az interfész specifikáció 38. oldalán ez szerepel:
_"...az electronicInvoiceHash értéke meg kell, hogy egyezzen az invoiceData csomópont BASE64 enkódolt értékének (a megadott algoritmussal számolt) hash értékével."_
Ugyanazon tĂ©nyleges adattartalmĂş xml fájlbĂłl kĂ©szĂtett hash számos ok miatt eltĂ©rĹ‘ vĂ©geredmĂ©nyt adhat:
Például eltérő base64 és hash értéket kapunk:
<a><b>1111</b><b>2222</b></a>
vs
<a >
<b>1111</b>
<b>2222</b>
</a>
Ez pontenciális vakriasztásokat okozhat a hash ellenĹ‘rzĂ©skor, megnehezĂtve/ellehetetlenĂtve gĂ©pi Ăşton törtĂ©nĹ‘ ellenĹ‘rzĂ©st.
Az ilyen problémák kiszűrésére az xml kanonizálás szolgálna, amelyet pl. az XML Signature esetén is használnak (ld. W3C)
Javaslom elĹ‘Ărni ennek használatát vagy mĂ©g a base64 kĂ©pzĂ©s elĹ‘tt, vagy a base64 helyett a kanonizált invoiceData elembĹ‘l kelljen hasht számolni.
Ezt nem egészen a gyakorlatban. Az eladó feltölt egy invoiceData csomagot Base64-ben a NAV-hoz. A NAV-nál ez a csomag nem változik meg, csupán validációja történik meg ill. a hash ellenőrzés. A vevő ugyanazt a csomagot töltheti le a saját gépére. Mitől változna meg a csomag tartalma? Tehát, ha az eladó "a " formátumban töltött fel valamit, az a vevőnél mitől jelenne meg "a"-ként? De ugyanez igaz soremelésre is.
2.6.2 fejezet e) pontja szerint _"Bár az elektronikus számla, mint az adatszolgáltatás eszköze ugyan megtalálható az adóhivatal rendszerében, azonban ebben az esetben sem vállalja az adóhivatal az archiválási rendelet szerinti megőrzést. Az elektronikus számlák megőrzéséről minden esetben az adózónak kell gondoskodnia."_
Ezzel szemben a NAV oldalán olvashatĂł tájĂ©koztatĂł szerint _"A számlát az adĂłhivatal – a számlakibocsátĂł rĂ©szĂ©re – archiválja, Ăgy az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘nek a számla elektronikus megkĂĽldĂ©sĂ©n kĂvĂĽl nincs más feladata."_
Ez a két mondat látszólag üti egymást.
Illetve a 2.6.1 fejezetben találhatĂł egy másik mondat is: _"Az 1/2018. (VI. 29.) ITM rendelet bevezette annak lehetĹ‘sĂ©gĂ©t, hogy az elektronikus számlák archiválását az adatszolgáltatásba Ă©pĂtett Ă©s az elektronikus számla adattartalmát vĂ©dĹ‘ hash-kĂłddal is lehet teljesĂteni, más, e jogszabályban felsorolt mĂłdszerek mellett."_ Szerintem ez elĂrás, az "archiválását" helyett "hitelessĂ©gĂ©nek ellenĹ‘rzĂ©sĂ©t" kellene inkább. Az Ă©n fejemben az archiválás 10 Ă©vre szĂłlĂł, ellenĹ‘rizhetĹ‘ állapotban törtĂ©nĹ‘ megĹ‘rzĂ©st jelent, a hash alapĂş ellenĹ‘rzĂ©s "csak" egy a PKI-nál egyszerűbb mĂłd a hitelessĂ©g ellenĹ‘rzĂ©sre.
A fentiek miatt nem világos hogy mit kell megőrizni. A PDF-et (ha van) azt világos hogy kell, hiszen az a NAV-nál nincs is meg. Ha majd egy ellenőrzéskor megvizsgálnak egy számlát, akkor mindenképp le kell majd tölteni hozzá a NAV-tól a beküldött adatszolgáltatást, mert
Ăšgy tűnik egy ellenĹ‘rzĂ©s nem lesz megvalĂłsĂthatĂł egy queryInvoiceData hĂvás nĂ©lkĂĽl, mert enĂ©lkĂĽl nem dönthetĹ‘ el a felmutatott XML vagy PDF valĂłdisága. De ha meg lekĂ©rdezzĂĽk, akkor minek kell a számla kiállĂtĂłjának bármilyen XML-t felmutatni, hiszen nyilván a NAV-tĂłl letöltött pĂ©ldány lesz referenciakĂ©nt elfogadott. Ennek fĂ©nyĂ©ben viszont minek a PDF-en kĂvĂĽl bármi mást eltenni?
