Online-invoice: [Q&A] NegatĂ­v elszĂĄmolĂł szĂĄmla

Created on 6 Jul 2020  Â·  19Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

Sziasztok,

az egyik ĂŒgyfelĂŒnk minden hĂłnapban kibocsĂĄt egy szĂĄmlĂĄt, majd Ă©v vĂ©gĂ©n, az Ă©v utolsĂł szĂĄmlĂĄjĂĄban kiszĂĄmlĂĄzza az utolsĂł havit szĂĄmlĂĄt Ă©s a tĂ©nyleges fogyasztĂĄs alapjĂĄn az elƑzƑ 11 hĂłnap alapjĂĄn egy elszĂĄmolĂĄst, Ă­gy gyakran elƑfordul, hogy ez az utolsĂł havi egy negatĂ­v szĂĄmla lesz.

De ez egy nagyon hibrid szĂĄmla ugye: egyrĂ©szt mĂłdosĂ­tĂł, ami mĂłdosĂ­tja az elƑzƑ 11 hĂłnap adatait, mĂĄsrĂ©szt ez egyben egy normĂĄl, eredeti szĂĄmla is, hiszen az utolsĂł havi adatok ezen vannak szĂĄmlĂĄzva.

Na most itt mi lenne a megfelelƑ kezelĂ©s? Ha mĂłdosĂ­tĂłnak kezelem, akkor a 12. havi adatokat hovĂĄ tudom rakni? Ha viszont eredeti, akkor meg negatĂ­v lesz a vĂ©ge, ami ĂĄltalatok nem preferĂĄlt. Ilyenkor hogyan kellene eljĂĄrni?

question

All 19 comments

ElsƑre egyszerƱnek tƱnik, de ezzel kapcsolatban engem is Ă©rdekelne pĂĄr dolog ...
Ugye addig megvan, hogy kétféle szåmla létezik:

  • szĂĄmla
  • szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esƑ okirat

Van aki Ășgy mondja, hogy „kb. minden szĂĄmla, a mĂĄsik meg olyan bonyolult, hogy földi ember Ășgyse lĂĄt olyant soha”. Én inkĂĄbb azt gondolom, hogy az ami az adatszolgĂĄltatĂĄsban a szĂĄmlalĂĄnc eleje az szĂĄmla, minden mĂĄs pedig az egytekintetes okirat, de inkĂĄbb olyanokat Ă­runk rĂĄ, hogy sztornĂł meg helyesbĂ­tƑ, Ă­gy nem fĂĄrad el a vevƑ mire elolvassa.

  • [x] Igaz
  • [ ] Hamis

Szóval az elszåmoló szåmla is csak egy helyesbítés, annyi eltéréssel, hogy nem egy szåmlåt helyesbít, hanem többet (11). Papíron mår låttunk ilyent, pl. åramszolgåltatók pont így csinåljåk. Ha megnézel egy ilyen szåmlåt, szépen felsorolja, hivatkozza a részszåmlåkat,

  • [x] vagyis hogy miket „helyesbĂ­t”
  • [ ] vagy valami törvĂ©nyen kĂ­vĂŒli kapcsolat van a szĂĄmlĂĄk között, mert elƑleg biztos nem lehet.

VĂ©gĂŒl pedig ha az eddigieket jĂłl gondolom, akkor bekĂŒldeni a batchInvoice tag hasznĂĄlatĂĄval tudod az ilyesmit. Ugye ez gyakorlatilag 12 szĂĄmla, 11 mĂłdosĂ­tĂł meg egy sima. A struktĂșra elvileg tudja, a BatchInvoiceType alĂĄ be lehet pakolni a 11 mĂłdosĂ­tĂłt Ă©s 12.-nek a magĂĄnyos decemberi rĂ©szszĂĄmlĂĄt, amit mĂĄr nem akarnak helyesbĂ­teni. Amikor eljutsz eddig, lĂ©gyszi kommenteld ide, hogy mi lett. Kicsit szkeptikus vagyok, hogy a MODIFY operĂĄciĂłval bekĂŒldött batch szeretni fogja-e, hogy elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli szĂĄmla van benne. Erre a batchInvoice-ra Ă©rdemes rĂĄkeresni, ha mĂĄr tĂ©nyleg megnyerted a fejlesztĂ©sĂ©t.
Itt pedig több helyes vålasz is lehet:

