Az igény összefoglalása / Summary of the request
A hash kĂłddal hitelesĂtett (completenessindicator=false) e-számlák hash Ă©rtĂ©kĂ©nek ellenörzĂ©se
Az általam javasolt megoldás / The solution I propose
Lehetne az online számla oldalon egy HASH ellörzĹ‘ menĂĽpont, ahova feltöltve egy hash hitelesitĂ©ssel ellátott e-számlát, megjelenĂthetnĂ© a hash Ă©rtĂ©kĂ©t, Ăgy a számla befogadĂłnak nem kellene mindenfĂ©le online hash ellenĹ‘rzĹ‘ oldalakon bolyongania Ă©s hiteles forrásbĂłl gyĹ‘zĹ‘dhetne meg a számlája hitelessĂ©gĂ©rĹ‘l. De tovább megyek, akár azt is el tudnám kĂ©pzelni, hogy bejelentkezĂ©s után a szállĂtĂł adĂłszámának Ă©s számla sorszámának megadásával akár össze is vethetnĂ© a feltöltött electronicinvoicehash-el Ă©s visszaadhatná, hogy OK/NEM OK.
@NTCA-tax mit gondolsz?
Ez egy jogos felvetĂ©s. Az nem lenne jĂł megoldás, hogy a hash kĂłdot lista szinten is le lehet kĂ©rdezni? Jelenleg a számla lekĂ©rdezĹ‘nĂ©l 21 adatot lehet megjelenĂteni egy listában. Az megfelelĹ‘ megoldás lenne, ha ehhez adnánk hozzá 22-dik elemkĂ©nt a hash kĂłdot, amit a felhasználĂł választhat, hogy meg akarja-e jelenĂteni vagy sem? Amennyiben Ăgy megjelenĂtjĂĽk a hash kĂłdot, akkor akár Excel-be is el lehet menteni Ă©s utána összehasonlĂthatja akár ezzel a megoldással a felhasználĂł.
Természetesen ott van mellette az API-n keresztüli lekérdezés is, ez a felület oldali megoldás lehet.
@NTCA-tax, nem magának a hash kĂłdnak a lekĂ©rdezĂ©se lenne a lĂ©nyeg (de a digest akár vissza is adhatná), hanem egy olyan funkciĂł beĂ©pĂtĂ©se, ami kiszámolja pl egy pdf fájl hash Ă©rtĂ©kĂ©t, mint pl itt: [https://emn178.github.io/online-tools/sha256.html]. ĂŤgy hiteles forrásbĂłl lehetne meggyĹ‘zĹ‘dni a számla sĂ©rtetlensĂ©gĂ©rĹ‘l. De ez csak egy ötlet.
Ebben az esetben a hash kĂłdot nem ellenĹ‘rizzĂĽk. A dokumentáciĂłban van kĂ©t tĂpusĂş hash számĂtási algoritmus, de ettĹ‘l eltĂ©rĹ‘ algoritmust is alkalmazhat az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘.
A fentiek alapján azt lehetne csinálni, hogy ha valaki feltölt egy pdf fájlt, akkor rászámolunk két algoritmussal hash-t. Egy ilyen megoldás arra lenne jó, hogy manuálisan lehetne ellenőrizni egy fájl hash értékét. Tehát ha jól értem, akkor ez lenne az igény?
Igen, alapvetően erre gondoltam.
Erről volt szó a már lezárt [FEATURE]Elektronikus számlák támogatása #241 -ban.
Itt csak megismĂ©telni tudom: olyan feature kell, amiben nincs szĂł hash-rĹ‘l mĂ©g számĂtási mĂłdszerrĹ‘l, hanem amivel egy könyvelĹ‘ megállapĂthatja, hogy egy pl. pdf számla rendben van-e. És azĂ©rt lenne jĂł, ha ezt a nav csinálná, mert az adna hitelessĂ©get a dolognak. A hitelessĂ©g miatt kevĂ©sbĂ© jĂł az, ha egy felhasználĂłi program lekĂ©rdezi a hash-t kiszámolja Ă©s azt mondja, hogy jĂł.
