Online-invoice: invoiceDeliveryPeriod

Created on 3 Mar 2021  Â·  20Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

Sziasztok!

Egy kis vitĂĄba keveredtem a FejlesztƑnkkel, kĂ©rlek, segĂ­tsetek, kinek van igaza. :-)

SzĂĄmlĂĄink jelentƑs rĂ©sze gyƱjtƑszĂĄmla (ÁFA-törvĂ©ny 164.§). Egy adott gyƱjtƑszĂĄmla szĂĄllĂ­tĂłlevelekbƑl kĂ©szĂŒl, mely szĂĄllĂ­tĂłlevelek mögött önĂĄllĂł, fĂŒggetlen teljesĂ­tĂ©sek vannak, tehĂĄt nem folyamatos, nem idƑszakos teljesĂ­tĂ©srƑl beszĂ©lĂŒnk, nem ÁFA-törvĂ©ny 58.§.
FejlesztƑnk a gyƱjtƑszĂĄmla alapjĂĄt kĂ©pezƑ legrĂ©gebbi, illetve legĂșjabb szĂĄllĂ­tĂłlevĂ©l dĂĄtumĂĄval beteszi XML-be az invoiceDeliveryPeriodStart, illetve invoiceDeliveryPeriodEnd elemeket.

VĂ©lemĂ©nyem szerint ez hiba (illetve valĂłtlan adat), Ɛszerinte nem. Szerintem, ha ez a kĂ©t elem bekerĂŒl, akkor egyĂ©rtelmƱ, hogy adott szĂĄmla idƑszakos teljesĂ­tĂ©sƱ, azaz ÁFA-törvĂ©ny 58.§, tehĂĄt periodicalSettlement=true.

Mert ugye a periodicalSettlement=true az egyĂ©rtelmƱen ÁFA-törvĂ©ny 58.§? (AmĂșgy a periodicalSettlement elemet nem teszi be FejlesztƑnk az XML-be.)

Kinek van igaza?

Tudom, nem tehetitek kötelezƑvĂ© ezeket az elemeket, de abban az esetben, ha nekem van igazam, (Ă©s mindhĂĄrom elem kizĂĄrĂłlag ÁFA-törvĂ©ny 58.§,) arra sincs lehetƑsĂ©g, hogy invoiceDeliveryPeriodStart, illetve invoiceDeliveryPeriodEnd csak periodicalSettlement=true esetĂ©n kerĂŒlhessen be?

Köszönöm!

question

Most helpful comment

Ez mindig a körĂŒlmĂ©nyektƑl, forgalomtĂłl fĂŒgg fĂŒgg. NĂĄlunk az arĂĄny 1 helyett nĂ©hĂĄny 100, ami mĂĄr nem mindegy. ArrĂłl nem beszĂ©lve, hogy pĂ©nzĂŒgyileg is egyszerƱbb egy ĂĄtutalĂĄst ellenƑrizni, mint több szĂĄz kifizetĂ©sĂ©t.
A mĂłdosĂ­tĂł gyƱjtƑszĂĄmlĂĄrĂłl mĂĄr ne is beszĂ©ljĂŒnk, amikor egy negyedĂ©v összes szĂĄmlĂĄjĂĄt mĂłdosĂ­tjuk.
De nem kötelezƑ hasznĂĄlni, dönthetsz Ășgy, hogy te nem hasznĂĄlod.

