Sziasztok,
az egyik ĂŒgyfelĂŒnk minden hĂłnapban kibocsĂĄt egy szĂĄmlĂĄt, majd Ă©v vĂ©gĂ©n, az Ă©v utolsĂł szĂĄmlĂĄjĂĄban kiszĂĄmlĂĄzza az utolsĂł havit szĂĄmlĂĄt Ă©s a tĂ©nyleges fogyasztĂĄs alapjĂĄn az elĆzĆ 11 hĂłnap alapjĂĄn egy elszĂĄmolĂĄst, Ăgy gyakran elĆfordul, hogy ez az utolsĂł havi egy negatĂv szĂĄmla lesz.
De ez egy nagyon hibrid szĂĄmla ugye: egyrĂ©szt mĂłdosĂtĂł, ami mĂłdosĂtja az elĆzĆ 11 hĂłnap adatait, mĂĄsrĂ©szt ez egyben egy normĂĄl, eredeti szĂĄmla is, hiszen az utolsĂł havi adatok ezen vannak szĂĄmlĂĄzva.
Na most itt mi lenne a megfelelĆ kezelĂ©s? Ha mĂłdosĂtĂłnak kezelem, akkor a 12. havi adatokat hovĂĄ tudom rakni? Ha viszont eredeti, akkor meg negatĂv lesz a vĂ©ge, ami ĂĄltalatok nem preferĂĄlt. Ilyenkor hogyan kellene eljĂĄrni?
ElsĆre egyszerƱnek tƱnik, de ezzel kapcsolatban engem is Ă©rdekelne pĂĄr dolog ...
Ugye addig megvan, hogy kétféle szåmla létezik:
Van aki Ășgy mondja, hogy âkb. minden szĂĄmla, a mĂĄsik meg olyan bonyolult, hogy földi ember Ășgyse lĂĄt olyant sohaâ. Ăn inkĂĄbb azt gondolom, hogy az ami az adatszolgĂĄltatĂĄsban a szĂĄmlalĂĄnc eleje az szĂĄmla, minden mĂĄs pedig az egytekintetes okirat, de inkĂĄbb olyanokat Ărunk rĂĄ, hogy sztornĂł meg helyesbĂtĆ, Ăgy nem fĂĄrad el a vevĆ mire elolvassa.
SzĂłval az elszĂĄmolĂł szĂĄmla is csak egy helyesbĂtĂ©s, annyi eltĂ©rĂ©ssel, hogy nem egy szĂĄmlĂĄt helyesbĂt, hanem többet (11). PapĂron mĂĄr lĂĄttunk ilyent, pl. ĂĄramszolgĂĄltatĂłk pont Ăgy csinĂĄljĂĄk. Ha megnĂ©zel egy ilyen szĂĄmlĂĄt, szĂ©pen felsorolja, hivatkozza a rĂ©szszĂĄmlĂĄkat,
VĂ©gĂŒl pedig ha az eddigieket jĂłl gondolom, akkor bekĂŒldeni a batchInvoice tag hasznĂĄlatĂĄval tudod az ilyesmit. Ugye ez gyakorlatilag 12 szĂĄmla, 11 mĂłdosĂtĂł meg egy sima. A struktĂșra elvileg tudja, a BatchInvoiceType alĂĄ be lehet pakolni a 11 mĂłdosĂtĂłt Ă©s 12.-nek a magĂĄnyos decemberi rĂ©szszĂĄmlĂĄt, amit mĂĄr nem akarnak helyesbĂteni. Amikor eljutsz eddig, lĂ©gyszi kommenteld ide, hogy mi lett. Kicsit szkeptikus vagyok, hogy a MODIFY operĂĄciĂłval bekĂŒldött batch szeretni fogja-e, hogy elĆzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli szĂĄmla van benne. Erre a batchInvoice-ra Ă©rdemes rĂĄkeresni, ha mĂĄr tĂ©nyleg megnyerted a fejlesztĂ©sĂ©t.
Itt pedig több helyes vålasz is lehet:
TermĂ©szetesen, ez volt az elsĆ, amit prĂłbĂĄltunk. Ha MODIFY az operation, akkor INVOICE_REFERENCE_EXPECTED a normĂĄl szĂĄmla miatt, ha CREATE, akkkor meg CREATE_WITH_BATCH_INVOICE_FOUND.
