Online-invoice: OSZv3: Kell-e Ă©s ha igen, akkor hogyan kell adatot szolgĂĄltatni az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄkrĂłl?

Created on 26 Sep 2020  Â·  43Comments  Â·  Source: nav-gov-hu/Online-Invoice

Idézet a Changelog 3.0-ból:
_2021.01.01-tƑl kötelezƑ adatot szolgĂĄltatni a közössĂ©gi export szĂĄmlĂĄkrĂłl, illetve a nem ÁFA alanyok szĂĄmĂĄra kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄkrĂłl is. Ezeknek a fogadĂĄsĂĄhoz a customerInfo csomĂłpont ĂĄtalakul, ennek segĂ­tsĂ©gĂ©vel elkĂŒlönĂ­thetƑk a belföldi, közössĂ©gi valamint harmadik orszĂĄgos szĂĄmlĂĄk illetve a magĂĄnszemĂ©ly vevƑknek szĂłlĂł szĂĄmlĂĄk is. SzintĂ©n vĂĄltozĂĄs, hogy a 3.0-ban a magyar, közössĂ©gi Ă©s harmadik orszĂĄgos adĂłszĂĄmok nem Ă­rhatĂłk fel egymĂĄs mellĂ©, kizĂĄrĂłlag egyet lehet közĂŒlĂŒk megadni. (technikailag a korĂĄbbi sequence choice stuktĂșrĂĄvĂĄ alakul) A magĂĄnszemĂ©lynek (ide nem Ă©rtve az adĂłszĂĄmos magĂĄnszemĂ©lyt, illetve az egyĂ©ni vĂĄllalkozĂłt) kiĂĄllĂ­tott szĂĄmla adatszolgĂĄltatĂĄsa nem tartalmazhat nĂ©v-Ă©s cĂ­madatokat, ezĂ©rt a sĂ©mĂĄban ezen elemek opcionĂĄlissĂĄ vĂĄltak. A fenti szabĂĄlynak nem megfelelƑ adatszolgĂĄltatĂĄsokat a rendszer blokkolĂł validĂĄciĂłval elutasĂ­tja. (a nem magĂĄnszemĂ©lynek szĂłlĂł adatszolgĂĄltatĂĄsokon pedig tovĂĄbbra is kötelezƑ elem a nĂ©v Ă©s a cĂ­m)_
_A vevƑ adatainak felĂ­rĂĄsĂĄt mĂĄr Ășgy kell kezdened, hogy a privatePersonIndicator tagban megadot hogy a szĂĄmla vevƑje magĂĄnszemĂ©ly-e. A tag helye sorrendben legelƑl van a customerInfo tagen belĂŒl. Javasoljuk, hogy ennek az informĂĄciĂłnak a bevitelĂ©re legyen UI beviteli funkciĂł (amennyiben mĂĄs ĂŒzleti logika alapjĂĄn ez nem derĂŒl ki) Ă©s ezt a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­tƑ felhasznĂĄlĂł adja meg, mert a vevƑ adĂłszĂĄmĂĄnak a hiĂĄnya nem feltĂ©tlen jelenti azt hogy a vevƑ egyben magĂĄnszemĂ©ly is, nehĂ©z az algoritmizĂĄciĂł. (pl egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł vevƑk szĂĄmlĂĄi)
Minden nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄnĂĄl a vevƑi adĂłszĂĄmot Ășj Xpath alatt, a customerInfo/customerVatData alatt lehet megadni, ezt kezeld le magadnĂĄl. Figyelj rĂĄ, hogy nem lesz feltĂ©tlenĂŒl minden nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄnĂĄl adĂłszĂĄm (pl. gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄz, egyesĂŒlet stb.)
ÉpĂ­ts kitöltĂ©si logikĂĄt a vevƑi adatok XML-ben törtĂ©nƑ szerepeltetĂ©sĂ©re:
ha a vevƑ nem magĂĄnszemĂ©ly akkor
a magyar (plusz opcionĂĄlisan az ÁFA csoport) adĂłszĂĄm (customerTaxNumber+groupMemberTaxNumber), a közössĂ©gi adĂłszĂĄm (communityVatNumber) Ă©s a harmadik orszĂĄgos adĂłszĂĄm (thirdStateTaxId) közĂŒl kizĂĄrĂłlag egyet lehet megadni
ha a vevƑ magĂĄnszemĂ©ly akkor
sem nĂ©v (customerName), sem cĂ­m (customerAddress), sem pedig vevƑ adĂłszĂĄmot (customerVatData) tartalmazĂł csomĂłpont nem adhatĂł meg_

Az én olvasatomban akkor 5 kategória van:

  • magĂĄnszemĂ©ly (bel- Ă©s kĂŒlföldi): privatePersonIndicator=True
  • belföldi adĂłalany adĂłszĂĄmmal: privatePersonIndicator=False, customerTaxNumber (+groupMemberTaxNumber)
  • adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©ly): privatePersonIndicator=False. Ez önmagĂĄban elegendƑ?
  • közössĂ©gi adĂłzĂĄs alĂĄ esƑ adĂłalany: privatePersonIndicator=False, communityVatNumber
  • harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: privatePersonIndicator=False, thirdStateTaxId
question

Most helpful comment

Az API 3.0 doksiban a 83. (93.) oldalon lĂ©vƑ tĂĄblĂĄzatbĂłl hiĂĄnyzik ez a "Nem magĂĄnszemĂ©ly nem adĂłalany" / "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" / "Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" lehetƑsĂ©g kifejtĂ©se.

All 43 comments

"""Kell-e Ă©s ha igen, akkor hogyan kell adatot szolgĂĄltatni az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©lyes szĂĄmlĂĄkrĂłl?"""
CĂ­madatok : kĂŒldendƑ
AdĂłszĂĄmok: nincsenek

Fentiekkel kapcsolatban kĂ©rdĂ©sem a következƑ:
Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂ­mzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy
a szåmla XML tartalmazza a címzett nevét és címét, akkor mi a helyzet ?
RetorziĂł, bĂŒntetĂ©s vĂĄrhatĂł ?

Mert:
A 2.0-ban csak ADÓALANY Ă©s NEM ADÓALANY elkĂŒlönĂ­tĂ©s szerepelt.
A 3.0 - ban belĂ©pett a MAGÁNSZEMÉLY kategĂłria .
Kezdetben (vagy hosszabb idƑn keresztĂŒl) szinte biztos hogy a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂłja
akaratlanul (vagy tudatlanul) megcserĂ©li a MAGÁNSZEMÉLY Ă©s a NEM ADÓALANY kategĂłriĂĄt,
mĂ©g akkor is ha felhĂ­vjuk a figyelmet , hogy a NEM ADÓALANY definĂ­ciĂł pontos meghatĂĄrozĂĄsa:
NEM ADÓALANY DE NEM IS MAGÁNSZEMÉLY

Sziasztok!

@HWKF

adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©ly): privatePersonIndicator=False. Ez önmagĂĄban elegendƑ?

Nem, nem elĂ©g. Ahogy @KMGY100 is mondja, privatePersonIndicator = false esetĂ©n kötelezƑ a nĂ©v Ă©s cĂ­madat.

@KMGY100

Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂ­mzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy a szĂĄmla XML tartalmazza a cĂ­mzett nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t, akkor mi a helyzet ?

ERROR-t fog kapni rĂĄ Ă©s nem fog bemenni az adatszolgĂĄltatĂĄs. SzĂłval implicit igen, lesz retorziĂł, de az elmaradt adatszolgĂĄltatĂĄs miatt. Olyan adatot amit nem kezelhetĂŒnk, azt nem engedjĂŒk be.

Pontosítom a kérdésemet:
Ha a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂłja a magĂĄnszemĂ©lynek cĂ­mzett szĂĄmlĂĄt Ășgy kĂŒldi be, hogy a NEM ADÓALANY DE NEM IS MAGÁNSZEMÉLY opciĂłt vĂĄlasztotta (akaratlanul vagy tudatlanul) akkor szĂĄmla XML tartalmazza a cĂ­mzett (magĂĄnszemĂ©ly) nevĂ©t Ă©s cĂ­mĂ©t.
Ekkor mi a helyzet ?

Ez a helyzet elƑfordulhat Ă©s ĂĄllĂ­tom hogy elƑ is fog fordulni, mert a 2.0-ban hozzĂĄszokott a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂłja hogy a magĂĄnszemĂ©ly a NEM ADÓALANY kategĂłriĂĄba tartozott.

TehĂĄt:
Ha elƑ fog fordulni a vĂĄzolt helyzet retorziĂł, bĂŒntetĂ©s vĂĄrhatĂł ?

Értem mĂĄr. ElnĂ©zĂ©st hogy elsƑre nem erre vĂĄlaszoltam. KĂ©rek segĂ­tsĂ©get @NTCA-tax -tĂłl.

Biztosan hosszasan meg lett fontolva (GDPR) de azĂ©rt megkĂ©rdezem: MiĂ©rt nem kĂŒldhetƑ fel a magĂĄn szemĂ©ly neve, cĂ­me is?
A szĂĄmla kötelezƑ eleme. A szĂĄmlĂĄt a szĂĄmla tĂ©rben a szĂĄmla kibocsĂĄtĂłja, vevƑje illetve a NAV lĂĄthatja.
Mivel a magĂĄnszemĂ©ly (nem adĂłalany) nem lĂĄthatja a sajĂĄt szĂĄmlĂĄit sem (nincs hozzĂĄfĂ©rĂ©se), Ă­gy magĂĄnszemĂ©lynek szĂłlĂł szĂĄmlĂĄk esetĂ©n betekintĂ©sre csak a NAV-nak, illetve a szĂĄmla kibocsĂĄtĂłjĂĄnak van lehetƑsĂ©ge.

Üdv
Ede

A kérdésem csak a privatePersonIndicator-ra és a CustomerVatDataType-ra hegyezte ki a dolgot, ezért sem írtam név és cím adatot sehova sem. De akkor pontosítom:
Akkor jĂłl lĂĄtom, hogy az alĂĄbbi 5 kategĂłria lefedi a lehetƑsĂ©geket?

  • magĂĄnszemĂ©ly (bel- Ă©s kĂŒlföldi): privatePersonIndicator=True, nincs CustomerVatDataType, nincs nĂ©v Ă©s nincs cĂ­madat
  • adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli nem magĂĄnszemĂ©ly): privatePersonIndicator=False, nincs CustomerVatDataType, nĂ©v, cĂ­madat
  • belföldi adĂłalany adĂłszĂĄmmal: privatePersonIndicator=False, customerTaxNumber (+groupMemberTaxNumber), nĂ©v, cĂ­madat
  • közössĂ©gi adĂłzĂĄs alĂĄ esƑ adĂłalany: privatePersonIndicator=False, communityVatNumber, nĂ©v, cĂ­madat
  • harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: privatePersonIndicator=False, thirdStateTaxId, nĂ©v, cĂ­madat

AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly esetĂ©n, akkor elegendƑ a nĂ©v Ă©s cĂ­madat mellett a privatePersonIndicator=False megadĂĄsa Ă©s a CustomerVatDataType csomĂłpont elhagyĂĄsa?

@KMGY100 A v2-ben nem "ADÓALANY" Ă©s "NEM ADÓALANY" elkĂŒlönĂ­tĂ©s szerepelt, hanem "BELFÖLDI ADÓALANY" Ă©s "NEM BELFÖLDI ADÓALANY".
Ami a v3-ban szerintem Ă­gy vĂĄltozott:

  • MAGÁNSZEMÉLY (adĂłszĂĄmmal nem rendelkezƑ, azaz nem adĂłalany bel- Ă©s kĂŒlföldi termĂ©szetes szemĂ©lyek)
  • BELFÖLDI ADÓALANY (belföldi adĂłszĂĄmmal rendelkezƑ adĂłalany jogi Ă©s termĂ©szetes szemĂ©lyek)
  • KÜLFÖLDI ADÓALANY (közössĂ©gi vagy harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłszĂĄmmal rendelkezƑ adĂłalany jogi Ă©s termĂ©szetes szemĂ©lyek)
  • NEM ADÓALANY (adĂłszĂĄmmal nem rendelkezƑ bel- Ă©s kĂŒlföldi jogi szemĂ©lyek)

Így azt a vevƑt, akit eddig "nem belföldi adĂłalany" kategĂłriĂĄba soroltak, azt ĂĄt kell soroltatni a "magĂĄnszemĂ©ly", "kĂŒlföldi adĂłalany" Ă©s a "nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" kategĂłriĂĄkba.

@HWKF
Köszönöm reagålåsod de:
""Így a felhasznĂĄlĂł sem fogja összekeverni."" aha.... ahogy azt te gondolod.
@NTCA-tax -tól vårom a kérdésemre a vålaszt.

@KMGY100 Közben javítottam a hozzåszolåsomat. Måsrészt tényleg a NAVtól vårjuk a vålaszokat.

A kezdeti idƑszakban biztosan lesznek ebben mĂ©g keveredĂ©sek, hiszen 2020. jĂșlius 1-jĂ©n azt is sokaknak meg kellett magyarĂĄzni, ki az adĂłalany. Ez is egy folyamat lesz, ahogy eljutnak a szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂłk a megfelelƑ gyakorlatig.

AlapvetƑen jĂł a meglĂĄtĂĄsotok a vevƑi csoportokkal kapcsolatban. KizĂĄrĂłlag ĂĄfa törvĂ©ny oldalĂĄrĂłl a következƑ csoportokat lehet lĂ©trehozni:

  • MagĂĄnszemĂ©ly (belföldi, közössĂ©gi Ă©s harmadik orszĂĄgos is): nĂ©v Ă©s a cĂ­m kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn, de az adatszolgĂĄltatĂĄsban nem lehet benne. Amennyiben a privatPersonIndicator=true Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban van nĂ©v, cĂ­m, akkor megy az error.
  • Belföldi adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m, belföldi adĂłszĂĄm kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • KözössĂ©gi adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m, közössĂ©gi adĂłszĂĄm kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm nem kötelezƑ, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • Nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban, adĂłszĂĄmuk nincsen.

FelhasznĂĄlĂłi oldalon az elsƑ Ă©s az utolsĂł közötti elkĂŒlönĂ­tĂ©snĂ©l lehetnek problĂ©mĂĄk. Az utolsĂł kategĂłria pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ egyesĂŒlet, alapĂ­tvĂĄny, kizĂĄrĂłlag közhatalmi tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzƑ szervezet stb. sorolhatĂł bele. A magĂĄnszemĂ©ly kategĂłria pedig a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ (vagy az adott vĂĄsĂĄrlĂĄsnĂĄl nem ekkĂ©nt fellĂ©pƑ) termĂ©szetes szemĂ©lyi kört jelenti.

EgyĂ©bkĂ©nt a magĂĄnszemĂ©ly Ă©s egyĂ©ni vĂĄllalkozĂł közötti elkĂŒlönĂ­tĂ©s eddig is problĂ©ma volt, de jelenleg is az az alapvetƑ elvĂĄrĂĄs, hogy legalĂĄbb legyen valamilyen logikus elvĂĄlasztĂĄs a kĂ©t csoport között. A magĂĄnszemĂ©ly Ă©s a nem adĂłalany nem magĂĄnszemĂ©ly között is ez lehet az alapvetƑ elvĂĄrĂĄs. Nem az egyedi hibĂĄknĂĄl Ă©rzĂŒnk problĂ©mĂĄt, hanem a rendszerszerƱ hibĂĄknĂĄl (pĂ©ldĂĄul az adĂłzĂł vagy annak rendszere nem is akar kĂŒlönbsĂ©get tenni a kĂ©t kategĂłria között).

RemĂ©lem a fentiek segĂ­tsĂ©get tudnak nyĂșjtani a megfelelƑ eligazodĂĄsban. Ha valamire nem tĂ©rtem ki, akkor jelezzĂ©tek.

Azt nem Ă©rtem, hogy ebben miĂ©rt nem kell, sƑt nem szabad bekĂŒldeni a magĂĄnszemĂ©ly nĂ©v cĂ­m adatĂĄt, amikor a PTGSZLAH ÁNYK nyomtatvĂĄnyon pedig kötelezƑ, a nyugta helyett magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂ­tott szĂĄmla esetĂ©ben? Pedig mind a kettƑ a NAV-hoz kerĂŒl be.

A PTGSZLAH nyomtatvåny nem kapcsolódik az Online Szåmla rendszerhez és erre a kérdésre nem is fogok tudni egzakt vålaszt adni.

Csak beleakadtam az issue zĂĄrĂĄsa gombba... Ha van valami kĂ©rdĂ©setek a vevƑi adatkörrƑl, azokat ezen az issue-n belĂŒl megbeszĂ©lhetjĂŒk.

@NTCA-tax MĂĄr korĂĄbban egy mĂĄsik topikban volt rĂłla szĂł, hogy szoftveresen nehĂ©z eldönteni, hogy milyen kategĂłriĂĄba esik az adott vevƑ a felsorolt 5 kategĂłria közĂŒl, kĂŒlönös tekintettel az 1. Ă©s 5. opciĂłk esetĂ©n. Sok szoftverben az eddigi gyakorlat (a mi programunkban is Ă©s vevƑkĂ©nt ezt tapasztaltam mĂĄshol is) az volt, hogy ha nem adott meg a vevƑ adĂłszĂĄmot, akkor kĂ©rdĂ©st tett fel a program/felhasznĂĄlĂł, hogy a vevƑ adĂłalany-e?
Ha a jövƑben is szeretnĂ©nk a szoftverben segĂ­tsĂ©get adni a felhasznĂĄlĂłnak ahhoz, hogy helyes kategĂłriĂĄba sorolja be a vevƑjĂ©t, akkor jĂł lenne, ha egysĂ©ges terminolĂłgiĂĄt hasznĂĄlna mindenki a szoftverĂ©ben, a NAV szĂĄmlĂĄzĂł programjĂĄban, stb.

Ez a "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" elĂ©g katyvaszos, mert az 1. pontban lĂ©vƑ magĂĄnszemĂ©ly sem adĂłalany, mĂ©gis az 1. Ă©s az 5. pont eltĂ©rƑ adatot kĂ©r az adatszolgĂĄltatĂĄsba.

@NTCA-tax Milyen terminológiákat fog használni az NAV-os Online Számlázó Rendszer a vevƑ megfelelƑ kategóriába való besorolásához?
@NTCA-developer Fog-e "prĂłbĂĄlkozni" a NAV-os Online SzĂĄmlĂĄzĂł Rendszer valamilyen "algoritmus" alapjĂĄn eldönteni, hogy a vevƑ melyik kategĂłriĂĄba esik? Ha igen, akkor szĂ­vesen vennĂ©m, ha megosztĂĄsra kerĂŒlne az algoritmus lĂ©nyege.

A PTGSZLAH nyomtatvåny nem kapcsolódik az Online Szåmla rendszerhez és erre a kérdésre nem is fogok tudni egzakt vålaszt adni.

Nem is vĂĄlaszt vĂĄrtam, csak felhĂ­vtam a figyelmet egy visszĂĄssĂĄgra amivel nekĂŒnk egyĂŒtt kell Ă©lni Ă©s kĂ©t irĂĄnyba fejleszteni.
A NAV ĂĄltal kĂ©rt adathalmaz, egyszer kötelezƑ, mĂĄskor meg tilos megadni.

Tényleg jó volna, ha NAV adna a "nem magånszemély és nem adóalany" opcióra egy egységes megfogalmazåst.
Ha jĂłl jött ki a sakkozĂĄs, akkor viszont csak azok a jogi szemĂ©lyek esnek ebbe a csoportba, akiknek nincs adĂłszĂĄmuk. EzĂ©rt nĂĄlunk a "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" merĂŒlt fel ötletkĂ©nt.

_Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm nem kötelezƑ, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is._
Ha a harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłszĂĄmot nem adjĂĄk meg, akkor az adatszolgĂĄltatĂĄsban lĂ©tre kell hozni "thirdStateTaxId" elemet, de ĂŒresen kell hagyni?
Mert kĂŒlönben összekeverhetƑ a "Nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłriĂĄval.

@NTCA-tax
""_Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany:_ nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm _nem kötelezƑ_, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.""
Ez biztos ?
Hiszen:

  1. customerTaxNumber
  2. communityVatNumber
  3. thirdStateTaxId

@NTCA-tax meghatĂĄrozĂĄsai _"vevƑi csoportokra"_ vonatkoznak, azonban a szĂĄmlĂĄkrĂłl Ă©s a mĂłdosĂ­tĂł okiratokrĂłl kell eldönteni azt, hogy belföldi, vagy közössĂ©gi, vagy 3. orszĂĄgbeli.
Ehhez az ÁFA törvĂ©nyben elĂ©g bonyolult Ă©s kĂŒlönös szabĂĄlyok vannak meghatĂĄrozva, olyanok, amelyek sok minden körĂŒlmĂ©nyt figyelembe vesznek, többek között a teljesĂ­tĂ©s helyĂ©t, hogy csak a legegyszerƱbbet emlĂ­tsem.
Azt akarom ezzel jelezni, hogy pusztĂĄn a "vevƑi csoport" alapjĂĄn nem lehet mindig eldönteni a bizonylat belföldi, közössĂ©gi, vagy 3. orszĂĄgbeli mivoltĂĄt.
Ha egy belföldi adóalanynak terméket értékesítenek, és a teljesítés helye 3.orszåg, akkor az a szåmla 3. orszågbelinek szåmít.
Ha egy DE adĂłalany a vevƑ, de a termĂ©kĂ©rtĂ©kesĂ­tĂ©s helye 3. orszĂĄg, akkor az a szĂĄmla 3. orszĂĄgbelinek szĂĄmĂ­t.
Ha egy belföldi adóalanynak értékesítek, de CZ-ben van a teljesítés helye, akkor az közösségi értékesítésnek szåmít. stb.
Ezek csak egyszerƱsĂ­tett pĂ©ldĂĄk, a valĂłsĂĄg ennĂ©l sokkal-sokkal bonyolultabb (ki a szĂĄllĂ­tmĂĄnyozĂł, az kinek a megbĂ­zĂĄsĂĄbĂłl jĂĄr el, megmunkĂĄlĂĄsra kerĂŒlt-e oda a termĂ©k stb.).
Közelebb vinne a valósåghoz annak a vizsgålata, hogy milyen adószåm alatt történik az értékesítés.
Akkor viszont ki fog derĂŒlni az a helytelen gyakorlat, hogy hibĂĄs az, ha egy belföldi szĂĄmlĂĄn szerepeltetnek EU adĂłszĂĄmot, akĂĄr az eladĂłi, akĂĄr a vevƑi oldalon.

A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂ­vesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂ­tĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban.

@KMGY100 -nek igaza van, hogy a hĂĄrom elem közĂŒl az egyiket kötelezƑ megadni, viszont vegyĂ©tek figyelembe, hogy a felette lĂ©vƑ customerVatData opcionĂĄlis.

@Macskafarka vĂ©lemĂ©nyĂ©t osztom, hogy kizĂĄrĂłlag a vevƑi csoportok felosztĂĄsĂĄt jelenti, ugyanakkor a vevƑi csoport meghatĂĄrozza a teljesĂ­tĂ©s helyĂ©t is. Az a tĂ©ny, hogy egy adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl egy vevƑ csak egy zĂĄszlĂł alatt hajĂłzhat rĂĄkĂ©nyszerĂ­ti a szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂłkat a precĂ­zebb munkĂĄra. Így el lehet kerĂŒlni az olyan szĂĄmlĂĄkat, ahol a vevƑnek pĂ©ldĂĄul a belföldi adĂłszĂĄma Ă©s a nĂ©met ĂĄfa regisztrĂĄciĂłja is fel van tĂŒntetve, vagy a vevƑnĂ©l több ĂĄfa regisztrĂĄciĂłt lĂĄtunk. Ez biztosan a kezdetekben sok adĂłzĂłi problĂ©mĂĄt fog szĂŒlni, ugyanakkor egy kicsit hosszabb tĂĄvon a helyes Ă©s egyĂ©rtelmƱ szĂĄmlakiĂĄllĂ­tĂĄs irĂĄnyĂĄba fog vezetni.

A korĂĄbbi bejegyzĂ©semben arra prĂłbĂĄltam utalni, hogy aki a vevƑit törzsesĂ­tve kezeli, Ă©s több adĂłszĂĄma van a vevƑnek Ă©s sajĂĄt magĂĄnak is, (pl. belföldi, közössĂ©gi1, közössĂ©gi2, stb) annak fel kell kĂ©szĂŒlnie arra, hogy a szĂĄmla kĂ©szĂ­tĂ©skor a megfelelƑt kell bekĂ­nĂĄlnia, vagy a felhasznĂĄlĂłval kivĂĄlasztatnia.
Én is Ă©rzem azt, amit @NTCA-tax Ă­rt, hogy a felhasznĂĄlĂłknĂĄl sok problĂ©mĂĄt fog okozni az, hogy csak egyetlen adĂłszĂĄm szerepelhet a szĂĄmlĂĄn mind kiĂĄllĂ­tĂłi, mind vevƑi oldalon. Ugyanakkor, ha mi (a szĂĄmlĂĄzĂł programok kĂ©szĂ­tƑi) kezdĂŒnk kemĂ©nykedni az ĂŒgyfeleknĂ©l Ă©s az Ƒ jogĂ©rtelmezĂ©sĂŒket figyelmen kĂ­vĂŒl hagyva (pl. ha tĂ©vesnek gondoljuk a több adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t) a sajĂĄt jogĂ©rtelmezĂ©sĂŒnket követve csupĂĄn egyetlen adĂłszĂĄmot szerepeltetĂŒnk, akkor nekĂŒnk kellene adĂłtanĂĄcsokat osztogatni, ami meghaladja a lehetƑsĂ©geinket, Ă©s a felelƑssĂ©gĂŒnket.
Nagyban segĂ­tenĂ© a tisztĂĄzĂłdĂĄst az, ha törvĂ©nyi elƑírĂĄs szabĂĄlyoznĂĄ azt, hogy milyen Ă©s hĂĄny adĂłszĂĄm szerepelhet egy szĂĄmlĂĄn a felek mellett. EnĂ©lkĂŒl nem fog menni.

Lehet, hogy a customerVatData opcionålis, de akkor az keveredést okoz.

  • harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany, van adĂłszĂĄm: privatePersonIndicator=False, customerVatData , thirdStateTaxId, nĂ©v, cĂ­madat
  • harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany, nincs adĂłszĂĄm: privatePersonIndicator=False, nincs CustomerVatDataType, nĂ©v, cĂ­madat
  • adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly: privatePersonIndicator=False, nincs CustomerVatDataType, nĂ©v, cĂ­madat

Így nincs kĂŒlönbsĂ©g az utolsĂł kettƑ között!!!

@Macskafarka A kiállítói oldalon nincsenek lekorlátozva az adószámok. Csak a vevƑi oldal változott, hogy 1 lehet.

@HWKF Pedig Ășgy lenne logikus, hogy a kibocsĂĄtĂł adĂłszĂĄmai közĂŒl is csak a gazdasĂĄgi esemĂ©ny tĂ­pusĂĄnak megfelelƑ egyetlen adĂłszĂĄm szerepeljen a szĂĄmlĂĄn (Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is). Minek legyen rajta a belföldi szĂĄmlĂĄn a kibocsĂĄtĂł EU adĂłszĂĄma, vagy a közössĂ©gi szĂĄmlĂĄn minek legyen rajta a kibocsĂĄtĂł belföldi adĂłszĂĄma? Ezek csak zavart okozhatnak.

@NTCA-supporter @NTCA-tax
Hogyan tudjuk egymĂĄstĂłl megkĂŒlönböztetni az adatszolgĂĄltatĂĄsban az "adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłalanyt" Ă©s a "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalanyokat" (adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly)?
Kell-e ilyen megkĂŒlönböztetĂ©s? A NAV elvĂĄrja-e a megkĂŒlönböztetĂ©st?
Ha igen, akkor hogyan milyen adatokat kell megadni?

@HWKF
A kĂ©t vevƑi csoportot az adĂłjogszabĂĄlyok alapjĂĄn nem lehet megkĂŒlönböztetni, hanem a szĂĄmla adattartalma alapjĂĄn. MindkĂ©t csoportnĂĄl az elvĂĄrt jogszabĂĄlyi minimum a nĂ©v Ă©s cĂ­m feltĂŒntetĂ©se a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban, a harmadik orszĂĄgos adĂłzĂłnĂĄl az adĂłszĂĄm opcionĂĄlis, de attĂłl mĂ©g megadhatĂł. A teljesĂ­tĂ©si hely egyĂ©bkĂ©nt annĂĄl bonyolultabb, minthogy a vevƑ letelepedĂ©se alapjĂĄn meg lehessen ĂĄllapĂ­tani. ÖnmagĂĄban a vevƑadat ehhez kevĂ©s, a vevƑi szerepkörök adatszolgĂĄltatĂĄsban valĂł megkĂŒlönböztetĂ©se ezĂ©rt nem törtĂ©nt meg. Ugyanakkor szĂĄmlĂĄzĂł program oldalĂĄn a felhasznĂĄlĂł szĂĄmĂĄra lehet praktikus megoldĂĄs, de ezt Nektek kell eldöntenetek.

@Macskafarka
Teljesen egyetĂ©rtek azzal, hogy egy közössĂ©gi ĂŒgyletnĂ©l kiĂĄllĂ­tĂłi oldalon a szĂĄmlĂĄn kizĂĄrĂłlag a közössĂ©gi adĂłszĂĄmnak van helye. Ugyanakkor az adatszolgĂĄltatĂĄs sorĂĄn a belföldi adĂłszĂĄm az a közös azonosĂ­tĂł, amelyre egy rendszert fel lehet Ă©pĂ­teni. De ennek nem kell idegennek lenni, hiszen nem kell kĂŒlön bevallĂĄst beadni a belföldi adĂłszĂĄm Ă©s a közössĂ©gi adĂłszĂĄm alatt bonyolĂ­tott ĂŒgyletekrƑl sem.
A vevƑi oldalon az adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t az Áfa törvĂ©ny Ă­rja elƑ. A 169. § d) egyĂ©rtelmƱen leĂ­rja az egyes eseteket, hogy mikor milyen adĂłszĂĄmot kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn. Így az ĂĄltalad kĂ©rt jogszabĂĄlyi rendelkezĂ©s adott. Itt nem a jogszabĂĄllyal van alapvetƑen a problĂ©ma, hanem a gyakorlattal, amely nem ehhez igazodott. Persze ettƑl mindenki fogja Ă©rteni a belföldi adĂłszĂĄm - magyar közössĂ©gi adĂłszĂĄm szerepeltetĂ©sĂ©t egy szĂĄmlĂĄn, csak Ă©ppen az utĂłbbi felesleges, hiszen nem beszĂ©lhetĂŒnk közössĂ©gi ĂŒgyletrƑl. A nagyobb problĂ©mĂĄkat azok az esetek jelentik, amikor a vevƑrƑl annyira mindent akar közölni az Ă©rtĂ©kesĂ­tƑ, hogy felsorol nĂ©gy-öt közössĂ©gi adĂłszĂĄmot. Itt azonban el kell dönteni, mely entitĂĄsnak törtĂ©nt az Ă©rtĂ©kesĂ­tĂ©s. A közössĂ©gi adĂłszĂĄm szerepe egyĂ©bkĂ©nt is felĂ©rtĂ©kelƑdött az irĂĄnyelvi vĂĄltozĂĄsokkal, Ă­gy egyre komolyabbnak kell(ene) tekinteni, hogy mivel jĂĄr annak szerepeltetĂ©se, milyen adĂłzĂłi egyĂ©b kötelezettsĂ©gek fƱzƑdnek hozzĂĄ.
A fentiekkel Ășjra hangsĂșlyozom, hogy az adĂłzĂłi problĂ©mĂĄk nem a 3.0 bevezetĂ©sĂ©vel fognak egy varĂĄzsĂŒtĂ©sre megoldĂłdni, hanem inkĂĄbb a 3.0 fogja felhĂ­vni arra a felhasznĂĄlĂłk figyelmĂ©t, hogy a korĂĄbbinĂĄl sokkal ĂĄtgondoltabbak legyenek a szĂĄmla kiĂĄllĂ­tĂĄsakor.

@NTCA-tax
Nekem a hatĂĄridƑk keveredĂ©se Ă©s a PTGSZLA kapcsĂĄn van kĂ©rdĂ©sem: 2021. januĂĄr 1-tƑl a magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄt is kĂ©ne kĂŒldeni a NAV-hoz, errƑl szĂłl a 3.0, 2021. mĂĄrcius 31-ig kĂŒldhetƑ adat 2.0-val vagyis a 3.0 csak 2021. ĂĄprilis 1-tƑl kötelezƑ. Mi a helyzet e kapcsĂĄn a PTGSZLA vonatkozĂĄsĂĄban? Vagyis, ha a szĂĄmlĂĄkat 2021.01.01-2021.03.31 között 2.0-val kĂŒldöm Ă©s tovĂĄbbra sem kĂŒldöm a magĂĄnszemĂ©ly szĂĄmlĂĄkat, akkor kell PTGSZLA-t töltenem? Vagy ez hogy lesz? Ezt mĂĄr kĂ©ne lassan tudni, mert nem mindegy, hogy 2021-tƑl ki kell-e kötni a programbĂłl a PTGSZLA funkciĂłt vagy sem. Ha januĂĄr 1. lenne az egyetlen hatĂĄridƑ, akkor nem lenne kĂ©rdĂ©s, de Ă­gy az ĂĄtmeneti idƑvel nekem ez zavaros.

A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂ­vesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂ­tĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban.

@NTCA-tax
A 2007. évi CXXVII. törvény az åltalånos forgalmi adóról (azaz ÁFA törvény :wink:) szåmos ponton "nem adóalany jogi személy" kifejezést hasznål, példåul a Szåmlakibocsåtåsi kötelezettség címƱ fejezet 159. § (2). bekezdés a) pontjåban.

Ha ez elfogadott, akkor a mår åltalad is összegzett kategóriåk és megnevezései lehetnének az alåbbiak:

  • MagĂĄnszemĂ©ly (belföldi, közössĂ©gi Ă©s harmadik orszĂĄgos is): nĂ©v Ă©s a cĂ­m kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn, de az adatszolgĂĄltatĂĄsban nem lehet benne. Amennyiben a privatPersonIndicator=true Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban van nĂ©v, cĂ­m, akkor megy az error.
  • Belföldi adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m, belföldi adĂłszĂĄm kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • KözössĂ©gi adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m, közössĂ©gi adĂłszĂĄm kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • Harmadik orszĂĄgbeli adĂłalany: nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ, a harmadik orszĂĄgbeli adĂłszĂĄm nem kötelezƑ, de ha szerepel a szĂĄmlĂĄn, megvan a dedikĂĄlt helye az adatszolgĂĄltatĂĄsban is.
  • Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly: nĂ©v, cĂ­m kötelezƑ a szĂĄmlĂĄn Ă©s az adatszolgĂĄltatĂĄsban, adĂłszĂĄmuk nincsen.

Ha ez Ă­gy jĂł, mĂĄr csak az kellene, hogy legyen egy felsorolĂĄs (akĂĄr a teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂŒl), hogy kik is tartoznak ebbe az ominĂłzus utolsĂł kategĂłriĂĄba. KorĂĄbban ezt Ă­rtad:

Az utolsĂł kategĂłria pĂ©ldĂĄul a gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem vĂ©gzƑ egyesĂŒlet, alapĂ­tvĂĄny, kizĂĄrĂłlag közhatalmi tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzƑ szervezet stb. sorolhatĂł bele

Az API 3.0 doksiban a 83. (93.) oldalon lĂ©vƑ tĂĄblĂĄzatbĂłl hiĂĄnyzik ez a "Nem magĂĄnszemĂ©ly nem adĂłalany" / "AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly" / "Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly" lehetƑsĂ©g kifejtĂ©se.

Ugyanitt (API doksi 3.0) 83. (93) oldalon, irva ez van:

  1. pont: .../communityVatNumber vagy .../thirdStateTaxId töltĂ©se kötelezƑ.

A changelog, de mĂ©g ez a issue is nem elĂ©g jogalap, hogy lehagyjam a harmadikorszĂĄgbeli adĂłzĂł adĂłszĂĄmĂĄt, ha a doksi szerint kötelezƑ. TehĂĄt ezt IS javitani kellene a doksiban.

@bcdel

KĂ©rlek, hogy errƑl csinĂĄlj egy Ășj ticketet invalid taggel, ezt pedig zĂĄrjuk le. Hamarosan megy egy Ășjabb javĂ­tĂł kör a doksira, akkor pedig mĂĄr jĂł lenne ha ez is benne lehetne.

KöszönjĂŒk szĂ©pen!

Azt hiszem zĂĄrhatĂł lenne az issue.
Mår talån csak erre a kérdésre vårnånk a vålaszt:
_A "nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany" kategĂłria elnevezĂ©sĂ©re ha vannak jĂł ötleteitek, azt szĂ­vesen vĂĄrjuk. Az adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly egy fokkal biztosan jobb megközelĂ­tĂ©s, de azt nekem is vĂ©gig kellene gondolni, hogy tĂ©nylegesen csak jogi szemĂ©lyek vannak ebben a kategĂłriĂĄban._

  • AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly?
  • Nem adĂłalany jogi szemĂ©ly?
  • EgyĂ©b?

@HWKF Tetszik a "Nem adóalany jogi személy".

@NTCA-supporter @NTCA-tax az én igen fontos kérdésemre még nem érkezett vålasz, megköszönném, ha addig nem lenne lezårva:

Nekem a hatĂĄridƑk keveredĂ©se Ă©s a PTGSZLA kapcsĂĄn van kĂ©rdĂ©sem: 2021. januĂĄr 1-tƑl a magĂĄnszemĂ©lyeknek kiĂĄllĂ­tott szĂĄmlĂĄt is kĂ©ne kĂŒldeni a NAV-hoz, errƑl szĂłl a 3.0, 2021. mĂĄrcius 31-ig kĂŒldhetƑ adat 2.0-val vagyis a 3.0 csak 2021. ĂĄprilis 1-tƑl kötelezƑ. Mi a helyzet e kapcsĂĄn a PTGSZLA vonatkozĂĄsĂĄban? Vagyis, ha a szĂĄmlĂĄkat 2021.01.01-2021.03.31 között 2.0-val kĂŒldöm Ă©s tovĂĄbbra sem kĂŒldöm a magĂĄnszemĂ©ly szĂĄmlĂĄkat, akkor kell PTGSZLA-t töltenem? Vagy ez hogy lesz? Ezt mĂĄr kĂ©ne lassan tudni, mert nem mindegy, hogy 2021-tƑl ki kell-e kötni a programbĂłl a PTGSZLA funkciĂłt vagy sem. Ha januĂĄr 1. lenne az egyetlen hatĂĄridƑ, akkor nem lenne kĂ©rdĂ©s, de Ă­gy az ĂĄtmeneti idƑvel nekem ez zavaros.

@NTCA-tax

  1. Ha lehet, tovĂĄbbra is szeretnĂ©(n)k felsorolĂĄst vagy definĂ­ciĂłt, hogy kik minƑsĂŒlnek belföldi nem adĂłalany jogi szemĂ©lynek. (A Changelog 3.0 csak ennyit Ă­r errƑl a kategĂłriĂĄrĂłl: "pl. gazdasĂĄgi tevĂ©kenysĂ©get nem folytatĂł tĂĄrsashĂĄz, egyesĂŒlet stb.").
  1. TovĂĄbbĂĄ az lenne a kĂ©rdĂ©sem, hogy van-e közössĂ©gen belĂŒli illetve harmadik orszĂĄgbeli nem adĂłalany jogi szemĂ©ly (azaz nem adĂłalany magĂĄnszemĂ©ly, de nincs adĂłszĂĄma)? _(frissĂ­tve: 2020.11.26 8:30)_

  2. Az ado.hu-n az alĂĄbbi cikk szerint a közössĂ©gen belĂŒli nem adĂłalany jogi szemĂ©ly is vĂĄsĂĄrolhat ÁFA mentesen, viszont ellentmondĂĄsba ĂŒtközik, mivel közössĂ©gen belĂŒli adĂłszĂĄmot kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn, ha ÁFA mentesen akar közössĂ©gen belĂŒlrƑl (MagyarorszĂĄgon kĂ­vĂŒlrƑl) vĂĄsĂĄrolni valaki. Akkor a közössĂ©gen belĂŒli nem adĂłalany jogi szemĂ©lynek is kell közössĂ©gen belĂŒli adĂłszĂĄmĂĄnak lennie ÁFA mentes vĂĄsĂĄrlĂĄshoz? Cikk: https://ado.hu/ado/az-eu-afa-rendszerenek-atfogo-reformja-a-kozosseg-ertekesites-adomentessegenek-feltetelei-2020-tol-2-resz/

  3. _FrissĂ­tve (2020.11.25 14:05):_ A specifikĂĄciĂł szerint: "A hĂĄrom adĂłszĂĄm közĂŒl az adatszolgĂĄltatĂĄsban csak egy adhatĂł meg. Ha a szĂĄmlĂĄn esetlegesen több vevƑi adĂłszĂĄm szerepel (pl. belföldi adĂłszĂĄm, közössĂ©gi adĂłszĂĄm), akkor az adatszolgĂĄltatĂĄsnĂĄl azt az adĂłszĂĄmot kell kivĂĄlasztani, amit Áfa törvĂ©ny szerint a szĂĄmlĂĄn egyĂ©bkĂ©nt fel kell tĂŒntetni." A kĂ©rdĂ©sem az lenne, hogy van olyan eset, amikor kĂ©t magyar adĂłalany közti ĂŒgyletnĂ©l a vevƑ közössĂ©gi adĂłszĂĄmĂĄt kell feltĂŒntetni a szĂĄmlĂĄn?

Köszönöm a vĂĄlaszokat elƑre is.

@NTCA-tax
A customerVatStatus bevezetĂ©se a jelenlegi Ă©rtĂ©keivel mennyiben pontosĂ­tja a vevƑ tĂ­pusĂĄnak egyĂ©rtelmƱsĂ­tĂ©sĂ©t?

  • A magĂĄnszemĂ©lyt eddig is egyĂ©rtelmƱen jelezte a PrivatePersonIndicator
  • A belföldi adĂłalanyt eddig is egyĂ©rtelmƱen jelölte customerVatData/customerTaxNumber megadĂĄsa.
  • Az OTHER Ă©rtĂ©kkel a többi problĂ©mĂĄs eset tovĂĄbbra is ugyanolyan problĂ©mĂĄs marad, fƑleg hogy az adĂłszĂĄmot nem kötelezƑ kitölteni.

Ez ĂĄltal marad-e a fentebb definiĂĄlt 5 vevƑ tĂ­pus vagy bƑvĂŒlt a lehetƑsĂ©g?
SzeretnĂ©m ha pontosĂ­tanĂĄk a fentebb közölt listĂĄt, hogy mely esetekben mely adatok megadĂĄsa kötelezƑ: _AdĂłszĂĄmok közĂŒl (customerVatData) a hĂĄrombĂłl egy megadhatĂł, de nem kötelezƑ._
A changelogot tovĂĄbb olvasva kicsit mĂ©g bizonytalanabb lett az ismertetƑ:
_A vevƑ adatainak felĂ­rĂĄsĂĄt mĂĄr Ășgy kell kezdened, hogy a customerVatStatus tagban megadod, hogy a szĂĄmla vevƑje belföldi ÁFA alany/nem ÁFA alany termĂ©szetes szemĂ©ly/ egyĂ©b._ (itt mĂĄr mĂĄs jelentĂ©sek jelennek meg, mint a fentebbi kiemelĂ©snĂ©l 2.8.1)

Szerintem ha mĂĄr bevezetĂ©sre kerĂŒlt a customerVatStatus, akkor az OTHER Ă©rtĂ©k helyett miĂ©rt nem lehet itt egyĂ©rtelmƱen megadni a lehetƑsĂ©geket?
Új Ă©rtĂ©kek bevezetĂ©sĂ©vel a tovĂĄbbi mezƑk kitöltĂ©se is egyĂ©rtelmƱvĂ© vĂĄlhatna. Azaz OTHER helyett legyen Ă©rtĂ©ke:

  • a közössĂ©gi adĂłalanynak (_kĂŒlföldi ÁFA alany_ 1): Ă­gy a közössĂ©gi adĂłszĂĄm megadĂĄsa kötelezƑ lehetne
  • a harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłalanynak (_kĂŒlföldi ÁFA alany_ 2): Ă­gy a harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłszĂĄm megadĂĄsa kötelezƑ lehetne
  • a magyar adĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©lynek (gondolom ez a "_belföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_"): adĂłszĂĄmuk nincsen, Ă­gy az adĂłszĂĄm megadĂĄsa tilos lehetne
  • Ă©s a _kĂŒlföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_-nek (vagy az utĂłbbi kettƑ ugyanaz? ): adĂłszĂĄmuk nincsen, Ă­gy az adĂłszĂĄm megadĂĄsa tilos lehetne

RemĂ©lem minden lehetƑsĂ©get felsoroltam.
Szerintem a NAV szemszögĂ©bƑl megfogalmazhatĂł minden lehetƑsĂ©g Ă©s az OTHER lehetƑsĂ©g elfelejthetƑ.

Tiisztelt @HWKF elnĂ©zĂ©sedet kĂ©rem hogy kĂ©retlenĂŒl Ă­rok.
A per pillanatnyi ĂĄllapot szerint:
_DOMESTIC_: cĂ­m Ă©s magyar adĂłszĂĄm kötelezƑ
_PRIVATE_PERSON_: minden magånszemély, akår EU-s akår 3. ållam beli
(címet tilos az XML-be adószåm természetesen nincs)
_OTHER_:
belföldi, adĂłszĂĄmmal nem rendelkezƑ szervezet
( cĂ­m kötelezƑ adĂłszĂĄm termĂ©szetesen nincs)
KĂŒlföldi, EU-s vagy 3. ĂĄllambeli adĂłszĂĄmmal nem rendelkezƑ szervezet
(merthogy ez is lehetsĂ©ges. cĂ­m kötelezƑ adĂłszĂĄm nincs)
kĂŒlföldi EU-s vagy 3. ĂĄllambeli cĂ©g (nevezzĂŒk adĂłalanynak)
(cĂ­m kötelezƑ adĂłszĂĄm ha ismert XML-be beĂ­rni
ha nem ismert ĂŒresen marad)

Bårhogy csoportosít a NAV a végeredmény ugyanez.
SzĂ©tbonthatnĂĄk 15-20 tĂ©telre is , de ezzel a hĂĄrom fƑ csoporttal is
kitölthetƑ az XML, pont Ășgy mint az elƑzƑ csoportosĂ­tĂĄssal,
EgyĂ©bkĂ©nt az elƑzƑ szerintem jobb volt.
Még egyszer elnézést és vålaszoljon @NTCA-tax

@KMGY100 Az elƑzƑ szerintem is jobb volt (rĂ©szben), ez a mostani sokkal bizonytalanabb, azaz lazĂĄbb. Így a mĂłdosĂ­tĂĄs bevezetĂ©se nem javĂ­tott a dolgokon. De javĂ­thatna ha tovĂĄbb pontosĂ­tanĂĄk.

Azt Ă­rjĂĄk, hogy _Több jelzĂ©s Ă©rkezett githubon Ă©s egyĂ©b fĂłrumokon, hogy az eddigi privatePersonIndicator magĂĄnszemĂ©ly jelölƑvel nem minden ĂŒzleti eset megkĂŒlönböztethetƑ_ HĂĄt az Ășjjal szerintem nem valĂłsult meg ,hogy minden ĂŒzleti eset megkĂŒlönböztethetƑ legyen.

A rĂ©gi definĂ­ciĂł szerint EU-s vagy 3. orszĂĄgbĂ©li esetben kötelezƑ volt az adĂłszĂĄm megadĂĄsa. Akkor itt a kötelezƑsĂ©g egyĂ©rtelmƱen csak lehetƑsĂ©ggĂ© vĂĄlik?

MĂĄsrĂ©szt Ƒk javasoljĂĄk, hogy _Javasoljuk, hogy ennek az informĂĄciĂłnak a bevitelĂ©re legyen UI beviteli funkciĂł (amennyiben mĂĄs ĂŒzleti logika alapjĂĄn ez nem derĂŒl ki) Ă©s ezt a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­tƑ felhasznĂĄlĂł adja meg_
Ezt valamire Ă©pĂ­teni kĂ©ne, amit a felhasznĂĄlĂłnak el lehet magyarĂĄzni, hogy miĂ©rt is szĂŒksĂ©ges ezt neki megadnia. SzeretnĂ©nk egyĂ©rtelmƱ listĂĄt megjelenĂ­teni a szĂĄmĂĄra.

HarmadrĂ©szt a 3.2.1 pontban a következƑ ĂĄllĂ­tĂĄsok sem egyĂ©rtelmƱek:

  • _ha a vevƑ nem ÁFA alany (belföldi vagy kĂŒlföldi) termĂ©szetes szemĂ©ly, akkor_
    sem nĂ©v (customerName), sem cĂ­m (customerAddress), sem pedig vevƑ adĂłszĂĄmot (customerVatData) tartalmazĂł csomĂłpont nem adhatĂł meg
  • _ha a vevƑ egyĂ©b (belföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly, kĂŒlföldi Áfa alany Ă©s kĂŒlföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly), akkor_
    a magyar (plusz opcionĂĄlisan az ÁFA csoport) adĂłszĂĄm (customerTaxNumber+groupMemberTaxNumber), a közössĂ©gi adĂłszĂĄm (communityVatNumber) Ă©s a harmadik orszĂĄgos adĂłszĂĄm (thirdStateTaxId) közĂŒl kizĂĄrĂłlag egyet lehet megadni, de azt nem kötelezƑ.

Azaz ugyanazon OTHER Ă©rtĂ©k mellett egyszer kötelezƑen meg kell adni az adĂłszĂĄmot, a mĂĄsikban pedig csak lehet.

Valamint a magyar adĂłszĂĄm megadĂĄsa miĂ©rt szerepel lehetƑsĂ©gkĂ©nt az OTHER Ă©rtĂ©k megadĂĄsa mellett? Nem mindegyik magyar adĂłszĂĄmmal rendelkezƑ cĂ©g/szervezet minƑsĂŒl belföldi adĂłalanynak?

A cégek közötti adat åtadåsok miatt is hasznos lenne, ha lenne egy egyértelmƱ lista.
A mi rendszerĂŒnkbe is Ă©rkezhetnek kĂŒlsƑ (esetleg kĂŒlföldi) cĂ©gektƑl partneradatok, amelyre kĂ©sƑbb szĂĄmlĂĄzni kell. Ilyenkor ugyebĂĄr nem nĂĄlunk van UI beviteli funkciĂł, azaz kĂ©rnĂŒnk kell tƑlĂŒk, hogy mĂĄr Ășgy kĂŒldjĂ©k az adatokat, hogy a vevƑ tĂ­pusĂĄt egyĂ©rtelmƱsĂ­tettĂ©k. UtĂłlag nem igazĂĄn dönthetƑ el, hogy melyik micsoda, ezĂ©rt ajĂĄnlja a NAV is, hogy a szĂĄmlĂĄt kĂ©szĂ­tƑ adja meg.

JĂł lenne, ha nem nekĂŒnk kĂ©ne összeĂĄllĂ­tani, hogy kit hova kell sorolni Ă©s mikor mit kell megadni, hogy egyĂ©rtelmƱen összeĂĄllĂ­thatĂł legyen az OSZ xml tartalma.
Sokat segĂ­tene ezen, ha a NAV egyĂ©rtelmƱ besorolĂĄst ajĂĄnlana ki, ahol pontosan meg van adva, hogy melyik tĂ­pusnĂĄl melyik adat kötelezƑ vagy nem kötelezƑ.

Jelenleg van a rendszerben olyan szemĂ©ly, aki kiĂĄllĂ­tja a szĂĄmlĂĄt Ă©s itt Ƒ mĂ©g tud az adatokon vĂĄltoztatni. De kĂ©sƑbb tervezzĂŒk a szĂĄmlĂĄzĂĄst automatizĂĄlni Ă©s ilyenkor mĂĄr tĂ©nyleg pontosnak kĂ©ne lennie a kapott adatoknak.

És tegyĂŒk hozzĂĄ, hogy a lĂĄnc legelejĂ©n lĂ©vƑ UI felĂŒleten vĂ©gĂŒl nem olyan ember fogja az adatokat beĂĄllĂ­tani, aki szĂĄmlĂĄz, hanem esetlegesen maga a vevƑ alanya fogja megadni a sajĂĄt adatait, ahol neki kĂ©ne egyĂ©rtelmƱen megadnia (illetve tƑle kell egyĂ©rtelmƱen bekĂ©rni), hogy Ƒ melyik eset. És ha nem jĂłl hatĂĄrozta meg sajĂĄt magĂĄt, akkor utĂłlag kellene bekĂ©rni, vagy meg kell tagadni az automata szĂĄmlĂĄzĂĄs lehetƑsĂ©gĂ©t.

A jelenlegi other Ă©rtĂ©k mellett Ășgy Ă©rzem tĂșl sok lesz az ĂŒres adĂłszĂĄm mezƑ, mivel nem kötelezƑ.

Javasolt értékek a customerVatStatus beållítåsåhoz (csak magyarul):

  • MAGÁNSZEMÉLY: ez azt hiszem egyĂ©rtelmƱ (_nem ÁFA alany (belföldi vagy kĂŒlföldi) termĂ©szetes szemĂ©ly_)
  • ADÓALANY: (_belföldi/kĂŒlföldi ÁFA alany_) a 3 adĂłszĂĄm közĂŒl egy kitöltĂ©se kötelezƑ, Ă­gy egyĂ©rtelmƱ, hogy melyik adĂłalanyrĂłl beszĂ©lĂŒnk (belföldi, közössĂ©gi vagy 3. orszĂĄgbĂ©li). Ha a 3 lehetƑsĂ©g esetĂ©n valamelyiknĂ©l a kötelezƑsĂ©g nem teljesĂŒl, akkor az adott alany legyen kĂŒlön Ă©rtĂ©k a customerVatStatus-ban (pl. Harmadik orszĂĄgbĂ©li adĂłalany).
  • _belföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_: adĂłszĂĄm nem adhatĂł meg
  • _kĂŒlföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_: adĂłszĂĄm nem adhatĂł meg. (hogy pontosĂ­tani lehessen, hogy miĂ©rt nem szerepel az adĂłszĂĄm a kĂŒlföldi partner esetĂ©n: azaz hogy nem ismert vagy nincsen)
  • "egyĂ©b" pontosĂ­tandĂł nevesĂ­tett esetek (ha vannak), ami elkĂŒlönĂ­thetƑ a többitƑl: Ha vannak ilyenek, jĂł volna ha egyĂ©rtelmƱek lennĂ©nek, hogy ezen Ă©rtĂ©kek esetĂ©n mit kell megadni, elkerĂŒlve az _OTHER_ Ă©rtĂ©ket Ă©s a _lehet_ szĂłcskĂĄt. Mert ezek az automatizĂĄlĂĄs ellensĂ©gei.

SzĂĄndĂ©kosan lazult fel a korĂĄbbi szabĂĄly, amelynek alapjĂĄn a korĂĄbbi 5 lehetƑsĂ©get belƑttĂŒk?
Milyen elvåråsai vannak a NAV-nak az OTHER érték megadåsa esetén?

SzeretnĂ©k pontosĂ­tĂĄst kĂ©rni, hogy a _belföldi/kĂŒlföldi nem ÁFA alany, nem termĂ©szetes szemĂ©ly_ az többet vagy mĂĄst jelent-e a következƑknĂ©l:

  • AdĂłszĂĄm nĂ©lkĂŒli jogi szemĂ©ly
  • Nem magĂĄnszemĂ©ly Ă©s nem adĂłalany

Fontos-e, hogy most szerepel az ÁFA szó a megfogalmazåsban, mikor koråbban nem szerepelt?

@HWKF tovåbbra is elnézésedet kérem
most van hårom csoport (én is magyarul írom)
-BELFÖLDI (magyar) ADÓALANY
-MAGÁNSZEMÉLY
-EGYÉB

Értem, hogy nĂĄlad a vevƑnek kell önmagĂĄt besorolni valamelyik kategĂłriĂĄba
EzĂ©rt Ă©n az EGYÉB kategĂłriĂĄt a sajĂĄt programomban tovĂĄbb bontanĂĄm Ă©s a
partnerem elĂ© mĂĄr csak a bƑvĂ­tett bontĂĄst teszem (pĂ©ldĂĄul):

  • EU tag ADÓALANY
    (a közössĂ©gi adĂłszĂĄmĂĄt kĂ©rheted kötelezƑen vagy nem kötelezƑen
    és itt lép be a LEHET kifejezés))

    1. állambeli ADÓALANY

      (a 3. ĂĄllami adĂłszĂĄmĂĄt kĂ©rheted kötelezƑen vagy nem kötelezƑen)

  • BELFÖLDI (magyar), NEM ADÓALANY Ă©s NEM MAGÁNSZEMÉLY
  • KÜLFÖLDI ,NEM ADÓALANY Ă©s NEM MAGÁNSZEMÉLY

És ezt illesztem az XML-hez az adĂłszĂĄm tagok kitöltĂ©sĂ©vel vagy
ĂŒresen hagyĂĄsĂĄval , ahogy a partner önmagĂĄt jelölte.

Szerintem bĂĄrhogy, Ă­zlĂ©s szerint bonthatĂł az EGYÉB kategĂłria
csak illeszteni kell az XML adott mezƑihez.

Még egyszer elnézést.
Tudom, vĂĄlaszt @NTCA-tax -tĂłl vĂĄrsz

Az issue vĂ©ge felĂ© feltett kĂ©rdĂ©seket ebben az issue-ban tĂĄrgyaljuk mĂ©lyebben: https://github.com/nav-gov-hu/Online-Invoice/issues/582 Amennyiben a vevƑi stĂĄtusszal kapcsolatban lenne kĂ©rdĂ©setek, akkor ott folytassuk a beszĂ©lgetĂ©st.

Was this page helpful?
0 / 5 - 0 ratings