A dokumentció 189 oldalán ezt olvashatjuk:
11) Az exchangeRate tagban a 3.0-tól kezdődően megadható 0 értékű árfolyam, mert azon devizás
ügyleteknél, amelyek felszámított adót nem tartalmaznak az árfolyam nem számítható ki helyesen.
Amennyiben egy 100 EURós tételt 0% áfával állítok ki, akkor felszámított adót nem tartalmaz. Beküldés után ezt a WARNING tömeget kapjuk:
_ErrorCode: INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_NET_AMOUNT_HUF
Message: Eltérés a számla eredeti pénznemben és forintban megadott nettó értékei között.
BusinessResultCodeType: WARN
ErrorCode: INCORRECT_LINE_CALCULATION_LINE_GROSS_AMOUNT_NORMAL_HUF
Message: Eltérés a számla tétel eredeti pénznemben és forintban megadott bruttó értéke között.
BusinessResultCodeType: WARN
ErrorCode: INCORRECT_LINE_CALCULATION_LINE_NET_AMOUNT_HUF
Message: Eltérés a számla tétel eredeti pénznemben és forintban megadott nettó értéke között.
BusinessResultCodeType: WARN
ErrorCode: INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_VAT_RATE_NET_AMOUNT_HUF
Message: Eltérés a számla eredeti pénznemben és forintban megadott adómértékhez tartozó értékesítés vagy szolgáltatásnyújtás nettó összegei között.
BusinessResultCodeType: WARN
ErrorCode: INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_GROSS_AMOUNT_HUF
Message: Eltérés a számla eredeti pénznemben és forintban megadott bruttó összegei között.
BusinessResultCodeType: WARN_
Rosszul értelmeztem a 11es pontot? Az exchangeRate bizonyos esetekben kötelezően 0, vagy csak lehet 0? Ha kötelezően 0, akkor mikor kell 0-t beállítani? Köszönöm a választ előre is.
Én nem tapasztaltam, hogy az exchangeRate bizonyos esetekben kötelezően 0 kell legyen. Warning nélkül sikeres lett az olyan EUR-os számla, amin volt árfolyam megadva, de felszámított ÁFA-t nem tartalmazott.
Engem is érdekelne, hogy ezzel a mondattal mire gondolt a szerző ...
Az ok, hogy a devizás áfa összegből (ami ugye lehet nulla) kiszámítható a számla áfatartalma forintban, és ezt bizonyos esetben rá is kell írni a számlára. De miért akarná valaki ebből visszaszámolni az árfolyamot? (viszont jelenteni már nem csak ezt a forint összeget kell, hanem mindent is, ami egyébként tök törvénytelen, de ezen már túlléptünk)
Ráadásul ha áfabevallást akar valaki készíteni (az adózó magának, vagy a NAV a beküldött számlák alapján) akkor úgyis kell egy igazi (nem nulla) árfolyam, a nettók forint összegének bevallásához. Ha meg pl. a nettó is nulla akkor nem mindegy mi van árfolyamban? Lehet akár fixen 1 is, vagy valami értelmes árfolyam az adott számlához ha már úgyis jelentek valamit. Ha nullákat szorzok vele az forintban is nulla lesz.
Az exchangeRate már a 2.0-ás interfészen is kötelező volt, feltehetőleg az áfabevalláshoz használt árfolyamot kérik benne, de a példákban nem sikerült bemutatni a használatát. A 3.0-hoz pedig a mai napig egy darab példa sincs és jövő héten december...
Az elfogadott áfa törvény módosítással az adatszolgáltatásban minden esetben kötelező lesz az árfolyam szerepeltetése. Ez is az egyik oka volt az XSD és dokumentáció változtatásnak. A jogszabály változása miatt az árfolyam logikáját meg kellett változtatnunk, így a nulla forint az árfolyamnál már nem elfogadható. Ugyanis nincs olyan eset, amikor az árfolyam nem megadható.
Fontos figyelni arra, hogy a 10. számú melléklet 4. pontja alapján a külföldi pénznemben kiállított számla adóalapjának forintra történő átszámításához használt árfolyamot az adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell és ezzel az árfolyammal kell az összeg adatokat az adatszolgáltatásban átszámolni. Amennyiben az árfolyam a felhasználó által megadott adatok alapján nem tölthető ki, akkor a felhasználótól ezt érdemes elkérnie a programnak.
Akkor a dokumentumból is kikerül a problémás mondat?
Persze.
Mivel a módosított interfész specifikáció is publikálásra került, ezért ezt az issue-t lezárom.