Idézet a Changelog 3.0-ból:
_2021.01.01-tĆl kötelezĆ adatot szolgĂĄltatni a közössĂ©gi export szĂĄmlĂĄkrĂłl, illetve a nem ĂFA alanyok szĂĄmĂĄra kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄkrĂłl is. Ezeknek a fogadĂĄsĂĄhoz a customerInfo csomĂłpont ĂĄtalakul, ennek segĂtsĂ©gĂ©vel elkĂŒlönĂthetĆk a belföldi, közössĂ©gi valamint harmadik orszĂĄgos szĂĄmlĂĄk illetve a magĂĄnszemĂ©ly vevĆknek szĂłlĂł szĂĄmlĂĄk is. SzintĂ©n vĂĄltozĂĄs, hogy a 3.0-ban a magyar, közössĂ©gi Ă©s harmadik orszĂĄgos adĂłszĂĄmok nem ĂrhatĂłk fel egymĂĄs mellĂ©, kizĂĄrĂłlag egyet lehet közĂŒlĂŒk megadni. (technikailag a korĂĄbbi sequence choice stuktĂșrĂĄvĂĄ alakul) A magĂĄnszemĂ©lynek (ide nem Ă©rtve az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©lyt, illetve az egyĂ©ni vĂĄllalkozĂłt) kiĂĄllĂtott szĂĄmla adatszolgĂĄltatĂĄsa nem tartalmazhat nĂ©v-Ă©s cĂmadatokat, ezĂ©rt a sĂ©mĂĄban ezen elemek opcionĂĄlissĂĄ vĂĄltak. A fenti szabĂĄlynak nem megfelelĆ adatszolgĂĄltatĂĄsokat a rendszer blokkolĂł validĂĄciĂłval elutasĂtja. (a nem magĂĄnszemĂ©lynek szĂłlĂł adatszolgĂĄltatĂĄsokon pedig tovĂĄbbra is kötelezĆ elem a nĂ©v Ă©s a cĂm)_
_A vevĆ adatainak felĂrĂĄsĂĄt mĂĄr Ășgy kell kezdened, hogy a privatePersonIndicator tagban megadot hogy a szĂĄmla vevĆje magĂĄnszemĂ©ly-e. A tag helye sorrendben legelĆl van a customerInfo tagen belĂŒl. Javasoljuk, hogy ennek az informĂĄciĂłnak a bevitelĂ©re legyen UI beviteli funkciĂł (amennyiben mĂĄs ĂŒzleti logika alapjĂĄn ez nem derĂŒl ki) Ă©s ezt a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂtĆ felhasznĂĄlĂł adja meg, mert a vevĆ adĂłszĂĄmĂĄnak a hiĂĄnya nem feltĂ©tlen jelenti azt hogy a vevĆ egyben magĂĄnszemĂ©ly is, nehĂ©z az algoritmizĂĄciĂł. (pl egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł vevĆk szĂĄmlĂĄi)
Minden nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄnĂĄl a vevĆi adĂłszĂĄmot Ășj Xpath alatt, a customerInfo/customerVatData alatt lehet megadni, ezt kezeld le magadnĂĄl. Figyelj rĂĄ, hogy nem lesz feltĂ©tlenĂŒl minden nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄnĂĄl adĂłszĂĄm (pl. gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄz, egyesĂŒlet stb.)
ĂpĂts kitöltĂ©si logikĂĄt a vevĆi adatok XML-ben törtĂ©nĆ szerepeltetĂ©sĂ©re:
ha a vevĆ nem magĂĄnszemĂ©ly akkor
a magyar (plusz opcionĂĄlisan az ĂFA csoport) adĂłszĂĄm (customerTaxNumber+groupMemberTaxNumber), a közössĂ©gi adĂłszĂĄm (communityVatNumber) Ă©s a harmadik orszĂĄgos adĂłszĂĄm (thirdStateTaxId) közĂŒl kizĂĄrĂłlag egyet lehet megadni
ha a vevĆ magĂĄnszemĂ©ly akkor
sem nĂ©v (customerName), sem cĂm (customerAddress), sem pedig vevĆ adĂłszĂĄmot (customerVatData) tartalmazĂł csomĂłpont nem adhatĂł meg_
Az én olvasatomban akkor 5 kategória van:
"""Kell-e Ă©s ha igen, akkor hogyan kell adatot szolgĂĄltatni az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄkrĂłl?"""
CĂmadatok : kĂŒldendĆ
AdĂłszĂĄmok: nincsenek
Fentiekkel kapcsolatban kĂ©rdĂ©sem a következĆ:
Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂmzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy
a szĂĄmla XML tartalmazza a cĂmzett nevĂ©t Ă©s cĂmĂ©t, akkor mi a helyzet ?
RetorziĂł, bĂŒntetĂ©s vĂĄrhatĂł ?
Mert:
A 2.0-ban csak ADĂALANY Ă©s NEM ADĂALANY elkĂŒlönĂtĂ©s szerepelt.
A 3.0 - ban belĂ©pett a MAGĂNSZEMĂLY kategĂłria .
Kezdetben (vagy hosszabb idĆn keresztĂŒl) szinte biztos hogy a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂłja
akaratlanul (vagy tudatlanul) megcserĂ©li a MAGĂNSZEMĂLY Ă©s a NEM ADĂALANY kategĂłriĂĄt,
mĂ©g akkor is ha felhĂvjuk a figyelmet , hogy a NEM ADĂALANY definĂciĂł pontos meghatĂĄrozĂĄsa:
NEM ADĂALANY DE NEM IS MAGĂNSZEMĂLY
Sziasztok!
@HWKF
adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©ly): privatePersonIndicator=False. Ez önmagĂĄban elegendĆ?
Nem, nem elĂ©g. Ahogy @KMGY100 is mondja, privatePersonIndicator = false esetĂ©n kötelezĆ a nĂ©v Ă©s cĂmadat.
@KMGY100
Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂmzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy a szĂĄmla XML tartalmazza a cĂmzett nevĂ©t Ă©s cĂmĂ©t, akkor mi a helyzet ?