Ăgy, hogy API szinten van az operĂĄciĂł, Ăgy lehetetlen bekĂŒldeni a kettĆt egyĂŒtt. A data rĂ©szĂ©vĂ© tĂ©ve viszont kissĂ© problematikus, hiszen ez nem egy szĂĄmlaadat, Ăgy sĂ©rĂŒlne a logika, bĂĄr bekĂŒldhetĆvĂ© vĂĄlna.
Mindenesetre a közmƱszolgĂĄltatĂłknĂĄl ĂĄgazatilag Ăgy van az elszĂĄmolĂłszĂĄmla, de ezt jelenleg lĂ©nyegĂ©ben lehetetlen riportĂĄlni online szĂĄmla tekintetĂ©ben.
Ja, Ă©s elvileg lehet a caret (^)-tel tovĂĄbbra is kĂŒldeni, csak a partnereidet szivatod vele, mert nekik lesz szĂvĂĄs lekĂ©rdezni a te szĂĄmlĂĄidat. Ăn nem lĂĄttam olyat, ami explicite tiltanĂĄ a kalapos mĂłdszert, de semmikĂ©ppen se szeretnĂ©nk abba az irĂĄnyba elindulni, ezt online szĂĄmla szinten (vagy jogszabĂĄlyi szinten) kell vĂ©glegesen megoldani szerintem.
@NTCA-tax ezzel kapcsolatban mikorra vårhatunk visszajelzést? köszi
@githubfelhasznalo2 eddig hogyan csinĂĄltĂĄtok ezt?
@Amn3s1a2018 az elszĂĄmolĂł szĂĄmla tartalma Ă©s formĂĄja jogszabĂĄlyban meghatĂĄrozott, nem tudod tetszĆlegesen mĂłdosĂtani. Az ĂĄfatörvĂ©nyben nem lĂ©tezik ilyen okirat: sem szĂĄmla, sem mĂłdosĂtĂł szĂĄmlĂĄnak nem tekinthetĆ, hanem egy hibrid, aminek a riportĂĄlĂĄsa nem biztosĂtott jelenleg az online szĂĄmla rendszerben.
Hogy eddig nem teljesen helyesen riportåltak, azon lehet vitatkozni, azon viszont nem, hogy helyesen jelenleg nem lehet riportålni, és eddig sem lehetett. A technikai megoldås, workaround nem helyes, hiszen az elszåmoló szåmla megképzésének megvannak a jogszabålyban lefektetett követelményei.
@githubfelhasznalo:
Sziasztok! Ăn Ășgy tudom, hogy egy szĂĄmlĂĄn mĂłdosĂthattok egy vagy több mĂșltbeli ĂŒgyletet (ami ĂĄllhat 1/több bizonylatbĂłl mĂĄr eleve), vagy kezdhettek Ășj ĂŒgyletet. TehĂĄt az ilyen hibrid szĂĄmlĂĄt leginkĂĄbb 2 szĂĄmlĂĄra bontva kĂ©ri a NAV:
LĂĄsd:
https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/191
@eszel az elszĂĄmolĂł szĂĄmla egy darab szĂĄmla, egy darab szĂĄmlaszĂĄmmal, ami egyrĂ©szt egy csoportos mĂłdosĂtĂł, ami mĂłdosĂt 11 korĂĄbbi hĂłnapot Ă©s 1 Ășj szĂĄmla kvĂĄzi, ami az utolsĂł havi Ășj adatokat tartalmazza.
KözmƱszolgĂĄltatĂłk esetĂ©n egyĂ©rtelmƱen meg van hatĂĄrozva, hogy hogy kell kinĂ©znie egy ilyen elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄnak, de kb. mĂ©g a betƱtĂpus is. SzĂłval ezĂ©rt nem lehet kettĂ© bontani, Ă©s ezĂ©rt nem tudjuk, hogy ezt hogy lehetne beriportĂĄlni, szĂĄmunkra Ășgy tƱnik, hogy egyelĆre sehogy, ezĂ©rt is vĂĄrnĂĄm @NTCA-tax vĂĄlaszĂĄt, hĂĄtha tud valami tĂĄmpontot adni.