All 20 comments

Kedves @FerencKrisztina! Szerintem Neked van igazad, Ă©s nagyon jĂłl le is vezetted ezt. Egzaktan ugyan nincs kimondva a jogszabĂĄlyban az, hogy egymĂĄst kizĂĄrja a gyƱjtƑszĂĄmla Ă©s a hatĂĄrozott idƑszakonkĂ©nti elszĂĄmolĂĄs, de több jelbƑl is erre lehet következtetni.
Az ĂĄfa tv. 58.§ (1) bek.-ben szereplƑ idƑszaki elszĂĄmolĂĄs a "teljesĂ­tĂ©s" napjĂĄt hatĂĄrozza meg a felek megĂĄllapodĂĄsa alapjĂĄn.
Ugyanakkor a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄnak Ă©pp az a lĂ©nyege, hogy minden egyes tĂ©telsora mögött önĂĄllĂł gazdasĂĄgi esemĂ©ny talĂĄlhatĂł, amit az ĂĄltalad jelzett szĂĄllĂ­tĂłlevelek tĂĄmasztanak alĂĄ. KövetkezĂ©skĂ©ppen minden tĂ©telsornak önĂĄllĂł teljesĂ­tĂ©si dĂĄtuma (Ă©s ezĂĄltal önĂĄllĂł ĂĄrfolyama) van. A gyƱjtƑszĂĄmla szĂĄmlafejĂ©ben szereplƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum mezƑbe a tĂ©telsorokban szereplƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumok közĂŒl a legnagyobb kell bekerĂŒljön, ez törvĂ©nyi elƑírĂĄs.
Ez az elƑírĂĄs ellentmond az idƑszaki elszĂĄmolĂĄs teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumĂĄnak, ebbƑl következik, hogy egymĂĄst kizĂĄrĂł dolgok.

Szia @Macskafarka!
Köszönöm a megerƑsĂ­tĂ©sed!

Bocs, de ebben vitatkoznĂ©k Veled, ezt Ă­rod: _„A gyƱjtƑszĂĄmla szĂĄmlafejĂ©ben szereplƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum mezƑbe a tĂ©telsorokban szereplƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumok közĂŒl a legnagyobb kell bekerĂŒljön, ez törvĂ©nyi elƑírĂĄs.”_
Szerintem ez nem törvĂ©nyi elƑírĂĄs, csak egy technikai lĂ©pĂ©s. JogszabĂĄlyilag a gyƱjtƑszĂĄmla fejĂ©ben nincs teljesĂ­tĂ©si idƑpont (pl. NAV 18-as informĂĄciĂłs fĂŒzet):
_„
.A gyƱjtƑszĂĄmla tekintetĂ©ben nem Ă©rtelmezhetƑ teljesĂ­tĂ©si idƑpont, csak a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn szerepeltetett egyes ĂŒgyleteknek van teljesĂ­tĂ©si idƑpontja. A gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn az egyes ĂŒgyletek teljesĂ­tĂ©si idƑpontja mindig szerepeltetendƑ
.”_

Ami engem "kissĂ©" zavar, hogy a NAV ĂĄltal adott mindkĂ©t gyƱjtƑszĂĄmlĂĄs pĂ©ldĂĄban (Gyujtoszamla 1.xml, Ă©s Gyujtoszamla 2.xml) benne vannak a szĂłbanforgĂł elemek:
„
.

<invoiceCategory>AGGREGATE</invoiceCategory>
<invoiceDeliveryDate>2021-05-13</invoiceDeliveryDate>
<invoiceDeliveryPeriodStart>2021-05 02</invoiceDeliveryPeriodStart>
<invoiceDeliveryPeriodEnd>2021-05-13</invoiceDeliveryPeriodEnd>
<periodicalSettlement>true</periodicalSettlement>


.”

