Online-invoice: szåmlaszåm végén szóközök??? [Q&A]

Created on 8 Jan 2021  Â·  19Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

3.0 tesztben (valszeg Ă©lesben is) az a jelensĂ©g, hogy ha a bekĂŒldött szĂĄmla tagjĂ©ben a szĂĄmlaszĂĄm vĂ©gĂ©n valahĂĄny szĂłköz is megy a kĂŒldĂ©skor, akkor ez Ă­gy tĂĄrolĂłdik, Ă©s a digestresponseban is szĂłközökkel jön vissza, Ă©s szĂłköz nĂ©lkĂŒl lekĂ©rve a queryinvoicedatarequest nem ad vĂĄlaszt. A problĂ©ma kiĂĄllĂ­tott Ă©s kapott szĂĄmlĂĄkra is igaz.
TehĂĄt ha csak a szĂĄmlaszĂĄmot (Ă©s szĂĄllĂ­tĂłnĂĄl az adĂłszĂĄmot) ismerem, nem tudom lekĂ©rni a szĂĄmla xml-t? Ez hatalmas bugnak?/problĂ©mĂĄnak/csapdĂĄnak nĂ©z ki, ami talĂĄn csak azĂ©rt nem jött elƑ eddig, mert Ă©rtelmesebb programozĂłk a szĂĄmlaszĂĄmot kezdƑ Ă©s zĂĄrĂł szĂłközök nĂ©lkĂŒl kĂŒldik.
Az elĂ©g rosszul hangzik, hogy ha nem kapok egy szĂĄmlaszĂĄmra vĂĄlaszt, akkor addig biggyesszek a vĂ©gĂ©re szĂłközöket Ă©s kĂ©rjem le Ășjra, amĂ­g a mezƑ hossza tart...
Ezt szerintem javítani kéne.

question

Most helpful comment

Ami megoldĂĄs lenne, ha a NAV a bekĂŒldött invoiceNumber tagbƑl mostantĂłl egyszerƱen lenyelnĂ© a kezdƑ Ă©s zĂĄrĂł szĂłközöket (a szĂĄmlaszĂĄmban belĂŒl lehet szĂłköz!). Amikor meg esetleg eredeti szĂĄmlaszĂĄmra hivatkozik, aki ilyet tett, akkor meg nem. Így nem kell nyĂșlni a mĂĄr bent levƑ adathoz, de a gond mĂ©gis megoldĂłdik.

Ezzel csak az a baj, hogy akkor mĂĄr belenyĂșlnĂĄnak a szolgĂĄltatott adatokba (eszĂĄmla esetĂ©n eleve kizĂĄrt), amit nem fognak megtenni, Ă©rthetƑ okokbĂłl. Beengedni nem lenne szabad, Ă©s akkor nincs ilyen problĂ©ma, ami meg eddig bement Ă­gy, az mĂĄr sajnos Ă­gy marad. :(

All 19 comments

Ez hatalmas bugnak?/problĂ©mĂĄnak/csapdĂĄnak nĂ©z ki, ami talĂĄn csak azĂ©rt nem jött elƑ eddig, mert Ă©rtelmesebb programozĂłk a szĂĄmlaszĂĄmot kezdƑ Ă©s zĂĄrĂł szĂłközök nĂ©lkĂŒl kĂŒldik.
Az elĂ©g rosszul hangzik, hogy ha nem kapok egy szĂĄmlaszĂĄmra vĂĄlaszt, akkor addig biggyesszek a vĂ©gĂ©re szĂłközöket Ă©s kĂ©rjem le Ășjra, amĂ­g a mezƑ hossza tart...
Ezt szerintem javítani kéne.

Igen mindenkĂ©ppen, a bekĂŒldƑ oldalĂĄn
Ezzel egyĂŒtt megnĂ©zzĂŒk azt is, hogy NAV oldalon mit lehet tenni.

