Úgy tűnik :(
Érdemes néha ránézni a főoldalra: https://onlineszamla.nav.gov.hu/home
"Online Számla rendszer karbantartása
2020-09-23 09:43
Az Online Számla rendszer rendkĂvĂĽli karbantartási munkálatok miatt 2020. szeptember 23-án 9:49 Ăłra Ăłta nem elĂ©rhetĹ‘. A karbantartás vĂ©geztĂ©vel frissĂtĂ©st teszĂĽnk közzĂ©.
SzĂves megĂ©rtĂ©sĂ©t Ă©s tĂĽrelmĂ©t köszönjĂĽk."
Érdemes néha ránézni a főoldalra: https://onlineszamla.nav.gov.hu/home
"Online Számla rendszer karbantartása
2020-09-23 09:43
Az Online Számla rendszer rendkĂvĂĽli karbantartási munkálatok miatt 2020. szeptember 23-án 9:49 Ăłra Ăłta nem elĂ©rhetĹ‘. A karbantartás vĂ©geztĂ©vel frissĂtĂ©st teszĂĽnk közzĂ©.SzĂves megĂ©rtĂ©sĂ©t Ă©s tĂĽrelmĂ©t köszönjĂĽk."
Az a baj, hogy nem Ă©rdemes. Már korán reggel sem volt elĂ©rhetĹ‘, nem tudták kiszolgálni a kĂ©rĂ©seket a saját 1 perces timeoutjukon belĂĽl, Ăgy minden kĂ©rĂ©s "504 Gateway Time-out" vagy "503 Service Unavailable" válasszal pattant le 60 másodperc várakozás után, Ăgy belassĂtva minden prĂłbálkozĂłt. Majd 9:49-kor ki is lĹ‘ttĂ©k le a kiszolgálást, Ăgy onnantĂłl kezdve, egĂ©sz nap (12:30 Ă©s 12:45 között volt egy idĹ‘szak, amikor rĂ©szlegesen teljesĂtettĂ©k a kĂ©rĂ©seket) lepattantak a kĂ©rĂ©sek. Ezt a bejegyzĂ©st, ami 9:43-as idĹ‘ponttal kerĂĽlt fel, valĂłjában 12:43 körĂĽl tettĂ©k fel. Addig a 9:23-as bejegyzĂ©s Ă©lt, ami szerint lassulás van, pedig nem is ĂĽzemelt a szolgáltatás. Ezeknek a tájĂ©koztatásoknak a nagyközönsĂ©g felĂ© nem sok Ă©rtelmĂĽk van, inkább olyan szaguk van, mintha valaki a fĹ‘nöke felĂ© akarná lefedni magát.
A legszebb az egĂ©szben, hogy minden frissĂtĂ©s, karbantartás után ugyanez van, mi már eleve terveztĂĽnk pont ezĂ©rt egy hibaĂĽzeneteket begyűjtĹ‘ napot 09.22-23-ra Ă©s be is jött a tervĂĽnk. AzĂ©rt ez valahol elĂ©g szomorĂş.
Mi is ezt tapasztaltuk, Ráadásul egy ĂĽgyfĂ©l azt mondta, hogy ne kábĂtsuk, mert felhĂvta a NAV ĂĽgyfĂ©lszolgálatát Ă©s szerintĂĽk minden rendben ĂĽzemel...
Mindez az után, amikor már ki is volt Ărva valĂłban jĂłkora kĂ©sĂ©ssel hogy nem megy, de Ăgy legalább mondhattuk neki, hogy nĂ©zze már meg a kiĂrást...

Minket az zavar, hogy nincs egy olyan felület, ahol az interfész adatszolgáltatás _előtt_ lekérdezheti a rendszer állapotát és ha nem megy, akkor meg se próbál adatot szolgáltatni.
Ehelyett a NAV befogadja, fel is dolgozza az adatokat, csak senki sem tud róla. Másnap meg megy a mazsolázás a duplikált adatszolgáltatások tranzakciói után...
Pont errĹ‘l Ărtam egy másik topikban, jĂł lenne a támogatás, legalább ilyenkor e-mailt ne kĂĽldjenek már az ĂĽgyfĂ©lnek, aki utána minket hĂvogat.
https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/377
Azért szerintem a queryServiceMetrics endpointból lehet látni ha probléma van.
Ez ugye most nem komoly, hogy munkaidĹ‘ben telepĂtitek a frissĂtĂ©st???
Szerintem Nemzetbiztonsági szempontbĂłl igen aggályos ez az egĂ©sz NAV Online szerver Ăgy ahogy van. Ez most egy tudatos leállás, de lehetett volna egy kĂĽlsĹ‘ támadás is, ami megbĂ©nĂtja az egĂ©sz ország gazdasági működĂ©sĂ©t. Szörnyű.
Szerintem Nemzetbiztonsági szempontbĂłl igen aggályos ez az egĂ©sz NAV Online szerver Ăgy ahogy van. Ez most egy tudatos leállás, de lehetett volna egy kĂĽlsĹ‘ támadás is, ami megbĂ©nĂtja az egĂ©sz ország gazdasági működĂ©sĂ©t. Szörnyű.