Szia @FerencKrisztina! Persze, lehet a TeljesĂ­tĂ©si dĂĄtumot pusztĂĄn technikainak tekinteni, mivel nincs benne az Áfa tv. 169.§-ban a szĂĄmla kötelezƑ elemei között, hanem csak speciĂĄlis esetben kell szerepeltetni. Azonban mĂĄr rĂ©gen nem a törvĂ©nyek szĂĄmĂ­tanak a szĂĄmla kibocsĂĄtĂĄsakor, hanem a NAVOnline adat Ă©hsĂ©ge! PrĂłbĂĄlj meg gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt ĂĄtadni a szĂĄmlafejben lĂ©vƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum nĂ©lkĂŒl. Ha meg a NAVOnline-nak kell a teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum, azt Ă©n mindenkĂ©ppen megjelenĂ­tenĂ©m a szĂĄmlakĂ©pen is.
EzĂ©rt jutottam el oda, hogy kell a szĂĄmlafejben a teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum is gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn.
A NAV pĂ©ldĂĄi szerintem sĂĄntĂ­tanak, mert ha az idƑszaki szĂĄmlĂĄzĂĄsra valĂł megĂĄllapodĂĄs szĂĄmĂ­tana, akkor az az egyes elkĂŒlönĂŒlt ĂŒgyletekre is Ă©rtelmezhetƑ lenne, amelyek a gyƱjtƑszĂĄmla tĂ©telsoraiban talĂĄlhatĂłk, Vagyis tĂ©telsor "Line" adatnak kellene lennie a "DeliveryPeriodStart" Ă©s a "DeliveryPeriodEnd" elemeknek gyƱjtƑszĂĄmla esetĂ©n.
Ez belefér magåba a törvénybe, csak nem adható åt így a NAVOnline rendszernek.
Nem vitatom azt, hogy normĂĄl szĂĄmla esetĂ©n a fenti mezƑk szĂĄmlafej szintƱek kell legyenek, ahogy most is elvĂĄrjĂĄk.

Volt egy levelezésem a témåban még 2018 måjusåban:
"Az adatszolgĂĄltatĂĄst leĂ­rĂł xsd-ben szolgĂĄltatĂĄs esetĂ©n a szolgĂĄltatĂĄs kezdƑ Ă©s vĂ©gdĂĄtuma (invoiceDeliveryPeriodStart - End) szĂĄmla szinten adhatĂł meg.
GyƱjtƑszĂĄmla esetĂ©n viszont ezek az adatok az egyes tĂ©telekhez tartoznak: pl. több autĂłhoz vĂĄsĂĄrolnak egy Ă©ves garancia kiterjesztĂ©st, akkor azok kezdƑ dĂĄtuma az adott autĂł garanciĂĄjĂĄnak lejĂĄrati dĂĄtumĂĄtĂłl fĂŒgg. Ez mindig, minden tĂ©telnĂ©l mĂĄs."
VĂĄlasz:
"KöszönjĂŒk a jelzĂ©st. Rövid tĂĄvon (jĂșliusig) biztosan nem vĂĄrhatĂł ilyen vĂĄltoztatĂĄs, azt követƑen fontolĂłra vesszĂŒk."
Ennyiben maradtunk, additianalLineData-ban adom meg az adatokat azĂłta is.

És mi van akkor, ha Ă©n, mint szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂł user a "SIMA" szĂĄmlĂĄt ĂĄllĂ­tok ki Ă©s a szĂĄmla sorokhoz tartozĂł tĂ©teles megjegyzĂ©sben Ă­rom a teljesĂ­tĂ©s dĂĄtumĂĄt (szabad szöveges megadĂĄs). Ha a szĂĄmlakĂ©pet nĂ©zzĂŒk Ășgy fog kinĂ©zni, mint egy gyƱjtƑszĂĄmla, de a NAV-hoz, mint "SIMA" szĂĄmlakĂ©nt fog bekerĂŒlni... A szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂł helyesen jĂĄrt el, mert elƑállĂ­tott egy minden tekintetben kifogĂĄsolhatatlan szĂĄmlĂĄt. A vevƑ az egĂ©szbƑl nem vesz Ă©szre semmit, mert a szĂĄmlakĂ©p alapjĂĄn pont Ășgy nĂ©z ki majd, mint egy gyƱjtƑszĂĄmla, sƑt a kiĂĄllĂ­tĂł mĂ©g a gyƱjtƑszĂĄmla fogalmĂĄt is hasznĂĄlhatja a szĂĄmla megjegyzĂ©sĂ©ben... A szĂĄmlĂĄzĂł program is helyesen jĂĄr el, hiszen nem tudja Ă©rzĂ©kelni, ki mit Ă­r egy szabad szöveges megjegyzĂ©sben Ă©s "SIMA" szĂĄmlakĂ©nt adja fel a szĂĄmlĂĄt. Ilyenkor mi a helyzet? Hol okozhat ez problĂ©mĂĄt Ă©s kinek?