@githubfelhasznalo2 MegĂ©rtettem! :) LĂĄttam mĂĄr olyat, hogy technikailag minden mĂnuszos tĂ©telt virtuĂĄlisan kĂŒlön szĂĄmlakĂ©nt alsorszĂĄmosan kĂŒldtek be, amikor mĂ©g nem volt erre technikai megoldĂĄs, a tömeges/batch mĂłdosĂtĂĄs lehetĆsĂ©ge. Ătletem Ăgy egy alĂĄbontĂĄs: SORSZAM/1 Ă©s SORSZAM/2 alsorszĂĄmozĂĄssal kettĆ darab szĂĄmlakĂ©nt riportoljĂĄtok be.. ahol a SORSZAM az eredeti elszĂĄmolĂłn is megjelenĂtett sorszĂĄm.
@eszel SORSZAM/1 Ă©s SORSZAM/2 az kĂ©t kĂŒlönbözĆ szĂĄmlaszĂĄm. Az Ă©n szĂĄmlaszĂĄmom meg egy harmadik. Itt nem az a problĂ©ma, hogy ne tudnĂĄnk workaroundokat talĂĄlni, hanem, hogy nem akarunk.
A /1 /2 megoldĂĄs nyilvĂĄn elfogad6atlan. Ahogy annĂł a ^ is csak azĂ©rt volt jĂł, mert ez volt a hivatalos ĂĄllĂĄspont. EgyĂ©bkĂ©nt azzal mĂ©g lehetett volna ilyen hibrid szĂĄmlĂĄt feladni Az a megoldĂĄs, hogy a CREATEes rĂ©szĂ©t a szĂĄmlĂĄnak ne tegyĂŒk bele kĂŒlön, hanem âszĂ©tkenjĂŒkâ a többi szĂĄmlĂĄn miĂ©rt nem jĂł? Az egyik korĂĄbbi issue csavaros pĂ©ldĂĄja szerintem elfogadhatĂł ebben az esetben is. Mivel az utolsĂł hĂłnap ânegatĂv fogyasztĂĄsaâ fizikailag nem lehet mĂĄs mint az, hogy a korĂĄbbi hĂłnapokban többet szĂĄmlĂĄztunk, plusz nem tudjuk, hogy mikor mennyivel, teljesen jĂł ha elindulunk elĆrĆl vagy hĂĄtulrĂłl, mindent meghelyesbĂtve max 0ra, amĂg a negatĂvsĂĄg el nem fogyott. A 12. rĂ©szlet, ami a create lenne egy teljesen virtuĂĄlis dolog. A szupertörvĂ©nyes papĂr szĂĄmlĂĄn se nagyon tudod megmutatni, hogy mi is tartozik ide, de ha mĂ©gis, akkor is jobb megoldĂĄs csak ezt rĂĄpakolni az elĆzĆ hĂłnapra (csak annyi hĂłnapra, ami kell, nem az összes 11re), mint nem jelenteni, vagy kĂŒlön szĂĄmlakĂ©nt kezelni az egĂ©szet (ami amĂșgy technikailag szintĂ©n valid, csak jön rĂĄ a warning)
ErrĆl mĂĄr van egy ilyen is:
https://nav.gov.hu/data/cms387018/Tajekoztato___Idoszakos_elszamolasu_ugyletekre_vonatkozo_szabalyozas_valtozasa.pdf
A közĂŒzemi elszĂĄmolĂł szĂĄmla megoldĂĄsĂĄt a 3.0 tartalmazza. Ezzel kapcsolatban a changelog-ban a következĆt talĂĄljĂĄtok:
"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölĆ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elĆzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂtĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."
"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölĆ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elĆzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂtĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."
Ez pontosan hogy oldja meg a problĂ©mĂĄt? Mi köze egyĂĄltalĂĄn a modifyWithoutMasternek ahhoz, hogy egy elszĂĄmolĂł szĂĄmla az 0 vagy 1 CREATE Ă©s 0 vagy több MODIFY invoice összessĂ©ge? Akkor most utilitySettlementIndicator true legyen, akĂĄr volt rĂ©szszĂĄmla elĆzmĂ©ny, akĂĄr nem? Ăs mi legyen a "hivatkozott alapszĂĄmla", fĆleg, ha ez az elsĆ szĂĄmlĂĄja az ĂŒgyfĂ©lnek?
A kĂ©rdĂ©sed jogos, a specifikĂĄciĂłban adunk rĂĄ egyĂ©rtelmƱ ĂștmutatĂĄst, hogyan kell az elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄrĂłl adatszolgĂĄltatĂĄst adni. A changelog-ban ez nem kerĂŒlt tĂșl mĂ©lyen kifejtĂ©sre, de ezt a specifikĂĄciĂłban pĂłtolni fogjuk.