Nem nyitnék rá új issue-t, mert erősen kapcsolódik ehhez...
MagánszemĂ©lynek kiállĂtott, hash kĂłddal hitelesĂtett - termĂ©szetesen completenessindicator=false :) - e-számlák ellenĹ‘rzĂ©sĂ©re hogy lesz lehetĹ‘sĂ©g? Mert Ĺ‘k jelenleg a hash Ă©rtĂ©khez nem fĂ©rnek hozzá sehogy sem. Nem találtam errĹ‘l infĂłt sehol.
Lesz esetleg egy regisztráció nélkül elérhető funkció, ahol mondjuk a kibocsátó adószáma és a számlaszám alapján lekérdezhető? Van erre valami terv?
Azért az nem lesz egy gyakori eset, amikor a magánszemély a számla hitelességét akarja ellenőrzi. Sőt lekérni sem fogja, bőven elég neki, amit a boltban kapott. Vagy tévedek?
Hát ha egy ilyen akad... És akad!
Sziasztok!
A "NAV 3.0 Elektronikus számla" topikban nekem is eszembe jutott az a kérdés, hogy a vevő hogyan tudná ellenőrizni a kapott pdf számla hitelességét.
Arra gondoltam, hogy talán a legegyszerűebben Ăşgy lehetne, ha a pdf számlán is megjelenne a hash-Ă©rtĂ©k QR kĂłdja Ă©s a NAV OnLine Számla felĂĽletĂ©n lekĂ©rdezett számlák mellett is. Csak egy-egy csippantásba kerĂĽlne, Ă©s Ăgy nem kellene feltöltögetnie a vevĹ‘nek a pdf állományokat. Persze ezt Ăşgy is meg lehet csinálni, ahogy @NTCA-tax Ărta, hogy lejönne a lista 22-ik oszlopában a hash-kĂłd, Ă©s a vevĹ‘ szoftvere gondoskodna arrĂłl, hogy ebbĹ‘l QR-kĂłdot generáljon... de azĂ©rt az elĹ‘zĹ‘ megoldás a NAV felĂĽletĂ©n, gyorsabb Ă©s elegánsabb lenne.
Hát hash kĂłdot rátenni bármilyen formában a pdf-re, amere a hash-t kĂ©pzed, az szerintem nem jĂł ötlet, mert maga a kĂłd is mĂłdosĂtja a hash-t. A pdf hitelessĂ©ge más eszközökkel biztosĂthatĂł (ezt csinálják jelenleg az ezzel foglalkozĂł cĂ©gek), de az mind sokkal bonyolultabb (Ă©s drágább), mint amit a NAV ajánl. Az egyszerűsĂ©get nem szabadna feláldozni.
Ja igen: Ă©s mi biztosĂtja, hogy a rárakott kĂłd az tĂ©nyleg a pdf kĂłdja? Azt sajna ki kell számolni az ellenĹ‘rzĂ©shez.
Hát hash kĂłdot rátenni bármilyen formában a pdf-re, amere a hash-t kĂ©pzed, az szerintem nem jĂł ötlet, mert maga a kĂłd is mĂłdosĂtja a hash-t. A pdf hitelessĂ©ge más eszközökkel biztosĂthatĂł (ezt csinálják jelenleg az ezzel foglalkozĂł cĂ©gek), de az mind sokkal bonyolultabb (Ă©s drágább), mint amit a NAV ajánl. Az egyszerűsĂ©get nem szabadna feláldozni.
Ja igen: Ă©s mi biztosĂtja, hogy a rárakott kĂłd az tĂ©nyleg a pdf kĂłdja? Azt sajna ki kell számolni az ellenĹ‘rzĂ©shez.
Kedves @kabelnet2,
nyilvánvalĂł, hogy Ă©n nem arrĂłl az estrĹ‘l Ărtam, amikor a pdf a hash alapja. Ha elolvasod a másik topikot, láthatod, hogy letisztázásra kerĂĽlt az, hogy amikor az adatszolgáltatásod az elektronikus számla, akkor a hasht, az invoiceData base64 Ă©rtĂ©kĂ©bĹ‘l kell számolni SHA3-512-vel, Ă©s ezt uppercase-sĂteni kell. Szerintem ezt a kĂłdot Ă©rdemes rátenni a pdf-re valamilyen formában.