Elárulnád hogy egy NAV OSZ leállás hogy bĂ©nĂtaná meg a gazdaságot? Semmilyen tĂ©ren nem fĂĽgg a számlázás a NAVtĂłl. MĂ©g a doksiba is beleĂrták hogy tilos olyan megoldás szállĂtani ami fĂĽggne tĹ‘le. Tudni kell számlát kiállĂtani ha nem megy a rendszer. Nincs sem törvĂ©nyi, sem technolĂłgiai fĂĽggĹ‘sĂ©g a NAV OSZ rendszertĹ‘l.
Használtad a NAV ingyenes online számlázót? ;) Na ugye... Pár százezer felhasználó hoppon...
Használtad a NAV ingyenes online számlázót? ;) Na ugye... Pár százezer felhasználó hoppon...
A kézi számlatömb továbbra is használható ha nem megy a rendszer. Magyarán nem marad hoppon, hanem szimplán felkészületlen. Vagy mondhatjuk azt is hogy visszatér arra, ahogy NAV OSZ előtt számlázott.
Ez ugyanolyan eset mintha a szamlazz.hu esne ki, vagy az internet szolgáltatás szűnne meg kábel vágás vagy karbantartás miatt. A kĂ©zi/papĂr alap továbbra is használhatĂł, arra kell visszatĂ©rni.
Kézi számla? ezt most Te sem gondoltad komolyan...
Inkább azĂ©rt aggályos nemzetgazdaságilag ez az egĂ©sz, mert nemzetgazdasági szinten iszonyatos mennyisĂ©gű Ă©rtĂ©kes erĹ‘forrást pazarlunk el minden egyes ilyen ĂĽzemzavarnál arra, hogy kliens oldalon, a saját rendszereinkben ellenĹ‘rizzĂĽk Ă©s javĂtgassuk az adatokat, magyarázkodjunk az ĂĽgyfeleinknek, stb. Ez már nagyon sokadik ilyen eset. Rengeteg számlát befogadott most is a rendszer bĹ‘ven az interfĂ©sz specifikáciĂłban meghatározott timeout idĹ‘n tĂşl. Persze Ĺ‘k ezzel nem tudnak mit kezdeni (https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/178), ezĂ©rt oldjuk meg mi összessĂ©gĂ©ben 1000-szer vagy 10000-szer nagyobb költsĂ©gbĹ‘l, amit senki nem fog megfizetni, mert semmilyen Ă©rtĂ©ket nem teremtĂĽnk vele, csak kidobjuk az ablakon.
A másik hasonlĂłan bosszantĂł dolog az állandĂł verziĂłváltások, amihez Ăşjra Ă©s Ăşjra rengeteg szoftvert kell kliens oldalon átĂrni, sok-sok munkaĂłrával, ami helyett Ă©rtĂ©kteremtĹ‘ munkát is vĂ©gezhetnĂ©nk.
Mi egyszerűen lekezeltĂĽk az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hibaĂĽzenetet. Ekkor automatikusan lekĂ©rdezzĂĽk a számla adatait Ă©s összehasonlĂtjuk a bekĂĽldött számla XML Ă©s lekĂ©rdezĂ©sben kapott számla XML nĂ©hány fontosabb elemĂ©t. Ha egyezik, akkor bejegyezzĂĽk a számla lekĂ©rdezĂ©sben visszakapott adatszolgáltatás státusz adatokat. Ha az rendben, akkor a számla adatszolgáltatása is rendben van.
Mi is ezt csináljuk, általában. JĂłl is működik, de most Ă©n Ăşgy látom, hogy HTTP/1.0 404 Not Found jön rá tegnap este 21:10tĹ‘l, vagyis amikorra elvileg helyreállĂtottak mindent. Lehet, hogy a megoldás rĂ©sze volt, hogy ezt meg lekapcsolták?
(Ez egyĂ©bkĂ©nt magával vonja azt is, hogy nem tudjuk a szállĂtĂł számlákat letölteni Ă©s feldolgozni sem...)
Más is tapasztalja ezt a problémát?
Mi egyszerűen lekezeltĂĽk az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hibaĂĽzenetet. Ekkor automatikusan lekĂ©rdezzĂĽk a számla adatait Ă©s összehasonlĂtjuk a bekĂĽldött számla XML Ă©s lekĂ©rdezĂ©sben kapott számla XML nĂ©hány fontosabb elemĂ©t. Ha egyezik, akkor bejegyezzĂĽk a számla lekĂ©rdezĂ©sben visszakapott adatszolgáltatás státusz adatokat. Ha az rendben, akkor a számla adatszolgáltatása is rendben van.
Mi egyszerűen lekezeltĂĽk az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hibaĂĽzenetet. Ekkor automatikusan lekĂ©rdezzĂĽk a számla adatait Ă©s összehasonlĂtjuk a bekĂĽldött számla XML Ă©s lekĂ©rdezĂ©sben kapott számla XML nĂ©hány fontosabb elemĂ©t. Ha egyezik, akkor bejegyezzĂĽk a számla lekĂ©rdezĂ©sben visszakapott adatszolgáltatás státusz adatokat. Ha az rendben, akkor a számla adatszolgáltatása is rendben van.
