A NAVOnline számla felületen a Számlák/Bejövő számlák menüben jelenleg a dátum mezőkben csak max.35 napos intervallumokra lehet lekérdezni. Ez elég nehézkes a negyedéves, és az éves adózóknak.
Tervezik-e azt, hogy a lekérdezési dátum intervallumokat összehangolják az áfa törvénybeli bevallási intervallumokkal?
Figyelembe veszik-e a dátum intervallumnál azt, hogy az EU vonatkozó irányelve szerint a hozzáadott érték adó az éves adó?
Többek között ezért is van február 20-ig éves módosítási lehetőség.
Szia @Macskafarka !
Ez a kezdetektől így van, és szándékosan, performancia okokból.
Az interfészes lekérdezéseknél is ugyanúgy 35 nap a megadható maximum intervallum.
Visszamenőleg a rendszer indulálásig lekérdezhetőek a számlák, például havi bontásban.
Technikai oldalról nem értem hogy jön a képbe az EU vonatkozó irányelve a lekérdező felülethez.
Üdv
Igazából azt nem értem, hogy miért nem lehet a törvényeket figyelembe venni, miért vannak saját döntések a technikai oldalon?
Miért nehéz elképzelni, hogy az is akarja használni a lekérdezéseket, aki nem havi áfa bevalló?
Akkor a nagyedéves adózó is mondhatja azt, hogy "performancia okokból" a negyedév helyett csak 35 nap számláit szerepeltetem a bevallásban?
Az EU úgy jön ide, hogy nemzetközi szerződés übereli a magyar jogot.
Az EU direktíva szerint áfa éves adó, ebből következően lehetővé kellene tenni az éves lekérdezési intervallumot is.
Az, hogy egyszerre 35 nap számláit tudod lekérdezni egyáltalán nem azt jelenti, hogy egy negyedév vagy egy teljes év számláit ne tudnád lekérdezni. Arra, hogy a felületen/interészen milyen intervallumot engedélyezünk egy lekérdezésben, szerintem nincs törvényi hivatkozás :)
És 3x30 nap számláit lekérdezni kevesebb erőforrás, mint egy szer 90 nap számláit? Elfogadom ha azt mondod igen, csak kíváncsiságból kérdezem.
Vagy a 12x30 napot. Most nem a gépi lekérdezésről beszélek, hanem a felületen a kisebb vállalkozások általi lehetőségekről.
Azoknak is rá kell nézni, és XLS-be kiexportálni, hogy mit adott föl a számlakibocsátó.
Aztán el kell döntenie, ha a számlán nem szerepelt ugyan adószám, de a számlát mégis adószámmal töltötték föl, akkor levonható-e, vagy ha a számlán szerepel ÁFA, de a számlakibocsátó adómentesen adta fel.
Szóval én teljesen máshogy képzeltem el az adminisztráció csökkenést.
A lekérdezésre valóban nincs törvényi hivatkozás, sajnálom, hogy furcsa az, hogy valaki a törvényhez gondolja hangolni a lekérdezést.
Például a kereskedő is megadhatja a kenyér árát 185 gr-ra is, miközben ő nem árul sem 185 gr-os kenyeret, sem ennek az egész számú többszörösét sem.
@NTCA-supporter Igazad van, mivel nincs rá törvényi előírás, akkor lehetne kérni azt, hogy egyszerre csak 12 napot lehessen lekérdezni? Csak, mert lehet ilyent is dönteni, végülis nem ütközik semmibe.
A performancia kétirányú utca. Nekünk aszinkron lekérdezést kellene fejleszteni a nagyobb intervallumhoz, mivel a HVR miatt 60 sec alatt minden válasznak vissza kell érni a klienshez, különben jön a gateway timeout. Abba viszont nem gondotok bele, hogy az asztali alkalmazások négy kilences százaléka egy 200 megás XML-be is belehal. A méretkorlát nem kizárólag a szerver oldal miatt van. Akinek sérti a világnézetét hogy egy évet 11 lekérdezésből fog csak tudni lekérdezni akkor azt sajnáljuk.
Egyebekben megválaszoltuk a kérdést. @Macskafarka úgy látom nem érted ennek a fórumnak a lényegét. Ez egy fejlesztőknek szóló technikai oldal aminek az a célja, hogy közösen tudjunk gondolkozni a fejlesztésekben. Nem egy általános NAV gateway ahol elmagyarázhatod hogy csak te érted jól a jogszabályokat, vagy kommentálhatod a PM közleményeket vagy hőzönghetsz a világra, erre a blog műfaj jobban alkalmas.
Ez az első és egyben utolsó figyelmeztetés, a trollkodást fejezd be. Utána jön a ban.