A changelog-ban ez nem kerĂŒlt tĂșl mĂ©lyen kifejtĂ©sre, de ezt a specifikĂĄciĂłban pĂłtolni fogjuk.
Ezzel csak az a gond, hogy talĂĄn kĂ©sĆ lesz mĂĄr vĂ©lemĂ©nyezni.
Ez valid felvetĂ©s, Ăgy kifejtem rĂ©szletesebben:
A közmƱ elszĂĄmolĂł szĂĄmla specialitĂĄsa, hogy egyszerre szĂĄmla Ă©s szĂĄmlĂĄval egy tekintet alĂĄ esĆ okirat. Ezt a hibrid bizonylatot Modify-kĂ©nt kell bekĂŒldeni az Online SzĂĄmla rendszerbe. Ilyen hibrid bizonylatrĂłl a 3.0-ban a következĆ mĂłdon kell majd adatot szolgĂĄltatni:
Az adott idĆszaki teljesĂtĂ©s (ez jellemzĆen az alapdĂj) az adatszolgĂĄltatĂĄsban a következĆkĂ©pp kell jelölni:
A fenti informĂĄciĂł alapjĂĄn remĂ©lhetĆleg tudod vĂ©lemĂ©nyezni a megoldĂĄst Ă©s Ăgy a changelog-ban leĂrtak is Ă©rthetĆvĂ© vĂĄlnak.
Köszönöm. Sajnos mĂ©g Ăgy sem teljesen vilĂĄgos, Ă©s nagyon tĂĄkoltnak is tƱnik. Ha jĂłl Ă©rtem, akkor ez egy _batchInvoice_, amelyet _MODIFY_ _ManageInvoiceOperationType_-pal kell bekĂŒldeni. Mint emlĂtettem, "egy elszĂĄmolĂł szĂĄmla az 0 vagy 1 CREATE Ă©s 0 vagy több MODIFY invoice összessĂ©ge". Ha csak egy CREATE, azaz nincs rĂ©szszĂĄmla-jĂłvĂĄĂrĂĄs (pl. ez az ĂŒgyfĂ©l elsĆ szĂĄmlĂĄja), akkor ugyanĂșgy kellene bekĂŒldeni, mint bĂĄrmely mĂĄs normĂĄl szĂĄmlĂĄt, tehĂĄt nem a fent leĂrtak szerint?
Ăn teljesen mĂĄskĂ©pp modelleznĂ©m: ezt a szĂĄmomra megfoghatatlan jelentĂ©sƱ (Ă©s Ă©rthetetlen mĂłdon kötelezĆvĂ© tett) utilitySettlementIndicatort nem hasznĂĄlnĂĄm (erre), hanem egy Ășj _ManageInvoiceOperationType_-ot vezetnĂ©k be (pl. _HYBRID_ vagy _COMPOUND_). Ez egy olyan BatchInvoiceType tĂpĂșsĂș ötvözet lenne, amely akĂĄr 1 szĂĄmlĂĄbĂłl vagy okiratbĂłl is ĂĄllhatna, de többnyire több okirat (jĂłvĂĄĂrt rĂ©sszĂĄmlĂĄk) Ă©s egy szĂĄmla (mĂ©rt vagy szerencsĂ©tlen esetben becsĂŒlt fogyasztĂĄs) összessĂ©ge. A fenti leĂrĂĄstĂłl eltĂ©rĆen egyĂĄltalĂĄn nem hasznĂĄlnĂĄm a terhelĆ (alias _CREATE_ vagy "szĂĄmla") rĂ©szben az *invoiceReference-t: ez önmagĂĄban jeleznĂ©, hogy ez a terhelĂ©s, mĂg a jĂłvĂĄĂrĂł (alias _MODIFY_) rĂ©szekben igen.
(A 2.0-ban volt ilyen korlĂĄtozĂĄs: "A rendszernek egy adatszolgĂĄltatĂĄsi kĂ©rĂ©s sorĂĄn csak egyetlen batchInvoice csomĂłpontot tartalmazĂł kĂ©rĂ©s adhatĂł ĂĄt." Ennek azĂ©rt van jelentĆsĂ©ge, mert ha Ăgy marad, jelentĆsen nĆni fog a kĂ©rĂ©sek szĂĄma: rengeteg magĂĄnszemĂ©ly rengeteg elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄja egyesĂ©vel lesz bekĂŒldve.)