Milyen módszerrel kérdezitek le a számlát? Amikor mi ennek korábban nekifutottunk, valamelyik elem (pl.: tranzakciós log) sosem működött belőle.
@HWKF Az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hibaĂĽzenet lĂ©trejöttĂ©nek folyamatát felderĂtettĂ©tek? Mi a pontos folyamat amivel előáll? Az ĂĽgyfelek nálam is szoktak panaszkodni rá (1 havonta kb 1 számlánál), de Ă©n eddig azt hittem, hogy a software stackemben elĹ‘fordulĂł hiba ami a NAVnál lĂ©vĹ‘ terhelt idĹ‘szakok alatt fordul elĹ‘. Ezek szerint lehet, hogy rajtam kĂvĂĽlállĂł a problĂ©ma.
@gajzi lényegében ilyesmi :
`
case STATUS_ABORTED: {
if (isInvoiceNumberNotUnique(res)) {
QueryInvoiceDataResponse dataResponse = queryInvoiceData(null, invoiceNumber, OUTBOUND);
InvoiceDataResultType inv = dataResponse.getInvoiceDataResult();
if (inv != null) {
byte[] navInvoiceXml = inv.getInvoiceData();
try {
InvoiceHead navHead =
getInvoiceHead(navInvoiceXml, inv.getAuditData().getOriginalRequestVersion());
if (invoiceHead.equals(navHead)) {
String navInvoiceTransId = inv.getAuditData().getTransactionId();
transactionId = navInvoiceTransId;
String msg = getString("transactionSwitch", Client.class, getDefaultLocale(null));
logMsg = getMsg(resp) + "\n\n(" + msg + ")";
state = QUERY_FAILED;//kérdezzen újra a feldolgozást, de már új tranzaciozn_id-vel legközelebb
}
else {
String msg =
getString("transactionSwitchNotPossible", Client.class, getDefaultLocale(null));
String diff = "" +
"NAV:\n" + objectToString(navHead, false) + "\n\n" +
"xml:\n" + objectToString(invoiceHead, false) + "\n\n";
logMsg = getMsg(resp) + "\n\n(" + diff + msg + ")";
}
}
catch (RuntimeException e) {
error(e);
String msg = getString("invoiceXmlProcessError", Client.class, getDefaultLocale(null));
logMsg += "\n\n(" + msg + ": " + e.getMessage() + ")";
}
}
else {
//technikai felhasználónak nincs joga a számla adat lekérdezéshez
String msg =
getString("transactionSwitchNotPossible", Client.class, getDefaultLocale(null));
String diff = "" +
"NAV:-\n\n" +
"xml:\n" + objectToString(invoiceHead, false) + "\n\n";
logMsg = getMsg(resp) + "\n\n(" + diff + msg + ")";
}
}
break;`
Ha a queryTransactionStatus lekĂ©rdezĂ©s visszakapja ezt a hibát a válaszban, akkor automatikusan indĂt egy queryInvoiceData lekĂ©rdezĂ©st, abban benne van a számla XML tartalma Ă©s az Ă©rvĂ©nyes adatszolgáltatás tranzakciĂłs adatai. Ha a lekĂ©rdezett XML Ă©s bekĂĽldött XML fĹ‘bb adatai egyeznek, akkor a queryInvoiceData-ban visszakapott TransactionID alapján lekĂ©rdezzĂĽk a státuszt a queryTransactionStatus operáciĂłval. Az Ăgy visszakapott státuszt rögzĂtjĂĽk be a számla adatszolgáltatásához.
PrĂłbálkoztunk a queryTransactionList operáciĂł megvalĂłsĂtásával, de az egyelĹ‘re fĂ©lbemaradt.
Mi a pontos folyamat amivel előáll?
@connorhu . Beküldesz egy számlát. Timeout időn belül nem válaszol a NAV. Így a kliens oldal sikertelennek tekinti a beküldést és újra megpróbálja később. Viszont a timeout ellenére a NAV befogadja az első kérést. A későbbi ismételt feladásra jön az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE válasz.
Magad is tudod "reprodukálni" debugban. Sikeres NAV válasz van, a válasz megĂ©rkezĂ©s után, de anak feldolgozása elĹ‘tt kilövöd a programodat, majd ĂşjraindĂtod azt. Elvileg ekkor mĂ©g a programod nem tud a bekĂĽldĂ©srĹ‘l Ă©s prĂłbálja Ăşjra Ă©s ekkor jĂĽn a unique hiba.
Igen megkapod a INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE üzenetet lekezeled, de a kedves NAV újabban küld egy e-mailt a adózónak, hogy kétszer szolgáltatott adatot a program azonos számlaszámmal.
Az ügyfélszolgálatuk meg azt mondja, hogy ez a program hibája...
@pvmon Mondjuk szerintem NAV oldalon is lehetne kezelni, hogy két különböző tranzakcióban érkező, karakterről karakterre (kis nagybetű eltérések figyelembevétele nélkül) megegyező XML az nem két adatszolgáltatás, főleg ha ugyanazon technikai felhasználó ugyanazon módon küldi be. Az ügyfél felé e-mailben szerintem csak akkor kéne jelezni, ha a két adatszolgáltatás tartalmilag eltér egymástól vagy másik technikai felhasználó küldi be.