"A számlát az adĂłhivatal – a számlakibocsátĂł rĂ©szĂ©re – archiválja, Ăgy az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘nek a számla elektronikus megkĂĽldĂ©sĂ©n kĂvĂĽl nincs más feladata." - akkor ha azt az online számlázĂłval hoztad lĂ©tre. A fenti mondatot tartalmazĂł bekezdĂ©s ugyanis Ăgy kezdĹ‘dik:
"Szintén az adóalanyok rendelkezésére áll a NAV Online Számlázó programja."
Ăšgy tűnik egy ellenĹ‘rzĂ©s nem lesz megvalĂłsĂthatĂł egy queryInvoiceData hĂvás nĂ©lkĂĽl, mert enĂ©lkĂĽl nem dönthetĹ‘ el a felmutatott XML vagy PDF valĂłdisága. De ha meg lekĂ©rdezzĂĽk, akkor minek kell a számla kiállĂtĂłjának bármilyen XML-t felmutatni, hiszen nyilván a NAV-tĂłl letöltött pĂ©ldány lesz referenciakĂ©nt elfogadott. Ennek fĂ©nyĂ©ben viszont minek a PDF-en kĂvĂĽl bármi mást eltenni?
PĂ©ldául azĂ©rt, mert minden áru- Ă©s szolgáltatási ĂĽgyletre a PTK vonatkozik, Ă©s adott esetben egy polgári peres eljárásban szĂĽksĂ©g lehet a hiteles elektronikus számlák bemutatására. Tehát, mindenkinek a saját Ă©rdeke, hogy az ĂĽgyleteibĹ‘l Ĺ‘rizzen meg egy eredeti pĂ©ldányt... na meg arrĂłl nem is beszĂ©lve, ha BrĂşsz Willis nem tudna idĹ‘ben megállĂtani egy közelgĹ‘ meteort, Ă©s elpusztulna a NAV szerverparkja, legyen mibĹ‘l ĂşjjáépĂteni az adatokat. :-))
@EnokhSys : _"polgári peres eljárásban szĂĽksĂ©g lehet a hiteles elektronikus számlák bemutatására"_ Ez Ăgy van. Na de mikor lesz hiteles? Akkor, ha meggyĹ‘zĹ‘dtem, hogy egyezik a NAV-ba bekĂĽldöttel. Tehát NAV lekĂ©rdezĂ©s nĂ©lkĂĽl nem tudod használni peresĂtĂ©shez, Ă©s ha jön a meteorit, Ă©s elpusztĂtja a NAV adatbázisát, akkor onnantĂłl egyetlen XML számla hitelessĂ©gĂ©rĹ‘l sem lehet meggyĹ‘zĹ‘dni. SzĂłval a fentiekkel arra akartam utalni, hogy ha a hitelessĂ©g igazolásához elkerĂĽlhetetlen a NAV-bĹ‘l törtĂ©nĹ‘ lekĂ©rdezĂ©s, viszont akkor nem tĂşl nagy a jelentĹ‘sĂ©ge, hogy van-e "házi pĂ©ldányom" az XML-bĹ‘l. Ezzel nem azt akarom mondani hogy nem akarom megĹ‘rizni, mert ahogy a számlázĂł rendszer adatbázisát, a bekĂĽldött adatszolgáltatásokat is megĹ‘rzi majd mindenki...
(EllentĂ©tben az elektronikusan aláĂrással aláĂrt PDF-el, mert ott a hitelessĂ©get igazolĂł aláĂrás a dokumentum rĂ©sze, önmagában ellenĹ‘rizhetĹ‘, Ă©s használhatĂł peresĂtĂ©shez.)