@nbeeps2 kĂ©rdĂ©sednek a lĂ©nyege, hogy okoz-e gondot az, ha gyƱjtƑszĂĄmla helyett normĂĄl szĂĄmlĂĄt ĂĄllĂ­tasz ki.

  1. A gyƱjtƑszĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂĄsa nem kötelezƑ, hanem csak lehetƑsĂ©g. Helyette minden "szĂĄmlakibocsĂĄtĂĄsra jogalapot teremtƑ ĂŒgyletet"-rƑl elkĂŒlönĂŒlt szĂĄmlĂĄval is megoldhatĂł. Vagyis minden teljesĂ­tĂ©si napra vonatkozĂłan kĂŒlön szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­tesz.
  2. Ha mĂ©gis egy normĂĄl szĂĄmlĂĄn (nem AGGEGATE) szerepeltetsz kĂŒlönbözƑ teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumĂș ĂŒgyeteket, az helytelen. EgyrĂ©szt a szĂĄmlĂĄt a teljesĂ­tĂ©stƑl szĂĄmĂ­tva X napon belĂŒl kell kibocsĂĄtani, tehĂĄt a vevƑ megtagadhatja erre hivatkozva a befogadĂĄsĂĄt. MĂĄsrĂ©szt a szĂĄmla egy polgĂĄrjogi aktus is, Ă©s ha több ĂŒgylet szerepel rajta, akkor a vevƑ az egĂ©sz szĂĄmlĂĄt visszautasĂ­thatja, ha az azon szereplƑ valamelyik ĂŒgylettel nem Ă©rt egyet.
  3. Az ĂĄltalad jelzett szĂĄmlĂĄzĂĄsi mĂłd beleĂŒtközik az ÁFA tb. 164.§-ĂĄba, mert a jogszabĂĄly alapjĂĄn ha egy szĂĄmlĂĄt "ugyanannak a szemĂ©lynek, szervezetnek több, szĂĄmlakibocsĂĄtĂĄsra jogalapot teremtƑ ĂŒgyletet" szerepel akkor azt gyƱjtƑszĂĄmlakĂ©nt kell kezelni.
    A leĂ­rt mĂłdszert nem hasznĂĄlnĂĄm, de ez nyilvĂĄn fĂŒgg a szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂł adĂłalany kockĂĄzatvĂĄllalĂł kĂ©pessĂ©gĂ©tƑl, valamint a lebukĂĄs veszĂ©lyĂ©tƑl, a bĂŒntetĂ©s vĂĄrhatĂł összegĂ©tƑl, tovĂĄbbĂĄ a az adott vĂĄllalkozĂĄs jogĂ©rvĂ©nyesĂ­tƑ kĂ©pessĂ©gĂ©tƑl Ă©s lobbi erejĂ©tƑl stb.

Szia @nbeeps2 !
Én biztosan nem hasznĂĄlnĂ©k egy ilyen szĂĄmlĂĄzĂł programot. :-)
Ha csak arra gondolok, Ă­gy semmi lehetƑsĂ©g listĂĄk, kimutatĂĄsok kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©re, hogy az ÁFA-bevallĂĄshoz szĂŒksĂ©ges infĂłkrĂłl ne is beszĂ©ljĂŒnk....
MegjegyzĂ©sbƑl pĂ©ldĂĄul hogy szƱrsz teljesĂ­tĂ©s dĂĄtumra? Kiteszed Excelbe, Ă©s kibogarĂĄszod? :-)

@Macskafarka nem, igazĂĄbĂłl nem ez lett volna a kĂ©rdĂ©sem lĂ©nyege. A kĂ©rdĂ©sem lĂ©nyege az volt, hogy a fenti mĂłdon a szĂĄmlĂĄzĂł programmal Ășgy ĂĄllĂ­tok ki gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt, ami tartalmi Ă©s kĂŒlalaki tekintetben is minden tekintetben Ășgy nĂ©z ki, mint a gyƱjtƑ szĂĄmla, tegyĂŒk fel a dĂĄtumok is rendben vannak, viszont a szĂĄmlĂĄzĂł program NEM TUD RÓLA, hogy ez Ă©ppen egy gyƱjtƑszĂĄmla Ă©s sima szĂĄmlakĂ©nt adja fel a NAV-nak.