Köszönöm. BejövƑ oldalnĂĄl ugye semmilyen befolyĂĄsunk nincs a kĂŒldĂ©sre...
Ami mĂ©g rendkĂ­vĂŒl fontos lenne, hogy most akkor NAV oldalon mikor azonos kĂ©t szĂĄmlaszĂĄm?
KĂŒlönbözik a '21-001' Ă©s a '21-001 ' egymĂĄstĂłl? Mert ha igen, az a problĂ©mĂĄk vĂ©gtelen tĂĄrhĂĄzĂĄt nyitja meg...

Kedves @macokkk

Minden bizonnyal kĂŒlönbözik.

ValĂłban. Ugyanannak a kimenƑ szĂĄmlaszĂĄmnak (akĂĄr kĂŒlönbözƑ adatokkal törtĂ©nƑ) jelentĂ©sĂ©t is simĂĄn DONE-al befogadja, ha az egyik szĂĄmlaszĂĄm vĂ©gĂ©n van egy szĂłköz. AzĂ©rt ez szerintem nem ok. Ügyvitelben egy adat ugyanaz az adat a zĂĄrĂł szĂłközöktƑl fĂŒggetlenĂŒl. (UtĂĄna webes felĂŒleten Technikai Ă©rvĂ©nytelenĂ­tĂ©st indĂ­tottam az elsƑkĂ©nt bekĂŒldött szĂłköz nĂ©lkĂŒli szĂĄmlĂĄn ĂĄllva, Ă©s a mĂĄsikat, a kĂ©sƑbb kĂŒldött szĂłközös jelentĂ©sĂ©t törölte. Ez se tƱnik szupernek)
Ezek szerint kaphatok, letölthetek a NAV rendszerbƑl egy szĂĄllĂ­tĂłtĂłl kĂ©t ugyanolyan szĂĄmlaszĂĄmĂș beĂ©rkezett szĂĄmlĂĄt (a vĂ©gĂŒkön kĂŒlönbözƑ szĂĄmĂș szĂłközzel), de az M lapon ezt pl. nem is jelenthetem.
Ezt valahogy tényleg meg kéne oldani!

@macokk Teljesen igazad van! MĂ©g lelkes vagy, de itt mĂĄr elhangzottak korĂĄbban olyanok, hogy ez a fĂłrum nem a xx65M laprĂłl szĂłl, azt tessĂ©k mĂĄshol intĂ©zni. Meg az is, hogy mĂ©g az ÁFA tv. sem nagyon szĂĄmĂ­t. SzĂłval Ă©n drukkolok, hogy a kĂ©rdĂ©sedben szereplƑk megoldĂłdjanak.
AmĂșgy az xx656M lapra a NAV-nak nincs szĂŒksĂ©ge, mert a szĂĄmlakibocsĂĄtĂł adatot szolgĂĄltat. Az is sokat elĂĄrul, hogy 2021.07.01-tƑl ÁFA bevallĂĄs tervezetet fognak kĂ©szĂ­teni, tehĂĄt vilĂĄgos, hogy fölösleges az M lap, a nĂ©lkĂŒl is menni fog.
Az xx65M lapot Ășgy kell felfogni, mint pusztĂĄn egy szĂ­vatĂĄst: Mennyire tudod kitalĂĄlni azt, hogy ni van a NAV adatbĂĄzisĂĄban. Milyen dĂĄtummal, milyen szĂĄmlaszĂĄmmal, milyen összeggel. NehezĂ­tĂ©skĂ©ppen a szĂĄmlĂĄzĂł programokkal kĂ©szĂ­tett szĂĄmlĂĄknak csak egy rĂ©szĂ©t mutatja meg, Ă©s teszi lekĂ©rdezhetƑvĂ© a NAV Online felĂŒlete. Mert akĂĄrhogy is nĂ©zzĂŒk, a pĂ©nztĂĄrgĂ©ppel kĂ©szĂŒlt szĂĄmlĂĄk a törvĂ©ny szerint "szĂĄmlĂĄzĂł programmal" kĂ©szĂ­tettnek minƑsĂŒlnek, mĂ©gis engedĂ©lyt kaptak a NAV-tĂłl arra, hogy megszegjĂ©k a szĂĄmla NAV Online adatszolgĂĄltatĂĄsi kötelezettsĂ©get. LegalĂĄbbis nem hallani arrĂłl, hogy intĂ©zkednĂ©nek a törvĂ©ny betartatĂĄsĂĄra a szĂĄmla adatszolgĂĄltatĂĄsi kötelezettsĂ©g telesĂ­ttetĂ©sĂ©re.