  • [x] hajrĂĄ batchInvoice
  • [x] rĂ©gen erre volt a tetƑ-vel (^) dĂ­szĂ­tett szĂĄmlaszĂĄm.
  • [ ] azt is lehet mĂ©g hasznĂĄlni
  • [ ] vagy nem (szerintem nem)
  • [ ] ĂĄ dehogy, ez rĂ©szszĂĄmlĂĄzĂĄs, teljesen mĂĄskĂ©pp kell

TermĂ©szetesen, ez volt az elsƑ, amit prĂłbĂĄltunk. Ha MODIFY az operation, akkor INVOICE_REFERENCE_EXPECTED a normĂĄl szĂĄmla miatt, ha CREATE, akkkor meg CREATE_WITH_BATCH_INVOICE_FOUND.

Így, hogy API szinten van az operĂĄciĂł, Ă­gy lehetetlen bekĂŒldeni a kettƑt egyĂŒtt. A data rĂ©szĂ©vĂ© tĂ©ve viszont kissĂ© problematikus, hiszen ez nem egy szĂĄmlaadat, Ă­gy sĂ©rĂŒlne a logika, bĂĄr bekĂŒldhetƑvĂ© vĂĄlna.

Mindenesetre a közmƱszolgåltatóknål ågazatilag így van az elszåmolószåmla, de ezt jelenleg lényegében lehetetlen riportålni online szåmla tekintetében.

Ja, Ă©s elvileg lehet a caret (^)-tel tovĂĄbbra is kĂŒldeni, csak a partnereidet szivatod vele, mert nekik lesz szĂ­vĂĄs lekĂ©rdezni a te szĂĄmlĂĄidat. Én nem lĂĄttam olyat, ami explicite tiltanĂĄ a kalapos mĂłdszert, de semmikĂ©ppen se szeretnĂ©nk abba az irĂĄnyba elindulni, ezt online szĂĄmla szinten (vagy jogszabĂĄlyi szinten) kell vĂ©glegesen megoldani szerintem.

@NTCA-tax ezzel kapcsolatban mikorra vårhatunk visszajelzést? köszi

@githubfelhasznalo2 eddig hogyan csinĂĄltĂĄtok ezt?