HWKF megfogalmazta a lényeget. Megint elérkeztünk ahhoz a témához, hogy a NAV-nak kellene a fogadó oldalon egy csomó mindent megoldania, ahelyett, hogy a számlázó program fejlesztők egyesével hekkeljék a programot az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE elkerülésével...
@HWKF , @nbeeps2 : Ezt már mi is felvetettĂĽk NAVnak egy korábbi jegyben. Az válaszolták hogy tĂşlzott performance penalty lenne ez a rendszerĂĽknek, Ă©s kĂ©nytelenek kitolni Ăgy a kliensre az esetleges unique-bĂłl adodĂł problĂ©mák kezelĂ©sĂ©t.
@EPluribusUnum Én csak az email kikĂĽldĂ©sre Ărtam. Az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hibaĂĽzenet nem zavar minket, mert automatikusan lekezeljĂĽk. A saját logbĂłl, meg a lekĂ©rdezett tranzakciĂłs adatokbĂłl meg szĂ©pen látszik, hogy mi törtĂ©nik.
Azt nem tudom, hogy az ügyfeleknek mit kell tenniük, mit kell reagálniuk a levélre.
A NAV oldalára bejelentkezve a számlaszámra rákeresve meg tudják nézni az adatszolgáltatás állapotát. Amely a mi esetünkben meg fog egyezni azzal amit a programunkban mutatunk a felhasználóink felé.
@HWKF , @nbeeps2 : Ezt már mi is felvetettĂĽk NAVnak egy korábbi jegyben. Az válaszolták hogy tĂşlzott performance penalty lenne ez a rendszerĂĽknek, Ă©s kĂ©nytelenek kitolni Ăgy a kliensre az esetleges unique-bĂłl adodĂł problĂ©mák kezelĂ©sĂ©t.
Oké tolják ki a kliensre ami meg is oldja DE NE küldjenek emailt az adózónak. Azt nem volt gond lefejleszteniük, pedig régen nem volt ilyen email.
Email küldés lekapcsolással én is egyet értek. Épp most beszéljük meg hogy milyen igényekkel nyissunk issue-t ezügyben.
ĂŤgy van, teljesen szĂĽksĂ©gtelen az e-mail. Az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE ĂĽzenetnek akkor van igazán jelentĹ‘sĂ©ge, ha kĂ©t (vagy több) telephelyen használják a programot nem hálĂłzatosan Ă©s nem állĂtanak be nyitĂłsorszámot Ă©s mindketten mondjuk kiállĂtanak 1-es sorszámĂş számlát más tartalommal. Ilyenkor a számlázĂł programokban sikertelen lesz a feldolgozás, mivel nem fog átmenni a számlázĂł programok Ă©pĂtett ellenĹ‘rzĂ©sen, Ăgy is Ăşgy is tudomást szerez tehát errĹ‘l az ĂĽgyfĂ©l magábĂłl a programbĂłl, Ăgy felesleges neki e-mailt kĂĽldeni. Én semmire se vagyok elĹ‘rĂ©bb, ha meghekkelem az ĂĽzenetet, de az ĂĽgyfĂ©l ugyanĂşgy felhĂv a kapott e-mail miatt...
Kicsit visszatĂ©rve a tĂ©maindĂtáshoz, Ă©n javaslom, hogy az összes frissĂtĂ©s telepĂtĂ©st ÉJJEL VÉGEZZÉK! Ez már a sokadik olyan ĂĽzemszĂĽnet volt, hogy Ă©jjel minden rendben volt, majd amikor bejött reggel a fejlesztĹ‘ emberke Ă©s miután kĂ©nyelmesen megette a kis szendvicsĂ©t elkezdte faragni a szervert Ă©s frissĂtgetett. TessĂ©k az ilyet ÉJJEL csinálni!
Email küldés lekapcsolással én is egyet értek. Épp most beszéljük meg hogy milyen igényekkel nyissunk issue-t ezügyben.
Én már nyitottam egyet mĂ©g ez elĹ‘tt a topik elĹ‘tt "Email ĂĽzeneteik intelligenssĂ© tĂ©tele" cĂmen, hogy legalább akkor ne kĂĽldjenek emailt amikor tudják, hogy haldoklott a szerverĂĽk. Tettem ezt azĂ©rt mert a heti ĂĽgyfĂ©lszolgálati telefonok a NAV szerver nem működĂ©sĂ©rĹ‘l szĂłlnak a jövĹ‘ heti meg a NAV által kĂĽldött emailekrĹ‘l fog szĂłlni Ă©s ez nagyon fárasztĂł számunkra Ă©s felesleges,
Legalább egy kis intelligenciát vihetnének bele, ha m nem is akarják kikapcsolni. A felőlük érkező hibát ne tolják már ki másokra.
@nbeeps2, Éjjel vĂ©gzik a frissĂtĂ©st, de a terhelĂ©s reggel indul be, akkor fekszenek meg.
Nagyon zavar, hogy a NAV a mi erőforrásainkat használja ingyen arra, amit ő magának kellene kezelnie.