Amit a szĂĄmlakibocsĂĄtĂł szolgĂĄltat, az kevĂ©s, abbĂłl ugyanis nem derĂŒl ki, hogy melyik szĂĄmla kerĂŒl be a könyvelĂ©sbe, illetve mennyit helyez levonĂĄsba a befogadĂł.

Most mondanåm azt, hogy itt mindenkinek igaza van. A szóköz az egy érvényes string karakter, nincs kitiltva. Ez igen félreértésekre adhat okot emberi szemmel.
De "gépi" szemmel pedig teljesen érvényes

A szåmlåzó programban kell lekezelin ezt, ha engedve van a kézi adatbevitel, akkor vagy trimmelni kell, vagy szólni a felhasznålónak, hogy "biztos biztos?"

@csandazoltan : Szerintem ez nem a dolog, ami miatt szĂłlunk a felhasznĂĄlĂłnak, ez tök alap, hogy trimmelni illik. Valamelyik fejlesztƑ ezt elmulasztotta, Ă­gy ment be ilyen szĂĄmla a NAV-hoz, emiatt elĂ©g nagy gond, ha ez Ășgy mƱködik, ahogy @macokkk leĂ­rta. Itt szerintem a fogadĂł oldal (NAV) is hibĂĄzott, mert Ă©n minden adatbevitelnĂ©l Ă©s importĂĄlĂĄsnĂĄl mindent trimmelek, szerintem ez is tök alap.

A fenti NAV logikĂĄt követve ('21-001' Ă©s a '21-001 ' "Minden bizonnyal kĂŒlönbözik.")
Ă©rtelmezzĂŒk mĂĄr ezt a problĂ©mĂĄt papĂ­r alapon, tehĂĄt akkor az ĂĄllĂ­tĂĄs szerint ez kĂ©t kĂŒlönbözƑ szĂĄmlaszĂĄm... Sok sikert a papĂ­ron megĂĄllapĂ­tani a szĂłközöket!!
Amellett, hogy ezt igen csak le kellene kezelni kliens oldalon, ezt a navnak is legalĂĄbb egy warn-al kellene jutalmaznia, de inkĂĄbb aborttal.
Ez Ă­gy rossz mindenkinek, a NAV az egyetlen aki Ă©rdemben tehetne is valamit, hogy ne Ă­gy legyen, de mĂĄr szĂĄmtalanszor belefutottam, hogy egyszerƱen nem Ă©rdekli Ƒket - ha hibĂĄs vagy Ă©rtelmetlen adat kerĂŒl be hozzĂĄjuk-, vagy mindenfĂ©le jogszabĂĄly hivatkozĂĄsi indokkal vitĂĄba szĂĄllnak. Amikor nekik jĂł akkor persze nem szĂĄmĂ­t, hogy megköveteli-e a kĂ©rdĂ©ses infĂłt bĂĄrmilyen törvĂ©ny...

VĂ©kony jĂ©g... Ha a törvĂ©nyalkotĂł nem rendezte ezt a kĂ©rdĂ©st, akkor azĂ©rt felmerĂŒl, hogy a NAV-nak van-e bĂĄrmilyen jogosĂ­tvĂĄnya megkötĂ©seket tenni a szĂĄmlaszĂĄm formĂĄtumĂĄt illetƑen. Mondjuk vszeg nem lenne nagy iparĂĄgi tiltakozĂĄs, ha az eleji/vĂ©gi szĂłközöket a formĂĄtumban tiltanĂĄ.

VĂ©kony jĂ©g... Ha a törvĂ©nyalkotĂł nem rendezte ezt a kĂ©rdĂ©st, akkor azĂ©rt felmerĂŒl, hogy a NAV-nak van-e bĂĄrmilyen jogosĂ­tvĂĄnya megkötĂ©seket tenni a szĂĄmlaszĂĄm formĂĄtumĂĄt illetƑen. Mondjuk vszeg nem lenne nagy iparĂĄgi tiltakozĂĄs, ha az eleji/vĂ©gi szĂłközöket a formĂĄtumban tiltanĂĄ.