  • Ha elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli negatĂ­v szĂĄmlakĂ©nt, akkor az nem felelt meg a jogszabĂĄlyoknak mĂĄr az 1.0 elƑtt sem. GyanĂ­tom, hogy eddig ez lehetett a gyakorlat. Kerestem ilyen szĂĄmlĂĄkat „komoly, nemzetközi hĂĄttĂ©rrel rendelkezƑ” cĂ©gektƑl, hĂĄtha sikerĂŒl ellesni valamit. Az elszĂĄmolĂł szĂĄmla nyomtatott vĂĄltozata kulturĂĄltan felsorolja az elƑzmĂ©ny idƑszakok szĂĄmlĂĄit, de Ășgy tƱnik ez csak megjegyzĂ©s szinten mƱködik. (mert az adatszolgĂĄltatĂĄsban nem talĂĄlom a vĂ©gszĂĄmlĂĄt csak az elƑzmĂ©nyek egy rĂ©szĂ©t). SzintĂ©n csak gyanĂ­tom, hogy a NAV nem piszkĂĄlta ezzel a nagy szolgĂĄltatĂłkat, valĂłszĂ­nƱleg nem is tudott rĂłla senki, hogy Ă­gy csinĂĄljĂĄk. Ahogy a #137-ben leĂ­rtĂĄk, az „így szoktuk” nekik sem lehet Ă©rv, nem a szabĂĄlytalan mƱködĂ©s termĂ©kĂ©t kell valahogy betuszkolni az adatszolgĂĄltatĂĄsba, de Ășgy tƱnik nekem, hogy ez sem lehetetlen, hiszen a szĂĄmlĂĄt befogadjĂĄk, „csak” jön rĂĄ egy WARN. JavasolnĂĄm a #137 Ă©s #265 ĂĄtolvasĂĄsĂĄt, de gondolom ezen mĂĄr tĂșl vagy.
  • Ha mĂłdosĂ­tĂł szĂĄmlakĂ©nt, akkor ennek a jelentĂ©se nem Ășj követelmĂ©ny (az alapszĂĄmla lehetett jelentendƑ), szĂłval tovĂĄbbra is mennie kell ugyanĂșgy. A CREATE_WITH_BATCH_INVOICE_FOUND -ra Ă©n technikai megoldĂĄst keresnĂ©k. A decemberi elszĂĄmolĂĄs „összekeverĂ©se” a novemberivel, vagy egy nullĂĄs technikai decemberi szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂĄsa is megteszi. ÁFA szempontbĂłl lehet Ă©rdekes a kĂ©rdĂ©s _pozitiv_ szĂĄmla esetĂ©n. Ha a decembert a november helyesbĂ­tĂ©sekĂ©nt Ă©rtelmezed, akkor ön-ellenƑrizned kell a novemberi ĂĄfĂĄt.

@Amn3s1a2018 az elszĂĄmolĂł szĂĄmla tartalma Ă©s formĂĄja jogszabĂĄlyban meghatĂĄrozott, nem tudod tetszƑlegesen mĂłdosĂ­tani. Az ĂĄfatörvĂ©nyben nem lĂ©tezik ilyen okirat: sem szĂĄmla, sem mĂłdosĂ­tĂł szĂĄmlĂĄnak nem tekinthetƑ, hanem egy hibrid, aminek a riportĂĄlĂĄsa nem biztosĂ­tott jelenleg az online szĂĄmla rendszerben.

Hogy eddig nem teljesen helyesen riportåltak, azon lehet vitatkozni, azon viszont nem, hogy helyesen jelenleg nem lehet riportålni, és eddig sem lehetett. A technikai megoldås, workaround nem helyes, hiszen az elszåmoló szåmla megképzésének megvannak a jogszabålyban lefektetett követelményei.

@githubfelhasznalo:
Sziasztok! Én Ășgy tudom, hogy egy szĂĄmlĂĄn mĂłdosĂ­thattok egy vagy több mĂșltbeli ĂŒgyletet (ami ĂĄllhat 1/több bizonylatbĂłl mĂĄr eleve), vagy kezdhettek Ășj ĂŒgyletet. TehĂĄt az ilyen hibrid szĂĄmlĂĄt leginkĂĄbb 2 szĂĄmlĂĄra bontva kĂ©ri a NAV:

  • 1 db kötegelt mĂłdosĂ­tĂł a rĂ©gi hĂłnapokhoz
  • 1 db Ășj szĂĄmla az Ă©v legutolsĂł hĂłnapjĂĄrĂłl
    Úgy tudom ezt a kĂ©t tĂ­pust nem lehet keverni, de javĂ­tsatok ki, ha igen, engem is Ă©rdekel! :)

LĂĄsd:
https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/191

@eszel az elszĂĄmolĂł szĂĄmla egy darab szĂĄmla, egy darab szĂĄmlaszĂĄmmal, ami egyrĂ©szt egy csoportos mĂłdosĂ­tĂł, ami mĂłdosĂ­t 11 korĂĄbbi hĂłnapot Ă©s 1 Ășj szĂĄmla kvĂĄzi, ami az utolsĂł havi Ășj adatokat tartalmazza.

