ezt?
A lĂ©nyeg az, hogyha már amĂşgy is van egy kommunikáciĂłs csatornánk, akkor miĂ©rt ne használnánk arra is, hogy egy egĂ©sz ország dolgát megkönnyĂtsĂĽk vele?
ElmĂ©letileg járhatĂł Ăşt lenne Ă©s gyakorlatilag is. MĂ©g a NAV doksiban is van szĂł rĂłla. A loadbalancer "maintenance" ĂĽzenetĂ©rĹ‘l Ă©rdeklĹ‘dtem... Itt feszegettem hasonlĂł mĂłdon, de kiderĂĽlt a NAV Ăşgy alakĂtotta ki, hogy csak saját magának adjon infĂłt:
EnokhSys ötlete jó, de.... a NAV a tervezett üzemszünetet nem teszi munkaidőre, a váratlanról pedig nem tuja, hogy mikor lesz vége.
A váratlan kiakadások általában tovább tartottak, mint azt az Ă©rdeklĹ‘dĂ©sĂĽnkre jeleztĂ©k. A mi szerverĂĽnk rendelkezĂ©sre állása 99.99%, ezt a NAV-nak is biztosĂtania kellene.
@rgform Kifejezetten örülök, hogy egymástól függetlenül hasonló megoldáson törpöltünk, mert ez azt jelenti, hogy lenne létjogosultsága.
@vivacomp Az mĂ©g nem baj, ha a NAV nem tudja, mikor lesz vĂ©ge, de - ha jĂłl olvasom itt a panaszáradatot - már az is nagy segĂtsĂ©g lenne, ha ilyen esetekben javĂtana a kommunikáciĂłn. Amikor valami váratlan helyzet adĂłdik, az elsĹ‘ negyed-fĂ©l Ăłrában kiderĂĽl, hogy adott esetben 1 Ăłrán belĂĽl elhárĂthatĂł vagy több Ăłrát venne igĂ©nybe. Tehát maga a token-response-ban lehetne a várhatĂł "-ig" idĹ‘ket folyamatosan közölni, vagy kitolni, ahogy a helyzet megkĂvánja. Ami pedig a tervezett ĂĽzemszĂĽnetet illeti, valĂłban a legtöbb cĂ©g munkanapokon, munkaidĹ‘ben számláz, de számos cĂ©g van, ahol este 6 után indul a banzáj. (Az egyik partneremnĂ©l, egy Ăłriás-gyĂłgyszernagykernĂ©l, este expediálnak, a számlák többsĂ©ge is jellemzĹ‘en akkor kĂ©szĂĽl.)
Sziasztok!
Ha senki nem haragszik meg, akkor zárom ezt az issuet. Igyekszünk továbbra is.
Ăśdv
Szia @NTCA-supporter,
igazából csak annyit kérdeznék, hogy elgondolkodtatok azon a javaslatomon, hogy a tokenresponse-ban lehessen országosan üzenni, ha valami fennforgás van, vagy valami esemény van tervbe véve?
Ăśdv.
Most helpful comment
Sajnos a NAV nem működtet más fĂłrumot, ezĂ©rt oda Ărunk, ahol elolvassák.