Lehet nekĂĽnk is kellene kĂĽldenĂĽnk e-maileket az ĂĽgyfeleknek arrĂłl, hogy a NAV e-mailje fĂ©lrevezetĹ‘en Ă©s alaptalanul rossz szĂnben tĂĽnteti fel a számlázĂł programokat.
Persze nem fogunk, mert ennél intelligensebbek vagyunk.
A NAV simán ránk tolta az ügyfelekkel való értelmes kommunikációt, az ügyfelek azért felénk jeleznek, mert releváns válaszokat várnak ésszerű időn belül.
"Éjjel vĂ©gzik a frissĂtĂ©st, de a terhelĂ©s reggel indul be, akkor fekszenek meg."
Én nem Ăgy látom. NĂ©zd meg a NAV oldalán, kint vannak a karbantartási idĹ‘k visszamenĹ‘leg. 2020.06.25-Ă©n dolgoztak egyedĂĽl Ă©jjel, az összes többi alkalommal nem Ă©jjel törtĂ©ntek az updatek... Ahogy tegnap sem...
"Éjjel vĂ©gzik a frissĂtĂ©st, de a terhelĂ©s reggel indul be, akkor fekszenek meg."
Én nem Ăgy látom. NĂ©zd meg a NAV oldalán, kint vannak a karbantartási idĹ‘k visszamenĹ‘leg. 2020.06.25-Ă©n dolgoztak egyedĂĽl Ă©jjel, az összes többi alkalommal nem Ă©jjel törtĂ©ntek az updatek... Ahogy tegnap sem...
18 Ăłrakor szokták kezdeni, aztán tart ameddig tart. Szvsz nincs ezzel jelenleg semmi gond, ilyenkor már kevĂ©s számla kĂ©szĂĽl. A mi rendszerĂĽnkben a tömeges számlázást Ă©jszaka szokták futtatni az ĂĽgyfelek, ha Ăgy nĂ©zzĂĽk akkor nekĂĽnk meg az Ă©jszakai karbantartás nem jĂł :) Mostanra megszokták, hogy ránĂ©znek elĹ‘re, hogy mikorra van beĂĽtemezve karbantartás
"Éjjel vĂ©gzik a frissĂtĂ©st, de a terhelĂ©s reggel indul be, akkor fekszenek meg."
Én nem Ăgy látom. NĂ©zd meg a NAV oldalán, kint vannak a karbantartási idĹ‘k visszamenĹ‘leg. 2020.06.25-Ă©n dolgoztak egyedĂĽl Ă©jjel, az összes többi alkalommal nem Ă©jjel törtĂ©ntek az updatek... Ahogy tegnap sem...18 Ăłrakor szokták kezdeni, aztán tart ameddig tart. Szvsz nincs ezzel jelenleg semmi gond, ilyenkor már kevĂ©s számla kĂ©szĂĽl. A mi rendszerĂĽnkben a tömeges számlázást Ă©jszaka szokták futtatni az ĂĽgyfelek, ha Ăgy nĂ©zzĂĽk akkor nekĂĽnk meg az Ă©jszakai karbantartás nem jĂł :) Mostanra megszokták, hogy ránĂ©znek elĹ‘re, hogy mikorra van beĂĽtemezve karbantartás
Ez a 18 Ăłra jĂşliusig volt igaz, mert azĂłta addig online számlát szinte sosem kĂĽldĹ‘ cĂ©g is tömegĂ©vel kĂĽldi akár este 9-kor is, aprĂłságokrĂłl, munkaruházatrĂłl, papĂrárurĂłl... a számlákat Ă©s pont az ott lĂ©vĹ‘ kasszások nem nagyon tudnak kezelni egy ilyen összevisszaságot, ami a napokban is volt. JanuártĂłl meg aztán fĹ‘kĂ©nt indul a show.
Úgy gondolom ez a téma nem a githubra való, de ezzel együtt is van pár téma, amiről érdemes beszélni.
Az Ăşj verziĂłk telepĂtĂ©sĂ©t, esetleges karbantartásokat ahogy eddig is, mindig munkaidĹ‘n kĂvĂĽl vĂ©gezi a NAV, általában 18:00 után. Tegnap Ă©s tegnap elĹ‘tt nem várt incidens törtĂ©nt, nem a telepĂtĂ©s folyományakĂ©nt. Ilyenkor a rendszer stabilizálása a legfĹ‘bb kĂ©rdĂ©s, ilyenkor nem lehet tekintettel lenni munkaidĹ‘re, gondolom ebben egyetĂ©rtĂĽnk. Ezekben nekĂĽnk fejlesztĹ‘knek az a szerepĂĽnk, hogy mindenben segĂtsĂĽk az ĂĽzemeltetĹ‘ kollĂ©gákat, de a tájĂ©koztatásokat nem mi vĂ©gezzĂĽk, mint ahogy az ĂĽtemezĂ©sben sem mi döntĂĽnk.