KözmƱszolgĂĄltatĂłk esetĂ©n egyĂ©rtelmƱen meg van hatĂĄrozva, hogy hogy kell kinĂ©znie egy ilyen elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄnak, de kb. mĂ©g a betƱtĂ­pus is. SzĂłval ezĂ©rt nem lehet kettĂ© bontani, Ă©s ezĂ©rt nem tudjuk, hogy ezt hogy lehetne beriportĂĄlni, szĂĄmunkra Ășgy tƱnik, hogy egyelƑre sehogy, ezĂ©rt is vĂĄrnĂĄm @NTCA-tax vĂĄlaszĂĄt, hĂĄtha tud valami tĂĄmpontot adni.

@githubfelhasznalo2 MegĂ©rtettem! :) LĂĄttam mĂĄr olyat, hogy technikailag minden mĂ­nuszos tĂ©telt virtuĂĄlisan kĂŒlön szĂĄmlakĂ©nt alsorszĂĄmosan kĂŒldtek be, amikor mĂ©g nem volt erre technikai megoldĂĄs, a tömeges/batch mĂłdosĂ­tĂĄs lehetƑsĂ©ge. Ötletem Ă­gy egy alĂĄbontĂĄs: SORSZAM/1 Ă©s SORSZAM/2 alsorszĂĄmozĂĄssal kettƑ darab szĂĄmlakĂ©nt riportoljĂĄtok be.. ahol a SORSZAM az eredeti elszĂĄmolĂłn is megjelenĂ­tett sorszĂĄm.

@eszel SORSZAM/1 Ă©s SORSZAM/2 az kĂ©t kĂŒlönbözƑ szĂĄmlaszĂĄm. Az Ă©n szĂĄmlaszĂĄmom meg egy harmadik. Itt nem az a problĂ©ma, hogy ne tudnĂĄnk workaroundokat talĂĄlni, hanem, hogy nem akarunk.

A /1 /2 megoldĂĄs nyilvĂĄn elfogad6atlan. Ahogy annĂł a ^ is csak azĂ©rt volt jĂł, mert ez volt a hivatalos ĂĄllĂĄspont. EgyĂ©bkĂ©nt azzal mĂ©g lehetett volna ilyen hibrid szĂĄmlĂĄt feladni Az a megoldĂĄs, hogy a CREATEes rĂ©szĂ©t a szĂĄmlĂĄnak ne tegyĂŒk bele kĂŒlön, hanem „szĂ©tkenjĂŒk” a többi szĂĄmlĂĄn miĂ©rt nem jĂł? Az egyik korĂĄbbi issue csavaros pĂ©ldĂĄja szerintem elfogadhatĂł ebben az esetben is. Mivel az utolsĂł hĂłnap „negatĂ­v fogyasztĂĄsa” fizikailag nem lehet mĂĄs mint az, hogy a korĂĄbbi hĂłnapokban többet szĂĄmlĂĄztunk, plusz nem tudjuk, hogy mikor mennyivel, teljesen jĂł ha elindulunk elƑrƑl vagy hĂĄtulrĂłl, mindent meghelyesbĂ­tve max 0ra, amĂ­g a negatĂ­vsĂĄg el nem fogyott. A 12. rĂ©szlet, ami a create lenne egy teljesen virtuĂĄlis dolog. A szupertörvĂ©nyes papĂ­r szĂĄmlĂĄn se nagyon tudod megmutatni, hogy mi is tartozik ide, de ha mĂ©gis, akkor is jobb megoldĂĄs csak ezt rĂĄpakolni az elƑzƑ hĂłnapra (csak annyi hĂłnapra, ami kell, nem az összes 11re), mint nem jelenteni, vagy kĂŒlön szĂĄmlakĂ©nt kezelni az egĂ©szet (ami amĂșgy technikailag szintĂ©n valid, csak jön rĂĄ a warning)

ErrƑl már van egy ilyen is:
https://nav.gov.hu/data/cms387018/Tajekoztato___Idoszakos_elszamolasu_ugyletekre_vonatkozo_szabalyozas_valtozasa.pdf

A közĂŒzemi elszĂĄmolĂł szĂĄmla megoldĂĄsĂĄt a 3.0 tartalmazza. Ezzel kapcsolatban a changelog-ban a következƑt talĂĄljĂĄtok:

"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölƑ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂ­tĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."