@FerencKrisztina A te ĂĄltalad hasznĂĄlt/fejlesztett programmal is ki tudnĂ©k ĂĄllĂ­tani ilyen szĂĄmlĂĄt... A kĂ©rdĂ©sem tehĂĄt nem arra vonatkozik, hogy Ă©n Ă­gy akarnĂĄm megoldani a programban a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄzĂĄst, hanem, hogy mi a helyzet ezzel, ha valaki Ășgy ĂĄllĂ­t ki gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt a programmal, hogy a szĂĄmlĂĄzĂł program nem tud rĂłla. Megtiltani nem tudod, a kiĂĄllĂ­tĂł helyesen jĂĄr el Ă©s a program is helyesen jĂĄr el, amikor sima szĂĄmlakĂ©nt adja fel, hiszen nem ember, hogy felismerje, hogy ez egy gyƱjtƑszĂĄmla...

Igaza van @nbeeps2 -nek. Olyan szĂĄmlĂĄt szinte bĂĄrmilyen szĂĄmlĂĄzĂłval ki lehetne ĂĄllĂ­tani. AmĂșgy simĂĄn lehet olyan szĂĄmlĂĄzĂłt hasznĂĄlni, amely kĂ©ptelen gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt kezelni, mert gyƱjtƑszĂĄmla egyszerƱen kivĂĄlthatĂł normĂĄl szĂĄmlĂĄval is. Ahogyan az egyszerƱsĂ­tett szĂĄmla helyett is lehet normĂĄl szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­teni.
Nem a szĂĄmlĂĄzĂł program felelƑssĂ©ge az, ha a felhasznĂĄlĂł mĂĄsra hasznĂĄlja, mint amire valĂł. Ebbe beleĂ©rtem az @nbeeps2 ĂĄltal leĂ­rt esetet is, hogy normĂĄl szĂĄmlĂĄba "betuszkolja" azt, amit gyƱjtƑszĂĄmlakĂ©nt kell kezelni. Amelyik szĂĄmlĂĄzĂł program nem tud gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­teni, az Ă­rja le a felhasznĂĄlĂłi doksijĂĄba, hogy NORMÁL szĂĄmlakĂ©nt kerĂŒl minden bekĂŒldĂ©sre, ezzel le van fedve a felhasznĂĄlĂłja felĂ© jogilag.

@nbeeps2 , @Macskafarka
Annak ellenĂ©re, hogy a NAV az XML-be technikailag kĂ©ri, a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄnak nincs önĂĄllĂł teljesĂ­tĂ©s dĂĄtuma, tehĂĄt az a fejben ĂŒres.
Így amennyiben adott programban nem kötelezƑ a teljesĂ­tĂ©s dĂĄtum (tehĂĄt pl. nem tölti alapbĂłl a kiĂĄllĂ­tĂĄs dĂĄtummal), akkor igen, igazatok van, bele tudja tuszkolni normĂĄl szĂĄmlĂĄba a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄt.

A dokumentåció 101. oldalån éppen ez szerepel:

"GyƱjtƑszĂĄmla (invoiceCategory=AGGREGATE) esetĂ©n az egyes tĂ©telekhez tartozĂł teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumok a
tĂ©teleknĂ©l szerepelnek. Technikailag gyƱjtƑszĂĄmla esetĂ©n is meg kell adni a szĂĄmla teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumĂĄt
(invoiceDeliveryDate), ami gyƱjtƑszĂĄmla esetĂ©n az egyes tĂ©telekhez tartozĂł teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumok
(lineDeliveryDate) közĂŒl a legnagyobb (legkĂ©sƑbbi)."

