Tisztelt Kollégák!
Ügyfelemnél egyelőre még nem vezettük be az OSZ 3.0-t, a 2.0-s verzió működik.
Ăśgyfelem könyvelĹ‘je felhĂvta a NAV ĂĽgyfĂ©lszolgálatát (1819 / 7 /2), hogy a 2.0 verziĂłval idĂ©n kĂ©szĂtett fel nem adott számlákkal van-e valami teendĹ‘, mivel a PTGSZLAH nevű nyomtatvány megszűnt, azon nem tud adatot szolgáltatni rĂłluk.
Az ĂĽgyfĂ©lszolgálattĂłl azt a tájĂ©koztatást kapta, hogy az adatszolgáltatási kötelezettsĂ©g (fĂĽggetlenĂĽl attĂłl hogy a NAV 03.31-ig nem szankciĂłnál ezen számlák azonnali fel nem adása miatt) változatlanul fennáll, Ăgy vagy kĂ©zzel fel kell rögzĂteni a számlák adatait, vagy a 3.0 indulása után kell a számlázĂł programnak bekĂĽldenie a számlaadatokat.
A könyvelő hiába hivatkozott arra, hogy a NAV alábbi linken megjelent tájékoztatójában ilyenről nem esik szó:
https://nav.gov.hu/nav/ado/afa/Online_Szamla__Marciu20201216.html
Létezik ezzel kapcsolatban a telefonos ügyfélszolgálatnál "hivatalosabbnak" tekinthető rendelet/állásfoglalás?
Tj
Az áfa törvĂ©ny alapján 2021. január 4-tĹ‘l teljesen kiszĂ©lesedett az adatszolgáltatási kötelezettsĂ©g. Ugyanakkor az általad is idĂ©zett adĂłhivatali közlemĂ©ny alapján 2021. március 31-ig szankcionálási moratĂłriumot vezetett be az adĂłhivatal az olyan számlatĂpusok adatszolgáltatására, amelyekre vonatkozĂłan csak 2021-tĹ‘l van adatszolgáltatási kötelezettsĂ©g. A közlemĂ©ny ennĂ©l árnyaltabban fogalmaz, de nagyjábĂłl ez a lĂ©nyege. Ezen (Ă©s csak ezen!) számlák vonatkozásában nem szankcionál az adĂłhivatal, amennyiben nem törtĂ©nt meg adatszolgáltatás, hibás az adatszolgáltatás. Ekkor nem kell az adatszolgáltatást pĂłtolni, kijavĂtani (a közlemĂ©ny utolsĂł mondata ezt tartalmazza).
Amennyiben a számla a 2020. jĂşlius 1-jei szabályozás alapján adatszolgáltatásra kötelezett (belföldi adĂłalanynak kiállĂtott bármely számla), akkor ezen számlák adatszolgáltatási mulasztására nem vonatkozik a szankcionálási moratĂłrium.
Amennyiben a kĂ©rdĂ©sed a nem adĂłalany magánszemĂ©lyeknek kiállĂtott számlára vonatkozik, akkor ezen számlák vonatkozásában nincs PTGSZLAH nyomtatványon adatszolgáltatási kötelezettsĂ©ged, Ă©s az adĂłhivatal nem szankcionál, amennyiben 2021. március 31-ig ilyen számlákrĂłl nem teljesĂtesz adatszolgáltatást.
Értem, hogy ha a nem adĂłalany magánszemĂ©lyek számláirĂłl 03.31-ig nem törtĂ©nik adatszolgáltatás, akkor nincs szankciĂł, de a kĂ©rdĂ©s arra (is) irányult, hogy a NAV ĂĽgyfĂ©lszolgálata által emlĂtett - 03.31 elĹ‘tt magánszemĂ©lyeknek kiállĂtott számlákrĂłl - UTĂ“LAGOS adatszolgáltatás kötelezĹ‘-e a 3.0 elindĂtása után. (Ha nem, akkor az ĂĽgyfĂ©lszolgálat miĂ©rt állĂtja ezt, ha igen, akkor hol találok errĹ‘l valamilyen hivatalos állásfoglalást.)
Az adĂłhivatali közlemĂ©ny utolsĂł mondatát tudnám csak beidĂ©zni: "A fentieknek megfelelĹ‘ esetekben a szankciĂłmentessĂ©gnek nem feltĂ©tele a jelzett idĹ‘szakban nem teljesĂtett adatszolgáltatás utĂłlagos pĂłtlása vagy a nem megfelelĹ‘ adatszolgáltatás utĂłlagos korrekciĂłja."
Tisztelt NTCA-tax!
Ezek szerint a NAV ĂĽgyfĂ©lszolgálatának informáciĂłja, miszerint "a magánszemĂ©lyek 2.0-val kiállĂtott számláit UTĂ“LAG BE KELL KĂśLDENI" tĂ©ves?
Ez lesz az, amire nem fogsz egyértelmű választ kapni, csak valami terelést, de mindenkit érdekelne. (lásd előző válasz, meg vagy 4 másik isssue, állásfoglalás kérések stb)
Legalább a fenti bejelentésből annyi már látszik, hogy a saját háztájon sincs rendben minden (ismét). Nem egységes sem az álláspont, sem a kommunikáció.
Köszönöm a jelzést, az ügyfélszolgálat felé jelzem.
Ettől függetlenül az adóhivatali közlemény egyértelműen megválaszolja a kérdésedet, mely mindenki számára elérhető és egyértelműen hivatkozható.
Mivel az összes felmerült kérdés megválaszolásra került, ezért zárom ezt az issue-t.