Gondold vĂ©gig: van egy pdf-ed Ă©s rajta egy kĂłd. Van egy kĂłd az online számla rendszerben. OK: A kĂ©t kĂłdot összehasonlĂtod Ă©s megegyeznek OK. De mi garantálja, hogy a pdf, amin a kĂłd van, az az a pdf, amihez a kĂłd tartozik (termĂ©szetesen adatok tekintetĂ©ben)?
Az általad emlĂtett esetben csak akkor hiteles egy számla, ha az online rendszerbe bevitt adatokbĂłl hĂvod le (mint vevĹ‘), persze valami emberi fogyasztásra alkalmas formában. Erre is van issue, amiben NTCA Ă©rdeklĹ‘dik, hogy ki csinálja a számlakĂ©szĂtĹ‘ rĂ©szt.
Én egy ilyen felületnek örülnék a NAV-tól:
A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy a számlával küldünk egy linket is benne az adószámmal és számlaszámmal. Az ellenőrzés csak annyi lenne, hogy a vevő rákattint linkre és kiválasztja a számlát.
Sőt, akár a pdf-be is be lehet linkelni.
Persze lehet fokozni, hogy ne csak Ă©rvĂ©nyes/nem Ă©rvĂ©nyes kimenetet adjon, pl.: bekĂĽldĂ©s ideje, számla kelte, kiállĂtĂł adatai, összeg vagy akár az egĂ©sz számla
Gondold vĂ©gig: van egy pdf-ed Ă©s rajta egy kĂłd. Van egy kĂłd az online számla rendszerben. OK: A kĂ©t kĂłdot összehasonlĂtod Ă©s megegyeznek OK. De mi garantálja, hogy a pdf, amin a kĂłd van, az az a pdf, amihez a kĂłd tartozik (termĂ©szetesen adatok tekintetĂ©ben)?
Az általad emlĂtett esetben csak akkor hiteles egy számla, ha az online rendszerbe bevitt adatokbĂłl hĂvod le (mint vevĹ‘), persze valami emberi fogyasztásra alkalmas formában. Erre is van issue, amiben NTCA Ă©rdeklĹ‘dik, hogy ki csinálja a számlakĂ©szĂtĹ‘ rĂ©szt.
Kedves @kabelnet2,
kicsit tovább- Ă©s Ăşjragondoltam az elektronikus számla sztorit, ezĂ©rt nem biztos, hogy válaszolok az eredeti kĂ©rdĂ©sedre, mert most más szempontbĂłl közelĂtem meg a dolgokat, amelyben nem a pdf számla Ă©s annak hitelessĂ©gĂ©n van a hangsĂşly.
A NAV, a v3.0-ás API-val egy Ăşj koncepciĂłt vezetett be az elektronikus számlával kapcsolatban, amelyhez - ha jĂłl Ă©rtem - mĂ©g nĂ©mi jogszabály igazĂtás is szĂĽksĂ©ges, de mindenkĂ©pp nagyon jĂł az irány. EzĂ©rt most kĂĽlönĂtsĂĽk el a kĂ©t elektronikus számla fogalmát:
A. A hagyományos elektronikus számla az, amikor lĂ©trehozol egy pdf dokumentumot, amelybĹ‘l kĂ©pzesz valamilyen hitelesĂtĹ‘ hash kĂłdot. Ezt a hash-t már a v2.0-ban is feltölthetted a NAV OnLine Számlába, amelynek visszaigazolása után, teljesĂĽlt a számla integritására vonatkozĂł jogi követelmĂ©ny. A pdf számlát Ă©s a hash kĂłdot elkĂĽldve a vevĹ‘nek (akivel korábban már megállapodtál az el.számla befogadásárĂłl), pont Ăşgy hiteles számlának minĹ‘sĂĽlt, mint egy papĂr alapon, aláĂrt Ă©s lepecsĂ©telt számla. Tehát ebben nem hozott Ăşjat a v3.0-ás verziĂł, ez már a v2.0-tĂłl, azaz idĂ©n jĂşl 1.tĹ‘l használhatĂł megoldás volt.
