A kérdés, amire választ szeretnék kapni / The question I would like to be answered
Rövid Ă©s tömör leĂrása a kĂ©rdĂ©snek. / A clear and concise description of the question.
Az adĂłhivatal szerint lehet-e elektronikusan továbbĂtani papĂr alapon előállĂtott számlát?
Ezzel kapcsolatban miért változott az adóhatóság álláspontja?
Itt a PDF fájlkĂ©nt továbbĂtott papĂros számlára gondolok. A 2016-ban az adĂłhatĂłsági ellenĹ‘rzĂ©si adatszolgáltatás sĂ©májában a 23_2014_szamlasema.xsd-ben mĂ©g ez szerepelt az "szla_forma" megadási lehetĹ‘sĂ©gei között, de a 2020.04.16-án kiadott "Az elektronikus számlákkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalĂłk" cĂmű anyagában már ezt elektronikus számlának minĹ‘sĂti.
A séma ide vonatkozó része:
A hivatkozott adĂłhivatali anyag linkje:
https://nav.gov.hu/nav/ado/afa/Az_elektronikus_szaml20200416.html?query=%22elektronikus+sz%C3%A1mla%22
Itt az is jĂł kĂ©rdĂ©s, hogy ha azonnal be kell kĂĽldeni a számla tartalmát, akkor minek kell digitálisan aláĂrni, minek kell hash kĂłd stb? Hiszen a tartalma bent van már a rendszerĂĽkben. BĹ‘ven elĂ©g lenne egy egyszerűbb id, talán a tranzakciĂł id is a lekĂ©rdezĂ©shez. Vagy rosszul gondolom?
Itt több kérdés keveredik, megpróbálok mindegyikre választ adni.
Az elektronikus számla számlakibocsátási formátum, tehát számlakibocsátás idĹ‘pontjában áll elĹ‘ maga az elektronikus számla. LehetsĂ©ges papĂralapĂş dokumentumbĂłl is elektronikus számlát kĂ©szĂteni, mellyel kapcsolatban speciális szabályokat tartalmaz a 23/2014 NGM rendelet. Tehát a papĂralapĂş dokumentumbĂłl kĂ©pzett elektronikus számla lehet akár önállĂł kategĂłria is. Ebben az esetben a papĂralapĂş bizonylat nem kerĂĽl kibocsátásra, hanem kizárĂłlag elektronikus számla.
Azzal, hogy a számla áfa törvény szerinti kötelező adattartalma bekerül az adóhivatalhoz, nem jelenti azt, hogy az adóhivatal rendelkezne a számlával. Az iratmegőrzés az iratmegőrzésre kötelezett adózó feladata, az adóhivatal mivel nem is rendelkezik az adott irattal, ezért azt nem is tudja megtenni helyette.
Ha az iratmegĹ‘rzĂ©sre kötelezett adĂłzĂłnál ellenĹ‘rzĂ©sre kerĂĽl az adott számla, akkor összevethetĹ‘ az abbĂłl a számlábĂłl bekĂĽldött tartalommal. ĂŤgy a tĂ©telek, a vĂ©gösszeg sem tĂ©rhet el tĹ‘le. Ergo a megĹ‘rzött számla utĂłlagos mĂłdosĂtása lehetetlen, azaz ellenĹ‘rzĂ©skor kibukna.
ĂŤgy a generált hash is egy ID lenne, amivel beazonosĂthatĂł, hogy melyik számlárĂłl van szĂł. Ennek a hashnek keresnĂ©m az Ă©rtelĂ©mĂ©t, hogy más azonosĂtĂłval nem azonosĂthatĂł be a számla, pl a tranzakciĂł id-vel?
Ha pedig be van kĂĽldve a kötelezĹ‘ adattartalom, akkor akár már egy sajtpapĂrra is Ărhatnám a számlát, mert bent vannak az adatok, amik mindenhonnan lekĂ©rdezhetĹ‘k.
Ne csak a számlakiállĂtĂłban gondolkodjál @zsfoto. A hash kĂłdos megĹ‘rzĂ©s az iratmegĹ‘rzĂ©sre kötelezett vevĹ‘nek is egy választhatĂł mĂłdszer. ĂŤgy a kiállĂtott számlát mind az Ă©rtĂ©kesĂtĹ‘, mind pedig a vevĹ‘ ugyan azzal a technikával tudja vĂ©deni.
Már épp le akartam zárni a kérdést, de mégiscsak engedjetek meg egy megjegyzést.
Az általam feltett kĂ©rdĂ©s papĂros számla PDF fájlban törtĂ©nĹ‘ továbbĂtására vonatkozott Ă©s nem elektronikus számlára Ă©s nem a távnyomtatásos számlára Ă©s nem a beszkennelt papĂros számlára. ĂšjbĂłl ide Ărnám az adĂłhatĂłsági ellenĹ‘rzĂ©si adatszolgáltatás sĂ©májának ide vonatkozĂł rĂ©szĂ©t:
xs:annotation
xs:documentationSzámla megjelenĂ©si formája: e-számla / EDI számla / papĂr alapon továbbĂtott számla / papĂr alapon előállĂtott, de elektronikus formában továbbĂtott számla.
Itt az elektronikus számla kĂĽlön kategĂłria az "e-számla", tehát a jogalkotĂł a "papĂr alapon előállĂtott, de elektronikus formában továbbĂtott számlát" nem elektronikus számlának tekinti, hanem egy kĂĽlön kategĂłriának. Ez a kategĂłria az online adatszolgáltatásban már elsikkadt, pedig ezt a körĂĽlmĂ©nyes távnyomtatás helyett lehetne alkalmazni. MiĂ©rt jobb a papĂron továbbĂtott számla a PDF ben továbbĂtott számlánál? Ha a jogalkotĂł lĂ©trehozta ezt a lehetĹ‘sĂ©get, akkor miĂ©rt nem lehet használni? Értem Ă©n az eredetisĂ©g követelmĂ©nyĂ©t, de a papĂros számla sem eredetibb mint a PDF-ben továbbĂtott papĂros számla. Mint tudjuk, a papĂros számlát sem kell aláĂrni, az nem lehet kifogás.
Nagyban segĂtenĂ© a gazdasági folyamatokat, ha ezt a lehetĹ‘sĂ©get használhatnánk, fĹ‘leg a jelenlegi veszĂ©lyhelyzet idejĂ©n.
ElnĂ©zĂ©st a problĂ©ma további feszegetĂ©se miatt, de ezt mĂ©g le kellett Ărnom.
A papĂralapon kĂ©szĂtett, de elektronikus számlakĂ©nt továbbĂtott számla a jogszabályi rendelkezĂ©sek miatt sikkadt el. @betasofthu amennyiben megnĂ©zed az NGM rendelet 17. § (2) b) pontját, akkor ott azt találod, hogy a papĂralapĂş számlárĂłl a 451/2016. (XII. 19.) Kormányrendelet alapján kell hiteles elektronikus másolatot kĂ©szĂteni, majd ezt követĹ‘en előállt elektronikus dokumentumot lehet megkĂĽldeni. Ezzel lĂ©nyegĂ©ben ugyan azokat a szabályokat kell alkalmazni, mintha egy papĂralapĂş dokumentumbĂłl elektronikus másolatot kĂ©szĂtenĂ©nk. Mivel ez nem tĂşl valĂłszĂnű nagy tömegű számlázásnál, ezĂ©rt nem is tud ilyen megoldás elterjedni.
@betasofthu: a simán PDF-ben elkĂĽldött számla gyakorlatilag a távnyomtatásnak felel meg. Ha megnĂ©zed a magyar számlázĂł szoftverek megoldásait (pl. Kulcs-Soft), akkor láthatod, hogy ez Ăşgy nĂ©z ki, hogy egy linken keresztĂĽl letölti a vevĹ‘ a PDF-et. Nos, ugyanez törtĂ©nik akkor is, ha simán e-mailben kĂĽldöd el a PDF-et, nincs közte semmi kĂĽlönbsĂ©g. Mind a kĂ©t esetben egy PDF töltĹ‘dik le a vevĹ‘ gĂ©pĂ©re, csak az egyik esetben egy böngĂ©szĹ‘n keresztĂĽl, a másik esetben pedig egy levelezĹ‘rendszeren keresztĂĽl, illetve ha valaki webmailt használ, akkor gyakorlatilag mindkĂ©t megoldásban a böngĂ©szĹ‘n keresztĂĽl jut el a PDF a vevĹ‘ gĂ©pĂ©re. Az általad beidĂ©zett NAV állásfoglalás hibás, amiben több szakmai portál is foglalkozott, köztĂĽk az Ă–nadĂłzĂł is. EgyrĂ©szt nem is lĂ©tezik sehol leĂrva olyan, hogy távnyomtatás... MásrĂ©szrĹ‘l egy számla van papĂr alapĂş lehet (NAV XML: PAPER) vagy e-számla (ELECTRONIC). Egy papĂr alapon kibocsájtott számla nem lehet elektronikus. Vagyis, kibocsájtod papĂr alapon a számlát, kinyomtatod, PAPER-kĂ©nt jelented be, akkor az a bĂĽdös Ă©letben nem lesz már e-számla, kĂĽldheted akárhogy a vevĹ‘nek, hiszen az sincs sehol megszabva, hogy a vevĹ‘ pĂ©ldányáért Ĺ‘ jön be szemĂ©lyesen, postán vagy futárral kĂĽldöd el, kiĂrod CD-re, pendrivere, elviszed neki szemĂ©lyesen, vagy e-mailben kĂĽldöd neki. Ez rajtad áll! A lĂ©nyeg, hogy a vevĹ‘ nyomtassa ki a saját pĂ©ldányát Ă©s papĂr alapon tegye el a könyvelĂ©sĂ©be. A vĂ©geredmĂ©ny egy A4-es lap lesz, amirĹ‘l utĂłlag lehetetlen is megállapĂtani, hogy postán jött vagy sem... TörvĂ©nyi hivatkozás: az az elektronikus számla, amit elektronikusan bocsájtottak ki Ă©s fogadtak be. Mivel a Te esetetben, ha rögtön a kibocsájtás papĂr alapon törtĂ©nik (adatszolgáltatás is PAPER Ă©s ki is nyomtatod a számlát), akkor a törvĂ©nyi feltĂ©tel elsĹ‘ állĂtása nem teljesĂĽl, tehát nem beszĂ©lhetĂĽnk a továbbiakban elektronikus számlárĂłl. Minden más csak bullshit Ă©s nincs szakmai alapja!
@betasofthu: ha szĂł szerint a (hibás) NAV állásfoglalás alapján akarsz eljárni, akkor pedig a PDF-ben elkĂĽldött számla e-számlának minĹ‘sĂĽl. Ha nincs digitális aláĂrással ellátva, akkor ĂĽzleti eljárással kell hitelesĂteni Ă©s a számlát a kiállĂtĂłnak Ă©s a vevĹ‘nek is digitálisan kell megĹ‘riznie, de nem tiltott kinyomtatnia, sĹ‘t kinyomtatva is beteheti a könyvelĂ©sbe... Vagyis Ăgy is- Ăşgy is kĂĽldheted PDF-ben a számlát a vevĹ‘nek. Én a nyomtatás mellett vagyok, mert egy kinyomtatott lap nehezebben veszik el, mint egy digitális adat, Ă©s utĂłlag Ăşgysem lehet bizonyĂtani egy A4-es lap "eredetĂ©t"...
@nbeeps2 : erről van szó. Tulajdonképpen ezt szerettem volna hallani NTCA-tax -tól.
Most helpful comment
@betasofthu: ha szĂł szerint a (hibás) NAV állásfoglalás alapján akarsz eljárni, akkor pedig a PDF-ben elkĂĽldött számla e-számlának minĹ‘sĂĽl. Ha nincs digitális aláĂrással ellátva, akkor ĂĽzleti eljárással kell hitelesĂteni Ă©s a számlát a kiállĂtĂłnak Ă©s a vevĹ‘nek is digitálisan kell megĹ‘riznie, de nem tiltott kinyomtatnia, sĹ‘t kinyomtatva is beteheti a könyvelĂ©sbe... Vagyis Ăgy is- Ăşgy is kĂĽldheted PDF-ben a számlát a vevĹ‘nek. Én a nyomtatás mellett vagyok, mert egy kinyomtatott lap nehezebben veszik el, mint egy digitális adat, Ă©s utĂłlag Ăşgysem lehet bizonyĂtani egy A4-es lap "eredetĂ©t"...