Az INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE hiba kapcsán azt szögezzĂĽk le, hogy nekĂĽnk kötelessĂ©gĂĽnk az egyedisĂ©get ellenĹ‘rizni minden esetben, akkor is ha ugyanattĂłl a technikai felhasználĂłtĂłl jön a bekĂĽldĂ©s, akkor is ha lassulás van, mindig. A vevĹ‘ oldali lekĂ©rdezĂ©sek kapcsán Ă©ppen a kliens oldal kampányol a 100%-os, garantált egyedisĂ©g mellett. (ezt egyĂ©bkĂ©nt a következĹ‘ telepĂtĂ©s meg is valĂłsĂtja, felfutĂł jelleggel) Nem fogadjuk el azt kritikakĂ©nt, hogy a duplikált adatbekĂĽldĂ©s a mi hibánk lenne. (már a nevĂ©ben is benne van, hogy bekĂĽldĂ©s, mi pedig nem kĂĽldĂĽnk magunknak adatot) A hibakezelĂ©s minden aszinkron folyamat rĂ©sze kell hogy legyen, akkor is ha a szerver leterhelt. AttĂłl mĂ©g hogy nem kaptál idĹ‘ben választ a bekĂĽldĂ©sre, nem feltĂ©tlen jelenti azt hogy a bekĂĽldĂ©s sikertelen, ezt már többször, több helyen tárgyaltuk. Ha ettĹ‘l fĂĽggetlenĂĽl valaki Ăgy működik, az viselje annak a következmĂ©nyeit. A 2.0 Ăłta van lehetĹ‘sĂ©g ennek az esetek a szĂ©p kezelĂ©sĂ©re, ez pedig a tranzakciĂł listázás. Ugyan ezen okbĂłl kifolyĂłlag visszautasĂtjuk azokat a megjegyzĂ©seket is, amik azt implikálják hogy ezzel mi plusz költsĂ©get generálunk bárkinĂ©l is.
Erre pont jĂł pĂ©lda az email kezelĂ©s, #377. Az email Ă©rtesĂtĂ©s egyĂ©bkĂ©nt pont a duplikált adatszolgáltatás miatt törtĂ©nt a konkrĂ©t esetben, azonban ez az Ă©rtesĂtĂ©s bármikor kikapcsolhatĂł (ez egy adĂłzĂłi profilbeállĂtás a felĂĽleten, amit bármelyik elsĹ‘dleges felhasználĂł beállĂthat), nem kötelezĹ‘ használni. Eleve azĂ©rt megy email, mert az elsĹ‘dleges felhasználĂł elĹ‘zetesen azt kĂ©rte, hogy ABORTED számla esetĂ©n legyen Ă©rtesĂtve. De errĹ‘l beszĂ©ljĂĽnk a másik szálon.
A jövőbeni 3.0-ás performancia miatti aggódást köszönjük, de ettől tartanotok nem kell, most sem ez volt a probléma.
Az issuet zárom, releváns kérdésekkel/kérésekkel lehet újat nyitni és állunk rendelkezésre.
Email küldés lekapcsolással én is egyet értek. Épp most beszéljük meg hogy milyen igényekkel nyissunk issue-t ezügyben.
Nem ismerem teljesen az email-kĂĽldĂ©s folyamatát, de nekem az jött le, hogy csak akkor kĂĽld a rendszer levelet, ha kĂ©tszer prĂłbálsz kĂĽldeni valamit. Ez meg a legtöbb helyen akkor van, ha a kĂĽldĂ©snĂ©l valamilyen timeout hiba van, a kliens nem kapja meg a tranzakciĂł azonosĂtĂłt, ezĂ©rt Ăşjra prĂłbálja kĂĽldeni a számlát. Erre az a jĂł, Ă©s sokak által használt megoldás, hogy a számla sorszáma alapján lehet lekĂ©rdezĂ©st vĂ©gezni tranzakciĂłazonosĂtĂł nĂ©lkĂĽl is. Ha ekkor (működĹ‘ NAV rendszer esetĂ©n) nem kapsz vissza számla adatot, akkor bekĂĽldheted Ăşjra. Ilyenkor nagyon jĂł esĂ©llyel nem fogsz hibát (Ă©s emailt sem) kapni.
A jövőbeni 3.0-ás performancia miatti aggódást köszönjük, de ettől tartanotok nem kell, most sem ez volt a probléma.
Akkor kérjük, hogy oldjátok meg (ti = fejlesztők, üzemeltetők, NAV, akárki) véglegesen ezt a problémát, mert mindig előjön újra és újra. Ma reggel ismét elkezdődött az éles rendszerben... Tájékoztatást nem láttam, talán NAV oldalon észre sem vette senki a problémát.
Kliens oldalon kialakĂtjuk a javasoltak alapján a hibakezelĂ©st, ehhez köszönjĂĽk a tanácsokat. Bár talán a specifikáciĂłban is megemlĂthetnĂ©tek ezt, ha már tervezetten benne van a rendszerben ez a hibalehetĹ‘sĂ©g.
Nem fogadjuk el azt kritikakĂ©nt, hogy a duplikált adatbekĂĽldĂ©s a mi hibánk lenne. (már a nevĂ©ben is benne van, hogy bekĂĽldĂ©s, mi pedig nem kĂĽldĂĽnk magunknak adatot) A hibakezelĂ©s minden aszinkron folyamat rĂ©sze kell hogy legyen, akkor is ha a szerver leterhelt. AttĂłl mĂ©g hogy nem kaptál idĹ‘ben választ a bekĂĽldĂ©sre, nem feltĂ©tlen jelenti azt hogy a bekĂĽldĂ©s sikertelen, ezt már többször, több helyen tárgyaltuk. Ha ettĹ‘l fĂĽggetlenĂĽl valaki Ăgy működik, az viselje annak a következmĂ©nyeit. A 2.0 Ăłta van lehetĹ‘sĂ©g ennek az esetek a szĂ©p kezelĂ©sĂ©re, ez pedig a tranzakciĂł listázás.