@EnokhSys : _"polgári peres eljárásban szĂĽksĂ©g lehet a hiteles elektronikus számlák bemutatására"_ Ez Ăgy van. Na de mikor lesz hiteles? Akkor, ha meggyĹ‘zĹ‘dtem, hogy egyezik a NAV-ba bekĂĽldöttel. Tehát NAV lekĂ©rdezĂ©s nĂ©lkĂĽl nem tudod használni peresĂtĂ©shez, Ă©s ha jön a meteorit, Ă©s elpusztĂtja a NAV adatbázisát, akkor onnantĂłl egyetlen XML számla hitelessĂ©gĂ©rĹ‘l sem lehet meggyĹ‘zĹ‘dni. SzĂłval a fentiekkel arra akartam utalni, hogy ha a hitelessĂ©g igazolásához elkerĂĽlhetetlen a NAV-bĹ‘l törtĂ©nĹ‘ lekĂ©rdezĂ©s, viszont akkor nem tĂşl nagy a jelentĹ‘sĂ©ge, hogy van-e "házi pĂ©ldányom" az XML-bĹ‘l. Ezzel nem azt akarom mondani hogy nem akarom megĹ‘rizni, mert ahogy a számlázĂł rendszer adatbázisát, a bekĂĽldött adatszolgáltatásokat is megĹ‘rzi majd mindenki...
(EllentĂ©tben az elektronikusan aláĂrással aláĂrt PDF-el, mert ott a hitelessĂ©get igazolĂł aláĂrás a dokumentum rĂ©sze, önmagában ellenĹ‘rizhetĹ‘, Ă©s használhatĂł peresĂtĂ©shez.)
Nem, ez egyáltalán nem Ăgy van.
Az 1/2018. (VI. 29.) ITM rendelet 7. §-a szerint már akkor hiteles, amikor visszakaptad a befogadási igazolást a NAV-tĂłl. Ha pl. Ă©vek mĂşlva peres eljárásra kerĂĽl sor, ez az XML számla eleve hitelesnek minĹ‘sĂĽl. Az már más kĂ©rdĂ©s, hogy amennyiben a bĂrĂłságban felmerĂĽl a gyanĂş a számla hitelessĂ©gĂ©t illetĹ‘en (pl. hamisĂtás gyanĂşja), akkor elrendelheti a szakĂ©rtĹ‘i vizsgálatát, amelynek az alapja lehet a NAV-tĂłl törtĂ©nĹ‘ lekĂ©rdezĂ©s Ă©s összehasonlĂtás. Persze te is bizonyĂthatod a számla hitelessĂ©gĂ©t azzal, hogy bemutatod a NAV-tĂłl kapott "request" Ă©s "response" logot, amelyben a NAV visszaigazolta a számla befogadást, benne a hash-el.
De alapvetĹ‘en erre nincs szĂĽksĂ©g, mert önmagában a számla hiteles, kĂĽlönben sem a számlakibocsájtĂł, sem a számlabefogadĂł nem használhatná a bevallási kötelezettsĂ©geinek teljesĂtĂ©sĂ©re.
SĹ‘t, tovább megyek: ha csak egy egĂ©szen picit mĂłdosĂtanak ezen a rendeleten, akkor az elektronikus számla emberileg olvashatĂł változata (pdf) is hitelesnek tekinthetĹ‘ majd, ha annak hash-kĂłdja is bekĂĽldĂ©sre kerĂĽl az "adatszolgáltatás mint e-számla" során (az XML-adat Ă©s ennek hash-kĂłdja mellett).
@EnokhSys : Rendben köszönöm, igazad van. Meglep, hogy a jogszabály ezt elfogadja hitelesnek, de kĂ©tsĂ©gtelen hogy ez van leĂrva.
@EnokhSys : Rendben köszönöm, igazad van. Meglep, hogy a jogszabály ezt elfogadja hitelesnek, de kĂ©tsĂ©gtelen hogy ez van leĂrva.
Nagyon szĂvesen.
Sziasztok!
Csak 1 plusz mondat a tĂ©mához. A comletenessIndicator = true eseteknĂ©l (adatszolgáltatás az elektronikus számla) fenti okokbĂłl mi is gondoltunk ilyenre. De ezeknĂ©l a számláknál mindig az eredeti adatszolgáltatásban lĂ©vĹ‘ lesz visszaadva a queryInvoiceData lekĂ©rdezĂ©sben (kimenĹ‘ Ă©s bejövĹ‘ lkeĂ©rdezĂ©snĂ©l is), az eredeti formázással, Ăgy a hash Ă©rtĂ©k helyes marad.
Ăśdv