"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölƑ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂ­tĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."

Ez pontosan hogy oldja meg a problĂ©mĂĄt? Mi köze egyĂĄltalĂĄn a modifyWithoutMasternek ahhoz, hogy egy elszĂĄmolĂł szĂĄmla az 0 vagy 1 CREATE Ă©s 0 vagy több MODIFY invoice összessĂ©ge? Akkor most utilitySettlementIndicator true legyen, akĂĄr volt rĂ©szszĂĄmla elƑzmĂ©ny, akĂĄr nem? És mi legyen a "hivatkozott alapszĂĄmla", fƑleg, ha ez az elsƑ szĂĄmlĂĄja az ĂŒgyfĂ©lnek?

A kĂ©rdĂ©sed jogos, a specifikĂĄciĂłban adunk rĂĄ egyĂ©rtelmƱ ĂștmutatĂĄst, hogyan kell az elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄrĂłl adatszolgĂĄltatĂĄst adni. A changelog-ban ez nem kerĂŒlt tĂșl mĂ©lyen kifejtĂ©sre, de ezt a specifikĂĄciĂłban pĂłtolni fogjuk.

A changelog-ban ez nem kerĂŒlt tĂșl mĂ©lyen kifejtĂ©sre, de ezt a specifikĂĄciĂłban pĂłtolni fogjuk.

Ezzel csak az a gond, hogy talĂĄn kĂ©sƑ lesz mĂĄr vĂ©lemĂ©nyezni.

  1. "Úgy becsĂŒljĂŒk, hogy a 3.0-ĂĄs XML API-t tartalmazĂł fejlesztĂ©s szeptember vĂ©gĂ©re lesz elĂ©rhetƑ a teszt környezeten, a hozzĂĄ kapcsolĂłdĂł magyar nyelvƱ interfĂ©sz dokumentĂĄciĂłval egyĂŒtt."
  2. "A sĂ©ma vĂ©lemĂ©nyezĂ©sĂ©re, XML API-val kapcsolatos javaslatok adĂĄsĂĄra Ă©rdemben a NAV oldali fejlesztĂ©s ideje alatt van lehetƑsĂ©g, utĂĄna mĂĄr (szeptember vĂ©gĂ©n elindul a mƱszaki notifikĂĄciĂł) csak korlĂĄtozottan, ezĂ©rt ha van mĂ©g nem kezelt eset vagy fejlesztĂ©si kĂ©rĂ©s, akkor kĂ©rjĂŒk azokat mielƑbb tudassĂĄtok velĂŒnk"

Ez valid felvetés, így kifejtem részletesebben:

A közmƱ elszĂĄmolĂł szĂĄmla specialitĂĄsa, hogy egyszerre szĂĄmla Ă©s szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esƑ okirat. Ezt a hibrid bizonylatot Modify-kĂ©nt kell bekĂŒldeni az Online SzĂĄmla rendszerbe. Ilyen hibrid bizonylatrĂłl a 3.0-ban a következƑ mĂłdon kell majd adatot szolgĂĄltatni:
Az adott idƑszaki teljesĂ­tĂ©s (ez jellemzƑen az alapdĂ­j) az adatszolgĂĄltatĂĄsban a következƑkĂ©pp kell jelölni:

  • originalInvoiceNumber az elszĂĄmolĂł szĂĄmla sorszĂĄma
  • modifyWithoutMaster Ă©rtĂ©ke tetszƑleges
  • modificationIndex=1
  • utilitySettlementIndicator=true
    Az elszĂĄmolĂł szĂĄmla korĂĄbbi idƑszakot mĂłdosĂ­tĂł tĂ©teleinek a riportolĂĄsĂĄt a következƑkĂ©pp kell megtenni:
  • originalInvoiceNumber hivatkozott rĂ©szszĂĄmla sorszĂĄma
  • modifyWithoutMaster amennyiben a rĂ©szszĂĄmlĂĄra törtĂ©nt adatszolgĂĄltatĂĄs, Ă©rtĂ©ke false, amennyiben nem, akkor true
  • modificationIndex Ă©rtelemszerƱen kell kitölteni
  • utilitySettlementIndicator=false

A fenti informĂĄciĂł alapjĂĄn remĂ©lhetƑleg tudod vĂ©lemĂ©nyezni a megoldĂĄst Ă©s Ă­gy a changelog-ban leĂ­rtak is Ă©rthetƑvĂ© vĂĄlnak.

Köszönöm. Sajnos mĂ©g Ă­gy sem teljesen vilĂĄgos, Ă©s nagyon tĂĄkoltnak is tƱnik. Ha jĂłl Ă©rtem, akkor ez egy _batchInvoice_, amelyet _MODIFY_ _ManageInvoiceOperationType_-pal kell bekĂŒldeni. Mint emlĂ­tettem, "egy elszĂĄmolĂł szĂĄmla az 0 vagy 1 CREATE Ă©s 0 vagy több MODIFY invoice összessĂ©ge". Ha csak egy CREATE, azaz nincs rĂ©szszĂĄmla-jĂłvĂĄĂ­rĂĄs (pl. ez az ĂŒgyfĂ©l elsƑ szĂĄmlĂĄja), akkor ugyanĂșgy kellene bekĂŒldeni, mint bĂĄrmely mĂĄs normĂĄl szĂĄmlĂĄt, tehĂĄt nem a fent leĂ­rtak szerint?

Én teljesen mĂĄskĂ©pp modelleznĂ©m: ezt a szĂĄmomra megfoghatatlan jelentĂ©sƱ (Ă©s Ă©rthetetlen mĂłdon kötelezƑvĂ© tett) utilitySettlementIndicatort nem hasznĂĄlnĂĄm (erre), hanem egy Ășj _ManageInvoiceOperationType_-ot vezetnĂ©k be (pl. _HYBRID_ vagy _COMPOUND_). Ez egy olyan BatchInvoiceType tĂ­pĂșsĂș ötvözet lenne, amely akĂĄr 1 szĂĄmlĂĄbĂłl vagy okiratbĂłl is ĂĄllhatna, de többnyire több okirat (jĂłvĂĄĂ­rt rĂ©sszĂĄmlĂĄk) Ă©s egy szĂĄmla (mĂ©rt vagy szerencsĂ©tlen esetben becsĂŒlt fogyasztĂĄs) összessĂ©ge. A fenti leĂ­rĂĄstĂłl eltĂ©rƑen egyĂĄltalĂĄn nem hasznĂĄlnĂĄm a terhelƑ (alias _CREATE_ vagy "szĂĄmla") rĂ©szben az *invoiceReference-t: ez önmagĂĄban jeleznĂ©, hogy ez a terhelĂ©s, mĂ­g a jĂłvĂĄĂ­rĂł (alias _MODIFY_) rĂ©szekben igen.

(A 2.0-ban volt ilyen korlĂĄtozĂĄs: "A rendszernek egy adatszolgĂĄltatĂĄsi kĂ©rĂ©s sorĂĄn csak egyetlen batchInvoice csomĂłpontot tartalmazĂł kĂ©rĂ©s adhatĂł ĂĄt." Ennek azĂ©rt van jelentƑsĂ©ge, mert ha Ă­gy marad, jelentƑsen nƑni fog a kĂ©rĂ©sek szĂĄma: rengeteg magĂĄnszemĂ©ly rengeteg elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄja egyesĂ©vel lesz bekĂŒldve.)