B. A NAV fĂ©le elektronikus számla egy Ăşj koncepciĂł, amelynek abban van az Ăłriási elĹ‘nye, hogy egyáltalán nem szĂĽksĂ©ges pdf-ben megkĂĽldeni a számlát, elĂ©g, ha a vevĹ‘nek elkĂĽldöd (vagy letölti a NAV rendszerĂ©bĹ‘l) az "invoiceData" szegmens BASE64-ben lekĂłdolt tartalmát Ă©s az erre vonatkozĂł SHA3-512-es hasht. Ez a kettĹ‘ kĂ©pezi az elektronikus számlát, amelyhez persze kĂĽldhetsz egy emberileg olvashatĂł pdf számla kĂ©pet is. Ez utĂłbbinak hitelessĂ©ge jogszabályilag mĂ©g nem teljesen tiszta, de várhatĂłan Ă©v vĂ©gĂ©re ennek tisztázása is megtörtĂ©nik. Viszont a pdf számla nem is annyira fontos, mert mint mondtam, maga az invoiceData/Base64 mint elektronikus számla jelenti az elĹ‘nyt, hiszen amikor a szoftverfejlesztĹ‘k eljutnak arra a felismerĂ©sre, hogy a bejövĹ‘ számlákat a saját rendszerĂĽkben tölthetik le Ă©s jelenĂthetik meg a saját ĂzlĂ©sĂĽk szerint (pont Ăşgy, mint az EDI-t használĂł cĂ©gek teszik ezt már rĂ©gĂłta), attĂłl a pillanattĂłl kezdve feleslegessĂ© válik a pdf számlakĂ©p kĂĽldĂ©se.
A magam rĂ©szĂ©rĹ‘l kifejezetten örĂĽlök ennek a "B" variáciĂłnak, mert egy 14 Ă©vvel ezelĹ‘tti elkĂ©pzelĂ©sem válik valĂłra, csak akkor mĂ©g nem sejtettem, hogy a NAV lesz a megvalĂłsĂtĂłja. Ugyanis már 2006-ban, amikor mĂ©g az EDI/XML rendelĂ©sfogadás Ă©s számlakĂĽldĂ©s is csak gyerekcipĹ‘ben járt, azon töprengtem annak fejlesztĂ©se közben, hogy államilag központosĂtott szervereken kellene bonyolĂtani a számlakĂĽldĂ©st-fogadást a gazdasági Ă©let szereplĹ‘i között, hiszen nem csupán hatalmas papĂrmennyisĂ©get-, hanem iszonyĂş idĹ‘t, adminisztráciĂłs- Ă©s postaköltsĂ©get lehetne megspĂłrolni vele. DicsĂ©retes, hogy a NAV informatikai vezetĂ©se, megprĂłbálja az OnLine Számla rendszert a törvĂ©nyi kötelezettsĂ©gen tĂşlmenĹ‘en - amely valljuk be, elĂ©g nagy közutálatot Ă©s ellenszenvet szĂĽlt -, párhuzamosan egy Ăşj, hasznos Ă©s innovatĂv irányba is terelni. (Csak nehogy a felsĹ‘bb politika belekontárkodjon ebbe, mert abbĂłl nem sĂĽl ki semmi jĂł.)
MĂ©g egy elĹ‘ny, megjelenĂtĂ©s is lehet hogy meg lesz oldva központilag, lásd:
Legyen-e XSLT a 3.0-ás Data XML megjelenĂtĂ©sĂ©hez, számlakĂ©p generáláshoz? #349
Shouldn't all hashed invoices be considered as electronic invoice per EU directive VAT Directive 2006/112/EC is art. 233, 2?
They even mention text file with hash.
Most helpful comment
MĂ©g egy elĹ‘ny, megjelenĂtĂ©s is lehet hogy meg lesz oldva központilag, lásd:
Legyen-e XSLT a 3.0-ás Data XML megjelenĂtĂ©sĂ©hez, számlakĂ©p generáláshoz? #349