ERROR-t fog kapni rĂĄ Ă©s nem fog bemenni az adatszolgĂĄltatĂĄs. SzĂłval implicit igen, lesz retorziĂł, de az elmaradt adatszolgĂĄltatĂĄs miatt. Olyan adatot amit nem kezelhetĂŒnk, azt nem engedjĂŒk be.
PontosĂtom a kĂ©rdĂ©semet:
Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂmzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy a NEM ADĂALANY DE NEM IS MAGĂNSZEMĂLY opciĂłt vĂĄlasztotta (akaratlanul vagy tudatlanul) akkor szĂĄmla XML tartalmazza a cĂmzett (magĂĄnszemĂ©ly) nevĂ©t Ă©s cĂmĂ©t.
Ekkor mi a helyzet ?
Ez a helyzet elĆfordulhat Ă©s ĂĄllĂtom hogy elĆ is fog fordulni, mert a 2.0-ban hozzĂĄszokott a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂłja hogy a magĂĄnszemĂ©ly a NEM ADĂALANY kategĂłriĂĄba tartozott.
TehĂĄt:
Ha elĆ fog fordulni a vĂĄzolt helyzet retorziĂł, bĂŒntetĂ©s vĂĄrhatĂł ?
Ărtem mĂĄr. ElnĂ©zĂ©st hogy elsĆre nem erre vĂĄlaszoltam. KĂ©rek segĂtsĂ©get @NTCA-tax -tĂłl.
Biztosan hosszasan meg lett fontolva (GDPR) de azĂ©rt megkĂ©rdezem: MiĂ©rt nem kĂŒldhetĆ fel a magĂĄn szemĂ©ly neve, cĂme is?
A szĂĄmla kötelezĆ eleme. A szĂĄmlĂĄt a szĂĄmla tĂ©rben a szĂĄmla kibocsĂĄtĂłja, vevĆje illetve a NAV lĂĄthatja.
Mivel a magĂĄnszemĂ©ly (nem adĂłalany) nem lĂĄthatja a sajĂĄt szĂĄmlĂĄit sem (nincs hozzĂĄfĂ©rĂ©se), Ăgy magĂĄnszemĂ©lynek szĂłlĂł szĂĄmlĂĄk esetĂ©n betekintĂ©sre csak a NAV-nak, illetve a szĂĄmla kibocsĂĄtĂłjĂĄnak van lehetĆsĂ©ge.
Ădv
Ede
A kĂ©rdĂ©sem csak a privatePersonIndicator-ra Ă©s a CustomerVatDataType-ra hegyezte ki a dolgot, ezĂ©rt sem Ărtam nĂ©v Ă©s cĂm adatot sehova sem. De akkor pontosĂtom:
Akkor jĂłl lĂĄtom, hogy az alĂĄbbi 5 kategĂłria lefedi a lehetĆsĂ©geket?
AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly esetĂ©n, akkor elegendĆ a nĂ©v Ă©s cĂmadat mellett a privatePersonIndicator=False megadĂĄsa Ă©s a CustomerVatDataType csomĂłpont elhagyĂĄsa?
@KMGY100 A v2-ben nem "ADĂALANY" Ă©s "NEM ADĂALANY" elkĂŒlönĂtĂ©s szerepelt, hanem "BELFĂLDI ADĂALANY" Ă©s "NEM BELFĂLDI ADĂALANY".
Ami a v3-ban szerintem Ăgy vĂĄltozott:
Ăgy azt a vevĆt, akit eddig "nem belföldi adĂłalany" kategĂłriĂĄba soroltak, azt ĂĄt kell soroltatni a "magĂĄnszemĂ©ly", "kĂŒlföldi adĂłalany" Ă©s a "nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" kategĂłriĂĄkba.
@HWKF
Köszönöm reagålåsod de:
""Ăgy a felhasznĂĄlĂł sem fogja összekeverni."" aha.... ahogy azt te gondolod.
@NTCA-tax -tól vårom a kérdésemre a vålaszt.
@KMGY100 Közben javĂtottam a hozzĂĄszolĂĄsomat. MĂĄsrĂ©szt tĂ©nyleg a NAVtĂłl vĂĄrjuk a vĂĄlaszokat.
A kezdeti idĆszakban biztosan lesznek ebben mĂ©g keveredĂ©sek, hiszen 2020. jĂșlius 1-jĂ©n azt is sokaknak meg kellett magyarĂĄzni, ki az adĂłalany. Ez is egy folyamat lesz, ahogy eljutnak a szĂĄmlakiĂĄllĂtĂłk a megfelelĆ gyakorlatig.
AlapvetĆen jĂł a meglĂĄtĂĄsotok a vevĆi csoportokkal kapcsolatban. KizĂĄrĂłlag ĂĄfa törvĂ©ny oldalĂĄrĂłl a következĆ csoportokat lehet lĂ©trehozni:
FelhasznĂĄlĂłi oldalon az elsĆ Ă©s az utolsĂł közötti elkĂŒlönĂtĂ©snĂ©l lehetnek problĂ©mĂĄk. Az utolsĂł kategĂłria pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzĆ egyesĂŒlet, alapĂtvĂĄny, kizĂĄrĂłlag közhatalmi tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzĆ szervezet stb. sorolhatĂł bele. A magĂĄnszemĂ©ly kategĂłria pedig a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzĆ (vagy az adott vĂĄsĂĄrlĂĄsnĂĄl nem ekkĂ©nt fellĂ©pĆ) termĂ©szetes szemĂ©lyi kört jelenti.
EgyĂ©bkĂ©nt a magĂĄnszemĂ©ly Ă©s egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł közötti elkĂŒlönĂtĂ©s eddig is problĂ©ma volt, de jelenleg is az az alapvetĆ elvĂĄrĂĄs, hogy legalĂĄbb legyen valamilyen logikus elvĂĄlasztĂĄs a kĂ©t csoport között. A magĂĄnszemĂ©ly Ă©s a nem adĂłalany nem magĂĄnszemĂ©ly között is ez lehet az alapvetĆ elvĂĄrĂĄs. Nem az egyedi hibĂĄknĂĄl Ă©rzĂŒnk problĂ©mĂĄt, hanem a rendszerszerƱ hibĂĄknĂĄl (pĂ©ldĂĄul az adĂłzĂł vagy annak rendszere nem is akar kĂŒlönbsĂ©get tenni a kĂ©t kategĂłria között).
RemĂ©lem a fentiek segĂtsĂ©get tudnak nyĂșjtani a megfelelĆ eligazodĂĄsban. Ha valamire nem tĂ©rtem ki, akkor jelezzĂ©tek.
Azt nem Ă©rtem, hogy ebben miĂ©rt nem kell, sĆt nem szabad bekĂŒldeni a magĂĄnszemĂ©ly nĂ©v cĂm adatĂĄt, amikor a PTGSZLAH ĂNYK nyomtatvĂĄnyon pedig kötelezĆ, a nyugta helyett magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂtott szĂĄmla esetĂ©ben? Pedig mind a kettĆ a NAV-hoz kerĂŒl be.
A PTGSZLAH nyomtatvåny nem kapcsolódik az Online Szåmla rendszerhez és erre a kérdésre nem is fogok tudni egzakt vålaszt adni.
Csak beleakadtam az issue zĂĄrĂĄsa gombba... Ha van valami kĂ©rdĂ©setek a vevĆi adatkörrĆl, azokat ezen az issue-n belĂŒl megbeszĂ©lhetjĂŒk.
@NTCA-tax MĂĄr korĂĄbban egy mĂĄsik topikban volt rĂłla szĂł, hogy szoftveresen nehĂ©z eldönteni, hogy milyen kategĂłriĂĄba esik az adott vevĆ a felsorolt 5 kategĂłria közĂŒl, kĂŒlönös tekintettel az 1. Ă©s 5. opciĂłk esetĂ©n. Sok szoftverben az eddigi gyakorlat (a mi programunkban is Ă©s vevĆkĂ©nt ezt tapasztaltam mĂĄshol is) az volt, hogy ha nem adott meg a vevĆ adĂłszĂĄmot, akkor kĂ©rdĂ©st tett fel a program/felhasznĂĄlĂł, hogy a vevĆ adĂłalany-e?
Ha a jövĆben is szeretnĂ©nk a szoftverben segĂtsĂ©get adni a felhasznĂĄlĂłnak ahhoz, hogy helyes kategĂłriĂĄba sorolja be a vevĆjĂ©t, akkor jĂł lenne, ha egysĂ©ges terminolĂłgiĂĄt hasznĂĄlna mindenki a szoftverĂ©ben, a NAV szĂĄmlĂĄzĂł programjĂĄban, stb.
Ez a "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" elĂ©g katyvaszos, mert az 1. pontban lĂ©vĆ magĂĄnszemĂ©ly sem adĂłalany, mĂ©gis az 1. Ă©s az 5. pont eltĂ©rĆ adatot kĂ©r az adatszolgĂĄltatĂĄsba.
@NTCA-tax Milyen terminolĂłgiĂĄkat fog hasznĂĄlni az NAV-os Online SzĂĄmlĂĄzĂł Rendszer a vevĆ megfelelĆ kategĂłriĂĄba valĂł besorolĂĄsĂĄhoz?
@NTCA-developer Fog-e "prĂłbĂĄlkozni" a NAV-os Online SzĂĄmlĂĄzĂł Rendszer valamilyen "algoritmus" alapjĂĄn eldönteni, hogy a vevĆ melyik kategĂłriĂĄba esik? Ha igen, akkor szĂvesen vennĂ©m, ha megosztĂĄsra kerĂŒlne az algoritmus lĂ©nyege.
A PTGSZLAH nyomtatvåny nem kapcsolódik az Online Szåmla rendszerhez és erre a kérdésre nem is fogok tudni egzakt vålaszt adni.
Nem is vĂĄlaszt vĂĄrtam, csak felhĂvtam a figyelmet egy visszĂĄssĂĄgra amivel nekĂŒnk egyĂŒtt kell Ă©lni Ă©s kĂ©t irĂĄnyba fejleszteni.
A NAV ĂĄltal kĂ©rt adathalmaz, egyszer kötelezĆ, mĂĄskor meg tilos megadni.
Tényleg jó volna, ha NAV adna a "nem magånszemély és nem adóalany" opcióra egy egységes megfogalmazåst.
Ha jĂłl jött ki a sakkozĂĄs, akkor viszont csak azok a jogi szemĂ©lyek esnek ebbe a csoportba, akiknek nincs adĂłszĂĄmuk. EzĂ©rt nĂĄlunk a "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" merĂŒlt fel ötletkĂ©nt.
_Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: nĂ©v, cĂm kötelezĆ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm nem kötelezĆ, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is._
Ha a harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłszĂĄmot nem adjĂĄk meg, akkor az adatszolgĂĄltatĂĄsban lĂ©tre kell hozni "thirdStateTaxId" elemet, de ĂŒresen kell hagyni?
Mert kĂŒlönben összekeverhetĆ a "Nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłriĂĄval.
@NTCA-tax
""_Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany:_ nĂ©v, cĂm kötelezĆ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm _nem kötelezĆ_, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.""
Ez biztos ?
Hiszen:
@NTCA-tax meghatĂĄrozĂĄsai _"vevĆi csoportokra"_ vonatkoznak, azonban a szĂĄmlĂĄkrĂłl Ă©s a mĂłdosĂtĂł okiratokrĂłl kell eldönteni azt, hogy belföldi, vagy közössĂ©gi, vagy 3. orszĂĄgbeli.
Ehhez az ĂFA törvĂ©nyben elĂ©g bonyolult Ă©s kĂŒlönös szabĂĄlyok vannak meghatĂĄrozva, olyanok, amelyek sok minden körĂŒlmĂ©nyt figyelembe vesznek, többek között a teljesĂtĂ©s helyĂ©t, hogy csak a legegyszerƱbbet emlĂtsem.
Azt akarom ezzel jelezni, hogy pusztĂĄn a "vevĆi csoport" alapjĂĄn nem lehet mindig eldönteni a bizonylat belföldi, közössĂ©gi, vagy 3. orszĂĄgbeli mivoltĂĄt.
Ha egy belföldi adĂłalanynak termĂ©ket Ă©rtĂ©kesĂtenek, Ă©s a teljesĂtĂ©s helye 3.orszĂĄg, akkor az a szĂĄmla 3. orszĂĄgbelinek szĂĄmĂt.
Ha egy DE adĂłalany a vevĆ, de a termĂ©kĂ©rtĂ©kesĂtĂ©s helye 3. orszĂĄg, akkor az a szĂĄmla 3. orszĂĄgbelinek szĂĄmĂt.
Ha egy belföldi adĂłalanynak Ă©rtĂ©kesĂtek, de CZ-ben van a teljesĂtĂ©s helye, akkor az közössĂ©gi Ă©rtĂ©kesĂtĂ©snek szĂĄmĂt. stb.
Ezek csak egyszerƱsĂtett pĂ©ldĂĄk, a valĂłsĂĄg ennĂ©l sokkal-sokkal bonyolultabb (ki a szĂĄllĂtmĂĄnyozĂł, az kinek a megbĂzĂĄsĂĄbĂłl jĂĄr el, megmunkĂĄlĂĄsra kerĂŒlt-e oda a termĂ©k stb.).
Közelebb vinne a valĂłsĂĄghoz annak a vizsgĂĄlata, hogy milyen adĂłszĂĄm alatt törtĂ©nik az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s.
Akkor viszont ki fog derĂŒlni az a helytelen gyakorlat, hogy hibĂĄs az, ha egy belföldi szĂĄmlĂĄn szerepeltetnek EU adĂłszĂĄmot, akĂĄr az eladĂłi, akĂĄr a vevĆi oldalon.
A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂvesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂtĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban.
@KMGY100 -nek igaza van, hogy a hĂĄrom elem közĂŒl az egyiket kötelezĆ megadni, viszont vegyĂ©tek figyelembe, hogy a felette lĂ©vĆ customerVatData opcionĂĄlis.
@Macskafarka vĂ©lemĂ©nyĂ©t osztom, hogy kizĂĄrĂłlag a vevĆi csoportok felosztĂĄsĂĄt jelenti, ugyanakkor a vevĆi csoport meghatĂĄrozza a teljesĂtĂ©s helyĂ©t is. Az a tĂ©ny, hogy egy adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl egy vevĆ csak egy zĂĄszlĂł alatt hajĂłzhat rĂĄkĂ©nyszerĂti a szĂĄmlakiĂĄllĂtĂłkat a precĂzebb munkĂĄra. Ăgy el lehet kerĂŒlni az olyan szĂĄmlĂĄkat, ahol a vevĆnek pĂ©ldĂĄul a belföldi adĂłszĂĄma Ă©s a nĂ©met ĂĄfa regisztrĂĄciĂłja is fel van tĂŒntetve, vagy a vevĆnĂ©l több ĂĄfa regisztrĂĄciĂłt lĂĄtunk. Ez biztosan a kezdetekben sok adĂłzĂłi problĂ©mĂĄt fog szĂŒlni, ugyanakkor egy kicsit hosszabb tĂĄvon a helyes Ă©s egyĂ©rtelmƱ szĂĄmlakiĂĄllĂtĂĄs irĂĄnyĂĄba fog vezetni.
A korĂĄbbi bejegyzĂ©semben arra prĂłbĂĄltam utalni, hogy aki a vevĆit törzsesĂtve kezeli, Ă©s több adĂłszĂĄma van a vevĆnek Ă©s sajĂĄt magĂĄnak is, (pl. belföldi, közössĂ©gi1, közössĂ©gi2, stb) annak fel kell kĂ©szĂŒlnie arra, hogy a szĂĄmla kĂ©szĂtĂ©skor a megfelelĆt kell bekĂnĂĄlnia, vagy a felhasznĂĄlĂłval kivĂĄlasztatnia.
Ăn is Ă©rzem azt, amit @NTCA-tax Ărt, hogy a felhasznĂĄlĂłknĂĄl sok problĂ©mĂĄt fog okozni az, hogy csak egyetlen adĂłszĂĄm szerepelhet a szĂĄmlĂĄn mind kiĂĄllĂtĂłi, mind vevĆi oldalon. Ugyanakkor, ha mi (a szĂĄmlĂĄzĂł programok kĂ©szĂtĆi) kezdĂŒnk kemĂ©nykedni az ĂŒgyfeleknĂ©l Ă©s az Ć jogĂ©rtelmezĂ©sĂŒket figyelmen kĂvĂŒl hagyva (pl. ha tĂ©vesnek gondoljuk a több adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t) a sajĂĄt jogĂ©rtelmezĂ©sĂŒnket követve csupĂĄn egyetlen adĂłszĂĄmot szerepeltetĂŒnk, akkor nekĂŒnk kellene adĂłtanĂĄcsokat osztogatni, ami meghaladja a lehetĆsĂ©geinket, Ă©s a felelĆssĂ©gĂŒnket.
Nagyban segĂtenĂ© a tisztĂĄzĂłdĂĄst az, ha törvĂ©nyi elĆĂrĂĄs szabĂĄlyoznĂĄ azt, hogy milyen Ă©s hĂĄny adĂłszĂĄm szerepelhet egy szĂĄmlĂĄn a felek mellett. EnĂ©lkĂŒl nem fog menni.
Lehet, hogy a customerVatData opcionålis, de akkor az keveredést okoz.
Ăgy nincs kĂŒlönbsĂ©g az utolsĂł kettĆ között!!!
@Macskafarka A kiĂĄllĂtĂłi oldalon nincsenek lekorlĂĄtozva az adĂłszĂĄmok. Csak a vevĆi oldal vĂĄltozott, hogy 1 lehet.
@HWKF Pedig Ășgy lenne logikus, hogy a kibocsĂĄtĂł adĂłszĂĄmai közĂŒl is csak a gazdasĂĄgi esemĂ©ny tĂpusĂĄnak megfelelĆ egyetlen adĂłszĂĄm szerepeljen a szĂĄmlĂĄn (Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is). Minek legyen rajta a belföldi szĂĄmlĂĄn a kibocsĂĄtĂł EU adĂłszĂĄma, vagy a közössĂ©gi szĂĄmlĂĄn minek legyen rajta a kibocsĂĄtĂł belföldi adĂłszĂĄma? Ezek csak zavart okozhatnak.
@NTCA-supporter @NTCA-tax
Hogyan tudjuk egymĂĄstĂłl megkĂŒlönböztetni az adatszolgĂĄltatĂĄsban az "adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłalanyt" Ă©s a "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalanyokat" (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly)?
Kell-e ilyen megkĂŒlönböztetĂ©s? A NAV elvĂĄrja-e a megkĂŒlönböztetĂ©st?
Ha igen, akkor hogyan milyen adatokat kell megadni?
@HWKF
A kĂ©t vevĆi csoportot az adĂłjogszabĂĄlyok alapjĂĄn nem lehet megkĂŒlönböztetni, hanem a szĂĄmla adattartalma alapjĂĄn. MindkĂ©t csoportnĂĄl az elvĂĄrt jogszabĂĄlyi minimum a nĂ©v Ă©s cĂm feltĂŒntetĂ©se a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban, a harmadik orszĂĄgos adĂłzĂłnĂĄl az adĂłszĂĄm opcionĂĄlis, de attĂłl mĂ©g megadhatĂł. A teljesĂtĂ©si hely egyĂ©bkĂ©nt annĂĄl bonyolultabb, minthogy a vevĆ letelepedĂ©se alapjĂĄn meg lehessen ĂĄllapĂtani. ĂnmagĂĄban a vevĆadat ehhez kevĂ©s, a vevĆi szerepkörök adatszolgĂĄltatĂĄsban valĂł megkĂŒlönböztetĂ©se ezĂ©rt nem törtĂ©nt meg. Ugyanakkor szĂĄmlĂĄzĂł program oldalĂĄn a felhasznĂĄlĂł szĂĄmĂĄra lehet praktikus megoldĂĄs, de ezt Nektek kell eldöntenetek.
@Macskafarka
Teljesen egyetĂ©rtek azzal, hogy egy közössĂ©gi ĂŒgyletnĂ©l kiĂĄllĂtĂłi oldalon a szĂĄmlĂĄn kizĂĄrĂłlag a közössĂ©gi adĂłszĂĄmnak van helye. Ugyanakkor az adatszolgĂĄltatĂĄs sorĂĄn a belföldi adĂłszĂĄm az a közös azonosĂtĂł, amelyre egy rendszert fel lehet Ă©pĂteni. De ennek nem kell idegennek lenni, hiszen nem kell kĂŒlön bevallĂĄst beadni a belföldi adĂłszĂĄm Ă©s a közössĂ©gi adĂłszĂĄm alatt bonyolĂtott ĂŒgyletekrĆl sem.
A vevĆi oldalon az adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t az Ăfa törvĂ©ny Ărja elĆ. A 169. § d) egyĂ©rtelmƱen leĂrja az egyes eseteket, hogy mikor milyen adĂłszĂĄmot kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn. Ăgy az ĂĄltalad kĂ©rt jogszabĂĄlyi rendelkezĂ©s adott. Itt nem a jogszabĂĄllyal van alapvetĆen a problĂ©ma, hanem a gyakorlattal, amely nem ehhez igazodott. Persze ettĆl mindenki fogja Ă©rteni a belföldi adĂłszĂĄm - magyar közössĂ©gi adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t egy szĂĄmlĂĄn, csak Ă©ppen az utĂłbbi felesleges, hiszen nem beszĂ©lhetĂŒnk közössĂ©gi ĂŒgyletrĆl. A nagyobb problĂ©mĂĄkat azok az esetek jelentik, amikor a vevĆrĆl annyira mindent akar közölni az Ă©rtĂ©kesĂtĆ, hogy felsorol nĂ©gy-öt közössĂ©gi adĂłszĂĄmot. Itt azonban el kell dönteni, mely entitĂĄsnak törtĂ©nt az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s. A közössĂ©gi adĂłszĂĄm szerepe egyĂ©bkĂ©nt is felĂ©rtĂ©kelĆdött az irĂĄnyelvi vĂĄltozĂĄsokkal, Ăgy egyre komolyabbnak kell(ene) tekinteni, hogy mivel jĂĄr annak szerepeltetĂ©se, milyen adĂłzĂłi egyĂ©b kötelezettsĂ©gek fƱzĆdnek hozzĂĄ.
A fentiekkel Ășjra hangsĂșlyozom, hogy az adĂłzĂłi problĂ©mĂĄk nem a 3.0 bevezetĂ©sĂ©vel fognak egy varĂĄzsĂŒtĂ©sre megoldĂłdni, hanem inkĂĄbb a 3.0 fogja felhĂvni arra a felhasznĂĄlĂłk figyelmĂ©t, hogy a korĂĄbbinĂĄl sokkal ĂĄtgondoltabbak legyenek a szĂĄmla kiĂĄllĂtĂĄsakor.
@NTCA-tax
Nekem a hatĂĄridĆk keveredĂ©se Ă©s a PTGSZLA kapcsĂĄn van kĂ©rdĂ©sem: 2021. januĂĄr 1-tĆl a magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄt is kĂ©ne kĂŒldeni a NAV-hoz, errĆl szĂłl a 3.0, 2021. mĂĄrcius 31-ig kĂŒldhetĆ adat 2.0-val vagyis a 3.0 csak 2021. ĂĄprilis 1-tĆl kötelezĆ. Mi a helyzet e kapcsĂĄn a PTGSZLA vonatkozĂĄsĂĄban? Vagyis, ha a szĂĄmlĂĄkat 2021.01.01-2021.03.31 között 2.0-val kĂŒldöm Ă©s tovĂĄbbra sem kĂŒldöm a magĂĄnszemĂ©ly szĂĄmlĂĄkat, akkor kell PTGSZLA-t töltenem? Vagy ez hogy lesz? Ezt mĂĄr kĂ©ne lassan tudni, mert nem mindegy, hogy 2021-tĆl ki kell-e kötni a programbĂłl a PTGSZLA funkciĂłt vagy sem. Ha januĂĄr 1. lenne az egyetlen hatĂĄridĆ, akkor nem lenne kĂ©rdĂ©s, de Ăgy az ĂĄtmeneti idĆvel nekem ez zavaros.
A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂvesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂtĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban.
@NTCA-tax
A 2007. Ă©vi CXXVII. törvĂ©ny az ĂĄltalĂĄnos forgalmi adĂłrĂłl (azaz ĂFA törvĂ©ny :wink:) szĂĄmos ponton "nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" kifejezĂ©st hasznĂĄl, pĂ©ldĂĄul a SzĂĄmlakibocsĂĄtĂĄsi kötelezettsĂ©g cĂmƱ fejezet 159. § (2). bekezdĂ©s a) pontjĂĄban.
Ha ez elfogadott, akkor a mår åltalad is összegzett kategóriåk és megnevezései lehetnének az alåbbiak:
Ha ez Ăgy jĂł, mĂĄr csak az kellene, hogy legyen egy felsorolĂĄs (akĂĄr a teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂŒl), hogy kik is tartoznak ebbe az ominĂłzus utolsĂł kategĂłriĂĄba. KorĂĄbban ezt Ărtad:
Az utolsĂł kategĂłria pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzĆ egyesĂŒlet, alapĂtvĂĄny, kizĂĄrĂłlag közhatalmi tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzĆ szervezet stb. sorolhatĂł bele
Az API 3.0 doksiban a 83. (93.) oldalon lĂ©vĆ tĂĄblĂĄzatbĂłl hiĂĄnyzik ez a "Nem magĂĄnszemĂ©ly nem adĂłalany" / "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" / "Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" lehetĆsĂ©g kifejtĂ©se.
Ugyanitt (API doksi 3.0) 83. (93) oldalon, irva ez van:
A changelog, de mĂ©g ez a issue is nem elĂ©g jogalap, hogy lehagyjam a harmadikorszĂĄgbeli adĂłzĂł adĂłszĂĄmĂĄt, ha a doksi szerint kötelezĆ. TehĂĄt ezt IS javitani kellene a doksiban.
@bcdel
KĂ©rlek, hogy errĆl csinĂĄlj egy Ășj ticketet invalid taggel, ezt pedig zĂĄrjuk le. Hamarosan megy egy Ășjabb javĂtĂł kör a doksira, akkor pedig mĂĄr jĂł lenne ha ez is benne lehetne.
KöszönjĂŒk szĂ©pen!
Azt hiszem zĂĄrhatĂł lenne az issue.
Mår talån csak erre a kérdésre vårnånk a vålaszt:
_A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂvesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂtĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban._
@HWKF Tetszik a "Nem adóalany jogi személy".
@NTCA-supporter @NTCA-tax az én igen fontos kérdésemre még nem érkezett vålasz, megköszönném, ha addig nem lenne lezårva:
Nekem a hatĂĄridĆk keveredĂ©se Ă©s a PTGSZLA kapcsĂĄn van kĂ©rdĂ©sem: 2021. januĂĄr 1-tĆl a magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂtott szĂĄmlĂĄt is kĂ©ne kĂŒldeni a NAV-hoz, errĆl szĂłl a 3.0, 2021. mĂĄrcius 31-ig kĂŒldhetĆ adat 2.0-val vagyis a 3.0 csak 2021. ĂĄprilis 1-tĆl kötelezĆ. Mi a helyzet e kapcsĂĄn a PTGSZLA vonatkozĂĄsĂĄban? Vagyis, ha a szĂĄmlĂĄkat 2021.01.01-2021.03.31 között 2.0-val kĂŒldöm Ă©s tovĂĄbbra sem kĂŒldöm a magĂĄnszemĂ©ly szĂĄmlĂĄkat, akkor kell PTGSZLA-t töltenem? Vagy ez hogy lesz? Ezt mĂĄr kĂ©ne lassan tudni, mert nem mindegy, hogy 2021-tĆl ki kell-e kötni a programbĂłl a PTGSZLA funkciĂłt vagy sem. Ha januĂĄr 1. lenne az egyetlen hatĂĄridĆ, akkor nem lenne kĂ©rdĂ©s, de Ăgy az ĂĄtmeneti idĆvel nekem ez zavaros.
@NTCA-tax
TovĂĄbbĂĄ az lenne a kĂ©rdĂ©sem, hogy van-e közössĂ©gen belĂŒli illetve harmadik orszĂĄgbeli nem adĂłalany jogi szemĂ©ly (azaz nem adĂłalany magĂĄnszemĂ©ly, de nincs adĂłszĂĄma)? _(frissĂtve: 2020.11.26 8:30)_
Az ado.hu-n az alĂĄbbi cikk szerint a közössĂ©gen belĂŒli nem adĂłalany jogi szemĂ©ly is vĂĄsĂĄrolhat ĂFA mentesen, viszont ellentmondĂĄsba ĂŒtközik, mivel közössĂ©gen belĂŒli adĂłszĂĄmot kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn, ha ĂFA mentesen akar közössĂ©gen belĂŒlrĆl (MagyarorszĂĄgon kĂvĂŒlrĆl) vĂĄsĂĄrolni valaki. Akkor a közössĂ©gen belĂŒli nem adĂłalany jogi szemĂ©lynek is kell közössĂ©gen belĂŒli adĂłszĂĄmĂĄnak lennie ĂFA mentes vĂĄsĂĄrlĂĄshoz? Cikk: https://ado.hu/ado/az-eu-afa-rendszerenek-atfogo-reformja-a-kozosseg-ertekesites-adomentessegenek-feltetelei-2020-tol-2-resz/
_FrissĂtve (2020.11.25 14:05):_ A specifikĂĄciĂł szerint: "A hĂĄrom adĂłszĂĄm közĂŒl az adatszolgĂĄltatĂĄsban csak egy adhatĂł meg. Ha a szĂĄmlĂĄn esetlegesen több vevĆi adĂłszĂĄm szerepel (pl. belföldi adĂłszĂĄm, közössĂ©gi adĂłszĂĄm), akkor az adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl azt az adĂłszĂĄmot kell kivĂĄlasztani, amit Ăfa törvĂ©ny szerint a szĂĄmlĂĄn egyĂ©bkĂ©nt fel kell tĂŒntetni." A kĂ©rdĂ©sem az lenne, hogy van olyan eset, amikor kĂ©t magyar adĂłalany közti ĂŒgyletnĂ©l a vevĆ közössĂ©gi adĂłszĂĄmĂĄt kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn?
Köszönöm a vĂĄlaszokat elĆre is.
@NTCA-tax
A customerVatStatus bevezetĂ©se a jelenlegi Ă©rtĂ©keivel mennyiben pontosĂtja a vevĆ tĂpusĂĄnak egyĂ©rtelmƱsĂtĂ©sĂ©t?
Ez ĂĄltal marad-e a fentebb definiĂĄlt 5 vevĆ tĂpus vagy bĆvĂŒlt a lehetĆsĂ©g?
SzeretnĂ©m ha pontosĂtanĂĄk a fentebb közölt listĂĄt, hogy mely esetekben mely adatok megadĂĄsa kötelezĆ: _AdĂłszĂĄmok közĂŒl (customerVatData) a hĂĄrombĂłl egy megadhatĂł, de nem kötelezĆ._
A changelogot tovĂĄbb olvasva kicsit mĂ©g bizonytalanabb lett az ismertetĆ:
_A vevĆ adatainak felĂrĂĄsĂĄt mĂĄr Ășgy kell kezdened, hogy a customerVatStatus tagban megadod, hogy a szĂĄmla vevĆje belföldi ĂFA alany/nem ĂFA alany termĂ©szetes szemĂ©ly/ egyĂ©b._ (itt mĂĄr mĂĄs jelentĂ©sek jelennek meg, mint a fentebbi kiemelĂ©snĂ©l 2.8.1)
Szerintem ha mĂĄr bevezetĂ©sre kerĂŒlt a customerVatStatus, akkor az OTHER Ă©rtĂ©k helyett miĂ©rt nem lehet itt egyĂ©rtelmƱen megadni a lehetĆsĂ©geket?
Ăj Ă©rtĂ©kek bevezetĂ©sĂ©vel a tovĂĄbbi mezĆk kitöltĂ©se is egyĂ©rtelmƱvĂ© vĂĄlhatna. Azaz OTHER helyett legyen Ă©rtĂ©ke:
RemĂ©lem minden lehetĆsĂ©get felsoroltam.
Szerintem a NAV szemszögĂ©bĆl megfogalmazhatĂł minden lehetĆsĂ©g Ă©s az OTHER lehetĆsĂ©g elfelejthetĆ.
Tiisztelt @HWKF elnĂ©zĂ©sedet kĂ©rem hogy kĂ©retlenĂŒl Ărok.
A per pillanatnyi ĂĄllapot szerint:
_DOMESTIC_: cĂm Ă©s magyar adĂłszĂĄm kötelezĆ
_PRIVATE_PERSON_: minden magånszemély, akår EU-s akår 3. ållam beli
(cĂmet tilos az XML-be adĂłszĂĄm termĂ©szetesen nincs)
_OTHER_:
belföldi, adĂłszĂĄmmal nem rendelkezĆ szervezet
( cĂm kötelezĆ adĂłszĂĄm termĂ©szetesen nincs)
KĂŒlföldi, EU-s vagy 3. ĂĄllambeli adĂłszĂĄmmal nem rendelkezĆ szervezet
(merthogy ez is lehetsĂ©ges. cĂm kötelezĆ adĂłszĂĄm nincs)
kĂŒlföldi EU-s vagy 3. ĂĄllambeli cĂ©g (nevezzĂŒk adĂłalanynak)
(cĂm kötelezĆ adĂłszĂĄm ha ismert XML-be beĂrni
ha nem ismert ĂŒresen marad)
BĂĄrhogy csoportosĂt a NAV a vĂ©geredmĂ©ny ugyanez.
SzĂ©tbonthatnĂĄk 15-20 tĂ©telre is , de ezzel a hĂĄrom fĆ csoporttal is
kitölthetĆ az XML, pont Ășgy mint az elĆzĆ csoportosĂtĂĄssal,
EgyĂ©bkĂ©nt az elĆzĆ szerintem jobb volt.
Még egyszer elnézést és vålaszoljon @NTCA-tax
@KMGY100 Az elĆzĆ szerintem is jobb volt (rĂ©szben), ez a mostani sokkal bizonytalanabb, azaz lazĂĄbb. Ăgy a mĂłdosĂtĂĄs bevezetĂ©se nem javĂtott a dolgokon. De javĂthatna ha tovĂĄbb pontosĂtanĂĄk.
Azt ĂrjĂĄk, hogy _Több jelzĂ©s Ă©rkezett githubon Ă©s egyĂ©b fĂłrumokon, hogy az eddigi privatePersonIndicator magĂĄnszemĂ©ly jelölĆvel nem minden ĂŒzleti eset megkĂŒlönböztethetĆ_ HĂĄt az Ășjjal szerintem nem valĂłsult meg ,hogy minden ĂŒzleti eset megkĂŒlönböztethetĆ legyen.
A rĂ©gi definĂciĂł szerint EU-s vagy 3. orszĂĄgbĂ©li esetben kötelezĆ volt az adĂłszĂĄm megadĂĄsa. Akkor itt a kötelezĆsĂ©g egyĂ©rtelmƱen csak lehetĆsĂ©ggĂ© vĂĄlik?
MĂĄsrĂ©szt Ćk javasoljĂĄk, hogy _Javasoljuk, hogy ennek az informĂĄciĂłnak a bevitelĂ©re legyen UI beviteli funkciĂł (amennyiben mĂĄs ĂŒzleti logika alapjĂĄn ez nem derĂŒl ki) Ă©s ezt a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂtĆ felhasznĂĄlĂł adja meg_
Ezt valamire Ă©pĂteni kĂ©ne, amit a felhasznĂĄlĂłnak el lehet magyarĂĄzni, hogy miĂ©rt is szĂŒksĂ©ges ezt neki megadnia. SzeretnĂ©nk egyĂ©rtelmƱ listĂĄt megjelenĂteni a szĂĄmĂĄra.
HarmadrĂ©szt a 3.2.1 pontban a következĆ ĂĄllĂtĂĄsok sem egyĂ©rtelmƱek:
Azaz ugyanazon OTHER Ă©rtĂ©k mellett egyszer kötelezĆen meg kell adni az adĂłszĂĄmot, a mĂĄsikban pedig csak lehet.
Valamint a magyar adĂłszĂĄm megadĂĄsa miĂ©rt szerepel lehetĆsĂ©gkĂ©nt az OTHER Ă©rtĂ©k megadĂĄsa mellett? Nem mindegyik magyar adĂłszĂĄmmal rendelkezĆ cĂ©g/szervezet minĆsĂŒl belföldi adĂłalanynak?
A cégek közötti adat åtadåsok miatt is hasznos lenne, ha lenne egy egyértelmƱ lista.
A mi rendszerĂŒnkbe is Ă©rkezhetnek kĂŒlsĆ (esetleg kĂŒlföldi) cĂ©gektĆl partneradatok, amelyre kĂ©sĆbb szĂĄmlĂĄzni kell. Ilyenkor ugyebĂĄr nem nĂĄlunk van UI beviteli funkciĂł, azaz kĂ©rnĂŒnk kell tĆlĂŒk, hogy mĂĄr Ășgy kĂŒldjĂ©k az adatokat, hogy a vevĆ tĂpusĂĄt egyĂ©rtelmƱsĂtettĂ©k. UtĂłlag nem igazĂĄn dönthetĆ el, hogy melyik micsoda, ezĂ©rt ajĂĄnlja a NAV is, hogy a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂtĆ adja meg.
JĂł lenne, ha nem nekĂŒnk kĂ©ne összeĂĄllĂtani, hogy kit hova kell sorolni Ă©s mikor mit kell megadni, hogy egyĂ©rtelmƱen összeĂĄllĂthatĂł legyen az OSZ xml tartalma.
Sokat segĂtene ezen, ha a NAV egyĂ©rtelmƱ besorolĂĄst ajĂĄnlana ki, ahol pontosan meg van adva, hogy melyik tĂpusnĂĄl melyik adat kötelezĆ vagy nem kötelezĆ.
Jelenleg van a rendszerben olyan szemĂ©ly, aki kiĂĄllĂtja a szĂĄmlĂĄt Ă©s itt Ć mĂ©g tud az adatokon vĂĄltoztatni. De kĂ©sĆbb tervezzĂŒk a szĂĄmlĂĄzĂĄst automatizĂĄlni Ă©s ilyenkor mĂĄr tĂ©nyleg pontosnak kĂ©ne lennie a kapott adatoknak.
Ăs tegyĂŒk hozzĂĄ, hogy a lĂĄnc legelejĂ©n lĂ©vĆ UI felĂŒleten vĂ©gĂŒl nem olyan ember fogja az adatokat beĂĄllĂtani, aki szĂĄmlĂĄz, hanem esetlegesen maga a vevĆ alanya fogja megadni a sajĂĄt adatait, ahol neki kĂ©ne egyĂ©rtelmƱen megadnia (illetve tĆle kell egyĂ©rtelmƱen bekĂ©rni), hogy Ć melyik eset. Ăs ha nem jĂłl hatĂĄrozta meg sajĂĄt magĂĄt, akkor utĂłlag kellene bekĂ©rni, vagy meg kell tagadni az automata szĂĄmlĂĄzĂĄs lehetĆsĂ©gĂ©t.
A jelenlegi other Ă©rtĂ©k mellett Ășgy Ă©rzem tĂșl sok lesz az ĂŒres adĂłszĂĄm mezĆ, mivel nem kötelezĆ.
Javasolt Ă©rtĂ©kek a customerVatStatus beĂĄllĂtĂĄsĂĄhoz (csak magyarul):
SzĂĄndĂ©kosan lazult fel a korĂĄbbi szabĂĄly, amelynek alapjĂĄn a korĂĄbbi 5 lehetĆsĂ©get belĆttĂŒk?
Milyen elvåråsai vannak a NAV-nak az OTHER érték megadåsa esetén?
SzeretnĂ©k pontosĂtĂĄst kĂ©rni, hogy a _belföldi/kĂŒlföldi nem ĂFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_ az többet vagy mĂĄst jelent-e a következĆknĂ©l:
Fontos-e, hogy most szerepel az ĂFA szĂł a megfogalmazĂĄsban, mikor korĂĄbban nem szerepelt?
@HWKF tovåbbra is elnézésedet kérem
most van hĂĄrom csoport (Ă©n is magyarul Ărom)
-BELFĂLDI (magyar) ADĂALANY
-MAGĂNSZEMĂLY
-EGYĂB
Ărtem, hogy nĂĄlad a vevĆnek kell önmagĂĄt besorolni valamelyik kategĂłriĂĄba
EzĂ©rt Ă©n az EGYĂB kategĂłriĂĄt a sajĂĄt programomban tovĂĄbb bontanĂĄm Ă©s a
partnerem elĂ© mĂĄr csak a bĆvĂtett bontĂĄst teszem (pĂ©ldĂĄul):
Ăs ezt illesztem az XML-hez az adĂłszĂĄm tagok kitöltĂ©sĂ©vel vagy
ĂŒresen hagyĂĄsĂĄval , ahogy a partner önmagĂĄt jelölte.
Szerintem bĂĄrhogy, ĂzlĂ©s szerint bonthatĂł az EGYĂB kategĂłria
csak illeszteni kell az XML adott mezĆihez.
Még egyszer elnézést.
Tudom, vĂĄlaszt @NTCA-tax -tĂłl vĂĄrsz
Az issue vĂ©ge felĂ© feltett kĂ©rdĂ©seket ebben az issue-ban tĂĄrgyaljuk mĂ©lyebben: https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/582 Amennyiben a vevĆi stĂĄtusszal kapcsolatban lenne kĂ©rdĂ©setek, akkor ott folytassuk a beszĂ©lgetĂ©st.
Most helpful comment
Az API 3.0 doksiban a 83. (93.) oldalon lĂ©vĆ tĂĄblĂĄzatbĂłl hiĂĄnyzik ez a "Nem magĂĄnszemĂ©ly nem adĂłalany" / "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" / "Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" lehetĆsĂ©g kifejtĂ©se.