Ha csak azt nĂ©zed, hogy db=PIECE-t is minden tovĂĄbbi nĂ©lkĂŒl lenyomtĂĄk, szerintem nem sokban kĂŒlönbözik a tĂ©ma.

VĂ©lemĂ©nyem szerint egy warningot megĂ©rne. SegĂ­tenĂ© a fejlesztƑket Ă©s az ĂŒgyfeleket is. Mind szĂĄmla adatszolgĂĄltatĂĄs, mind szĂĄmla befogadĂĄs oldalĂĄn.

WARN nem old meg semmit.

Ami megoldĂĄs lenne, ha a NAV a bekĂŒldött invoiceNumber tagbƑl mostantĂłl egyszerƱen lenyelnĂ© a kezdƑ Ă©s zĂĄrĂł szĂłközöket (a szĂĄmlaszĂĄmban belĂŒl lehet szĂłköz!). Amikor meg esetleg eredeti szĂĄmlaszĂĄmra hivatkozik, aki ilyet tett, akkor meg nem. Így nem kell nyĂșlni a mĂĄr bent levƑ adathoz, de a gond mĂ©gis megoldĂłdik.

Az szerintem biztos, hogy informatikai oldalról teljes az egyetértés, hogy jó lenne tiltani az eleji-végi szóközöket. A NAV-os kollégåktól kellene vélemény, hogy egy ilyen megszorítåsra van-e jogosítvånyuk.

Ami megoldĂĄs lenne, ha a NAV a bekĂŒldött invoiceNumber tagbƑl mostantĂłl egyszerƱen lenyelnĂ© a kezdƑ Ă©s zĂĄrĂł szĂłközöket (a szĂĄmlaszĂĄmban belĂŒl lehet szĂłköz!). Amikor meg esetleg eredeti szĂĄmlaszĂĄmra hivatkozik, aki ilyet tett, akkor meg nem. Így nem kell nyĂșlni a mĂĄr bent levƑ adathoz, de a gond mĂ©gis megoldĂłdik.

Ezzel csak az a baj, hogy akkor mĂĄr belenyĂșlnĂĄnak a szolgĂĄltatott adatokba (eszĂĄmla esetĂ©n eleve kizĂĄrt), amit nem fognak megtenni, Ă©rthetƑ okokbĂłl. Beengedni nem lenne szabad, Ă©s akkor nincs ilyen problĂ©ma, ami meg eddig bement Ă­gy, az mĂĄr sajnos Ă­gy marad. :(

Sziasztok!

HĂ©tfƑn egyeztetĂŒnk nagyobb körben a tĂ©mĂĄrĂłl, addig tĂŒrelmeteket kĂ©rem.
MindenkĂ©pp foglalkozunk vele, mert volt mĂĄr több ilyen github issue is, ami ebbƑl a problĂ©mĂĄbĂłl fakadt.
BekĂŒldött adatokon konverziĂłt biztosan nem fogunk vĂ©gezni :)

Jelezni fogok, ha van tovĂĄbbi info.

Üdv

Sziasztok!
A INVALID_INVOICE_NUMBER validåtor lesz erre bevezetve, az ionteréfsz dokumentåció mår tartalmazza.
Majd a 3.5 verzióban lesz tesztelhetƑ.
Üdv

Sziasztok!
Itt minden meg lett beszĂ©lve, a hĂ©ten kerĂŒl ki a 3.5 verziĂł teszt Ă©s Ă©les rendszerre, ami tartalmazza az Ășj validĂĄciĂłt.
Üdv

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings

Related issues

mnkpmg picture mnkpmg  Â·  3Comments

lakatoskevin picture lakatoskevin  Â·  3Comments

chimpi60 picture chimpi60  Â·  6Comments

Macskafarka picture Macskafarka  Â·  6Comments

EnokhSys picture EnokhSys  Â·  5Comments