A gyƱjtƑszĂĄmlĂĄnak nincs önĂĄllĂł teljesĂ­tĂ©si dĂĄtuma, azonban egy technikai teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumnak az adatszolgĂĄltatĂĄsban szerepelnie kell az invoiceDeliveryDate mezƑben. Ez az adat a szĂĄmlĂĄn nem szerepelhet, ez csupĂĄn adatszolgĂĄltatĂĄs technikai adat.

@NTCA-tax : kĂ©rlek azt is Ă­rd le, hogy mi a jelentĂ©se a deliveryPeriod-nak gyƱjtƑszĂĄmla esetĂ©n, szĂĄmla szinten, mert valahonnan innen indult az egĂ©sz issue..

@NTCA-tax ,
köszi szépen, de a teljesítés dåtum szerintem egyértelmƱ.
Kérlek, az én eredeti, kiinduló kérdésemre vålaszolj, ahogy @kabelnet2 is írja.
Köszönöm!

Amennyiben a szĂĄmlĂĄn van teljesĂ­tĂ©si idƑszak, akkor azt lehet az invoiceDeliveryStart Ă©s invoiceDeliveryEnd dĂĄtumkĂ©nt feltĂŒntetni. Amennyiben tehĂĄt a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn fel van tĂŒntetve ilyen idƑszak, akkor itt lehet, de nem kötelezƑ feltĂŒntetni. Amennyiben a gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn nincs ilyen idƑszak feltĂŒntetve, akkor az adatszolgĂĄltatĂĄsban nem szabad elhelyezni. Fontos kĂŒlönbsĂ©g a gyƱjtƑszĂĄmla teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumĂĄval szemben, hogy a teljesĂ­tĂ©si idƑszaknak szĂĄmlaadatnak kell lennie, mĂ­g addig a teljesĂ­tĂ©si dĂĄtum egy szĂĄmlĂĄn fel nem tĂŒntetett adat (tehĂĄt adatszolgĂĄltatĂĄs technikai adat).

A teljesĂ­tĂ©si idƑszaknak akĂĄr gyƱjtƑszĂĄmlĂĄn is lehet helye, ugyanakkor adĂłzĂĄs szempontjĂĄbĂłl a folyamatosan nyĂșjtott szolgĂĄltatĂĄsok esetĂ©n fontosabb, mivel ott a teljesĂ­tĂ©si idƑpont kalkulĂĄciĂłban fontos szerepe van a teljesĂ­tĂ©si idƑszak utolsĂł napjĂĄnak.

Még egy apró kiegészítés:

AttĂłl, hogy az invoiceDeliveryStart Ă©s invoiceDeliveryEnd elemek kitöltöttek, attĂłl nem jelenti azt, hogy az periodicalStatment-nek true-nak kell lennie. Ezek a mezƑk egymĂĄstĂłl fĂŒggetlenek.

@NTCA-tax: Köszönöm a vĂĄlaszt, de Ășgy Ă©rzem, mĂ©g nem teljes. Én arra szeretnĂ©k vĂĄlaszt kapni, hogy mire gondolt a NAV, amikor gyƱjtƑszĂĄmla fejlĂ©cĂ©be betette a teljesĂ­tĂ©s kezdetĂ©t Ă©s vĂ©gĂ©t? Milyen adatot gondolt elhelyezni ebben?
A gyƱjtƑszĂĄmla attĂłl gyƱjtƑszĂĄmla, hogy kĂŒlönbözƑ ĂŒgyletek adatait tartalmazza. Egy ilyen szĂĄmlĂĄn (nĂĄlunk) minden egyes sornak van teljesĂ­tĂ©si idƑszaka, amely azonban minden sorban mĂĄs Ă©s mĂĄs, mert az egyedi paramĂ©terektƑl fĂŒgg. Ezek az adatok (mi a szolgĂĄltatĂĄs, egyedi azonosĂ­tĂł, tĂłl-ig) minden sorban szerepel a szĂĄmlĂĄn, erre szĂŒksĂ©ge van a vevƑ könyvelĂ©sĂ©nek Ă©s dokumentĂĄciĂłs okbĂłl is. De ebbƑl nem lehet egyet kiemelni Ă©s a szĂĄmla fejlĂ©cĂ©be Ă­rni, mint a teljesĂ­tĂ©si dĂĄtumnĂĄl a legnagyobbat, mert annak nem lenne semmi Ă©rtelme.
Azt V1 Ăłta tudjuk, hogy nem kötelezƑ kitölteni a teljesĂ­tĂ©si idƑszakot az adatszolgĂĄltatĂĄsban, mi egyĂ©b adatkĂ©nt adjuk meg soronkĂ©nt a teljesĂ­tĂ©si idƑszakot.
Csak minek van ott az a paramĂ©ter a fejlĂ©cben? (És miĂ©rt nem a sorokban, ha a NAV-nak is fontos) Ezt 2018 Ăłta szeretnĂ©m megtudni.