"A közszolgĂĄltatĂłi elszĂĄmolĂłszĂĄmlĂĄkra vonatkozĂł speciĂĄlis szabĂĄlyok miatt a sĂ©mĂĄba bekerĂŒlt egy Ășj, utilitySettlementIndicator nevƱ jelölĆ. Ha a tag Ă©rtĂ©ke true, akkor az elĆzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂtĂĄsok (a modifyWithoutMaster tag Ă©rtĂ©ke true) feldolgozĂĄsa akkor is megtörtĂ©nik, ha egyĂ©bkĂ©nt a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik."
Az Ășj informĂĄciĂłk alapjĂĄn ez tovĂĄbbra sem Ă©rthetĆ: utilitySettlementIndicator=true csak a "szĂĄmla" rĂ©szben lesz, amikor "originalInvoiceNumber az [aktuĂĄlisan bekĂŒldött] elszĂĄmolĂł szĂĄmla sorszĂĄma", Ăgy hogyan fordulhatna elĆ, hogy "a hivatkozott alapszĂĄmla a rendszerben mĂĄr lĂ©tezik"? Ăs milyen "elĆzmĂ©ny nĂ©lkĂŒli mĂłdosĂtĂĄsok", amikor ez pont nem a mĂłdosĂtĂł rĂ©szben fordul elĆ.
* A közĂŒzemi szĂĄmlĂĄkhoz tartozik az az eset is, amikor egy lakĂłközössĂ©g közös mĂ©rĆjĂ©nek a fogyasztĂĄsĂĄbĂłl levonjĂĄk a lakĂłk fogyasztĂĄsĂĄnak az összegĂ©t. Mivel ĂĄltalĂĄban lehetetlen az összes mĂ©rĆt egy idĆben Ă©s helyesen, pontatlansĂĄg nĂ©lkĂŒl leolvasni, Ă©s mĂ©g az emberi hibĂĄk sem ritkĂĄk, elĆfordul, hogy egy-egy idĆszakban több a levonĂĄs, mint a közös mĂ©rĆn mĂ©rt fogyasztĂĄs. Ez jelenleg ugyanĂșgy INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_NET_AMOUNT figyelmeztetĂ©st eredmĂ©nyez, mint a negatĂv egyenlegƱ elszĂĄmolĂł szĂĄmlĂĄk. Az ilyen szĂĄmlĂĄt is elfogadhatnĂĄ el a NAV figyelmeztetĂ©s nĂ©lkĂŒl egy opcionĂĄlis indicator tag alapjĂĄn. Ez lehetne pl. a _utilitySettlementIndicator_, csak ne legyen kötelezĆ elem.
Sajnos a ma megjelent specifikĂĄciĂłtĂłl sem lett jobb a helyzet. KĂĄr, hogy nem jött egyeztetni, aki ezt a katyvaszt kitalĂĄlta. Kellene egy szĂĄmlakĂ©p-jogalkotĂł Ă©s egy NAV-kĂ©pviselĆ a problĂ©mĂĄk tisztĂĄzĂĄsĂĄhoz, Ă©s lehetĆleg egy jĂłval Ă©szszerƱbb megoldĂĄs megalkotĂĄsĂĄhoz.
Sziasztok,
INCORRECT_SUMMARY_DATA_INVOICE_NET_AMOUNT
Esetunkben 2 szamlakiallitas miatt van a fenti hibakod.
Nagykereskedelemben eseti vagy szerzodeses alapu ertekesites osztonzo bonuszokat adunk, mennyiseg vagy ertek fuggvenyeben, adott honapban vagy mas periodusokra meghatarozva. Ezt pl "Q2 forgalmi bonusz" negativ erteku szamlaval.
"Garancialis jovairasi ertek", negativ szamlaval, mert nem a termeket stornozzuk, es nem is vesszuk vissza, nem csereljuk. Egy viszontelado aki tobb szazat vasarol valamibol, negativ erteku szamlaval kapja vissza az adott termeken megmarad "ertek" jovairasat.
Pl. Gumiabroncs: futofelulet hasznalat utan elkopik 60% ra es gyari hibaja lesz vasarlasi ertek 60%-ban kap "Garancialis Jovairast". Amennyibe ujat vasarol ennyivel kevesebbet fizet, ha meg nem az ertek visszautalodik a viszoneteladonak o meg a vegfelhasznalonak adja tovabb ugyanazt a szazalekos erteket.
Elore is koszonom ha van barmi megoldasotok.
Udv