A kollégák tapasztalatai alapján a gyakorlatban mégsem működik ez a szép megoldás: https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/386
Várjuk az egzakt útmutatást, hogy mit kell tennünk kliens oldalon a probléma elkerüléséhez.
Nem fogadjuk el azt kritikakĂ©nt, hogy a duplikált adatbekĂĽldĂ©s a mi hibánk lenne. (már a nevĂ©ben is benne van, hogy bekĂĽldĂ©s, mi pedig nem kĂĽldĂĽnk magunknak adatot) A hibakezelĂ©s minden aszinkron folyamat rĂ©sze kell hogy legyen, akkor is ha a szerver leterhelt. AttĂłl mĂ©g hogy nem kaptál idĹ‘ben választ a bekĂĽldĂ©sre, nem feltĂ©tlen jelenti azt hogy a bekĂĽldĂ©s sikertelen, ezt már többször, több helyen tárgyaltuk. Ha ettĹ‘l fĂĽggetlenĂĽl valaki Ăgy működik, az viselje annak a következmĂ©nyeit. A 2.0 Ăłta van lehetĹ‘sĂ©g ennek az esetek a szĂ©p kezelĂ©sĂ©re, ez pedig a tranzakciĂł listázás.
A kollégák tapasztalatai alapján a gyakorlatban mégsem működik ez a szép megoldás: #386
Várjuk az egzakt útmutatást, hogy mit kell tennünk kliens oldalon a probléma elkerüléséhez.
Igen, mi is ezt tapasztaljuk, akkor ĂĽzemelhetne a fejlesztĹ‘ által leĂrt mĂłdszer, ha az ĂĽzemeltetĂ©s oldalán minden rendben lenne Ă©s mindig minden funkciĂł működne. Nem nagyon lehet NAV fĂĽggetlen számlázást csinálni, hiszen ha Ă©ppen nem tudunk feltölteni egy számlát, akkor nem engedhetjĂĽk helyesbĂteni, hiszen ezekhez plusz idĹ‘bĂ©lyeg is van Ă©s a helyesbĂtĹ‘ben jelezni kell, hogy az eredeti számla fel van-e töltve. Ez Ăgy pedig bukĂł. Nem tud működni a számlázás anĂ©lkĂĽl, hogy tudnánk mi a helyzet az eredeti számlával, amit pl. helyesbĂtenĂ©nek. De szerintem ezzel nem fogunk jutni semmire, mert fejlesztĹ‘k-ĂĽzemeltetĹ‘k-adĂłszakĂ©rtĹ‘k hivatkoznak rendszeresen a másikra egy ilyen esetben, ahogy most is láttuk.
Igen, mi is ezt tapasztaljuk, akkor ĂĽzemelhetne a fejlesztĹ‘ által leĂrt mĂłdszer, ha az ĂĽzemeltetĂ©s oldalán minden rendben lenne Ă©s mindig minden funkciĂł működne. Nem nagyon lehet NAV fĂĽggetlen számlázást csinálni, hiszen ha Ă©ppen nem tudunk feltölteni egy számlát, akkor nem engedhetjĂĽk helyesbĂteni, hiszen ezekhez plusz idĹ‘bĂ©lyeg is van Ă©s a helyesbĂtĹ‘ben jelezni kell, hogy az eredeti számla fel van-e töltve. Ez Ăgy pedig bukĂł. Nem tud működni a számlázás anĂ©lkĂĽl, hogy tudnánk mi a helyzet az eredeti számlával, amit pl. helyesbĂtenĂ©nek. De szerintem ezzel nem fogunk jutni semmire, mert fejlesztĹ‘k-ĂĽzemeltetĹ‘k-adĂłszakĂ©rtĹ‘k hivatkoznak rendszeresen a másikra egy ilyen esetben, ahogy most is láttuk.
Mi is teljesen ugyanezt tapasztaljuk ilyen esetekben Ă©s nem megoldhatĂł helyzetbe kerĂĽl a szoftver. Csak a várakozás Ă©s prĂłbálkozás marad. Egyre többen prĂłbálkoznak az pedig azt okozza, hogy nagyon nehezen lábal ki a NAV szerver a leállást követĹ‘ idĹ‘szakbĂłl. Ez jĂłl láthatĂł volt a mĂşlt hĂ©ten. Ha reggel működött, ahogy felhasználĂłk beĂ©rtek a munkahelyĂĽkre Ă©s elkezdtek dolgozni, a szoftverek pedig bepĂłtolni az elĹ‘zĹ‘ napi leállás miatti felkĂĽldĂ©seket Ă©s lekĂ©rdezĂ©seket, akkor láthatĂłan emelkedett a terhelĂ©s egĂ©sz addig, amĂg Ăşjra nem fogadott adatot Ă©s nem adott választ a szerver. Legalábbis Ă©n ezt láttam.
Igen, mi is ezt tapasztaljuk, akkor ĂĽzemelhetne a fejlesztĹ‘ által leĂrt mĂłdszer, ha az ĂĽzemeltetĂ©s oldalán minden rendben lenne Ă©s mindig minden funkciĂł működne. Nem nagyon lehet NAV fĂĽggetlen számlázást csinálni, hiszen ha Ă©ppen nem tudunk feltölteni egy számlát, akkor nem engedhetjĂĽk helyesbĂteni, hiszen ezekhez plusz idĹ‘bĂ©lyeg is van Ă©s a helyesbĂtĹ‘ben jelezni kell, hogy az eredeti számla fel van-e töltve. Ez Ăgy pedig bukĂł. Nem tud működni a számlázás anĂ©lkĂĽl, hogy tudnánk mi a helyzet az eredeti számlával, amit pl. helyesbĂtenĂ©nek. De szerintem ezzel nem fogunk jutni semmire, mert fejlesztĹ‘k-ĂĽzemeltetĹ‘k-adĂłszakĂ©rtĹ‘k hivatkoznak rendszeresen a másikra egy ilyen esetben, ahogy most is láttuk.
Mi is teljesen ugyanezt tapasztaljuk ilyen esetekben Ă©s nem megoldhatĂł helyzetbe kerĂĽl a szoftver. Csak a várakozás Ă©s prĂłbálkozás marad. Egyre többen prĂłbálkoznak az pedig azt okozza, hogy nagyon nehezen lábal ki a NAV szerver a leállást követĹ‘ idĹ‘szakbĂłl. Ez jĂłl láthatĂł volt a mĂşlt hĂ©ten. Ha reggel működött, ahogy felhasználĂłk beĂ©rtek a munkahelyĂĽkre Ă©s elkezdtek dolgozni, a szoftverek pedig bepĂłtolni az elĹ‘zĹ‘ napi leállás miatti felkĂĽldĂ©seket Ă©s lekĂ©rdezĂ©seket, akkor láthatĂłan emelkedett a terhelĂ©s egĂ©sz addig, amĂg Ăşjra nem fogadott adatot Ă©s nem adott választ a szerver. Legalábbis Ă©n ezt láttam.
Korrekten leĂrtad a mĂşlt heti esemĂ©nyeket, ha a NAV is belátná, hogy ezzel a hozzáállással, hogy mindenki oldja meg az ilyen hibákat kliens oldalon a jelenleg rendelkezĂ©sre állĂł eszközökkel, öngĂłlt lĹ‘nek Ă©s a takarĂłzás helyett megoldásra törekednĂ©nek jelentĹ‘sen elĹ‘re lĂ©phetnĂ©nk. Jelenleg INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE esetĂ©n szerintĂĽk a kliens fusson neki QueryInvoiceDigest-tel visszakĂ©rni a számlát, ami ilyen esetben sok-sok prĂłbálkozásra sem sikerĂĽl sokszor, ha ez nem megy, akkor kĂ©rjen le egy tranzakciĂłs logot (ami idĹ‘igĂ©nyes feladat), ha ez sem sikerĂĽl, akkor ismĂ©telgesse, ha vĂ©gre visszanyerte a TranzakciĂłs ID-t, akkor pedig kĂ©rdezgesse le a számla feldolgozottsági adatait, hibákat, warningokat egy TranzakciĂłs státussza, amĂg nem sikerĂĽl. A QueryInvoice Ă©s a tranzakciĂłs log kĂ©rdezgetĂ©se teljesen feleslegessĂ© válna, ha INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE mellĂ© megkapnánk a TranzakciĂłs ID-t amivel egyezĂĽnk, Ăśgyfeleink az elĹ‘zĹ‘ hĂ©tfĹ‘n, kedden összesen 200 ilyen duplán töltött számlába futottak bele. Ahogy felvázoltad ez a mĂşlt heti haldoklás pont elkerĂĽlhetĹ‘ lett volna ilyen mĂłdszerrel, felesleges lekĂ©rĂ©sek elkerĂĽlĂ©sĂ©vel.
@gajzi által javasolt megoldás prĂma lenne!
"..ha INVOICE_NUMBER_NOT_UNIQUE mellé megkapnánk a Tranzakciós ID-t amivel egyezünk, "
Most helpful comment
Én már nyitottam egyet mĂ©g ez elĹ‘tt a topik elĹ‘tt "Email ĂĽzeneteik intelligenssĂ© tĂ©tele" cĂmen, hogy legalább akkor ne kĂĽldjenek emailt amikor tudják, hogy haldoklott a szerverĂĽk. Tettem ezt azĂ©rt mert a heti ĂĽgyfĂ©lszolgálati telefonok a NAV szerver nem működĂ©sĂ©rĹ‘l szĂłlnak a jövĹ‘ heti meg a NAV által kĂĽldött emailekrĹ‘l fog szĂłlni Ă©s ez nagyon fárasztĂł számunkra Ă©s felesleges,
Legalább egy kis intelligenciát vihetnének bele, ha m nem is akarják kikapcsolni. A felőlük érkező hibát ne tolják már ki másokra.