"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölƑ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂ­tĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."

Az Ășj informĂĄciĂłk alapjĂĄn ez tovĂĄbbra sem Ă©rthetƑ: utilitySettlementIndicator=true csak a "szĂĄmla" rĂ©szben lesz, amikor "originalInvoiceNumber az [aktuĂĄlisan bekĂŒldött] elszĂĄmolĂł szĂĄmla sorszĂĄma", Ă­gy hogyan fordulhatna elƑ, hogy "a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik"? És milyen "elƑzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂ­tĂĄsok", amikor ez pont nem a mĂłdosĂ­tĂł rĂ©szben fordul elƑ.


* A közĂŒzemi szĂĄmlĂĄkhoz tartozik az az eset is, amikor egy lakĂłközössĂ©g közös mĂ©rƑjĂ©nek a fogyasztĂĄsĂĄbĂłl levonjĂĄk a lakĂłk fogyasztĂĄsĂĄnak az összegĂ©t. Mivel ĂĄltalĂĄban lehetetlen az összes mĂ©rƑt egy idƑben Ă©s helyesen, pontatlansĂĄg nĂ©lkĂŒl leolvasni, Ă©s mĂ©g az emberi hibĂĄk sem ritkĂĄk, elƑfordul, hogy egy-egy idƑszakban több a levonĂĄs, mint a közös mĂ©rƑn mĂ©rt fogyasztĂĄs. Ez jelenleg ugyanĂșgy INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_NET_AMOUNT figyelmeztetĂ©st eredmĂ©nyez, mint a negatĂ­v egyenlegƱ elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄk. Az ilyen szĂĄmlĂĄt is elfogadhatnĂĄ el a NAV figyelmeztetĂ©s nĂ©lkĂŒl egy opcionĂĄlis indicator tag alapjĂĄn. Ez lehetne pl. a _utilitySettlementIndicator_, csak ne legyen kötelezƑ elem.

Sajnos a ma megjelent specifikĂĄciĂłtĂłl sem lett jobb a helyzet. KĂĄr, hogy nem jött egyeztetni, aki ezt a katyvaszt kitalĂĄlta. Kellene egy szĂĄmlakĂ©p-jogalkotĂł Ă©s egy NAV-kĂ©pviselƑ a problĂ©mĂĄk tisztĂĄzĂĄsĂĄhoz, Ă©s lehetƑleg egy jĂłval Ă©szszerƱbb megoldĂĄs megalkotĂĄsĂĄhoz.

Sziasztok,

INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_NET_AMOUNT

Esetunkben 2 szamlakiallitas miatt van a fenti hibakod.

  1. Nagykereskedelemben eseti vagy szerzodeses alapu ertekesites osztonzo bonuszokat adunk, mennyiseg vagy ertek fuggvenyeben, adott honapban vagy mas periodusokra meghatarozva. Ezt pl "Q2 forgalmi bonusz" negativ erteku szamlaval.

  2. "Garancialis jovairasi ertek", negativ szamlaval, mert nem a termeket stornozzuk, es nem is vesszuk vissza, nem csereljuk. Egy viszontelado aki tobb szazat vasarol valamibol, negativ erteku szamlaval kapja vissza az adott termeken megmarad "ertek" jovairasat.
    Pl. Gumiabroncs: futofelulet hasznalat utan elkopik 60% ra es gyari hibaja lesz vasarlasi ertek 60%-ban kap "Garancialis Jovairast". Amennyibe ujat vasarol ennyivel kevesebbet fizet, ha meg nem az ertek visszautalodik a viszoneteladonak o meg a vegfelhasznalonak adja tovabb ugyanazt a szazalekos erteket.

Elore is koszonom ha van barmi megoldasotok.
Udv

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings