Kedves Dev csapat!
Ă–nszámlázás jelölĂ©sĂ©re a dokumentáciĂł szerint a selfBillingIndicator használatos. Ez beállĂtásra is kerĂĽl az xml-be, amikor az eladĂłnak Ă©s a vevĹ‘nek ugyanaz az adĂłszáma. Bevallom nem vagyok tisztában, hogy a jogszabály szerint ezt Ăgy kell-e kezelni.
Viszont ebben az esetben jön egy warning:
SUPPLIER_CUSTOMER_MATCH_TAXPAYER Eladó és vevő adószáma nem lehet azonos .InvoiceData/invoiceMain//invoice/invoiceHead/supplierInfo/supplierTaxNumber/taxpayerId
_ Figyelmeztet, ha az eladó és a vevő adószám első nyolc számjegye azonos.
Csak akkor fut le, ha mindkét adat létezik.
InvoiceData/invoiceMain/invoice/invoiceHead/supplierInfo/supplierTaxNumber/taxpayerI
d
InvoiceData/invoiceMain/invoice/invoiceHead/customerInfo/customerTaxNumber/taxpay
erId_
Mi nincsen jĂłl beállĂtva? A dokumentáciĂł szerint önszámlázás esetĂ©n elegendĹ‘ csak a selfBillingIndicator true ra rakni.
ElĹ‘re is köszönet a segĂtsĂ©gĂ©rt.
Szia @amargo !
Szerintem technikai oldalrĂłl nĂ©zve helyesen kĂĽldöd be ilyen formában. A WARN jelenleg a selfBillingIndicator-tĂłl fĂĽggetlenĂĽl megfut. UtánakĂ©rdezek, hogy ezen szĂĽksĂ©ges-e finomĂtani.
Ăśdv
Az önszámlázás nem azt jelenti, hogy magadnak számlázol, hanem azt, hogy a vevĹ‘d (megállapodás alapján) a te nevedben (a te technikai felhasználĂłddal a te adĂłszámodra) állĂt ki számlát magának. Vagy itt nem errĹ‘l van szĂł?
@baracsi bevallom jogi Ă©rtelemben ennyire nem ismerem a vonatkozĂł szabályokat. Annyit tudok, hogy van egy EladĂł, aki a saját számlázĂłján keresztĂĽl magának (ugyan azaz adĂłszám) mint VevĹ‘ kiállĂt számlát.
Nem lehet azonos a 2 adószám egyik lehetséges esetben sem. Tudni kellene, hogy ebben a történetben te melyik szereplő vagy. Eladó vagy vevő?
te vagy az eladĂł (adĂłszámod X): megbĂzod a vevĹ‘det (adĂłszáma: Y), hogy állĂtson számlát saját magának, Ĺ‘ elkĂ©szĂti a számlát saját magának. (X) adĂłszám a számla kiállĂtĂł (Y) adĂłszám a vevĹ‘ Ă©s bekĂĽldi a NAV rendszerĂ©be (X) adĂłzĂł technikai felhasználĂłjával. A számla megjelenik (X) adĂłzĂł bekĂĽldött számlái között.
te vagy a vevĹ‘: te állĂtasz ki egy számlát a saját rendszeredben magadnak, ahol te vagy a vevĹ‘ (Y) az eladĂł pedig (X). Az eladĂłtĂłl kapott technikai felhasználĂłi adataival (X adĂłzĂłhoz tartozĂł autorizáciĂłs adatokkal) bekĂĽldöd a számlát a NAV rendszerĂ©be.
Egyik esetben sem fog megegyezni az adĂłszám. Arra kell odafigyelni, hogy ha te adsz (X adĂłzĂł) technikai felhasználĂłi adatokat (Y)-nak, akkor korlátozd le (Y) adĂłszámra az ilyen technikai felhasználĂłt, kĂĽlönben tetszĹ‘leges adĂłszámra tudnak kiállĂtani számlát a nevedben. Ilyenkor az eladĂłtĂłl kapott technikai felhasználĂłval egyrĂ©szt csak (Y) adĂłszámra tud számlát bekĂĽldeni, másrĂ©szt nem tud turkálni az eladĂł által másoknak kiállĂtott számlák között, mivel semmi köze hozzá.
@baracsi pedig azonos a két adószám.
Van egy felhasználĂł - mint eladĂł -, aki használ egy számlázĂłt x adĂłszámmal, majd felvett egy partnert - saját magát mint vevĹ‘ - x adĂłszámmal Ă©s kiállĂtott egy számlát. A programban nincs semmilyen korlátozás ezzel kapcsolatban, de ilyenkor a program a selfBillingIndicator-t true ra rakja.
Utána olvasva azt látom, hogy a felhasználó ezt nem teheti meg és az öszámlázáshoz egy 3 félt kellene bevonnia, ha jól értem.
Ez nem az általam ismert önszámlázás, hanem valami más. Tehát te gyakorlatilag magadnak adod el, azt ami a tiéd, nem tudom hogy ez szabályos-e. Kérd ki vagy a könyvelőd véleményét vagy a NAV állásfoglalását!
Szia!
Ez nem önszámlázás. Nálunk is elĹ‘fordul ilyen, pl mezĹ‘gazdaságban a tenyĂ©szállat aktiválásnál. KĂ©szĂĽl egy belsĹ‘ számla ahol a szállĂtĂł is Ă©s a vevĹ‘ is te vagy. Az áfa miatt van erre szĂĽksĂ©g, mivel ez saját vállalkozásban vĂ©gzett beruházásnak minĹ‘sĂĽl. IgazábĂłl számviteli bizonylattal is megoldhatĂł lenne, de az a gyakorlat sok helyen már hosszĂş Ă©vek Ăłta, hogy számlát állĂtanak ki rĂłla. Kapsz rá egy warn-t, de a számla bemegy.
Majd jön NTCA-tax Ă©s megmondja a tutit, de szerintem errĹ‘l nem számlát kell kiállĂtani, csak számviteli bizonylatot, Ă©s nem is szabad bekĂĽldeni az adatszolgáltatásba.
Ha jól emlékszem egyik ügyfelünk még állásfoglalást is kért róla és ez volt a mondás.
Mindenesetre ez biztosan nem önszámla.
@omachtandras Köszi, nem láttam ezt az állásfoglalást, de kĂváncsi vagyok rá, mert akkor ebben az esetben rosszul működik a program.
@laladisc azt látom, hogy bemegy a számla, csak zavaró a WARN ezért szeretnék utánajárni.
Egy kicsit távolabbról kezdem a kérdést, mert itt lehetnek alapfogalmi problémák is.
Számlát kiállĂtani az áfa törvĂ©ny szerinti termĂ©kĂ©rtĂ©kesĂtĂ©srĹ‘l vagy szolgáltatásnyĂşjtásrĂłl kell. Az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©shez mindenkĂ©ppen kĂ©t fĂ©l szĂĽksĂ©ges, egy eladĂł Ă©s egy vevĹ‘. Ez a kĂ©t fĂ©l nem lehet ugyanaz, mivel akkor nem beszĂ©lhetĂĽnk Ă©rtĂ©kesĂtĂ©srĹ‘l. ĂŤgy tehát nem Ă©rtelmezhetĹ‘ egy vállalkozáson belĂĽli kĂ©szletmozgásrĂłl számla kiállĂtása. Amennyiben belsĹ‘ mozgás van, akkor azt számviteli bizonylattal Ă©s nem számlával kell dokumentálni (számviteli bizonylat esetĂ©n nincs számlaadat-szolgáltatás!). A számla mindenkĂ©ppen Ă©rtĂ©kesĂtĂ©si bizonylatnak minĹ‘sĂĽl, amikor kĂ©t eltĂ©rĹ‘ fĂ©lnek mindenkĂ©pp szĂĽksĂ©ges lennie.
Számlát kiállĂthat az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘ vállalkozás saját maga is, de ezzel megbĂzhat más vállalkozást. Ekkor meghatalmazotti számlázásrĂłl beszĂ©lĂĽnk, melynek speciális szabályai vannak. PĂ©ldául a kĂ©t fĂ©l között Ărásbeli megállapodás szĂĽksĂ©ges, a számla kiállĂtĂłjának elkĂĽlönĂĽlt sorszámtartományban kell kiállĂtania a számlákat, a számlakibocsátás tekintetĂ©ben pedig egyetemleges a felelĹ‘ssĂ©g. Az ilyen meghatalmazotti számla kiállĂtás nagyon gyakori pĂ©ldául közmű szolgáltatĂłknál, ahol egy nagy kapacitásĂş nyomda lesz a számla kibocsátĂłja. De lehet pĂ©ldául elektronikus számlázási szolgáltatĂł is, amikor az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘ egy technikai tevĂ©kenysĂ©get kiszervez. És mĂ©g biztosan nagyon hosszan lehet sorolni az ilyen pĂ©ldákat.
Az önszámlázás a meghatalmazotti számlázás speciális esete, amikor a számlázási meghatalmazott maga a vevĹ‘. Ekkor jellemzĹ‘en az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘-vevĹ‘ viszonylatában a vevĹ‘ rendelkezik olyan informáciĂłval, ami alapján a számlákat ki lehet állĂtani. Ilyen lehet pĂ©ldául Ă©rtĂ©kesĂtĂ©si jutalĂ©krĂłl szĂłlĂł számlák, amikor a vevĹ‘ informatikai rendszerĂ©ben áll rendelkezĂ©sre az adott idĹ‘szak jutalĂ©k számĂtásához szĂĽksĂ©ges adatok. De nagyon jellemzĹ‘ gyártĂł tevĂ©kenysĂ©get folytatĂłknál, amikor a beszállĂtĂł beviszi az árut a gyár raktárába, Ă©s a megállapodásuk alapján akkor törtĂ©nik meg az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s, amikor az adott árut felhasználja a gyártĂł társaság.
Könnyen be lehet látni, hogy a meghatalmazotti számlázáson belĂĽl az önszámlázásnak azĂ©rt vannak kockázatai, talán ebbĹ‘l a logikábĂłl kifolyĂłlag kötelezĹ‘ jelezni a számlán, amennyiben önszámlázással kerĂĽlt kiállĂtásra a számla. No Ă©s itt kanyarodok vissza a kĂ©rdĂ©sre, tehát az ilyen tĂpusĂş számlákat kell jelölni a selfBillingIndicator mezĹ‘ben. Mivel itt fogalmilag kĂ©t eltĂ©rĹ‘ fĂ©lrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk, ezĂ©rt az eladĂł Ă©s a vevĹ‘ nem lehet azonos.
Talán a kérdéssel kapcsolatban kimaxoltam a választ, de ha valami még kérdéses lenne, akkor visszakanyarodhatunk rá.
@NTCA-tax
A fent leĂrtak számomra helyre tettĂ©k a dolgokat egy vállalkozással kapcsolatban, de egy kĂ©rdĂ©s mĂ©g maradt bennem, akkor sem Ă©rtelmezhetĹ‘, hogy az eladĂł Ă©s a vevĹ‘ ugyan az, ha ez egy lakásszövetkezet? Ha jĂłl tudom kĂĽlön szabályozás alá esnek.
A lakásszövetkezet egy önállĂł adĂłalany, nem Ă©rtelmezhetĹ‘ adĂłalanyon belĂĽl semmilyen Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s.
@NTCA-tax Köszönöm! TovábbĂtottam az infĂłkat.
Nincs több kérdésem, zárom.
Most helpful comment
Egy kicsit távolabbról kezdem a kérdést, mert itt lehetnek alapfogalmi problémák is.
Számlát kiállĂtani az áfa törvĂ©ny szerinti termĂ©kĂ©rtĂ©kesĂtĂ©srĹ‘l vagy szolgáltatásnyĂşjtásrĂłl kell. Az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©shez mindenkĂ©ppen kĂ©t fĂ©l szĂĽksĂ©ges, egy eladĂł Ă©s egy vevĹ‘. Ez a kĂ©t fĂ©l nem lehet ugyanaz, mivel akkor nem beszĂ©lhetĂĽnk Ă©rtĂ©kesĂtĂ©srĹ‘l. ĂŤgy tehát nem Ă©rtelmezhetĹ‘ egy vállalkozáson belĂĽli kĂ©szletmozgásrĂłl számla kiállĂtása. Amennyiben belsĹ‘ mozgás van, akkor azt számviteli bizonylattal Ă©s nem számlával kell dokumentálni (számviteli bizonylat esetĂ©n nincs számlaadat-szolgáltatás!). A számla mindenkĂ©ppen Ă©rtĂ©kesĂtĂ©si bizonylatnak minĹ‘sĂĽl, amikor kĂ©t eltĂ©rĹ‘ fĂ©lnek mindenkĂ©pp szĂĽksĂ©ges lennie.
Számlát kiállĂthat az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘ vállalkozás saját maga is, de ezzel megbĂzhat más vállalkozást. Ekkor meghatalmazotti számlázásrĂłl beszĂ©lĂĽnk, melynek speciális szabályai vannak. PĂ©ldául a kĂ©t fĂ©l között Ărásbeli megállapodás szĂĽksĂ©ges, a számla kiállĂtĂłjának elkĂĽlönĂĽlt sorszámtartományban kell kiállĂtania a számlákat, a számlakibocsátás tekintetĂ©ben pedig egyetemleges a felelĹ‘ssĂ©g. Az ilyen meghatalmazotti számla kiállĂtás nagyon gyakori pĂ©ldául közmű szolgáltatĂłknál, ahol egy nagy kapacitásĂş nyomda lesz a számla kibocsátĂłja. De lehet pĂ©ldául elektronikus számlázási szolgáltatĂł is, amikor az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘ egy technikai tevĂ©kenysĂ©get kiszervez. És mĂ©g biztosan nagyon hosszan lehet sorolni az ilyen pĂ©ldákat.
Az önszámlázás a meghatalmazotti számlázás speciális esete, amikor a számlázási meghatalmazott maga a vevĹ‘. Ekkor jellemzĹ‘en az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘-vevĹ‘ viszonylatában a vevĹ‘ rendelkezik olyan informáciĂłval, ami alapján a számlákat ki lehet állĂtani. Ilyen lehet pĂ©ldául Ă©rtĂ©kesĂtĂ©si jutalĂ©krĂłl szĂłlĂł számlák, amikor a vevĹ‘ informatikai rendszerĂ©ben áll rendelkezĂ©sre az adott idĹ‘szak jutalĂ©k számĂtásához szĂĽksĂ©ges adatok. De nagyon jellemzĹ‘ gyártĂł tevĂ©kenysĂ©get folytatĂłknál, amikor a beszállĂtĂł beviszi az árut a gyár raktárába, Ă©s a megállapodásuk alapján akkor törtĂ©nik meg az Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s, amikor az adott árut felhasználja a gyártĂł társaság.
Könnyen be lehet látni, hogy a meghatalmazotti számlázáson belĂĽl az önszámlázásnak azĂ©rt vannak kockázatai, talán ebbĹ‘l a logikábĂłl kifolyĂłlag kötelezĹ‘ jelezni a számlán, amennyiben önszámlázással kerĂĽlt kiállĂtásra a számla. No Ă©s itt kanyarodok vissza a kĂ©rdĂ©sre, tehát az ilyen tĂpusĂş számlákat kell jelölni a selfBillingIndicator mezĹ‘ben. Mivel itt fogalmilag kĂ©t eltĂ©rĹ‘ fĂ©lrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk, ezĂ©rt az eladĂł Ă©s a vevĹ‘ nem lehet azonos.
Talán a kérdéssel kapcsolatban kimaxoltam a választ, de ha valami még kérdéses lenne, akkor visszakanyarodhatunk rá.