@NTCA-tax ,
köszönöm vålaszod, de ebben az esetben véleményem szerint mindkét Általatok adott példaszåmla (Gyujtoszamla 1.xml, és Gyujtoszamla 2.xml) szabålytalan.
RĂ©szben azĂ©rt, mert a szĂĄmlĂĄkon nem szerepel idƑszak, az adatszolgĂĄltatĂĄsban mĂ©gis elhelyeztĂ©tek az invoiceDeliveryStart Ă©s invoiceDeliveryEnd elemeket,
rĂ©szben pedig azĂ©rt, mert periodicalStatment mindkĂ©t szĂĄmlĂĄnĂĄl true, Ă­gy a teljesĂ­tĂ©s dĂĄtum valamennyi szĂĄmlatĂ©tel esetĂ©n hibĂĄs, mivel nem az ÁFA-törvĂ©ny 58.§ alapjĂĄn van meghatĂĄrozva, Ă©s ugye idƑszak sem szerepel a szĂĄmlĂĄn, mely alapjĂĄn a helyes teljesĂ­tĂ©s dĂĄtum meghatĂĄrozhatĂł lenne.
SzĂĄmomra alapbĂłl necces a folyamatos teljesĂ­tĂ©sƱ gyƱjtƑszĂĄmla....

ElnĂ©zĂ©st, de ez most nem lesz tĂșl konstruktĂ­v hozzĂĄszĂłlĂĄs, de szerintem ez az egĂ©sz gyƱjtƑszĂĄmlĂĄs dolog egy felesleges bonyolĂ­tĂĄs, Ă©n kompletten megszĂŒntetnĂ©m, mint fogalmat Ă©s technikai megoldĂĄst. Ha valaki valamit elvĂ©gzett szĂĄmlĂĄzza ki Ă©s ennyi, minek ezt Ă­gy görgetni, hogy mindenkinek komplikĂĄltabb legyen az Ă©lete? Senki nem hal bele, ha 1 szĂĄmla helyett lesz 4 szĂĄmla, na bumm. MindkĂ©t fĂ©lnek (kiĂĄllĂ­tĂł Ă©s vevƑ) is csak nehezĂ­ti az ĂĄttekintĂ©st.

Ez mindig a körĂŒlmĂ©nyektƑl, forgalomtĂłl fĂŒgg fĂŒgg. NĂĄlunk az arĂĄny 1 helyett nĂ©hĂĄny 100, ami mĂĄr nem mindegy. ArrĂłl nem beszĂ©lve, hogy pĂ©nzĂŒgyileg is egyszerƱbb egy ĂĄtutalĂĄst ellenƑrizni, mint több szĂĄz kifizetĂ©sĂ©t.
A mĂłdosĂ­tĂł gyƱjtƑszĂĄmlĂĄrĂłl mĂĄr ne is beszĂ©ljĂŒnk, amikor egy negyedĂ©v összes szĂĄmlĂĄjĂĄt mĂłdosĂ­tjuk.
De nem kötelezƑ hasznĂĄlni, dönthetsz Ășgy, hogy te nem hasznĂĄlod.

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings